Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.822
Поени од реакции
10.058
Официјално Швајцарија се отвара скроз на скроз на 11 Мај. Ресторани кафичи, школи, граници, се. А се пред Италија во број на заболени на 1М жители. Кои дебили, не слушнале за пола ден шетање пола ден полициски час...

Како бе не им е страв од вирусов таму...
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.475
Поени од реакции
17.118
Официјално Швајцарија се отвара скроз на скроз на 11 Мај. Ресторани кафичи, школи, граници, се. А се пред Италија во број на заболени на 1М жители. Кои дебили, не слушнале за пола ден шетање пола ден полициски час...
Епа сега не можи една година во карантин да живеат луѓето, и ние ќе видиш дека до 11 мај се ќе отвориме.
Поминав денес низ широк сокак и сите локали се спремаат за отворање, исто и кладилниците изг ќе отворат за брзо.
Фирмите и онака работат сите.
Едит
Сега гледам Швајцарија пикот го достигнале Март уште, две недели имаат веќе драстично намалување на новозаразени така да кривата кај нив веќе оди на надолна линија затоа и на 11 Мај ќе отвараат се.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Официјално Швајцарија се отвара скроз на скроз на 11 Мај. Ресторани кафичи, школи, граници, се. А се пред Италија во број на заболени на 1М жители. Кои дебили, не слушнале за пола ден шетање пола ден полициски час...

Како бе не им е страв од вирусов таму...
Поголемиот дел од фирмите кај нас што работеа од дома од понеделник (4ти) си ги отвораат канцелариите, кадарот ќе се враќа по пола.

Пак излетуваш и испаѓаш смешен :)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.822
Поени од реакции
10.058
Поголемиот дел од фирмите кај нас што работеа од дома од понеделник (4ти) си ги отвораат канцелариите, кадарот ќе се враќа по пола.

Пак излетуваш и испаѓаш смешен :)
Супер што сум смешен :)

Јави кога ќе почне школска година и кога ќе се отворат граници. Без карантин и забрана за враќање :)

И општо, долгорочна стратегија за враќање на нормалниот живот, освен ако не се криеме ко глувци наредниве 2 години?
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Јави кога ќе почне школска година и кога ќе се отворат граници. Без карантин и забрана за враќање :)
Чекај малце другар :) Ми стана чудно некни за Данска кога исто вака се улета дека се можно се отворало а другите биле ретардитани, па отидов на страната на МВРто на Данска и од сите можни институции, кафичи, установи и ред други локали и објекти, испадна дека се отворале само основните училишта.

Одам да го проверам истово што го збориш сега за Швајцарија и види што има:

In the first phase, which began on April 27, hair salons, physiotherapists, hospital outpatient services, medical and dental offices, florists, DIY shops and garden centres were allowed to re-open with precautionary measures in place.
Фризерниците кај нас се фул отворени од пред некој ден, другово никогаш не ни затвори.

Ajде да видиме што вика за образовните институции:

A third phase would start on June 8 and see the re-opening of upper secondary and vocational schools, plus universities and other higher education institutions. Further decisions on this phase, including the possible lifting of bans on entertainment and leisure facilities, such as museums and libraries, will be taken at the end of May.
Осми јуни другар, знаеш ли каде е 8ми јуни? Каде е твоево одма дека се се отворало?

За границите ништо не пишува на странава, освен што пред 2 недели објавиле дека ќе лупаат казни ако некој се спрдава и прави роаминг без врска :)

The government announced on April 16 that fines will be imposed on those who travel to neighbouring countries for cross-border shopping.

Има интернет, има луѓе по форумов кои живеат по странство, не си само ти, затоа препроверувај убаво што пастираш на темава.

П.С. Прогуглав уште нешто за Швајцарија и види што најдов:


Ќе им дозволеле на децата да си ги гушкаат бабите и дедовците :vozbud: Страшна мерка за олабавување, нема што, се прашувам кај нас кога ќе ни дозволат пак да се гушкаме? nema prafda nema mirrr :(
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
И општо, долгорочна стратегија за враќање на нормалниот живот, освен ако не се криеме ко глувци наредниве 2 години?
Сега сум на состанок со Венко, Заев, Грујо ни е на Зум пуштен, БЦ го чекаме да се уклучи и штом договориме одма ќе те брифирам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
п.с. Ако грешам, слободно пушти ми линк каде тоа се олабавуваат мерките како што викаш ама да е од владина страница или управен сектор на државата, не samogalama.mk некој сајт:)
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.750
Поени од реакции
9.909
Аман, мислиш на Ибица или во Холивуд живееле пред ова, секој ден журки со Дејвид Гета, пички и кокаин, па сега не им се издржува. Животот та животот, не оди никаде кооперацијата, прајте си на Скајп со посебна и вегета и жта, го отековте веќе. Школото, границите, животот, куров.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Официјално Швајцарија се отвара скроз на скроз на 11 Мај. Ресторани кафичи, школи, граници, се. А се пред Италија во број на заболени на 1М жители. Кои дебили, не слушнале за пола ден шетање пола ден полициски час...

Како бе не им е страв од вирусов таму...
Ќути, скроз на скроз. :icon_lol:

Одлуката им е донесена ~2 недели после врвот на епидемијата и предвидува постепено олеснување на мерките во 3 фази со забелешка дека распоредот зависи од развојот на епидемијата. За разлика од Швицарциве, кај Талјаните врвот изгледа како плато, така да ќе си почекаат другиве.

@Ilumious Бујрум линк погоре. Олабавување ќе има, ама е далеку од она "skroz na skroz". Road-map имаат направено и земаат предвид моментална ситуација и развој на истата.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.822
Поени од реакции
10.058
Чекај малце другар :) Ми стана чудно некни за Данска кога исто вака се улета дека се можно се отворало а другите биле ретардитани, па отидов на страната на МВРто на Данска и од сите можни институции, кафичи, установи и ред други локали и објекти, испадна дека се отворале само основните училишта.

Одам да го проверам истово што го збориш сега за Швајцарија и види што има:Фризерниците кај нас се фул отворени од пред некој ден, другово никогаш не ни затвори.

Ajде да видиме што вика за образовните институции:Осми јуни другар, знаеш ли каде е 8ми јуни? Каде е твоево одма дека се се отворало?

За границите ништо не пишува на странава, освен што пред 2 недели објавиле дека ќе лупаат казни ако некој се спрдава и прави роаминг без врска :)
Има интернет, има луѓе по форумов кои живеат по странство, не си само ти, затоа препроверувај убаво што пастираш на темава.

П.С. Прогуглав уште нешто за Швајцарија и види што најдов:


Ќе им дозволеле на децата да си ги гушкаат бабите и дедовците :vozbud: Страшна мерка за олабавување, нема што, се прашувам кај нас кога ќе ни дозволат пак да се гушкаме? nema prafda nema mirrr :(
Информацијата за Швајцарија е од пред 45 минути каде беше објавено дека официјално завршува „затварањето„ На Англиски

Ти викам, јави кога ќе се донесат долгорочни мерки а не како ќе прдне така ќе правиме
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.475
Поени од реакции
17.118
Ова ако е кај нас карантин јас глата ќе си ја сечам.
Нон стоп има движење низ паркови, беренки, седенки, скари, мари ...
Во карантин бевме 3 дена за Велигден и толку, сето другото е гола вода во споредба со другите земји кои бељ во тотален локдаун.
Ако вака не можат да издржат шо да речат Шпанија и Италија два месеци од дома шо не се излезени, се закржлавија дома кутрите.
Кај нас си одат на педикири маникири и фризерници карантин жими таквата.
Единствено нешто шо не работи се кафичите, рестораните,казината и кладилниците шо е воедно и најдоброто нешто шо можеше да ни се случи во поново време, луѓето зедоја здив, дома не беа прибрани а и заштедија некоја банка. ;)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Само да ви кажам дека судиите се на сигурно откако си ги самоизгласаа платите што приватниот сектор (сам како знае) ќе им ги обезбеди, да не се секирате за нив. И не само тие, туку и обвинители, пратеници, директори и све што имаме од кадар што заслужува фрлање у Вардар. Многу хумана иницијатива, за поздрав...можеме и да излеземе у некое време од денот на балкон и да им ракоплескаме.

Инаку вчера имаше муабет дали стап-тактиката функционира - еве.


Ако некој е спремен информација од Индија да земе за релевантна.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Информацијата за Швајцарија е од пред 45 минути каде беше објавено дека официјално завршува „затварањето„ На Англиски

Ти викам, јави кога ќе се донесат долгорочни мерки а не како ќе прдне така ќе правиме
Го отвори линков и го прочита ли цел пред да ми го пастираш? Мора да ме заебаваш :)

Ај отвори и види часови со по 5 студенти и цитирај ме пак ама прво те молам спореди студирање во Цирих и студирање на УКИМ, во поглед на гунгула од студенти во амфитеатар.

Исто така обрни внимание на conditional, conditional, conditional на секој параграф, што значи истата песна како со Данска, дека сепак не е како што фрапантно постираше ти, готово, Хитлерајот завршува.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
321
Поени од реакции
620
Долгорочни мерки ќе се донесат тогаш кога ќе има силна поткрепа за тоа. Се до тогаш ќе правиме како што ќе ни кажат (им прдне) т.е. ќе размислуваме глобално (ќе слушаме препораки од СЗО) и ќе делуваме локално (индивидуално секоја држава)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ќути, скроз на скроз. :icon_lol:

Одлуката им е донесена ~2 недели после врвот на епидемијата и предвидува постепено олеснување на мерките во 3 фази со забелешка дека распоредот зависи од развојот на епидемијата. За разлика од Швицарциве, кај Талјаните врвот изгледа како плато, така да ќе си почекаат другиве.

@Ilumious Бујрум линк погоре. Олабавување ќе има, ама е далеку од она "skroz na skroz". Road-map имаат направено и земаат предвид моментална ситуација и развој на истата.
Човече, ќе се отвореле факултетите со по 5 студенти во училница :icon_lol: :icon_lol: Па ни на Електро веќе тоа не е изводливо if you know what I mean :icon_lol:

Ние вода во очи немаме, ќе сме си дозволеле капацитети и ресурси да овозможуваме настава со по 5 студенти во амфитеатар (y) Тоа во Словенија има заебанции дека сo social distancing децава од последните клупи ќе учеле во Хрватска, за Македонија дискутираме...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom