Книги кои би ги препорачале

Член од
19 април 2014
Мислења
400
Поени од реакции
1.115
Би сакал да почнам да читам нешто од Сигмунд Фројд ама неможам да се одлучам никако која би ја зел. Некој препораки?
Таа што не е издадена од Ѓурѓа :D, а поголемиот број ако не и сите книги од него се издадени од Ѓурѓа и има голема можност да се скратени на пола, да се со лош превод и граматички грешки.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.275
Поени од реакции
1.724
Автобиографијата не е издадена од Ѓурѓа ако добро разлистав.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
Ако некој сака да чете на БГ. Сајт Читанка. Има много автори. Американски, германски, френски и т.н.

https://chitanka.info/
 
Член од
15 јануари 2016
Мислења
8
Поени од реакции
2
Здраво!

Слушнав за една книга поврзана со Втората светска војна но никако не можам да се сетам на името. Станува збор за син, на човек близок до фирерот, кој подоцна ќе се спријатели со едно дете од логорот и скришум ќе го посети па така и ќе загине, од самиот свој татко. Мислам дека е околу 100-150 страни.

Ви благодарам однапред :)

Edit: Ја најдов, книгата се вика "Момчето во пижами на риги". Ја немам прочитано целосно но имам слушано многу за неа и топло ја препорачувам.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Сахрани те ми срце код Рањеног колена.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Добар ден луѓенца.
Не сум нешто преголем фан на книги, последно ги прочитав Ангели и Денони и Кодот На ДаВинчи.
(Да знам дека се "искомерцијализирани" и "лесни" мејнстрим conspiracy ама мене ми беа интересни.).
Дајте некој предлог слична книга ? Мистерија/крими или теории на заговор нешто така...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Добар ден луѓенца.
Не сум нешто преголем фан на книги, последно ги прочитав Ангели и Денони и Кодот На ДаВинчи.
(Да знам дека се "искомерцијализирани" и "лесни" мејнстрим conspiracy ама мене ми беа интересни.).
Дајте некој предлог слична книга ? Мистерија/крими или теории на заговор нешто така...
Било која книга од серијата за Ераст Фандорин од Борис Акунин. Азазел, Турски Гамбит и Левијатан сигурно ги има низ сите библиотеки.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Добар ден луѓенца.
Не сум нешто преголем фан на книги, последно ги прочитав Ангели и Денони и Кодот На ДаВинчи.
(Да знам дека се "искомерцијализирани" и "лесни" мејнстрим conspiracy ама мене ми беа интересни.).
Дајте некој предлог слична книга ? Мистерија/крими или теории на заговор нешто така...
Ako ne si gi cital imas isto taka od Dan Brown "Izgubeniot simbol" i "Poteklo"
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Некој што ја прочитал '"Моја Борба" од Хитлер да даде коментар/краток осврт... вреди да се прочита?
И дајте топ 5 книги кој мора да се прочитат/ви оставиле најголем впечаток.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Нема да препорачам книга но сакам да прашам. На Фејсбук видов денес дека во Скопје ќе има промоција на книгата Мечето Ушко. Книга со приказни од детскиот кулен руски серијал со кој јас можеби не како мало дете но во текот на растот растев гледајќи ја оваа серија


Ме интересира колку е цената на оваа книга и каде може да се купи ? Дали ја има или ќе ја има онлајн за купување ? Барав на купикнига сајтот но нема сигурно после промоцијата. Се извинувам ако не е во соодветна тема ова и ако постои тема за барање каде да се купи некоја книга префрлете ја. Јас никогаш до сега не сум го посетил овој дел од форумов и не ни знам што теми има.
 
Последно уредено:

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.784
Поени од реакции
6.970
Нема да препорачам книга но сакам да прашам. На Фејсбук видов денес дека во Скопје ќе има промоција на книгата Мечето Ушко. Книга со приказни од детскиот кулен руски серијал со кој јас можеби не како мало дете но во текот на растот растев гледајќи ја оваа серија


Ме интересира колку е цената на оваа книга и каде може да се купи ? Дали ја има или ќе ја има онлајн за купување ? Барав на купикнига сајтот но нема сигурно после промоцијата. Се извинувам ако не е во соодветна тема ова и ако постои тема за барање каде да се купи некоја книга префрлете ја. Јас никогаш до сега не сум го посетил овој дел од форумов и не ни знам што теми има.
Не знам колку е книгата, кога ќе дознаам ќе ти кажам. Но, сакам да ти кажам дека серијалот е полски. И книгата е од полски автор.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Гледам нема некоја тема од типот последни книги што сте ги прочитале, па моите последни две би ги ставил во оваа тема. Не читам многу често ниту пак филмови гледам многу, спортот некако ми го зима слободното време, но најдов време за овие две.

Книгава е Достоевски стил, ако го сакате тој стил на психолошки моменти и борба со психата на човекот, ако сакате низ цело дејство да се прашувате што уствари е реалноста а што е човечка заблуда, ако сакате книга неизвесна до самиот крај тогаш ви ја препорачувам книгава, двеста страни е, брзо се чита, можете да рипате описи некогаш Достоевски знае да забега со непотребни описи кои само ќе ви дадат слика дека книгата е досадна. Не жалам што ја прочитав, не е по мој вкус, но не ми беше досадна.

49025990_302414207070432_8021689304679972864_n.jpg

Оваа книга е многу повеќе за пуштање мозокот на пасење, нема никакви напнати психолошки моменти, туку е книга да се запознаеме со културата, ритуалите и начинот на живот во Гвинеја и општо во повеќето афрички земји. Книга за детството на едно момче и за тоа што се тој поминува во првите две децении од неговиот живот. 167 страни е, побрзо се чита од горната, во ниеден момент не ми беше мачно читањето, баш лесно книгиче.

48424790_317509369099160_83838783820136448_n.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom