Зошто модерната жена се плаши од брак?

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Па сами си кажуваат ;)
точно бе другар сами си кажуваат. ама колку се тие? 10тина од вкупно 1000? види го соодносот?
и ајде. кога веќе правиме муабет на таа тема да не сум од топик. поради кои причина па баш модерната жена треба да се плаши од брак? па барем сега има закони и прописи и за брак и семејство. има социјални установ за пријавување на физичко и спихичко малтретирање има мал милион начини да се реши секој проблем... порано може не се обрнувало толкаво внимание на ваквите случаи како што постојат ден денес но сега покрај толку установи мислам дека е апсурдно да се плашиш да стапиш во брак.

и ете ајде се плашат да стапат во брак - кое е решението? да си седат немажени по дома?
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
точно бе другар сами си кажуваат. ама колку се тие? 10тина од вкупно 1000? види го соодносот?
и ајде. кога веќе правиме муабет на таа тема да не сум од топик. поради кои причина па баш модерната жена треба да се плаши од брак? па барем сега има закони и прописи и за брак и семејство. има социјални установ за пријавување на физичко и спихичко малтретирање има мал милион начини да се реши секој проблем... порано може не се обрнувало толкаво внимание на ваквите случаи како што постојат ден денес но сега покрај толку установи мислам дека е апсурдно да се плашиш да стапиш во брак.

и ете ајде се плашат да стапат во брак - кое е решението? да си седат немажени по дома?
Се плашат зошто мислат кој ќе се омажат ќе станат робинки и само ќе перат пеглаат готват и чуваат деца тоа е тоа ;)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Се плашат зошто мислат кој ќе се омажат ќе станат робинки и само ќе перат пеглаат готват и чуваат деца тоа е тоа ;)
онда нека ја акнат главата од земја и нека се запрашаат во кое време живеат и која година сме. ке им се разјаснат многу работи тогаш :)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Девојките сметаат дека најголем проблем у брак се садовите, вешот и кој ќе биде од горе? Ако се богати, тогаш воглавно е вешот и маската на доминација, можеби и моментот на флерт и хм, одредени активности...движења вон бракот (постои % шанса на досада).
Но ако се просечни луѓе, со просечни плати, во којзнае кој крај од градот/државава...ако живеат од своите 2 раце...ако имаат деца, проблемите не се доминација и право на сопственост на далечинското. Деца, тепачки, пиење, воспитување, да не добијат пневмонија, бронхит, проблем со алергија, проблем со заби, скршеници...оценки, слаб успех, Асуц, уписи, плата до први или до 15-ти, сметки, заедно со проблеми на работа, малтретирање/мобинг...тогаш садовите се ништо. Нема ни да ги забележите од другите проблеми.
Можеби изговор на садови, кујна и...оние наводно причини (кои ги слушав во маало како дете од жените домаќинки) можеби влечат корени од самата атмосфера (и понашање на таткотот према мајката) во семејството во кое раснела девојката...како што велеше еден психијатар -се потекнува од детството. Или, ако е од "модерно семејство" (wtf), тогаш под изговор на кујна и садови ги избегнува обврските кои идат со бракот и децата (споменати погоре). Нешто ќе е, не може од ништо да се имаат вакви ставови без никакво искуство.
Многу точно, посебно болдот. Тука се осврнавме на моментот работа-домашни обврски зошо тоа е онаа -нетолку поврзана со индивидуалниот случај- основа што треба да ја има бракот како заедница. Како што мајка ми секогаш кога е нервозна може да поттикне расправија за нераскренати ситници, така и незадоволителната распределба на обврски може да биде стален извор на кавги, дополнително да го зголемува интензитетот на други проблеми. Кога секој од партнерите придонесува у заедницата и тоа според договорен deal, така ќе се поставуваат и со други проблеми. Рецимо мажот ќе рече: "еј денес е четврток, знам дека ќе пеглаш, еве ја ќе решавам задачи со малиот". Инаку да, многу ствари поврзани со децата и животните проблеми не се базираат на распределба на трудот, и двајцата треба да се вклучат. Домашните обрвски се боза у споредба со некои суштествени ствари, но не треба да се дозволи проблемите со домашните обврски (кој и како ќе ги прави) да влијаат на тие некои битни ствари. Затоа, прво нешто, организација на тие ствари, кој што како ќе праи околу тие ствари. All I'm saying, вака во решавањето на битни ствари, ќе се вклучат со поише време, без претходни безвезни фрустрации околу раскренатост n shit и со поголемо чувство на заедништво.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Па сами си кажуваат ;)
Каде?
Повеќето не ни рекоа дека не сакаат брак. Туку дека не сакаат да бидат во брак со говеда кои мислат дека е ова 19 век па треба нозе да му мие секоја вечер.
Или фантазиираат за принцот на белиот коњ...
Ама ретко која прочитав експлицитно да рече брак бегај бе ...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Бракот е природна заедница на беспомошна и слаба жена и надмоќен и силен маж. То је природа, то не го измисли Чарлс Дарвин (тој само го забележа прв) Значи жената тежнее да има господар кој ќе и каже што и како треба да биде инаку е изгубена во светот. Е сега после Клара Цеткин и други масони на жените им се влеа надеж дека се рамноправни со мажите?!?! и дека врз основ на тоа брако треба да се сврти однаопаку, мажо да готви пере мие и пегла а таа цигарата в уста и по цел ден кафиња со комшивките. Јас не верувам дека некој денес тепа уште жени без потреба ниту дека то е некое крвничко тепање. Пошо ете на пример жената е користен дел од семејството како и домаќинството на пример како мотокултиватор или пумпа за лозје или вршалица... то е скапа и неопходна опрема и ај сега замисли да седнеш и да ги кршиш онака без везе?! Така да мислам дека нема шо да се плашат младите невести од брак нарочно со озбилни луѓе - домаќини. Токму спротивно, со нив ќе се осетат безбедни засолнети и ќе го најдат својо мир и спокој уз работата
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Toa deka postojat ogromni razliki pomegu mazite i zenite e nepobiten fakt. Toa deka tie razliki diktiraat i razliki vo odnesuvanjeto i karakterot e isto nepobiten fakt. Ako nekoj misli deka tie razliki ke isceznat so gasifikacijata i razvojot na mobilnata telefonija, ke go razocaram, toa nema da se sluci.

No tie razliki ne znacat maz koj e tiranin, i zena koja e kjutliva i smirena domakinka. Mislam, navistina e mnogu ednostavno ova, sekoj treba da se pronajde vo svojata uloga, i site ke bidat zadovolni. Jas razbiram deka postojat mazi stoki, no toa ne e nikakva pricina za feministicki ispadi, isto kako sto postoenjeto na zeni stoki ne e pricina za sovinisticki ispadi. Uveren sum deka na krajot sekoj si go dobiva ona sto go bara...

I da, golemiot brat e vo pravo, skoro i da nema zeni, moderni ili nekakvi drugi, koi ne sakaat brak. Brakot i posebno decata se edinstvenoto vistinsko realiziranje na zenite, se drugo se bedni supstituti...
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Јас не верувам дека некој денес тепа уште жени без потреба ниту дека то е некое крвничко тепање.
Ни јас не верувам. Еве во своите досегашни врски, сум маал „воспитни“ шамари, „глаа“ а ла Зидан, кроше (многу поретко аперкат), како и полувисоки клоци (маегери). Но не сум претепал до сега ниедна жена без потреба. А сум бил крвнички тепан од многу девојки и жени без никаков повод! Се`уште имам лузни (психички и физички) од таквите крвнички претепувања.:place:

Пошо ете на пример жената е користен дел од семејството како и домаќинството на пример како мотокултиватор или пумпа за лозје или вршалица... то е скапа и неопходна опрема и ај сега замисли да седнеш и да ги кршиш онака без везе?!
Многу ме бендисаа болдираниве примери -- ефектно ја сумираат улогата на жената во бракот. Иако, во историјата имало примери кога машините за работа биле намерно кршени.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
А ти се правиш неписмен.... Убаво спомнав ШЕГА. Провери во речник што значи тој збор, па пак почни по ред да ги читаш приоритетите.
Шега или фројдовски лапсус, не е на мене да одлучам.:D
Но без разлика дали е шега или не, прашањето си е валидно.
Дали доколку потенцијалниот сопруг ги исполни сите барања кои ги наведе на листата а не исполнува физички предиспоции (према некој твој стандард за иглед) како и наведените 9цм...дали сеуште ќе е потенцијален сопруг или ќе излезе дека е класен непријател...? Да или не...
Не за друго, осеќам дека Ема Голдман се врти clockwise а Мери Шели counter-clockwise во гробот па заради задгробен мир на споменатите госпоѓи, одговори како знаеш и умееш...:D
--- надополнето: Jun 1, 2011 11:34 AM ---
Е таков е овој мојов. А јас будала, си викам, чекај уште, не се знае. Море го фаќам под мишка и право во матично :) Да ти кажам, искрено, тој е ептен задоволен со моите рецепти, кои се сведуваат на топчиња од соја, плескавици од соја, веге сендвичи, манџи, супи... Ама пак го јаде, од почит :) А знам дека не го бендисува :)
GMO and epic wins don`t travel together.

 
I

Intex

Гостин
Бракот е природна заедница на беспомошна и слаба жена и надмоќен и силен маж. То је природа, то не го измисли Чарлс Дарвин (тој само го забележа прв) Значи жената тежнее да има господар кој ќе и каже што и како треба да биде инаку е изгубена во светот. Е сега после Клара Цеткин и други масони на жените им се влеа надеж дека се рамноправни со мажите?!?! и дека врз основ на тоа брако треба да се сврти однаопаку, мажо да готви пере мие и пегла а таа цигарата в уста и по цел ден кафиња со комшивките. Јас не верувам дека некој денес тепа уште жени без потреба ниту дека то е некое крвничко тепање. Пошо ете на пример жената е користен дел од семејството како и домаќинството на пример како мотокултиватор или пумпа за лозје или вршалица... то е скапа и неопходна опрема и ај сега замисли да седнеш и да ги кршиш онака без везе?! Така да мислам дека нема шо да се плашат младите невести од брак нарочно со озбилни луѓе - домаќини. Токму спротивно, со нив ќе се осетат безбедни засолнети и ќе го најдат својо мир и спокој уз работата
Одлично напишано! :секлања:
Океј, освен со делот за ќотекот не се согласувам, пошто не сум насилен по природа.:)

Не знам за каква рамноправност се зборува, кога жената не може 3 дрва да качи од подрум до спрат, не знаат дрва да расцепаат, осумдеспосто не возат коли, не знаат сијалица да сменат и тако даље и тако даље.
Рамноправноста е баш во тоа шо мажот си го лади додека жената пегли и пере 3 саати, а он цепи дрва пола саат и после си го лади (читај: пуши цигара:D).

Рамноправноста како шо ја бараат не може да постои. Исто ко шо педерите никогаш нема да шетаат слободно по улица фатени за рака, барем кај нас.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
се воздржував подолго време да не искоментирам на темава ама едноставно ми боде очи и морам да го поставам прашањето: Од каде тоа дека модерната жена се плаши од брак?
ве молам одговорете ми навистина неможам да сватам како вака констатирате некои работи. врз основа на што? докази? факти? аргументи? издвојувете 2 3 4 5 жени од милион?
Ете така. Паметно.
Не се плаши. Само си тактизира кога ќе влезе во брак. А фактот што влегува прилично подоцна од предходните генерации, некои го сфаќаат како страв :)
--- надополнето: Jun 1, 2011 1:21 PM ---
Шега или фројдовски лапсус, не е на мене да одлучам.:D
Но без разлика дали е шега или не, прашањето си е валидно.
Дали доколку потенцијалниот сопруг ги исполни сите барања кои ги наведе на листата а не исполнува физички предиспоции (према некој твој стандард за иглед) како и наведените 9цм...дали сеуште ќе е потенцијален сопруг или ќе излезе дека е класен непријател...? Да или не...
Не за друго, осеќам дека Ема Голдман се врти clockwise а Мери Шели counter-clockwise во гробот па заради задгробен мир на споменатите госпоѓи, одговори како знаеш и умееш...:D
--- надополнето: Jun 1, 2011 11:34 AM ---
Мислам дека на првото прашање веќе неколку пати одговорив, ама ако тебе ти е неопходен прост одговор, ете ти НЕ, нема да се претвори во непријател, ниту во нешто слично. Објаснив и како се доаѓа до решение, и аман веќе батали. Ете ти одговор. Не знам дали им ја запрев ротацијата на споменатите госпоѓи, ама искреноста не секогаш носи добро.
--- надополнето: Jun 1, 2011 1:25 PM ---
точно бе другар сами си кажуваат. ама колку се тие? 10тина од вкупно 1000? види го соодносот?
и ајде. кога веќе правиме муабет на таа тема да не сум од топик. поради кои причина па баш модерната жена треба да се плаши од брак? па барем сега има закони и прописи и за брак и семејство. има социјални установ за пријавување на физичко и спихичко малтретирање има мал милион начини да се реши секој проблем... порано може не се обрнувало толкаво внимание на ваквите случаи како што постојат ден денес но сега покрај толку установи мислам дека е апсурдно да се плашиш да стапиш во брак.

и ете ајде се плашат да стапат во брак - кое е решението? да си седат немажени по дома?
Искрено, еве ова е заклучок на поголемиот дел од женскиот род кај нас. Имам постари пријателки, кои би сакале да најдат партнер за сериозна врска, па и за брак. Значи, прво не се плашат од брак. Но најчесто наоѓаат партнери кои даваат се од себе да ги променат, да бидат поинакви. Од тоа се плашат жените, дека некој ќе сака да ги смени и намени на своите лични потреби. А не од бракот како институција, која точно, малкумина не ја сакаат. А и самото тоа, дека пред да влезеш во брак, размислуваш во правец дека не сакаш да викаш социјални служби, полиции и адвокати. Обично, кога веќе влегуваш во брак, тоа е со личност во која имаш доверба.
--- надополнето: Jun 1, 2011 1:36 PM ---
Toa deka postojat ogromni razliki pomegu mazite i zenite e nepobiten fakt. Toa deka tie razliki diktiraat i razliki vo odnesuvanjeto i karakterot e isto nepobiten fakt. Ako nekoj misli deka tie razliki ke isceznat so gasifikacijata i razvojot na mobilnata telefonija, ke go razocaram, toa nema da se sluci.

No tie razliki ne znacat maz koj e tiranin, i zena koja e kjutliva i smirena domakinka. Mislam, navistina e mnogu ednostavno ova, sekoj treba da se pronajde vo svojata uloga, i site ke bidat zadovolni. Jas razbiram deka postojat mazi stoki, no toa ne e nikakva pricina za feministicki ispadi, isto kako sto postoenjeto na zeni stoki ne e pricina za sovinisticki ispadi. Uveren sum deka na krajot sekoj si go dobiva ona sto go bara...

I da, golemiot brat e vo pravo, skoro i da nema zeni, moderni ili nekakvi drugi, koi ne sakaat brak. Brakot i posebno decata se edinstvenoto vistinsko realiziranje na zenite, se drugo se bedni supstituti...
И, за што напишавме 1000 поста?
Ај, кажи ми, што различно сфаќаш од мене (според овој пост).
1. Мажите и жените не се исто, и жените не сакаат да бидат мажи, рамноправност не се мисли да имаме карактер или физички да изгледаме како мажи. Рамноправност не е ниту таа да се лакира и пие кафе, тој да пере. Ниту тој да пие пиво, а таа да готви. Заедничка поделба на обрвски.
2. Пронаоѓање на својата улога. 1000 пати го кажав ова. Јасно е веќе.
3. Сите жени и мажи кои не сакаат свое потомство, имаат проблем. Децата се вистинско реализирање и за мажите, и за жените.
--- надополнето: Jun 1, 2011 1:39 PM ---
Одлично напишано! :секлања:
Океј, освен со делот за ќотекот не се согласувам, пошто не сум насилен по природа.:)

Не знам за каква рамноправност се зборува, кога жената не може 3 дрва да качи од подрум до спрат, не знаат дрва да расцепаат, осумдеспосто не возат коли, не знаат сијалица да сменат и тако даље и тако даље.
Рамноправноста е баш во тоа шо мажот си го лади додека жената пегли и пере 3 саати, а он цепи дрва пола саат и после си го лади (читај: пуши цигара:D).

Рамноправноста како шо ја бараат не може да постои. Исто ко шо педерите никогаш нема да шетаат слободно по улица фатени за рака, барем кај нас.
Јас можам да качам дрва, возам и кола и мотор, сијалица знам да сменам, ама сум ниска па ми треба додатно мебел да ја сменам, знам да кречам, знам да глетувам, знам да шмирглам, знам да фарбам, знам да ковам шајки, знам да бушам дупки у ѕид, итн. знам многу машки работи. Немој ти не можеле. 1 ти доволно, за да не биде повеќе ,,сите,,.
На моја среќа, не размислуваат сите како тебе.
И педери поддржувам да добијат свои права. Точка.
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Јас не се плашам од брак, кога ќе му дојде времето за тоа. Не се плашам да извршувам обврски кои и онака ги правам. Се додека постои поделба на обврските, не ме плаши. ..И онака не ги почитувам оние што жената ја третираат како робинка која ‘рмба по цел ден додека тие зјапаат во тв со далечински управувач во рака, па зашто би и избрала таков човек за свој сопруг?!

Она што мене ме плаши е тоа дали ќе успеам како родител, дали ние двајцата ќе успееме како родители? Дали ќе успееме децата да ги изведеме на прав пат и да им помогнеме да се изградат во личности со вистински вредности…Нешто во што поголем дел потфрлуваат.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Јас не се плашам од брак, кога ќе му дојде времето за тоа. Не се плашам да извршувам обврски кои и онака ги правам. Се додека постои поделба на обврските, не ме плаши. ..И онака не ги почитувам оние што жената ја третираат како робинка која ‘рмба по цел ден додека тие зјапаат во тв со далечински управувач во рака, па зашто би и избрала таков човек за свој сопруг?!

Она што мене ме плаши е тоа дали ќе успеам како родител, дали ние двајцата ќе успееме како родители? Дали ќе успееме децата да ги изведеме на прав пат и да им помогнеме да се изградат во личности со вистински вредности…Нешто во што поголем дел потфрлуваат.
:sneaky: А да напишеше со друга боја ?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас можам да качам дрва, возам и кола и мотор, сијалица знам да сменам, ама сум ниска па ми треба додатно мебел да ја сменам, знам да кречам, знам да глетувам, знам да шмирглам, знам да фарбам, знам да ковам шајки, знам да бушам дупки у ѕид, итн. знам многу машки работи. Немој ти не можеле. 1 ти доволно, за да не биде повеќе ,,сите,,.
На моја среќа, не размислуваат сите како тебе.
И педери поддржувам да добијат свои права. Точка.
Ти си Флоренс Најтингејл на спид...:D
--- надополнето: Jun 1, 2011 3:24 PM ---
Каде?
Повеќето не ни рекоа дека не сакаат брак. Туку дека не сакаат да бидат во брак со говеда кои мислат дека е ова 19 век па треба нозе да му мие секоја вечер.
Или фантазиираат за принцот на белиот коњ...
Ама ретко која прочитав експлицитно да рече брак бегај бе ...
Не, но сексуално се возбудуваат на говеда и потчинетост што ги доведува до непријатни дилеми...:D тоа со принцот Андерсен и Браќата Грим нешто тролале наоколу...
Tешко е да се најде говедо кое е надвор од брак...wonder why...
Декларациите и реалноста често се како Ренџерс и Селтик, нерешено is out of the question...:D
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
A?
AAA?
Razumni ocekuvanja?
Разумни се .

И ние не сме многу поскромни па сакаме згодна, убава, интелигентна, едуцирана, софистицирана, елоквентна, добра мајка и сопруга, супер готвачка, перачка и чистачка, стално насмеана и одморна, вешта во кревет ама без претходно искуство :giggle: и да не набројувам понатаму.

Ставаш високи стандарди па ако имаш среќа да најдеш, одлично а ако не со тек на времето или ги симнуваш или седиш сам, ама нема љутиш што некоја знае каков бара дури и ако личи дека такви се многу ретки. Реткото не значи дека е и невозможно, на некоја ќе и се насмевне среќата :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom