Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.293
Поени од реакции
21.743
На крај ќе се сумира тоа. Рано е сега.

Мислам дека си свесен дека сите бројки на починати од Корона се преценети, сите бројки на починати од вакцините се потценети.

А посебна сумирање ќе биде што е тоа што ќе направи долгорочен имунитет и ќе не извади овие гомна. Оти сега засега се работи само за некој месец слобода.
Vikas? Ja pa mislam brojkite na zrtvi se podceneti oti neli imame bagji od koi ne ni znaeme a tie zavedeni oficijalno e minimum broj sto go imaat potvrdeni. Za razlika ne vidov multimilionski broj na zrtvi od vakcinite posto ovde prvi ke doznaevme da imase takvo nesto ;) I da, znam deka niz telegram kruzi deka za dve godini site ke umreme. Ama toa nema da se desi.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.876
Поени од реакции
17.706
Poslednite dena srede bran ima okolu 4000-5000 testovi dnevno a moze povekje. Se prasuvam zosto? Pa neli treba povekje testiranje za da se otkrijat pozitivnite porano za da moze porano da se reagira. I da, drzavata treba da pokrie ako saka ozbilno da se spravi so pandemijata i da, cenata treba da si ja regulira.
Kapitalizmot si ja regulirase cenata, od 4000 za testovi po nekolku dena cekanje stignavme do 1000ka vo Nikob za 2-3 saati. Megjutoa drzavno masovno testiranje nema poenta, zasto ne e strategija da se eliminira virusot. Ete i da testiraat poise, znaat kolku se i sto so toa?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378
П.С.
и како обично ќе биде протокол на копи пасте од некоја друга институција од некоја друга држава одобрена од ФДА, ЕДА, СЗО, што не ќе да е соодветно според нашето поднебие, менталитет, ендемски кормобидитети и општо здравствената култура на нашите граѓани,
Буквално сѐ е подобро од ништо. И остај глупости како „ендемски менталитет и општа здравствената култура на нашите граѓани“... Колку што знам, сеуште биолошки сите сме homo sapiens и вирусот доволно слично влијае на сите нас на планетава да можеме буквално да препишеме протокол од било која функционална нормална држава (читај, само да не биде не-нормална држава како нашава) и да ни биде многу подобро отколку без никаков протокол. Значи да нема сеуште ситуации како автоматски на температура од 38с да се даваат работи како ибупрофен/парацетамол. И кортикостероиди да не се даваат во почетна фаза, ама после доволно доволно денови со упорни симптоми секако да се даваат кортико. Плус Ивермектин да се дава уште на почеток, со потврдувањето на заразувањето, а за изложените професии да се дава дури и како профилакса... Само наведувам неколку очигледни примери кои редовно погрешно се препишуваат во терапија.

Накратко, протокол МОРАШЕ да имаме уште лани на почетокот на кризата. Тоа што сега сеуште немаме официјален протокол (и тоа неколку пати ревидиран), тоа значи дека си имаме работа со криминална неспособност и дилетанти на највисоките функции.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.540
Поени од реакции
1.779
Во Франција најверојатно од октомври ќе се тргне вакциналниот пас во одредени региони. Велам најверојатно бидејќи сеуште се одлучува за датата точна кога ова ќе стане реалност.

Овде многу паднаа бројките.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.263
Поени од реакции
18.084
Vikas? Ja pa mislam brojkite na zrtvi se podceneti oti neli imame bagji od koi ne ni znaeme a tie zavedeni oficijalno e minimum broj sto go imaat potvrdeni. Za razlika ne vidov multimilionski broj na zrtvi od vakcinite posto ovde prvi ke doznaevme da imase takvo nesto ;) I da, znam deka niz telegram kruzi deka za dve godini site ke umreme. Ama toa nema da se desi.
Игорче не трчај. Полека малце.

1 во 1000 има срцево заболување после вакцинација викаат Канаѓаниве. Може да се случи од една пандемија да влезиме во друга пандемија на срцеви заболувања и тоа кај најмладите.

Results 32 patients were identified over the period of interest. Eighteen patients were diagnosed with myocarditis; 12 with myopericarditis; and 2 with pericarditis alone. The median age was 33 years (18-65 years). The sex ratio was 2 females to 29 males. In 5 cases, symptoms developed after only a single dose of mRNA vaccine. In 27 patients, symptoms developed after their second dose of. Median time between vaccine dose and symptoms was 1.5 days (1-26 days). Chest pain was the commonest symptom, but many others were reported. Non-syncopal non-sustained ventricular tachycardia was seen in only a single case. Median LV ejection fraction (EF) was 57% (44-66%). Nine patients had an LVEF below the normal threshold of 55%. Incidence of myopericarditis overall was approximately 10 cases for every 10,000 inoculations.Да биде поглупо најверојатно го правиме само за неколку месеци лажна слобода.

 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.502
Поени од реакции
7.600
@Rigil , зошто те прави тажен тоа што некој не е вакциниран, не планира да се вакцинира и не фрлил пари за тестови!? Што ти е показател тестот за антитела кога нема никакво признание кај нас, нема никаква важност. Само може да ти даде внатрешен мир дека си безбеден, иако Филипче смета дека тоа не е доволно!? Или тоа што не се тестирал со PCR тест, значи дека немал симптоми? Мене тоа ме прави среќен. Здрав човек. Можеби го победил вирусот, како и останатите повеќе од 98%.
Тоа покажува колку се грижи за постарите во фамилијата!
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Тоа покажува колку се грижи за постарите во фамилијата!
Вакцинирани се, а со тоа, по дефиниција, заштитени од Ковид. И кај него, и мајка му, и тетин му. Кај мене сите со ред. За друго нешто е показател или не?
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.502
Поени од реакции
7.600
Вакцинирани се, а со тоа, по дефиниција, заштитени од Ковид. И кај него, и мајка му, и тетин му. Кај мене сите со ред. За друго нешто е показател или не?
Сега гледам дека уствари правиш анализа на мојата реакција на постот на Анон, редовно му ставам тажно или хаха, тролот на се' става такви реакции дали било за статистика за смртност или што и да е.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.215
Поени од реакции
35.726
Буквално сѐ е подобро од ништо. И остај глупости како „ендемски менталитет и општа здравствената култура на нашите граѓани“...
... за тоа како ние тука на Балканот несовесно се однесуваме може фермани да пишувам, не е поентата пред ТВ или аудиториум да почитуваме мерки, а кога никој не не' гледа, не важи, со што загрозени исклучоци почитувачи на заштитни мерки,
...пример, знае дека е инфициран и не седи во изолација, напротив шета меѓу повеќе познати, се вози со градски превоз, дури и медицинскиот персонал на работно место селективно ја поставува заштитната маска, а во маркети или во други затворени простории вон работно место дури ниту ја користат, еееее тоа на друго место го нема или барем е многу ретко и санкционирано!

... околу протоколот, напишав дека тоа е одговорна работа и често менлива поради нови сознанија за однесување на коронавирусот и неговите мутации, затоа и бара комбинација на специјалности, што за жал нема да го има тоа во креирање на протоколот затоа што се земаат во предвид чисто медицински лица кои се поставени на функции токму од своите партиски лидери, каде веќе се губи стручноста, впрочем доволен пример е Комисијата за заразни болести и поставени директори на институции кои ниеден не менаџира како треба токму поради тој факт,ТРЕБА - НЕЗАВИСНИ експерти, НЕЗАВИСНИ стручни лица!

... на пример, на почеток на пандемијата се применуваше кортикостероидот декаметазон и антибиотикот азитромицин (сумамед), а сега поради можна цитокинска бура и појава на висока гликемија, висок крвен притисок и други причини, сега многу поретко се применуваат, дури може да се каже дека воопшто не се применуваат во болничко лекувањекај пациенти со К19,

...големи количини на овие два лека скоро џабе се има залихи низ болниците, па и државни резерви, поради горните нови искуства во лечење на К19 ете „протокол“ се сменил, се префрлија на послаб кортикостероид преднизолон и на други антибиотици да не ги редам тука,
(ова како пример, додека се направи еден протокол за терапија поради промени во текот на искуствата при лекување на К19 ќе се смени терапијата и протоколот веќе не е валиден, прашање кој ќе седи да ги следи промените и да ги менува?).

... дополнително, ако има протокол лекарот се иземува од одговорност, ќе рече „што ми е гајле такви се протоколите!“,
да не ги заборавиме на почетокот на пандемијата упатствата кои беа еден вид протоколите дадени од Министерство за здравство преку Лекарска комора како да се селектираат пациентите со алгоритам и епидемиолошка анкета, да не спомнам која утка беше тоа и колку луѓе биле одбиени за болничко лекување преку матичните лекари токму поради тие алгоритми, а после некој ден починале,
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Сега гледам дека уствари правиш анализа на мојата реакција на постот на Анон, редовно му ставам тажно или хаха, тролот на се' става такви реакции дали било за статистика за смртност или што и да е.
Не, он става "ха-ха", ако некој пати, страда или ако му умрел некој близок на членот.

Правам анализа, плус провоцирам, правам паралела, те терам активно да се вклучиш во дебатата да ти го видам резонот на размислување, расудување, употребата на логика и познавањето на фактите за ставовите и страната која си ја фатил. Сѐ што видовме од тебе се линкови. Вака е поинтересно.

И плус, секако, ја терам коцка да чита долги постови полни со историски факти (кои Ронче ги пријавува). Да не ѝ е досадно додека патува со воз. :coffee:

пи.ес. коцка, колку тегли ајвар да ти понудил Ронче, нудам дупло.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Ke igrame sega koj e najhrabar ili najlud? Golema rabota ako ne si nikojpat testiran. Znak na otpor e toa.
Не, најпаметен ќе играме, ама ја сум, се знае, ехехехе.
Не знам во кој контекст ти е тоа отпор ама реалниот контекст е во позитивна конотација.
Неам друга работа ќе фрлам пари на тестови за чија веродостојност самиот креатор беше голем скептик, ќе фрлам за антитела да се избедирам дека неам или да се опуштам ако иам... да, тоа е позитивен отпор :)

А за тоа провото што го пиша, не е нит храброст нит лудост. Лудост имаш да читаш тука на форумов од солиден пар ликови.
Лудост е стравот што го всадија, мерките што ги преземаа и ги преземаат, тоа е лудост, Игорче мое.
Лудост е да тврдиш дека вакцината е подобра од стекнат имунитет, лудост е да тврдиш 10 дена по прележан да се вакцинираш, лудост е толкава смртност со вакцини. Лудост е мРНА да тестираат на олкав скејл. Лудост е Фаучи со маските.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.502
Поени од реакции
7.600
Лудост е да тврдиш дека стекнат имунитет со заразување и при тоа еден куп луѓе заразени од тебе вклучително и оние со хронични болести е подобар од вакцинација на сите групи и ризични и здрави.

Лудост е да се заразиш за да стекнеш природен имунитет со долгорочни постковид симптоми односно да си играш лотарија и да се надеваш на сопственото " супериорно " здравје.
Да го тврдиш ова во сезони на грип како пред некоја година делумно ќе те разберам, но во период на пандемија е глупаво.

Лудост е да тврдиш за голема смртност со вакцини а леталитетот е најголем кај земјите со најниска вакцинираност.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Лудост е да тврдиш дека стекнат имунитет со заразување и при тоа еден куп луѓе заразени од тебе вклучително и оние со хронични болести е подобар од вакцинација на сите групи и ризични и здрави.

Лудост е да се заразиш за да стекнеш природен имунитет со долгорочни постковид симптоми односно да си играш лотарија и да се надеваш на сопственото " супериорно " здравје.
Да го тврдиш ова во сезони на грип како пред некоја година делумно ќе те разберам, но во период на пандемија е глупаво.

Лудост е да тврдиш за голема смртност со вакцини а леталитетот е најголем кај земјите со најниска вакцинираност.
Неам време да ти разглабам лудостиве но имаат солиден број на фалинки и претпоставки.
Проблемот е што повеќево твои лудости ретко кој ги кажува баш во тој контекст што си ги напишал, а моите лудости доаѓаат од реномирани лица :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.215
Поени од реакции
35.726
Лудост е да тврдиш дека стекнат имунитет со заразување и при тоа еден куп луѓе заразени од тебе вклучително и оние со хронични болести е подобар од вакцинација на сите групи и ризични и здрави.

Лудост е да се заразиш за да стекнеш природен имунитет со долгорочни постковид симптоми односно да си играш лотарија и да се надеваш на сопственото " супериорно " здравје.
Да го тврдиш ова во сезони на грип како пред некоја година делумно ќе те разберам, но во период на пандемија е глупаво.

Лудост е да тврдиш за голема смртност со вакцини а леталитетот е најголем кај земјите со најниска вакцинираност.
...кога се зборува за антиковид вакцини воопшто не е лудост, туку општо намерно или ненамерно „незнаење“ околу ова тематика, што и тебе те прави така да размислуваш и да бидеш малтене неразумно хипнотизиран, па да имаш барем мала резерва во заклучоците токму затоа што немаш никаква допирна точка со медицината, изработена формула на антиковид вакцина за еден сој ќе се применува за сите појавени мутации и соеви т.е. зашто така некои сака да биде, ама не и на терен така, на жалост!

...пандемија со исчезнување на инфицирани и немање починат од таа болест за која е воведена пандемија подолго од една недела се прекинува и се лоцира во вид на епидемија таму каде има случаеви, а не цел свет заложник на пандемија, се прашувам дали на Антартик има пандемија со коронавирус?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom