Зошто модерната жена се плаши од брак?

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Разумни се .

И ние не сме многу поскромни па сакаме згодна, убава, интелигентна, едуцирана, софистицирана, елоквентна, добра мајка и сопруга, супер готвачка, перачка и чистачка, стално насмеана и одморна, вешта во кревет ама без претходно искуство :giggle: и да не набројувам понатаму.

Ставаш високи стандарди па ако имаш среќа да најдеш, одлично а ако не со тек на времето или ги симнуваш или седиш сам, ама нема љутиш што некоја знае каков бара дури и ако личи дека такви се многу ретки. Реткото не значи дека е и невозможно, на некоја ќе и се насмевне среќата :).
Зависи како си расположен да го дефинираш разумот и кои се резултатите од разумноста (било мажи или жени)...
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Зависи како си расположен да го дефинираш разумот и кои се резултатите од разумноста (било мажи или жени)
Сеедно, разумни или неразумни се критериуми кои на некоја и се битни. Ако најде таков каков што бара ќе биде среќна дека успеала а ако не како што спомнав претходно, ќе симне некои од критериумите или ќе седи сама. И онака сите не чека истата потрага по сродниот партнер, како за нив така и за нас, во иста каша сме.
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Не знам за каква рамноправност се зборува, кога жената не може 3 дрва да качи од подрум до спрат, не знаат дрва да расцепаат, осумдеспосто не возат коли, не знаат сијалица да сменат и тако даље и тако даље.
Рамноправноста е баш во тоа шо мажот си го лади додека жената пегли и пере 3 саати, а он цепи дрва пола саат и после си го лади (читај: пуши цигара:D).

Рамноправноста како шо ја бараат не може да постои. Исто ко шо педерите никогаш нема да шетаат слободно по улица фатени за рака, барем кај нас.
Како може да го тврдиш тоа?
Дали барем малце размисли пред да кликнеш на „Испрати мислење“?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Eve sto za brakot napisa najintenzivnata licnost vo istorijata na svetot...

"I don't love women. Love has to be reinvented, we know that. The only thing women can ultimately imagine is security. Once they get that, love, beauty, everything else goes out the window: all they have left is cold disdain, that's what marriages live on nowadays. Sometimes I see women who ought to be happy, with whom I could have found companionship, already swallowed up by brutes with as much feeling as an old log..."
 
I

Intex

Гостин
Како може да го тврдиш тоа?
Дали барем малце размисли пред да кликнеш на „Испрати мислење“?
Ма ајде, цура, и сама знаеш дека тоа шо го барате, вашата такозвана еднаквост, никогаш нема да ја добиете, бидејќи мажите и жените не се еднакви, не можат да бидат. Да беа и двајцата способни за истите работи, немаше да постои бракот како поим.
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Ма ајде, цура, и сама знаеш дека тоа шо го барате, вашата такозвана еднаквост, никогаш нема да ја добиете, бидејќи мажите и жените не се еднакви, не можат да бидат. Да беа и двајцата способни за истите работи, немаше да постои бракот како поим.
Многу добро те разбирам што сакаш да кажеш. Горе-долу и јас го мислам истото... мажите и жените имаат различни особини со цел да се надополнуваат. Ако жените станат исти како мажите, или мажите како жените, се’ ќе се поремети.
Те цитирав бидејќи ги преувеличуваш работите. Ти жените ги направи ретардирани. Препрочитај си го постот и размисли како може жената да не е способна да исцепи дрва или пак да смени сијалица... како демек тоа да е некоја голема филозофија или пак којзнае колкава сила да треба за тоа.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Разумни се .

И ние не сме многу поскромни па сакаме згодна, убава, интелигентна, едуцирана, софистицирана, елоквентна, добра мајка и сопруга, супер готвачка, перачка и чистачка, стално насмеана и одморна, вешта во кревет ама без претходно искуство :giggle: и да не набројувам понатаму.

Ставаш високи стандарди па ако имаш среќа да најдеш, одлично а ако не со тек на времето или ги симнуваш или седиш сам, ама нема љутиш што некоја знае каков бара дури и ако личи дека такви се многу ретки. Реткото не значи дека е и невозможно, на некоја ќе и се насмевне среќата :).
Без предходно искуство, пробај некоја 18 годишна, случајно неискусна што останала :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ма ајде, цура, и сама знаеш дека тоа шо го барате, вашата такозвана еднаквост, никогаш нема да ја добиете, бидејќи мажите и жените не се еднакви, не можат да бидат. Да беа и двајцата способни за истите работи, немаше да постои бракот како поим.
Јас бракот го сфаќам како соединување на две личности со слични способности и сфаќања, со цел добивање доживотна поддршка и почит, и секако, продолжување на потомството.
Ако не, еве јас, да најдам некој земјоделец, чисто да ми го надополни делот околу моето непознавање на земјоделието. Или да најдам некој што зборува кинески, оти јас не знам. Фала богу дека треба брачните партнери да бидат слични. Никој со никого не е ист. А јас ја добив еднаквоста, а ако другите жени не ја добиле - кој како си ја наредил работата.
А не знам, што е тоа што го прават мажите за кое една жена не е способна, и што тоа прават жените, што мажите не се способни да го направат?
 
I

Intex

Гостин
Овие се цури кои сигурно цепат дрва:



И не се лажете дека е лесна работа. Да беше лесна (физички) немаше да биде машка.:)


Јас бракот го сфаќам како соединување на две личности со слични способности и сфаќања, со цел добивање доживотна поддршка и почит, и секако, продолжување на потомството.
Ако не, еве јас, да најдам некој земјоделец, чисто да ми го надополни делот околу моето непознавање на земјоделието. Или да најдам некој што зборува кинески, оти јас не знам. Фала богу дека треба брачните партнери да бидат слични. Никој со никого не е ист. А јас ја добив еднаквоста, а ако другите жени не ја добиле - кој како си ја наредил работата.
А не знам, што е тоа што го прават мажите за кое една жена не е способна, и што тоа прават жените, што мажите не се способни да го направат?
Дај бе не ја тупи, молимте, кога и сама знаеш дека не се мисли на тоа шо ти го кажуваш.
Кога се спомнува надополнување, на ум треба да ти падне надополнување во секојдневни обврски, професиите се сосем трето нешто.
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
И не се лажете дека е лесна работа. Да беше лесна (физички) немаше да биде машка.:)
Никаде не реков дека е лесна работа.
Само што ти тврдиш дека жените неможат да цепат дрва. И уште многу други работи.
А не си во право. Пошо, како прво, не си женско, па да знаеш дали можат или не можат.
Како второ, јас не ти зборувам напамет(за разлика од тебе) пошо имам цепено дрва, и не, не личам на суштеството на сликата погоре, и самиот знаеш.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Овие се цури кои сигурно цепат дрва:



И не се лажете дека е лесна работа. Да беше лесна (физички) немаше да биде машка.:)

Дај бе не ја тупи, молимте, кога и сама знаеш дека не се мисли на тоа шо ти го кажуваш.
Кога се спомнува надополнување, на ум треба да ти падне надополнување во секојдневни обврски, професиите се сосем трето нешто.
Па да ете, ШТО АКО ЖЕНАТА Е ХИРУРГ И РАБОТИ НЕКОГАШ ПО 3-4 ДЕНА И НЕ ДОАЃА ДОМА?
Што правиме тогаш? Кој ќе направи ручек? Кој ќе пушти машина за перење? Кој ќе ги нахрани децата, избања? Сакаш да кажеш дека еден маж не е способен за тоа да го направи? Дека жена му мора да го надополни, оти тој сам е беспомошен?

И цепењето дрва не е лесна работа, па јас можам да ја направам. Тоа што сум жена, не значи дека сум неспособна за тешки работи.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Без предходно искуство, пробај некоја 18 годишна, случајно неискусна што останала :)
Се шалев де, немој ти одма озбилно, нека има искуство ама сепак со усул да било и со некој критериум стекнато, сепак не сме животинки :) .
 
I

Intex

Гостин
Никаде не реков дека е лесна работа.
Само што ти тврдиш дека жените неможат да цепат дрва. И уште многу други работи.
А не си во право. Пошо, како прво, не си женско, па да знаеш дали можат или не можат.
Како второ, јас не ти зборувам напамет(за разлика од тебе) пошо имам цепено дрва, и не, не личам на суштеството на сликата погоре, и самиот знаеш.
Види, секој може да работи се`, ама не секој е роден за се`. Има луѓе кои дигнале автобуси кога се нашле на зорт, змии јадат (Бир Грилс или како и да се вика:D). Жената ги нема предиспозициите за дрвоцепач, дрвоберач. Исто како шо мажот (нормалниот) не е роден за кувар, шминкер, или шотизнам, иако ги има исклучоци кои се неверојатни.

Џабе, до утре ќе се објаснуваме. Како шо педерите сакаат да посвојуваат деца, така вие сакате да бидете еднакви според некоја друга ебиветар дефиниција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom