Книги кои би ги препорачале

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од JeCILaDy, 26 јули 2007.

 1. SimsLover

  SimsLover

  Член од:
  8 јули 2015
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  53
  "Приказна на една мајка" - Аманда Провс
  Книга во која се разработува темата на постпородилна депресија. Џесика и нејзиниот сопруг желно го очекуваат доаѓањето на свет на нивното бебе. Бременоста тече во најдобар тек, но кога доаѓа време за породување, Џесика веќе не знае дали сака да биде мајка. Актот на породување се комплицира, но на крај успеваат да останат живи и здрави и таа и бебето Лили. Првото прекорачување преку куќниот праг со бебе во раце значи почеток на пеколот на Џесика...
   
 2. Vlatko_Gjorce

  Vlatko_Gjorce Форумолог

  Член од:
  17 април 2009
  Мислења:
  2.150
  Допаѓања:
  1.610
  Кланица 5
  + филмот

  Страв и гадење во Лас Вегас
  + двата филма
  Сори, не може без ова

  :roker:
   
  На ЈуријАркадиевич му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Петра П.

  Петра П. насмевка

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  1.667
  Допаѓања:
  1.502
  Книгите што го проголтаа татко ми - Алфонсо Круж :love:

  Краток, но неверојатно добар роман. Секогаш се навраќам..
   
  На dragecc му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Erich Zann

  Erich Zann Модератор

  Член од:
  13 мај 2012
  Мислења:
  13.613
  Допаѓања:
  28.555
  Да се пофалам сам ако не :D
  Збирка раскази за џуџиња кои си играат со јојо, скокаат на јарец и се бодат со сечило, пар дечко и девојка едниов инвалид со 2 раце, другава со една нога, шо си играат заедно куцкамен, земја Ретардонија во која живеат 300 будали, а 10 нормални се заглавени в санаториум и ја тупат со филозофија и така натака.

  23376193_1613375882054324_1195376054168596983_n.jpg
   
  Последно уредено: 14 ноември 2017
  На dragecc, Natural-girl, <<Goku>> и уште 8 други им се допаѓа ова.
 5. filip1975

  filip1975

  Член од:
  31 март 2013
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  57
  Приказната на Марија - Стојан Андов
  За љубителите на вистинити животни приказни, семејни... малку зачинета со политички, диполматски детали од кариерата на Стојан. ја препорачувам Приказната на Марија од првиот собраниски спикер Стојан Андов, тоа е приказна за неговата жена. Имено таа е почината и пред смртта побарала од него да напише нешто за неа. Книгата го раскажува животот на Марија од рано детсво до смртта, раскажува за животот со Стојан неговите служби. Има и дел за нивните предци мене ме изненади колку е добро напишана навистина интересна приказната на Марија. Се зборува и за нејзините познанства со познати високи функционери за Глигоров, за Јованка Броз...
  [​IMG]
   
 6. Patience

  Patience

  Член од:
  10 мај 2010
  Мислења:
  716
  Допаѓања:
  2.661
  Тегобност - Жан Пол Сартр
  Зборови - исто Сартр
  И оваа што сега ја читам Железната петица - Џек Лондон
   
  На ЈуријАркадиевич, Saladin и GreatUniter им се допаѓа ова.
 7. GreatUniter

  GreatUniter

  Член од:
  29 септември 2017
  Мислења:
  154
  Допаѓања:
  91
  :cuc: за Тегобност, ептен моќна книга.
   
  На Patience му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ЈуријАркадиевич

  ЈуријАркадиевич Модератор

  Член од:
  10 мај 2010
  Мислења:
  684
  Допаѓања:
  1.885
  Честитки, другар!
   
  На Erich Zann му/ѝ се допаѓа ова.
 9. moto--

  moto--

  Член од:
  30 ноември 2014
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  39
  Може да ми препорачате некоја комедија, и некоја книга поврзана со патувања.
  Благодарам
   
 10. Shteff Mathers

  Shteff Mathers

  Член од:
  10 декември 2010
  Мислења:
  3.054
  Допаѓања:
  2.259
  Предложете книга за поклон за женско, нешто со посериозна тематика, да не е нешто слично на фифти шејдс оф греј ...
   
 11. Zlatikevichius

  Zlatikevichius Human... or at least - trying to be

  Член од:
  17 октомври 2011
  Мислења:
  6.167
  Допаѓања:
  12.626
  Ако си и сопруг, ти ја препорачувам збирката раскази - „Мојот маж“ од Румена Бужаровска, издание на Или Или, ако ти е девојка, нешто со љубовна тематика, ама не некои патетики во стил на Спаркс, или Фифти шејдс, што спомна, туку, да речеме, да речеме... „Вишнова хроника“ од Фросина Пармаковска, исто издание на Или Или. Ако ја сакаш, ама понекогаш те нервира многу, купи и ја „Тунел“ од Ернесто Сабато :D , издание на Табернакул. А ако ти е сестра, или мајка, распрашај се прво што сака, зависно од жанрот, омилените теми, можеме да ти предложиме наслови.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Shteff Mathers

  Shteff Mathers

  Член од:
  10 декември 2010
  Мислења:
  3.054
  Допаѓања:
  2.259
  Па женска ако можам да ја дефинирам така, тазе сме уште пред 3 недели искочивме првпат, така да љубовни не ми личат за добитна комбинација.Од она што го имаме зборено трилер највеќе чита.
   
 13. ЈуријАркадиевич

  ЈуријАркадиевич Модератор

  Член од:
  10 мај 2010
  Мислења:
  684
  Допаѓања:
  1.885
  Расказите на Рејмонд Карвер. Еден од посилните претставници на американскиот расказ. Ова се раскази за маргиналците, за осамените, за обичниот човек. Стилот на Карвер се труди да го опфати секојдневието, да го претстави соголено какво што и е, без некакви силни сензации, за значењето на преќутеното/тишината што се наоѓа помеѓу дијалозите.
   
  На Shepard Fairey му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Joe Dalton

  Joe Dalton

  Член од:
  6 април 2010
  Мислења:
  506
  Допаѓања:
  2.438
  "Оркански Височини" од Емили Бронте.
  Случајно се потсетив на книгава, одамна ми е прочитана и тоа два пати и се уште се сеќавам на содржината. Можам да кажам дека ми е еден од првите посериозни романи кој сум имал прилика да ги читам на возраст можеби несвојствена за ваков тип на литература.
  Изданието кое дома го имам е од 2004 година, ако некој се сеќава на проектот на "Дневник" и "Утрински Весник" едицијата на светски литературни класици. Многу добар проект.
  Конкретно за книгата. Е еден од бисерите на англиската и светска литература и воедно е единствен роман на Емили Бронте, една од трите сестри Бронте, нејзино ремек дело кое ја прославило низ светот. Малку контроверзен роман за своето време во поглед на содржината поради описите на физичко и психичко насилство каде централна улога завзема невозможната и оспорувана љубовна приказна на двајцата главни протагонисти.
  Нема да навлегувам подлабоко, навистина ремек дело кое вреди да се прочита.
   
  На elmix му/ѝ се допаѓа ова.
 15. dragecc

  dragecc Dr.

  Член од:
  26 ноември 2013
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  10
  Прекрасно звучи, a must read!
   

Сподели преку: