Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Зошто модерната жена се плаши од кујна?
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Зошто модерната жена се плаши од кујна?
Зошто јас како маж се плашам од кујна ? Дали е можно да во човековата колективна (пот)свест да е врежен страв од кујни исто како страв од змии и пајаци?!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас не се плашам од брак. Само не сакам да го имам во близок период.
Сакам еден ден да имам брак, и да имам деца. Ама сеуште не сум запознала личност достојна да ми биде партнер во таа работа. Единствената таква личност која ја запознав, веројатно нема да склучи брак со мене, но тоа е друга приказна.
Поентата е, во македонски услови, модерната жена има зошто да се плаши од брак.
Кај нас сеуште трае стариот принцип, што е добра жена, а што е добар маж. Ако жената не е домаќинка, не е добра жена. Мажите бараат домаќинки. Жените сакаат професионално остварување. Жените уживаат во слободата, и целта на нивното постоење не им е што побрзо да родат. Просто и едноставно.
Мајка ми ме роди мене кога беше 4 година на факултет. Тогаш имаше 23 години. Мојата сестра ја роди кога имаше 35.
Нема врска биолошки часовник. Посебно тој истиот не функционира во 20тите. После 35 почнува да отчукува, а после 40та е веќе расчукан. Не може да ми каже некоја дека на 25 и чукал часовникот. Може и чукаат тетките и стринките или родителите, ама не и часовникот.
Познавам мои другарки од средно кои се омажија на 18-19-20. Имам братучедки кои имаат по скоро 30 па немаат такви желби за во многу блиска иднина.
Бракот е добра работа, ако се склучи кога е време да се склучи, односно кога жената ќе го сака тоа навистина, и мажот ќе го сака тоа навистина. Ако е склучен оти времето летало, та ќе престареме, погрешно е. Ако е склучен оти млекото претекло, и тоа е глупост.
Јас навистина сакам брак, за едно 10 години од сега. Таман, да завршам факс, да магистрирам, да си најдам убава работичка, да си работам, да се изнашетам изнажуркам изнапијам изнаглупирам, да најдам ист таков некој како мене... е после, абе со мерак и деца да чувам :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Јас навистина сакам брак, за едно 10 години од сега. Таман, да завршам факс, да магистрирам, да си најдам убава работичка, да си работам, да се изнашетам изнажуркам изнапијам изнаглупирам, да најдам ист таков некој како мене... е после, абе со мерак и деца да чувам :)
Koj ќе те сака тогаш... онака изнажуркана изнапиена, изнаглупирана?
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Koj ќе те сака тогаш... онака изнажуркана изнапиена, изнаглупирана?
Ке се најде некој што не дели исто мислење со тебе ....ич да не му се секираш 2 милиона народ сме твоето мислење е небитно.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ке се најде некој што не дели исто мислење со тебе ....ич да не му се секираш 2 милиона народ сме твоето мислење е небитно.
Секој си има свое мислење, моето е дека кога сум со некого би сакал да сум со него во сите убави моменти, журки глупрања, пиења. Или ти е поубаво со жената да седите и секој да си има свои сеќавања на убавите моменти каде го нема оној другиот?
Али ко шо велиш не има 2 милиони и се ќе се најде во тој куп....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Јбт, се плаши од брак или испадна се плаши од готвење и алишта. Камо го она -теби за љубав, безусловна безгранична и безвременска?
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Секој си има свое мислење, моето е дека кога сум со некого би сакал да сум со него во сите убави моменти, журки глупрања, пиења. Или ти е поубаво со жената да седите и секој да си има свои сеќавања на убавите моменти каде го нема оној другиот?
Али ко шо велиш не има 2 милиони и се ќе се најде во тој куп....
Секоја чест за мислењево, неможам да разберам која е убавината во излегувањето посебно мажи, посебно жени, ама се си постои на светов..
ОН: за брак лесно е туку работа нема...
 
T

Torchyrus

Гостин
Едноставен е одговорот нема да може да се плеска со кој маж сака или пак ќе може ама ќе и биде тешко ,а кога не е во брак кога сака можи брц брц :)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Зошто модерната жена се плаши од кујна?
Мислиш на лигава шмизлетина?
Одговорот е лесен: Мисли дека толку многу вреди што ке живее живот како Анџелина Џоли со сета нејзина слава и пари , дека се ке се врти околу неа и дека ке има слугинки кои нејзината работа ке ја вршат они, таа само ке треба да команда. Да не ја спомнувам мрзата што и е врежана у тоа мало мозоче.
Не знам зашто многу ми е дебилен тој израз "модерна жена", најверојатно поради тоа што ме потсетува на ова што го пишав погоре.
За се се криви медиумите, филмовите и убрзаниот и обилен процес на добивање информации кои се полни со глупости кои му даваат посебна и примарна вредност на материјалниот свет и истиот го прикажуваат дека работи на принципот на интереси, што реално до некаде е така. Тоа потоа за нас станува нормално и штом е нормално автоматски е добро.
Скратено кажано, лагата кажана по 100 пати станува вистина, колку и да е ова болно, реално е.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Значи зборуваме за два типа девојки: едниот тип е онаа која сака да се среди финансиски и да не се шлепа на грбот на мажот во текот на животот, а вториот е оној тип на жени каде егоизмот и саможивноста имаат клучна улога за неформирање на семејство.

Ја не се пронаоѓам во ниту еден тип од наведениве, мора да има и некојси трет!
 
?

..........

Гостин
Мислам дека кај понежниот пол постои страв од гледање на филмот кои им се случува по дома, каде родителите се во конзервативни односи, бракот им е досаден и колку да се рече, каде мајката се грижи за куќата од готвење, перење, чистење итн, а таткото е од-до на работа за мизерна плата, а во она време кога се заедно се во постојан конфликт, расправија за финансиски проблеми кои секогаш ги има, до тоа кој да глеа она што сака на ТВ дали Бандини или Жикина династија итн, проблеми односно ситници кои со тек на време станале рутина во односите.......
 
Член од
20 мај 2011
Мислења
47
Поени од реакции
13
Се палашам дека нема да имам време за се, работа, дом, деца, изглед (машките на денешно време на пиедестал го ставаат), другарки, за се тоа да се заврши и да биде ок мене ми требаат многу повеке од 24 часа, а ете ги нема, тоа ме плаши највеќе во брак, тоа со секс само со една личност баш ме радува, а не плаши, така барем кај мене функционира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom