Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
28 април 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
inspiriran od eden post na forumov ja otvaram temata...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
Како мислиш се плаши од брак?
Образложи малце.
Кој пост те инспирирал за темава?
 
Член од
28 април 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
ne obrazlozuem nisho, pochnav da dobijam crveni za temava...:pos2:

toa e znak deka e vistina ova...

aj sea use your imagination... i pishete zasho se plashite od brak?
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
ne obrazlozuem nisho, pochnav da dobijam crveni za temava...:pos2:

toa e znak deka e vistina ova...

aj sea use your imagination... i pishete zasho se plashite od brak?
Зошто бракот е едно страшно чудовиште, има заби и рогови и гооолема опашка и како такво е страшно само по себе. Ако на тоа го додаеш фактот дека таргет група му се слаби, беспомошни девојки меѓу 25 и 30 години, кои ужива да ги напаѓа кога шетаат по тесни улички, посебно ноќе, се` ти е јасно.

Додека не ме избришале: затоа што денес девојките се вработени, самостојни, завршуваат многу повеќе од 4 одделение, имаат поинаква визија за животот, сами си го наоѓаат сопругот (стројниците одмараат), сакаат да излезат малку подалеку (добро, малку повеќе) подалеку од маалото во кое се родиле и пораснале...
За се` тоа треба време.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Додека не ме избришале: затоа што денес девојките се вработени, самостојни, завршуваат многу повеќе од 4 одделение, имаат поинаква визија за животот, сами си го наоѓаат сопругот (стројниците одмараат), сакаат да излезат малку подалеку (добро, малку повеќе) подалеку од маалото во кое се родиле и пораснале...
За се` тоа треба време.
...и кога ќе им отчука биолошкиот часовник, што?
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
...и кога ќе им отчука биолошкиот часовник, што?

Чука часовникот и на 30, после 35 е посимтоматично, но не и неизводливо.
Значи, не ми беше муабетот дека треба да уживаш до 40, ама не да рипнеш и на 24-5 пошто бракот сепак е обврска која не е насочена само кон децата.
 
M

marsovka

Гостин
...и кога ќе им отчука биолошкиот часовник, што?
де бре па ти .....
има сурагат мајки,сперм донори ,јајце донори,триста клиники за плодност жени на 40 раѓаат ,посвојување ......

па цело време гледаш несреќни бракови ,разбоду,драми ред други работи човека страв да го фати дури и да сака

И плус да не спомнувам да се најде асален некој со кој ќе можеш секое сабајле да се будиш а притоа да не сакаш да се убиеш зошто се будиш покрај таа личност(мислам не очекувам да има љубов ама толерантност да )

Ако се осамостоиш сам без да полагаш сметка кај било кого ќе ти се заарни па со тек на времето с епотешко ќе се одлучуваш за брак

Фантазии во врска со баркот од двете страни дека таа личност мора да биде совршена кај некои

Уф има многу причини и сите различни
 
Член од
28 април 2009
Мислења
91
Поени од реакции
3
...uf uf...brakofobija...interesno...:tv:
mi se dopaga sho nekoi se iskreni...:helou:

drugo sho?
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Зарем само не модерните жени влегуваат во брак? Мене сето тоа ми личи бегање од одговорност, и мислење на самата себе и само себе (читај егоизам). Ко што би рекле после мене потоп...
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Наташа, нема да ти биде жал твојата ќерка* да се омажи млада, со незавршено високо образовние, невработена, неизлезена од границите на својата земја?

* твојата ќерка овде е фигуративно, не лично.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Имав една професорка средно, стара мома. Не беше нешто модерна. Значи не е поврзано само со модерните девојки. Не влагаат ваљда од повеќе причини, ама ја не сум модерна девојка па одговорот прво ќе им го препуштам на девојките (и модерните и другите).
А што е тоа модерна девојка? Поврзано со мода или...
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Наташа, нема да ти биде жал твојата ќерка* да се омажи млада, со незавршено високо образовние, невработена, неизлезена од границите на својата земја?

* твојата ќерка овде е фигуративно, не лично.
Потрагата или подобро да речам итањето кон врвот многу жени ги остави сами, дур да се свестат дека треба да створат фамилија или да влезат во брак им станува јасно дека времето за тоа одминало.

Не велам да мојата ќерка* со 18 или 20 мора да влезе во брак, но и студиите или пак вработувањето не трае до 35... После тие години се навикнува човек на самотијата (има и исклучоци).


* мојата ќерка овде е фигуративно, не лично.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Значи зборуваме за два типа девојки: едниот тип е онаа која сака да се среди финансиски и да не се шлепа на грбот на мажот во текот на животот, а вториот е оној тип на жени каде егоизмот и саможивноста имаат клучна улога за неформирање на семејство.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Прашањето е зошто модерните жени се плашат од брак. Е сега колку јас сватив дека бракот кај некои си модерни жени е пречкртнат од списокот. Не дека се планира некогаш и некаде брак, туку воопшто и не се ни размислува на тоа. Таквите немат поделба кај мене.

Друго би било да стои во списокот под некоја си точка..
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Па изгледа не сакаат да се мажат од едноставна причина-поубаво им е така.
Едни се стремат да го пронајдат вистинскиот,а повекето не сакаат,подобро им е така.
Моја другарка има 27 има `сериозен` дечко и вели дека не планира да се мажи за него,подобро и било така,ако се мажела ке требало да мисли за деца и не сака да го жртвува луксузот што го има за деца,има работа,шета,прави што сака...
Да,да има и такви девојки-модерни жени,што не им е на прво место да имаат семејство и како што врви времето ми се чини дека ги има се повеке.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom