Книги кои би ги препорачале

Дискусија во форумот 'Уметност, литература, јазик' започната од JeCILaDy, 26 јули 2007.

 1. JeCILaDy

  JeCILaDy Move Away

  Член од:
  18 април 2006
  Мислења:
  2.351
  Допаѓања:
  21
  Значи, на оваа тема можете да препорачувате книги кои веќе сте ги прочитале и мислите дека заслужуваат да бидат прочитани.

  Моја препорака:

  „Девојката со портокали“ - Јустејн Гордер
  „Последната кашмирска роза“ - Барбара Клеверли
  „Негирање“ - Кит Аблоу (одличен психолошки роман, подобро да го прочитате романот, отколку да дремите пред телевизор гледајќи трилери, хорори и сл)
  „Папата Јована“ (го заборавив името на авторот)
  „Принцезата Султана“ - Џин Сасон

  Едитирано од модератор: Секое мислење кое освен наслов нема да понуди друго објаснување зошто токму таа книга ја препорачува, ќе биде избришано.
   
  На MysteryMan23 и MakeLOVEnoTwar им се допаѓа ова.
 2. Fantom

  Fantom Chikara

  Член од:
  4 јуни 2006
  Мислења:
  11.451
  Допаѓања:
  805
  „Сто потези со четка пред спиење“ од Мелиса П.
   
 3. JeCILaDy

  JeCILaDy Move Away

  Член од:
  18 април 2006
  Мислења:
  2.351
  Допаѓања:
  21
  Ја имам читано книгата, и не ми се допаѓа...
   
 4. Fantom

  Fantom Chikara

  Член од:
  4 јуни 2006
  Мислења:
  11.451
  Допаѓања:
  805
  Михаил Левенски - „Од утробата на гневот“
   
 5. Ptolomej

  Ptolomej Дрвен адвокат

  Член од:
  7 август 2005
  Мислења:
  1.487
  Допаѓања:
  525
  Има едно новелче од осумдесетина страни..."Mладина без Бог" од Еден фон Хорват...ептен е јако
   
 6. Black Rose

  Black Rose дете на цвеќето

  Член од:
  12 февруари 2007
  Мислења:
  1.972
  Допаѓања:
  38
  Поштовање.....:eek:lee:

  Леле Негирање :vozbud: морам па да си ја прочитам.......

  Ќе ги додадам
  "Вероника Реши Да Умре" - Пауло Коелјо
  "Најголемата Лекција На Животот" - Мич Елбом
   
 7. Fluffy

  Fluffy Hellraiser

  Член од:
  6 мај 2007
  Мислења:
  1.373
  Допаѓања:
  16
  Пророкот - Калил Џибран
  Алхемичарот - Пауло Коелјо
   
 8. Вокерка

  Вокерка Модератор

  Член од:
  29 јануари 2006
  Мислења:
  6.226
  Допаѓања:
  4.536
  „Папата Јована“ - Дона Вулфолк Крос
  „Убиство во Ориент-Експрес“ - Агата Кристи
  „Петтемина што ги среќаваш во рајот“ - Мич Елбом
  „Богородичната црква во Париз“ - Виктор Иго
  „Пеколен Фактор“ - Роберт Ладлам
  „Страници на нашата љубов“ - Николас Спаркс
  „Пустина“ - Ѓорги Абаџиев
   
 9. Слушаш Ли

  Слушаш Ли

  Член од:
  18 декември 2005
  Мислења:
  1.357
  Допаѓања:
  165
  od Paulo Koeljo site vredat za da bidat procitani mn se dobri;
  Koj go zdipli moeto sirenje - mn poucna kniga
  ne mi teknuvaat naslovite na dr dobri knigi a gi ima mnogu koga ke se setam ke pisam
   
 10. JeCILaDy

  JeCILaDy Move Away

  Член од:
  18 април 2006
  Мислења:
  2.351
  Допаѓања:
  21
  Ја читав пред некој месец, ми беше како дело за обработка за на училиште. Искрено, книгата е досадна за читање, но доста имаше да се коментира на таа тема, доста интересна за организирање на „сочна“ дебата: „Кој е во право?“ :)
   
 11. Nemiseverue

  Nemiseverue

  Член од:
  30 јануари 2005
  Мислења:
  7.397
  Допаѓања:
  1.296
  “Библија“ од група автори :)
   
  На negisakamonnet, Curious и МрМонтана им се допаѓа ова.
 12. Goddess of Chaos

  Goddess of Chaos Nixe Nox

  Член од:
  16 август 2005
  Мислења:
  6.304
  Допаѓања:
  223
  "Спутник љубов" - Харуки Мураками
   
  На pain_killer, Mary Poppins и Limitless им се допаѓа ова.
 13. Tender Girl

  Tender Girl

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.166
  Допаѓања:
  1.892
  Најголемиот трговец на светот-Ог Мандино
   
 14. PSYtisfaction

  PSYtisfaction Царевата ќерка

  Член од:
  30 јуни 2006
  Мислења:
  3.924
  Допаѓања:
  524
  Сите дела на Калил Џибран; иако типот инволвира религија во делата малку премногу за мој вкус, неверојатни мудрости можат да се прочитаат. Го обожавам.
  "Wuthering Heights", ама на англиски по можност, зошто македонскиот превод е тиња.
  „Болката“- Маргерит Дирас.
  „Демијан“- Херман Хесе.
  „Странецот“- Ками (Да, и некои од лектирите се прекрасни дела, колку и да звучи неверојатно)
  „Малиот Принц“- ако сте ја читале последен пат у четврто, препрочитајте ја на сегашна возраст пак.
  „Љубена“- Тони Морисон
  „Мемоарите на една гејша“- како лесна приказна е убава за читање.

  И не, ова не ми беше обид да истакнам колку сум начитана според бројот на делата спомнати. :pos:
   
  На pain_killer и Е.Аркадјевна им се допаѓа ова.
 15. sale_mkd

  sale_mkd

  Член од:
  8 февруари 2007
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  0
  Добра книга!
   

Сподели преку: