Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Се шалев де, немој ти одма озбилно, нека има искуство ама сепак со усул да било и со некој критериум стекнато, сепак не сме животинки :) .
Знам дека се шегуваше, де :) Та и мене нема да ме израдува некој тип што спиел со пола Скопје.... ама не би сакала па ни неискусен да биде, од добро познати причини ;) А плус, ваквите ,,муабети,, се дознаваат многу, многу пред да се размислува воопшто за брак :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Знам дека се шегуваше, де :) Та и мене нема да ме израдува некој тип што спиел со пола Скопје.... ама не би сакала па ни неискусен да биде, од добро познати причини ;) А плус, ваквите ,,муабети,, се дознаваат многу, многу пред да се размислува воопшто за брак :)
Што си е така, така си е :).
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Види, секој може да работи се`, ама не секој е роден за се`. Има луѓе кои дигнале автобуси кога се нашле на зорт, змии јадат (Бир Грилс или како и да се вика:D). Жената ги нема предиспозициите за дрвоцепач, дрвоберач. Исто како шо мажот (нормалниот) не е роден за кувар, шминкер, или шотизнам, иако ги има исклучоци кои се неверојатни.

Џабе, до утре ќе се објаснуваме. Како шо педерите сакаат да посвојуваат деца, така вие сакате да бидете еднакви според некоја друга ебиветар дефиниција.
Не приметив 1 пост во кој една жена зборува дека маж и треба се да работи, а таа да одмара.
Како прво, дрва не се цепат секој ден, едино ако правиш скара, ама и тогаш ќумур си купуваш. Ниту каучи се носат по скали, ниту трева се коси секој ден. Ама сите ние, се согласуваме, дека мажот мора да учествува во секојдневните обврски околу домот. Па дали ќе направи ручек, ќе фрли ѓубре, ќе пушти машина за перење, ќе пегла, ќе усисава, ќе брише прашина, ќе пишува домашно со децата, ќе ги бања децата, ќе го шета кучето.... тоа е веќе работа на договор. Ама дека жената треба сето ова да го прави + да работи, а тој после работа да си закрчи...... НЕ.
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Види, секој може да работи се`, ама не секој е роден за се`. Има луѓе кои дигнале автобуси кога се нашле на зорт, змии јадат (Бир Грилс или како и да се вика:D). Жената ги нема предиспозициите за дрвоцепач, дрвоберач. Исто како шо мажот (нормалниот) не е роден за кувар, шминкер, или шотизнам, иако ги има исклучоци кои се неверојатни.

Џабе, до утре ќе се објаснуваме. Како шо педерите сакаат да посвојуваат деца, така вие сакате да бидете еднакви според некоја друга ебиветар дефиниција.
Добро. Ќе престанеме со објаснување кога ќе признаеш дека ги преувеличи работите и крајно ја потцена жената.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Се шалев де, немој ти одма озбилно, нека има искуство ама сепак со усул да било и со некој критериум стекнато, сепак не сме животинки :) .
Sto e usul?

4, 5, 11, 33?

Koga usulot prestanuva da bide usul?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Sto e usul?

4, 5, 11, 33?

Koga usulot prestanuva da bide usul?
Нема врска со темата ама усулот е да не ја/го збори пола Скопје како што кажа BooBoo's lover претходно и нормално да не ти донесе болест. Ако е жената здрава и не ја алапачат вистинската бројка на партнери и онака нема никогаш да ја дознаеш :D.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Нема врска со темата ама усулот е да не ја/го збори пола Скопје како што кажа BooBoo's lover претходно и нормално да не ти донесе болест. Ако е жената здрава и не ја алапачат вистинската бројка на партнери и онака нема никогаш да ја дознаеш :D.
Ne to, me intersira koja brojka licno za tebe e premnogu? Preku koj broj na bivsi ne bi mozel da pomines?

Znam deka nema vrska so temata, no ne mora sekogas birokrati da bideme...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Многу добро те разбирам што сакаш да кажеш. Горе-долу и јас го мислам истото... мажите и жените имаат различни особини со цел да се надополнуваат. Ако жените станат исти како мажите, или мажите како жените, се’ ќе се поремети.
Те цитирав бидејќи ги преувеличуваш работите. Ти жените ги направи ретардирани. Препрочитај си го постот и размисли како може жената да не е способна да исцепи дрва или пак да смени сијалица... како демек тоа да е некоја голема филозофија или пак којзнае колкава сила да треба за тоа.
На темава разбравме дека жени па и девојки од 16-20 години глетоваат,цепат дрва и штемоваат.
Уште неколку страни на темава и ќе установиме дека Павел Корчагин уствари бил - жена...
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ne to, me intersira koja brojka licno za tebe e premnogu? Preku koj broj na bivsi ne bi mozel da pomines?

Znam deka nema vrska so temata, no ne mora sekogas birokrati da bideme...
Стварно нема врска со темата а и прашањето е премногу теоретско и завлегува во промискуитетот на личноста.

Не сум размислувал за бројки конкретно и верувам дека е многу индивидуално кој како ќе реагира но ако веќе разговараме за брак претпоставувам дека двајцата колку толку знаат со кого си имаат работа. Ако не ти се бендисува претходниот сексуален живот на девојката не ја земај, никој не те сили. Освен тоа во денешно време на комуникација се се дознава и тешко некој детал да остане скриен. Мала ни е државата за тајни од тој тип но како што напомнав вистинската бројка на сексуални партнери ќе ја знае само она и никој друг.

Не можам да ти кажам бројка затоа што и немам, ако ми дојде таква ситуација тогаш ќе лупам глава дали ми се бројките битни или не.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Стварно нема врска со темата а и прашањето е премногу теоретско и завлегува во промискуитетот на личноста.

Не сум размислувал за бројки конкретно и верувам дека е многу индивидуално кој како ќе реагира но ако веќе разговараме за брак претпоставувам дека двајцата колку толку знаат со кого си имаат работа. Ако не ти се бендисува претходниот сексуален живот на девојката не ја земај, никој не те сили. Освен тоа во денешно време на комуникација се се дознава и тешко некој детал да остане скриен. Мала ни е државата за тајни од тој тип но како што напомнав вистинската бројка на сексуални партнери ќе ја знае само она и никој друг.

Не можам да ти кажам бројка затоа што и немам, ако ми дојде таква ситуација тогаш ќе лупам глава дали ми се бројките битни или не.
И јас се согласувам многу со тебе. Мене ми е доволно да не е некој што спиел со секоја втора во Скопје. Па и една девојка, да спиела со толку мажи, тоа лесно се дознава во ова мало место... Но дали биле 4, или 40, не е така лесно да се дознае :) А искрено, јас не мислам да лажам никого, само за да ме земе за жена. Од проста причина, што мислам дека искреноста е столб на секоја врска, па ако некому му пречи каков сексуален живот сум имала, подобро да прекинеме пред да биде ептен сериозно, зар не? И јас очекувам таква искреност, секако дека не ми се потребни датумите и имињата на жените, но доволно е да знам одприлика како тоа се се случувало... а за тоа и не треба некоја посебна дискусија, во принцип, ретко кој денес си го крие сексуалниот живот како змија нозете....
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Не, но сексуално се возбудуваат на говеда и потчинетост што ги доведува до непријатни дилеми...:D тоа со принцот Андерсен и Браќата Грим нешто тролале наоколу...
Tешко е да се најде говедо кое е надвор од брак...wonder why...
Декларациите и реалноста често се како Ренџерс и Селтик, нерешено is out of the question...:D
Види јас пишав она што они декларативно сакаат, а НАВИСТИНА што сакаат и женска психа е тема која ја избегнувам како ѓаоло крстот и светата вода.
Да земам да лупам глава од ѕид за да разберам што им се случува во тоа главичката кога ни они самите не се разбираат и сваќаат. Не фала .

Знам јас што сакам :
- секс
- сендвич
- мир и тишина
--- надополнето: Jun 2, 2011 4:39 AM ---
На темава разбравме дека жени па и девојки од 16-20 години глетоваат,цепат дрва и штемоваат.
Уште неколку страни на темава и ќе установиме дека Павел Корчагин уствари бил - жена...
Некој од помладава генерација знае да цепи дрва , глетова, штемова и закова шајка?!
Општо?!

:LOL:
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Искрено, еве ова е заклучок на поголемиот дел од женскиот род кај нас. Имам постари пријателки, кои би сакале да најдат партнер за сериозна врска, па и за брак. Значи, прво не се плашат од брак. Но најчесто наоѓаат партнери кои даваат се од себе да ги променат, да бидат поинакви. Од тоа се плашат жените, дека некој ќе сака да ги смени и намени на своите лични потреби. А не од бракот како институција, која точно, малкумина не ја сакаат. А и самото тоа, дека пред да влезеш во брак, размислуваш во правец дека не сакаш да викаш социјални служби, полиции и адвокати. Обично, кога веќе влегуваш во брак, тоа е со личност во која имаш доверба.
--- надополнето: Jun 1, 2011 1:36 PM ---
значи ивака. кога било кој човек се одлучува на брак бдејки е тоа голем чекор напред тој го прави тоа свесно и разумно. лицето со кое стапува во брак претходно сигурно добро го познава знае каков тип на човек е што сака што несака каков карактер има и така натака да не ги набројувам сега сите особини. и многу е логично да стапат во брак под услов да си ги задоволуваат потребите еден према друг. човекот всушност стапува во брак за да си ги задоволи потребите и за да си го олесни животот понатака бидејки кога двајца функционираат заедно работите се полесни не се толку комлицирани. нема логика јас или ти или било кој да стапи во брак со цел да се измени или да ја измени спротивната страна - затоа всушност и луѓето бираат со кого ке го склучат бракот. а ако веќе дошло до тој степен да едниот партнер биде изменет од страна на другиот ( не по негова желба ) тогаш значи дека не го одбрал соодветното нешто што ке му одговара понатака во живото. ми ја сваќаш поентата така?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Се палашам дека нема да имам време за се, работа, дом, деца, изглед (машките на денешно време на пиедестал го ставаат), другарки, за се тоа да се заврши и да биде ок мене ми требаат многу повеке од 24 часа, а ете ги нема, тоа ме плаши највеќе во брак, тоа со секс само со една личност баш ме радува, а не плаши, така барем кај мене функционира.
Како тоа машките? зарем разликата ја прави полот? :D а не прецепцијата/хормоните/вкусот или во зависност од состојбата на набљудувачот некоја друга карактерна особина.

Ќе ја цитирам тука Крејзи, аман веќе со генерализирање!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom