Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.897
Пишав за ова претходно, водството на CFMUA ако се спротиставеа владава ке капитулираше многу порано, тие решија да тераат државна политика ама сега го собраа гневот на членството и затоа вчера јадоа ќотек баш од нивното членство. Ако отпоров продолжи деновиве и излезеноста се зголеми ни корона ќе се види ни влада, ама ќе видиме наредниве денови се клучни, многу е битно сега како Сиднеј ќе изигра. Мора Сиднеј да даде подршка и да се вклучи во протестиве.

kaj vas samo libancite ako dovolno gi nalutat :D... ova se poveke nalikuva na MUA protestite od 98ma... ako sidnej i brizben se priklucat tolku e. jas ocekuvam utre 3pati poveke narod. bitno e da se priklucat i akademcite, ovie se muskul ama slabi na jazik, ke im treba nekoj da zbori.

partali gi napravija novinarite denes, otvoreno za vreme na prenos gi tepaa i napagaa. od pladne nataka samo novinarki prakaa kanalite ama i oni ke go jadat kako trgnalo.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.061
Поени од реакции
8.289
kaj vas samo libancite ako dovolno gi nalutat :D... ova se poveke nalikuva na MUA protestite od 98ma... ako sidnej i brizben se priklucat tolku e. jas ocekuvam utre 3pati poveke narod. bitno e da se priklucat i akademcite, ovie se muskul ama slabi na jazik, ke im treba nekoj da zbori.

partali gi napravija novinarite denes, otvoreno za vreme na prenos gi tepaa i napagaa. od pladne nataka samo novinarki prakaa kanalite ama i oni ke go jadat kako trgnalo.
либанците ништо не прават, тие се џаболебари, не се афектирани, се дружат фамиларно по цел ден, се ебаваат со брчедите, немаат гајле, повеќе имам надеж на австралциве и балканциве, све останато е безмозочно, немаат осет за вакви работи. Како и да е мора Сиднеј да стане.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.897
либанците ништо не прават, тие се џаболебари, не се афектирани, се дружат фамиларно по цел ден, се ебаваат со брчедите, немаат гајле, повеќе имам надеж на австралциве и балканциве, све останато е безмозочно, немаат осет за вакви работи. Како и да е мора Сиднеј да стане.
ke vidime denovive kako ke reagiraat vo drugite gradovi... mene me interesira perth dali ke ima poddrska od tamu so ogled na toa deka oni ne se bas afektirani. sidnej i brisben ocekuvam poddrska za nekoj den od sega. adelaide mi e 50/50 ali u sekoj slucaj ovde ako ne popusti vladata brzo nema da ima povlekuvanje. ako pak probaat da go zatvorat centarot ke ima protesti pred kukite na pratenicite i premierot, mislam od toa najveke se plasat.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
ke vidime denovive kako ke reagiraat vo drugite gradovi... mene me interesira perth dali ke ima poddrska od tamu so ogled na toa deka oni ne se bas afektirani. sidnej i brisben ocekuvam poddrska za nekoj den od sega. adelaide mi e 50/50 ali u sekoj slucaj ovde ako ne popusti vladata brzo nema da ima povlekuvanje. ako pak probaat da go zatvorat centarot ke ima protesti pred kukite na pratenicite i premierot, mislam od toa najveke se plasat.
Нели вие од Австралија, до пред некое време кажувавте дека државата супер прави, супер се справува, парички ви пушта... Сега кога ве читам, како да ги поддржувате овие протести или сум грешка?
Многу членови до вчера дури и сакаа таква да е и нашата влада, како Кинезите и Аустралијанците...
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
либанците ништо не прават, тие се џаболебари, не се афектирани, се дружат фамиларно по цел ден, се ебаваат со брчедите, немаат гајле, повеќе имам надеж на австралциве и балканциве, све останато е безмозочно, немаат осет за вакви работи. Како и да е мора Сиднеј да стане.
Ме радува отпорот, би кажал дај боже.
Од друга страна и глобалистите се многу изверзирани, си играат топло ладно, ако видат дека има отпор, ќе се вратат два чекора назад, дури и падне влада, сите партии се под нивна контрола.
Во секој случај стварите се убави како ропството расте така и отпорот расте, еден момент ќе имаат подршка од некоја елитна група или од армијата или полицијата,тогаш ќе се собере критична маса за ослободување, ако не сега покасно.
Едноставно тоа е шаблонот за револуции, вистински или шарени, без таа компонента неможе - пример жолтите елеци во Франција.
Тоа не е важно, процесот на ослободување иде, сега кога ќе им паднат берзите ќе дојде варваризација, глави на колец и слични работи секаде... Таа привидна сила на надмоќ, недопирливост од законот, која денес ја чувствуваат сите што учествуваат во Ковид фашизмот, брзо ќе исчезне...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
Тоа не е важно, процесот на ослободување иде, сега кога ќе им паднат берзите ќе дојде варваризација, глави на колец и слични работи секаде... Таа привидна сила на надмоќ, недопирливост од законот, која денес ја чувствуваат сите што учествуваат во Ковид фашизмот, брзо ќе исчезне...
Исто како што кажуваше и мислеше дека глобализацијата завршила, се распаднала, а таа уствари не само што не се распаднала, туку иде веќе неколку чекори напред.
Целта на глобализацијата е системот да се замени со друг систем, а за тоа потребно е народ да се кара, разедини и почне да се убива меѓусебе. Откако ќе се измори народ, ќе излезат со решение и така среќни ќе си живееме.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.081
Поени од реакции
11.474
partali gi napravija novinarite denes, otvoreno za vreme na prenos gi tepaa i napagaa. od pladne nataka samo novinarki prakaa kanalite ama i oni ke go jadat kako trgnalo.
Визуализирано

Нели вие од Австралија, до пред некое време кажувавте дека државата супер прави, супер се справува, парички ви пушта... Сега кога ве читам, како да ги поддржувате овие протести или сум грешка?
Многу членови до вчера дури и сакаа таква да е и нашата влада, како Кинезите и Аустралијанците...
Па добро се справуваше до средината на јуни, затоа никој не се бунеше, послетоа излезе од контрола.
Лично сум против протести, не гледам поента да се организираат кога за месец време планираат да завршат со карантинот (70/80% целосно вакцинирани). Плус државата дава по $3000 месечно за да седат дома, не знам што бараат повеќе од тоа.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.906
Поени од реакции
7.298
Лично сум против протести, не гледам поента да се организираат кога за месец време планираат да завршат со карантинот
А ако после тоа пак најдат причина за карантин, тогаш што, пак ќе чекате уште месец... така велеа и на почетокот, да се израмни кривата и оп дојдовме од culling на населението.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Исто како што кажуваше и мислеше дека глобализацијата завршила, се распаднала, а таа уствари не само што не се распаднала, туку иде веќе неколку чекори напред.
Целта на глобализацијата е системот да се замени со друг систем, а за тоа потребно е народ да се кара, разедини и почне да се убива меѓусебе. Откако ќе се измори народ, ќе излезат со решение и така среќни ќе си живееме.
Не,
да речеме денеска може да се истолкуваат некој историски процеси, пример која дата е преломна за Хитлер, практично од тој момент ја загубил војната, но патот до капитулација мора да се измине, тогаш тие ствари не биле јасни.
Така и сега, веќе загубиле, со последни сили ќе се посерат од напнување, но ништо нема да постигнат. Тука од доле, малкумина можат да ги видат тие ствари, што не значи дека не губат и практично капитулирале. Самиот процес си има инерција и треба време да сопре.
Мислам дека тој момент е откако Си ја поапси петата колона, Шваб си кажа: Има малечок временски прозорец да стане ресетот, ако ги нема сите компоненти, неможе да стане локално без Кина или Русија или Америка. И Путин и Си не се согласија, така да со последни сили Глобалистите пробуваат да направат нешто, иако немаат шанси, но очајно ќе се борат до последно, така или иначе ќе ги бесат во Давос, мора да ја пробаат да ја наметнат таа утопија .
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.061
Поени од реакции
8.289
А ако после тоа пак најдат причина за карантин, тогаш што, пак ќе чекате уште месец... така велеа и на почетокот, да се израмни кривата и оп дојдовме од culling на населението.
Тука е проблемот, што не се знае крајот, владава не знае кај тера, изгубени се во простор и во време и се служат со лаги, нема никаква гаранција за ништо и што е најлошо се служат со двојни стандарди, ГОВНА со еден збор.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.891
Андреј Фурсов, за работите што се кријат позади Ковид.
Тука ги актуализира спрема ситуацијата на теренот, што градат и како би изгледал НСР ако успеат.
НИКОЈ НЕМА ДА ТИ ГЛЕДА 50 МИНУТНО ВИДЕО НА РУСКИ БЕЗ ПРЕВОД!!!! :boksix:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.897
Нели вие од Австралија, до пред некое време кажувавте дека државата супер прави, супер се справува, парички ви пушта... Сега кога ве читам, како да ги поддржувате овие протести или сум грешка?
Многу членови до вчера дури и сакаа таква да е и нашата влада, како Кинезите и Аустралијанците...
Грешка си, јас само ви пренесувам што се дешава овде. Во принцип апсолутно ги подржуам протестите али само во делот дека вакцината треба да е избор и дека не треба да има вакс пасоши и такви глупости.

Мислам дека АУС одлично се справи со пандемијата, далеку подобро од остатокот на светот.

Мислам дека во Викторија имаме идиот за премиер што претера со мерктите на моменти али сега ептен... 100 пати си кажаа дека контакт трејсинг може и работи до моментот кога имаш до кај 15-30 заразени. Ајде еве имаа едно 2 недели повеќе фора да средат, јас им давав подршка и верував дека ќе се вратиме на 0 и на 70 и и на 85 заразени дневно... Зошто? Затоа што имаа година дена да научат нешто од НЈВ и Сиднеј, да се средат, да натрупаат луѓе на клучни позиции што и до некој степен го направија... Дури и тука се расправав со еден од ченовите дека ќе се оправиме ама не испадна баш така. Сега кога веќе нема враќање кога се свесни за тоа тогаш треба и очекував да ја сменат стратегијата. Повторно доволно е да ги пратат НЈВ ама не, овде идиотот си тера ко предходно иако и без притисок глатко им иде вакцинацијата. Немаше потреба од ова, ама ете премиерот се налути дека пабовите најдоа начини како да ги заобиколат мерките, народот ако не можеше внатре да пие пивно ОК беше со бар крол, да шета од паб у паб и да си зима пиво за носење. Само ради тоа лупна полициски час и ги затвори парковите се изживуваа врз лугето епа сега им стапна за жуљ на погрешна багра (иако има доволно индикации дека одлуката може е и правилна) па да, има сите да гледаме сеир деновиве....

Мислам дека Нов Јужен Велс има апсолутно најдобра премиерка мада и она на моменти се усра и подлегна али пак се покажа најжилава. Таму уште побрзо оди вакцинацијата и баш тоа ќе биде прашањето дали ќе излезат и ќе ја подржат Викторија или ќе си тераат за они побрзо да се средат... Ќе видиме деновиве, во меѓувреме овде ќе биде весело.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.061
Поени од реакции
8.289
Грешка си, јас само ви пренесувам што се дешава овде. Во принцип апсолутно ги подржуам протестите али само во делот дека вакцината треба да е избор и дека не треба да има вакс пасоши и такви глупости.

Мислам дека АУС одлично се справи со пандемијата, далеку подобро од остатокот на светот.

Мислам дека во Викторија имаме идиот за премиер што претера со мерктите на моменти али сега ептен... 100 пати си кажаа дека контакт трејсинг може и работи до моментот кога имаш до кај 15-30 заразени. Ајде еве имаа едно 2 недели повеќе фора да средат, јас им давав подршка и верував дека ќе се вратиме на 0 и на 70 и и на 85 заразени дневно... Зошто? Затоа што имаа година дена да научат нешто од НЈВ и Сиднеј, да се средат, да натрупаат луѓе на клучни позиции што и до некој степен го направија... Дури и тука се расправав со еден од ченовите дека ќе се оправиме ама не испадна баш така. Сега кога веќе нема враќање кога се свесни за тоа тогаш треба и очекував да ја сменат стратегијата. Повторно доволно е да ги пратат НЈВ ама не, овде идиотот си тера ко предходно иако и без притисок глатко им иде вакцинацијата. Немаше потреба од ова, ама ете премиерот се налути дека пабовите најдоа начини како да ги заобиколат мерките, народот ако не можеше внатре да пие пивно ОК беше со бар крол, да шета од паб у паб и да си зима пиво за носење. Само ради тоа лупна полициски час и ги затвори парковите се изживуваа врз лугето епа сега им стапна за жуљ на погрешна багра (иако има доволно индикации дека одлуката може е и правилна) па да, има сите да гледаме сеир деновиве....

Мислам дека Нов Јужен Велс има апсолутно најдобра премиерка мада и она на моменти се усра и подлегна али пак се покажа најжилава. Таму уште побрзо оди вакцинацијата и баш тоа ќе биде прашањето дали ќе излезат и ќе ја подржат Викторија или ќе си тераат за они побрзо да се средат... Ќе видиме деновиве, во меѓувреме овде ќе биде весело.
Разликата со НЈВ е што во НЈВ забраните се само на хартија, онака некој психички притисок, во пракса ваму е лудница, не се знае кој пие кој плаќа, ниту никој почитува што се зборува ниту пак некој контролира, и затоа нема таков отпор како во Викторија, само гледаат да се стигне до замислената бројка на вакцинирани.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
НИКОЈ НЕМА ДА ТИ ГЛЕДА 50 МИНУТНО ВИДЕО НА РУСКИ БЕЗ ПРЕВОД!!!! :boksix:
Стварно се извинувам, нема така силна група автори од тој калибар на запад. Станува збор за широка неформална група, доста посветени во КОБ - ДОТУ идеологија.
Немам ресурси и време да преведувам, башка и слаб сум во правописот, но 89% се разбира, ако ставиш автоматски превод разбираш се, или барем контекстот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom