Карлос Руиз Зафон

Член од
31 декември 2013
Мислења
101
Поени од реакции
192
Само што ја завршив „Играта на ангелот“, пред тоа ја имам прочитано и „Сенка на ветрор“. Премногу добра книга! Крајот ме остави буквално без здив, уште сум малку потресен.
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
131
Поени од реакции
27
Јас планирам да почнам да ги купувам книга по книга оваа Трилогија.Се надевам дека и редоследот е точен како на линкот. А потоа ќе чекам саем за Ова. Се надевам дека и мене ќе ми се допадне стилот на пишување зошто обожавам мистерии со доза на нереално (мислам дека и тој е таков писател).
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Од сите книги на Зафон можам да ги издвојам само Сенка на ветрот и Игра на ангелот. Во тие книги стилот на Зафон ме имресионира. Заточеник на небото не ми се допадна, ми изгледа некако како на брзина да е напишана, како нешто да недостасува. Ја нема онаа магија и привлечност од првите два дела, па кој како сака нека вика.
 
Член од
31 декември 2013
Мислења
101
Поени од реакции
192
Ја прочитав „Заточеник на небото“ пред 10ина минути. Иако книгата, како и претходните две, тотално ме наежи, сепак останав многу збунет. Премногу прашања ми остануваат неодговорени, мислам дека требаше повеќе да се отплетка приказната. Со оглед на претходните две книги, добив впечаток како книгата да е напишана до пола. Инаку го има четвртиот дел на македонски ?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
Ја прочитав „Заточеник на небото“ пред 10ина минути. Иако книгата, како и претходните две, тотално ме наежи, сепак останав многу збунет. Премногу прашања ми остануваат неодговорени, мислам дека требаше повеќе да се отплетка приказната. Со оглед на претходните две книги, добив впечаток како книгата да е напишана до пола. Инаку го има четвртиот дел на македонски ?
Четвртиот дел го нема ни на шпански - не е напишан. :P
 
Член од
31 декември 2013
Мислења
101
Поени од реакции
192
Четвртиот дел го нема ни на шпански - не е напишан. :P
Точно, сабајле многу ми се спиеше и не разбрав добро. Значи имало уште од 2012 излезено мала книга "The Rose of Fire" која е дел од серијалот и во која се објаснети некои работи околу Гробишата на заборавените книги. Книгата може да се прочита бесплатно на англиски на линков: http://files.harpercollins.com/Assets/HC/US/Features/RoseOfFire/readrof.html
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.358
Поени од реакции
25.053
После толку време пак се дружам со Зафон. Ја немам прочитано трилогијата за млади и вечерва ја почнав Септемвриски светлини. Зафон е магионичар. После првите неколку страници веќе си живееш во тој свет затоа што речениците се така лесни што ненаситно ги голтам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.596
После толку време пак се дружам со Зафон. Ја немам прочитано трилогијата за млади и вечерва ја почнав Септемвриски светлини. Зафон е магионичар. После првите неколку страници веќе си живееш во тој свет затоа што речениците се така лесни што ненаситно ги голтам.
Ни јас не сум ја прочитал таа трилогија. Освен трилогијата за Гробиштата на заборавените книги и Марина, ништо друго немам читнато од него. Очекувам рецензија од тебе, да знам дали вреди да се купуваат. ;)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
После толку време пак се дружам со Зафон. Ја немам прочитано трилогијата за млади и вечерва ја почнав Септемвриски светлини. Зафон е магионичар. После првите неколку страници веќе си живееш во тој свет затоа што речениците се така лесни што ненаситно ги голтам.
Кога би препорачувал книги за деца од 12 па натаму возраст, овие посекако би ги ставил во задолжителна литература. Не мора сите три. Доволно е како што викаш првите неколку страници од едната...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
И јас сметам дека треба “Играта на Ангелот“ или може и “Сенка на Ветрот“, да биде училишна лектира. “Заточеник на небото“ некако не е довршена, да беше, таа најмногу ќе одговараше затоа што стилот на Ремарк кои е критички настроен кон нацизмот, ништо не се разликува од стилот на Зафон кои исто така е настоен контра нацизмот. Франко бил фашист и бил во сојуз со Хитлер.

..........Убав и вистинит е описот за тоа масивно затварање на оние кои се спротиставиле на режимот на Франко. Исто така јасно го опишува и оној однос помеѓу затворениците (иако се истомисленици, секој сака да си ја спаси својата глава) како и тие затворски дупки и подмитувања со цел затвореникот да излезе пред време........
Дефинитивно треба да ги препрочитам овие 3 книги.

Треба да напише и книга и за Бланко. Според мене тој бил столбот на Франко.:)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Како ви се допаѓа последнава негова книга? Вреди ли да се купи и прочита? Не кревате некоја иницијатива да пишете збор-два за последнава книга, па јас да си прашам. :D


А веќе се преведе и вториот дел. :zloo:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Zdravo. Bidejkji ste ljubiteli na Zafón, bi ve zamolil da mi pomognete so anketava. Pravam magisterska za Marina.
Fala
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSekib1EVndEexdO-ZVcGV7uT4f8eZ3kw3N6UMEqFxUnIQYqwA/viewform?usp=sf_link
Јас ја прочитав во 2014, кој ќе се сеќава сега. И зошто баш Марина?, иако него му е најомилена, мене ми е најнеомилена, овие 3-ри (а сега веќе 4-ри) му се далеко подобри. Инаку јас “Марина“ ја рачунам за мостот кога престана да пишува книги за деца, (иако и ден денес би уживал во тие книги и не ги рачувам за детски, така се квалификувани) и започна да пишува книги за повозрасна публика. Детската љубопитност ја замени со многу посериозни и подобро изградени ликови и напиша едно ремек дело од кое подоцна произлезе цел серијал.
Историските настани се поклопуваат со настаните во книгите, што на љубителите на историјата и даваат дополнителен шмек. Режимот на Франко, кое долго време ја демонизирање Шпанија, а пред се бунтовниците кои доаѓаа да партиципираат во граѓанската војна на страната на “бунтовниците“ не се никаде подобро опишани, секако тоа е стокмено во неколку настани и еден спореден лик.
Зафон ти е одлична тема за истражување. Можеш да се осврнеш и на психолошкиот карактер на анархискот, на неговите емоционални приказни, на Давид Мартин и кратко за неговите 3 “детски“ книги кои се фрлени во сенка. Секако дека приоритет треба да ти биде “Марина“, но јас кога би пишувал би пишувал и за карактеристичкиот Зафонов лик, полн со мистерија и со некоја чудна темна енергија која го прави интересен.

Ќе биде интересно на крајот да го пишеш финалниот резултат.
И анкетава ти е солидна. (y)
 
Член од
7 септември 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
Tokmu taa mi e idejata. Jas Marina ne ja racunam za detska literatura, naogjam slicnosti so Senka na vetrot, tematski, stilski i slicno. Celta mi e da go razberam mislenjeto na citatelite, dali smetaat deka e nekoja preodna tocka vo negovoto pisuvanje ili ja smetaat za detska literatura.
Marina mi e edna od omilenite, ama nekako mi e zapostavena. Posebno vo Spanija, retko kogo sum slusnal da zboruva za Marina, site gi forsiraat novite.
Kako pojdovna tocka gi zemam tokmu tie karakteristiki sto gi napomena. Slicnosti vo temite, rezimot, stilot i slicno.
Ti blagodaram za pomosta :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom