Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
22 ноември 2018
Мислења
314
Поени од реакции
615
И јас немав фрлено денар во лабораторија за љубопитност да видам дали имам или немам нешто, али дојде момент и јас да фрлам. Системот е така стокмен да неможеш да чекаш 20 дена на државно да правиш тест, додуша може и можеш ако си пензионер некој со ич контакти и со благи симптоми или ако те боле стојко за сите други и криеш симптоми. Симптоми: главоболка, црвено грло, затнат нос и еден ден треска па следи антигенси брз тест од нос па после пцр и двата позитивни.
П.С. Вакциниран со 4 дози, се шалам со две “само”
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
19.882
Поени од реакции
26.287
Лудост е да тврдиш дека стекнат имунитет со заразување и при тоа еден куп луѓе заразени од тебе вклучително и оние со хронични болести е подобар од вакцинација на сите групи и ризични и здрави.
Mислам дека го менуваш контекстот. Тезата, фактот всушност, е дека тие веќе прележаните имаат стекнато имунитет и дека не мора да се вакцинираат - тезата не е дека сите (посебно па ризичните групи) дека треба да се заразат.@bijons ти се обидуваш да покажеш дека сега е различна терапијата а таа всушност само е подобрена, финесирана, кон поефикасни варијанти од истиот пристап.

... на пример, на почеток на пандемијата се применуваше кортикостероидот декаметазон и антибиотикот азитромицин (сумамед), а сега поради можна цитокинска бура и појава на висока гликемија, висок крвен притисок и други причини, сега многу поретко се применуваат, дури може да се каже дека воопшто не се применуваат во болничко лекувањекај пациенти со К19,
Не. И тогаш и сега целта е спречување на цитикинска бура. И тогаш и сега се употребуваат стероиди (и антибиотици за секундарните инфекции), само што сега се знае што е поефикасно и тоа се препишува како терапија.

...големи количини на овие два лека скоро џабе се има залихи низ болниците, па и државни резерви, поради горните нови искуства во лечење на К19 ете „протокол“ се сменил, се префрлија на послаб кортикостероид преднизолон и на други антибиотици да не ги редам тука,
А демек во здравството инаку не се употребува декаметазон и сумамед. па сега немаат што да им прават и ќе ги фрлат? :)


... дополнително, ако има протокол лекарот се иземува од одговорност, ќе рече „што ми е гајле такви се протоколите!“,
Ако премисата е дека лекарот е варијаблата која ја је*е равенката, и ако се налета баш на таков лекар епа тогаш јас (и секој нормален) радије би да таквиот лекар да следи соодветен протокол. Барем пациентот така има шанса лекувањето да му биде во добра општа насока... Подобро отколку лекарот да го откачи со парацетамол (симплифицирам) и едноставно да го игнорира додека не стане критичен случај (заради автоимуните процеси и цитокинската бура). И потоа нели касно иделе пациентите, касно било да се спасат, итн.

И да не ни почињаме за Ивермектин за кој нема причини зошто да не биде вклучен во стандардната терапија за ковид 19.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.008
Поени од реакции
17.748
@Rigil луди се некој работи, но правилни се прашањата. Еве го докторот некни од FDA. Ова доктор во болница што лекува ковид пациенти. Можи да го слушниш, а еве и транскрипт.


"Hello. My name is Dr. Joseph Fraiman. No conflicts to declare. I'm an Emergency Physician educated at Cornell Medical School and residency with Charity Hospital, New Orleans.

Where I work over 65 percent of the population are not vaccinated. I'm here today to ask for help for those working the front lines to help us reduce vaccine hesitancy.

For this we need a larger trials that demonstrate the vaccine reduce hospitalizations without finding evidence of serious harm.

I know many think the vaccine hesitancy are dumb or just misinformed. That's not at all what I've seen. In fact, typically, independent of education level, the vaccine hesitant I've met in the ER are more familiar with vaccine studies and more aware of their own covid risks than vaccinated.

For example, many of my nurses have refused the vaccine despite having seen covid-19 cause more death and devastation than most people have.

I asked them." Why refuse the vaccine?" They tell me while they have seen firsthand the dangers of covid in the elderly, the obese, and diabetics, they think their own risk is low. They're not wrong.

One nurse showed me this Oxford risk calculator. A 30 year old female has about a one in seven thousand chance of catching covid and being hospitalized.

She asked me, can I show her studies that show her that the risk of serious harm from the vaccine is lower than her risk of hospitalization?

The truth is I can't.

Our trials weren't big enough. They weren't big enough to identify the vaccines cause myocarditis. Yet, now, we know they do.

A recent observational study suggests the risk of vaccine induced Myocarditis in young males is higher than their risk of hospitalization from Covid. Is this true? We don't know. It's based on observational data. To know it's not true, we need a large trial that proves the vaccines reduce hospitalizations more than they cause myocarditis in this age group.

The former FDA commissioner said, the original premise of the vaccine was to reduce deaths and hospitalizations. And that was the data that came out of the initial clinical trials, except as you all know, very well and fortunately unfortunately, so did my nurse, the initial clinical trials did not find the reduction in death or hospitalizations. Likely because they were inadequately powered.

Yet the former commissioner is correct that the initial trials should have been powered to find a reduction in hospitalization.,

Please we need your help on the front lines to stop vaccine hesitancy. Demand the booster trials are large enough to find a reduction in hospitalization. Without this data, we, the medical establishment, cannot confidently, call out anti covid vaccine activists who publicly claim the vaccine harm more than they save, especially in the young and healthy.

The fact that we don not have clinical eveidence to say these activist are wrong should terrify us all.


Thank you."
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Лудост е да тврдиш дека стекнат имунитет со заразување и при тоа еден куп луѓе заразени од тебе вклучително и оние со хронични болести е подобар од вакцинација на сите групи и ризични и здрави.

Лудост е да се заразиш за да стекнеш природен имунитет со долгорочни постковид симптоми односно да си играш лотарија и да се надеваш на сопственото " супериорно " здравје.
Да го тврдиш ова во сезони на грип како пред некоја година делумно ќе те разберам, но во период на пандемија е глупаво.

Лудост е да тврдиш за голема смртност со вакцини а леталитетот е најголем кај земјите со најниска вакцинираност.
Која глупост, па никој никаде не вели дека ќе се зарази намерно и дека ќе заразува. Која е поентата на вакво извртување на зборовите?
Што мислиш ти безбеден си за околината? Еве ти објавуваш статистики, според тие статистики ти си поризичен за околината од 180 000+ луѓе во земјава(под претпоставка дека не си прележан), а на повеќето им се скратени правата.

Инаку Санофи завршуваат со трета фаза за нивната вакцина и има доста голема ефикасност. Направена е со технологија која се користи повеќе од 20 години и на ист начин се произведува и вакцината за Хепатитис Б.
Фармацевтските гиганти Sanofi и GSK (Glaxo-Smith-Kleine) од 27 мај успешно ја изведуваат третата фаза на клиничко испитување на својата пептидна вакцина против Ковид-19. Во оваа фаза се вклучени 27.000 испитаници, а првите резултати се извонредни со ефикасност од 95-100%.

Многу поретко дава несакани ефекти.

Направена е со технологија која се користи повеќе од 20 години во изработка на вакцини (на истиот начин како и вакцината за Хепатитис Б)

Идеална е за бустер доза, погодна е за најмладата и средната популација.

Сите кои досега се плашеа од mRNA и mDNA вакцините како непроверени, а од кинеските како неквалитетни, добиваат вакцина направена по "докажан рецепт" од најреномирани производители. Цената на вакцината, како и нејзиниот транспорт и чување е далеку поефтино од сегашните вакцини.
Еве како може да се зголеми вакцинацијата кај нас, лично јас би се вакцинирал со ваква но веќе бидна со Синовак заради мерките на идиотиве. Секако дека и нема да ја нарачаме, ќе чекаме некој донации за сиротињи.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.272
Поени од реакции
1.742
Андреј Фурсов, за работите што се кријат позади Ковид.
Тука ги актуализира спрема ситуацијата на теренот, што градат и како би изгледал НСР ако успеат.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.272
Поени од реакции
1.742
Знаеш што се крие зад Ковид? Глупи луѓе кои веруваат дека е теорија на заговор.
И порано цела Европа викала Хај Хитлер така по убедување, верувале на власта, ќе ги уништат пониските раси евреи, православни и цигани...
За разлика од други форумни "Авторитети" во твитер, фејсбук, тик-ток, некакви дечишта, луди, пратам мој круг на омилени, професори доктори на науки, директори на институти, произведуваат сателити, нано технологии, термојадрена синтеза, пијат кафе со Путин.
Осеќам дека се во право и им верувам, некако западнава Ковид банда не успеа да ми влее доверба иако секој ден од сабајле до вечер квичат како кучки: Ковид, буба лази плаши се од мене, стави маска, вакцинирај се, Kовид QR пасош, изолација, карантин....
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.057
Поени од реакции
20.881
И порано цела Европа викала Хај Хитлер така по убедување, верувале на власта, ќе ги уништат пониските раси евреи, православни и цигани...
За разлика од други форумни "Авторитети" во твитер, фејсбук, тик-ток, некакви дечишта, луди, пратам мој круг на омилени, професори доктори на науки, директори на институти, произведуваат сателити, нано технологии, термојадрена синтеза, пијат кафе со Путин.
Осеќам дека се во право и им верувам, некако западнава Ковид банда не успеа да ми влее доверба иако секој ден од сабајле до вечер квичат како кучки: Ковид, буба лази плаши се од мене, стави маска, вакцинирај се, Kовид QR пасош, изолација, карантин....
Badze, koga ti toa stana branitel ne Evrei? Tuku kako ke komentiras za toa sto Rusija ima povekje vakcini proizvedeno a i odredeni grupi vekje gi tera da se vakciniraat. Ili i na Putin ne moze povekje da mu veruvame?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.231
Пратиш луѓе кои ти одговараат на наративот. Не значи дека се во право.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.547
Поени од реакции
20.883

vojna vo melburn... den eden, 2% izlezenost na 350 000+ clenovi na CFMUA. premierot se sokri, nema veke intervjua i presovi od saat vreme, parlamentot barikadiran so specijaci, policiski koli i novinari napadnati, 8 saati protesti niz centar, zatvoreni autopati i mostovi... haos... otvotena najava deka ova ke bide EVERY DAY....

ako izlezat 5% denovive ova ke izelze epten nadvor od kontrola. ima najavi deka i drugi sindikati ke im se pridruzat.

mediumite uste probuvaat da spinuvaat deka ova e organizirano od antivakseri i desnicata iako ocigledno e deka 95% od narodot se gradeznici...

fotkava dole e od westgate bridge, eden od najgolemite mostovi, sobrakajot bese prekinat nekoj 2 saati


1632216375723.png
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.272
Поени од реакции
1.742
Пратиш луѓе кои ти одговараат на наративот. Не значи дека се во право.
Да важи и обратното за тебе. Моите и твоите ставови се дијаметрални и заемно се исклучуваат, еден од нас греши- другиот е во право.
Ти мислиш дека ти си во право, јас мислам дека јас сум во право, евентуално ако си трол и пишуваш по порачка на газдата.

Badze, koga ti toa stana branitel ne Evrei? Tuku kako ke komentiras za toa sto Rusija ima povekje vakcini proizvedeno a i odredeni grupi vekje gi tera da se vakciniraat. Ili i na Putin ne moze povekje da mu veruvame?
Не сите македонци, албанци евреи се лоши. Има по посветени народи имам предвид евреите, каде едно јадро го управува светот, но ако има потреба и своите ги става во ќумбе за сапун...
Немаме фронт, како класична војна, пета колона има секаде, некаде е на власт, на друго место опозиција или има делумна власт, пример дел од широката коалиција 'Еднина Русија'
Ако некој направи класична вакцина тип спутник не би се вакцинирал, сепак не е поминат нормалниот рок за тестирање, но ако имам над сто години би се вакцинирал доброволно, би го прифатил тој ризик да учествувам во медицинскиот експеримент, за општо добро.
А за овие новите генетски препарати, имам предвид еврогеј "МРНА Вакцините", не би ги примил, таму требаат 5-6 генерации околу 100 години да се тестираат, а и незнам како да се изразам, на тие што го примаат од позади, едноставно не ги сакам, не дружам со нив, им немам доверба.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.691
Поени од реакции
7.153

vojna vo melburn... den eden, 2% izlezenost na 350 000+ clenovi na CFMUA. premierot se sokri, nema veke intervjua i presovi od saat vreme, parlamentot barikadiran so specijaci, policiski koli i novinari napadnati, 8 saati protesti niz centar, zatvoreni autopati i mostovi... haos... otvotena najava deka ova ke bide EVERY DAY....

ako izlezat 5% denovive ova ke izelze epten nadvor od kontrola. ima najavi deka i drugi sindikati ke im se pridruzat.

mediumite uste probuvaat da spinuvaat deka ova e organizirano od antivakseri i desnicata iako ocigledno e deka 95% od narodot se gradeznici...

fotkava dole e od westgate bridge, eden od najgolemite mostovi, sobrakajot bese prekinat nekoj 2 saati
Пишав за ова претходно, водството на CFMUA ако се спротиставеа владава ке капитулираше многу порано, тие решија да тераат државна политика ама сега го собраа гневот на членството и затоа вчера јадоа ќотек баш од нивното членство. Ако отпоров продолжи деновиве и излезеноста се зголеми ни корона ќе се види ни влада, ама ќе видиме наредниве денови се клучни, многу е битно сега како Сиднеј ќе изигра. Мора Сиднеј да даде подршка и да се вклучи во протестиве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom