Карлос Руиз Зафон

Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Денес ја земав Играта на ангелот. Очекувањата ми се големи. Ако не од приказната, стилот на пишување верувам дека нема во ниеден случај да ме разочара. Ќе пишам импресии.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Ајде нешто да ме посоветуваат оние кои го читале Зафон. Јас ја земав Заточеник на небото сега, без да знам дека е дел од трилогија. На почетокот авторот вика дека книгите може да се читаат без редослед. Какво е вашево искуство или накратко се зезнав ли што почнав баш со овој дел од трилогијата?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.357
Поени од реакции
25.051
Ајде нешто да ме посоветуваат оние кои го читале Зафон. Јас ја земав Заточеник на небото сега, без да знам дека е дел од трилогија. На почетокот авторот вика дека книгите може да се читаат без редослед. Какво е вашево искуство или накратко се зезнав ли што почнав баш со овој дел од трилогијата?
Тој му е последниот дел од трилогијата и мислам дека најдобро е да го оставиш за на крај од причина што сите ликови во Заточеникот биле претходно во Сенка на ветрот и Играта на ангелот, па нема да знаеш ништо за нивното минато и да се поврзиш со нив. Редоследот е Сенка на Ветрот - Играта на Ангелот - Заточеникот на небото и по тој редослед ако ги прочиташ многу полесно ќе ти се вклопат настаните/ликовите/местата. :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Ајде нешто да ме посоветуваат оние кои го читале Зафон. Јас ја земав Заточеник на небото сега, без да знам дека е дел од трилогија. На почетокот авторот вика дека книгите може да се читаат без редослед. Какво е вашево искуство или накратко се зезнав ли што почнав баш со овој дел од трилогијата?

Мене ми е премногу претенциозен и исфорсиран со стилот на пишување и ми кршеше филм за да уживам во приказната.
Инаку да, како и за секоја работа, од почеток најдобро е да си почнеш. Ако веќе си одлучена. :D
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Ајде нешто да ме посоветуваат оние кои го читале Зафон. Јас ја земав Заточеник на небото сега, без да знам дека е дел од трилогија. На почетокот авторот вика дека книгите може да се читаат без редослед. Какво е вашево искуство или накратко се зезнав ли што почнав баш со овој дел од трилогијата?
Јас со Играта на ангелот почнав, па Сенка на ветрот, па Заточеникот и не ми правеше голема разлика тоа што прво иде Сенката. Ама да почнеш прво од Заточеникот не би ти препорачала, зашто е најслабиот дел од трилогијата па можеби и нема да им дадеш шанса на другите книги на Зафон.
Ако си во можност, најди ја и Марина, вљубена сум во книгата. :love:
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
Ајде нешто да ме посоветуваат оние кои го читале Зафон. Јас ја земав Заточеник на небото сега, без да знам дека е дел од трилогија. На почетокот авторот вика дека книгите може да се читаат без редослед. Какво е вашево искуство или накратко се зезнав ли што почнав баш со овој дел од трилогијата?
Јас би те советувал прво ако не си ги прочитала неговите први 3 романи да ги прочиташ,одлични се сите три.Како писателот пишува така се усовршува и неговото пишување,првите 3 се многу лесни,а што се однесува до овој негов серијал прво прочитај ги,ако сакаш нормално,Сенката на ветерот и Играта на ангелот.Оваа последнава не сум ја читал ,па ако е во некој случај полоша од останативе нема да те влечат да ги прочиташ останативе кои пак ќе споменам се одлични.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
^ Јас не сум нешто многу импресионирана од трилогијата за принцот на маглата. И да не се прочитаат ништо нема да се испушти.
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
^ Јас не сум нешто многу импресионирана од трилогијата за принцот на маглата. И да не се прочитаат ништо нема да се испушти.
Мене ми беа интересни кога ги читав,барем ќе се запознае со начинот на пишување на писателот.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ајде нешто да ме посоветуваат оние кои го читале Зафон. Јас ја земав Заточеник на небото сега, без да знам дека е дел од трилогија. На почетокот авторот вика дека книгите може да се читаат без редослед. Какво е вашево искуство или накратко се зезнав ли што почнав баш со овој дел од трилогијата?
Ти препорачувам да читаш по ред. Јас од Зафон ги имам прочитано Игра и Сенка, и тоа по обратен редослед. Океј ми беа ама не ме воодушевија. Мислам дека тоа се должи баш на тоа што не ги читав по ред.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Фала дечки на совет. Ја вратив Заточеник на небото и со сите нишани денес ја земав Сенка на ветрот. Впечатоци, откако ќе ја прочитам трилогијата. :)
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
Фала дечки на совет. Ја вратив Заточеник на небото и со сите нишани денес ја земав Сенка на ветрот. Впечатоци, откако ќе ја прочитам трилогијата. :)
Мене и ангелот и сенката ми го исцедоа мозокот,поими и непознати зборови еден куп,па барај што значат па преводи на шпанските зборови,но книгата е феномен.
Другите незнам како ги читаат книгите,јас ја читам целосно да ја разберам,сепак книгава воопшто не е детска,туку напротив ова е книга за посериозни читатели.
 
Член од
21 април 2010
Мислења
100
Поени од реакции
33
Дали некој има или може да најде еBook верзија од Играта на ангелот на англиски или македонски ? Ако има некој линк нека ми прати пп. Благодарам.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Од неговите дела ги имам прочитано “Играта на Ангелот“ и “Сенка на ветрот“.Ги имаат сите елементи на одлични книги кои вреди и потрошеното време додека се читаат.Останатите се по детски,но верувам дека и тие се исто толку добри како и овие две.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom