Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.731
Поени од реакции
5.003
Од левичари се заглупува.
Јас сум либартаријанец политички крајна десница по компас. Само сум 100% за наука и разум. Плус и Атеиста. Ноле е за надрилекарство. Либертаријанството ми е најлогично и најразумно поради тоа сум за тоа. Најверојатно сум поголем десничар од Ноле.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.823
Поени од реакции
10.067
karantinite ovde ne se problem. site ziveeme u golemi kuki, imame kablovski internet, poveketo mozeme i rabotime od doma ima sredeni naslebi... del od "karantinot" sekogas e minimum 2 saati setanje/sportuvanje koj nikoj ne ti gi gleda taka da i 5 saati ako sakas mozes da si izlezen. edina glupa merka im e policiskiot obicno od 9 do 5 sabajle ali toa samo na kraj go vovedoa zasto narod pocna da pravi gluposti... ne e problem i ako prodolzi da de siri virusot moze i treba da de vovedi pak.
Автоматски споено мислење:



zosto?
posle slikite so deca dur e zarazen samo budala bi go podrzuval.
Мислам дека се обидуваш да најдеш некаква утеха во комфорниот затвор каде моментално живееш па релативизираш, демек шо има везе шо не смеам да прднам надвор кога имам брз интернет за нетфликс дома.

И во Европа се живее во големи куќи. Оние кои живеат во станови, живеат во централни гратски подрачја и тоа по избор, пошто таков стан кошта повеќе него голема куќа на периферијата.

Полициски часови, карантини, шетање на 1км од дома... Вие изгледа таму во Австралија стварно полека но сигурно го губите паметот.

Претходната недела скијав во Франција и Швајцарија. Полно е од Англичани, врие. Секој кафич е преполн. Пијат, лумпуваат.

Во Франција троа построги со мерки, се проверува и на скијачки лифтови. Во Швајцарија ама ич. Нема маски, ни редарите не носат.

Германци, Италијани, Чеси. Сите шетаат, фамилијарно, швалерски, секој ресторан полн.

Мислам дека кога за едно десетина години ќе можиш да излезиш од Австралија (со можност да се вратиш нели) кога ќе дојдиш во Европа има на гс на паднеш. Овде животот продолжува, луѓето веќе не ебаваат жива сила, децата гледаат до максимум да одат на школо макар и да бидат изложени на корона и онака се најотпорни на неа. Во Австралија до пред месец дена сам човек сопственик на глисер не смееше рекративно да се вози бе!

И во Норвешка така изгледаат затворите, трослојни џамови, подно греење, 55 инчи плазма телевизија, брз интернет...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.743
Мислам дека се обидуваш да најдеш некаква утеха во комфорниот затвор каде моментално живееш па релативизираш, демек шо има везе шо не смеам да прднам надвор кога имам брз интернет за нетфликс дома.

И во Европа се живее во големи куќи. Оние кои живеат во станови, живеат во централни гратски подрачја и тоа по избор, пошто таков стан кошта повеќе него голема куќа на периферијата.

Полициски часови, карантини, шетање на 1км од дома... Вие изгледа таму во Австралија стварно полека но сигурно го губите паметот.

Претходната недела скијав во Франција и Швајцарија. Полно е од Англичани, врие. Секој кафич е преполн. Пијат, лумпуваат.

Во Франција троа построги со мерки, се проверува и на скијачки лифтови. Во Швајцарија ама ич. Нема маски, ни редарите не носат.

Германци, Италијани, Чеси. Сите шетаат, фамилијарно, швалерски, секој ресторан полн.

Мислам дека кога за едно десетина години ќе можиш да излезиш од Австралија (со можност да се вратиш нели) кога ќе дојдиш во Европа има на гс на паднеш. Овде животот продолжува, луѓето веќе не ебаваат жива сила, децата гледаат до максимум да одат на школо макар и да бидат изложени на корона и онака се најотпорни на неа. Во Австралија до пред месец дена сам човек сопственик на глисер не смееше рекративно да се вози бе!

И во Норвешка така изгледаат затворите, трослојни џамови, подно греење, 55 инчи плазма телевизија, брз интернет...
Ова со имаме кабловски, телевизи на она вицовите за дијаспорци на времето. Но офенс кано, ама имаме и ние. Тука ја се пиздам у кафич дека сертификат ми бараат, а он вика дека карантин од 9 до 5 не било страшно. Бонус, смееш 2 саати ама ете налет и 5 саати да останеш надвор некад нема да ти праат проб. Е нек си ебе матер, па 5 саати надвор од куќа више аздисување е :pos:
А зашто имате тоа уствари, знае некој. 95 посто вакцинирани, границите бетон, зашто имате полициски по ѓаволите.
 

madrock

Bogey
Член од
23 април 2014
Мислења
616
Поени од реакции
2.019
А где је Олимпијада? Или не се важи тоа не е тенис? :D

Ги мачкал ко лепче со паштета :pos:
Добро сега, тенисот е од скоро на ОИ, никогаш не бил популарен таму...
...да требаше да освои злато на ОИ ќе тренираше таеквондо :D
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.823
Поени од реакции
10.067
Ова со имаме кабловски, телевизи на она вицовите за дијаспорци на времето. Но офенс кано, ама имаме и ние. Тука ја се пиздам у кафич дека сертификат ми бараат, а он вика дека карантин од 9 до 5 не било страшно. Бонус, смееш 2 саати ама ете налет и 5 саати да останеш надвор некад нема да ти праат проб. Е нек си ебе матер, па 5 саати надвор од куќа више аздисување е :pos:
А зашто имате тоа уствари, знае некој. 95 посто вакцинирани, границите бетон, зашто имате полициски по ѓаволите.
И плус, Австралија го има најбавниот интернет во развиениот свет. Во 2020 биле на 68 место од 178 држави.

 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Сега колку и да не ни се допаѓа мерките имаат 91 починат на 1 милион. Ние имаме 3 856 на милион ако сметаме дека сме 2 милиона и нешто и народ овде умре во страшни мизерии по болниците.
Кано ете не му сметаат и најверојатно на мнозинството народ не им смета и тоа е тоа. Се си има предности и недостатоци. Очекувам да добие шут карта, а и реално и треба само што го искористија Ѓоковиќ за политички поени и направија циркус од целата ситуација. Се надевам на меѓународни првенства вакви мерки нема да има за спортисти.

Сега читам Надал бил позитивен на коронавирус на 20ти декември и си влегол во Австралија пред нова година иако нивните правила велеле дека 14 дена од позитивен резултат не смее да влезе во Австралија некој. Некако правилата што сите ги почитуваат за овој не важале изгледа :icon_lol:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.743
Битно се истрча Надал да изеде гомна :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Сега колку и да не ни се допаѓа мерките имаат 91 починат на 1 милион. Ние имаме 3 856 на милион ако сметаме дека сме 2 милиона и нешто и народ овде умре во страшни мизерии по болниците.
Кано ете не му сметаат и најверојатно на мнозинството народ не им смета и тоа е тоа. Се си има предности и недостатоци. Очекувам да добие шут карта, а и реално и треба само што го искористија Ѓоковиќ за политички поени и направија циркус од целата ситуација. Се надевам на меѓународни првенства вакви мерки нема да има за спортисти.

Сега читам Надал бил позитивен на коронавирус на 20ти декември и си влегол во Австралија пред нова година иако нивните правила велеле дека 14 дена од позитивен резултат не смее да влезе во Австралија некој. Некако правилата што сите ги почитуваат за овој не важале изгледа :icon_lol:
Имаат благодарение на 2 години живеење без ковид дур го јадевме ние тука. Меѓутоа овој брат ќе го пројдат ко сите останати, и со полициски час и без.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.168
Поени од реакции
7.716
Пуштете тв на РТС Свет или РТС 1 ако имате.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Пуштете тв на РТС Свет или РТС 1 ако имате.
Bas sega davase izjava srpkinja sto raboti u AUS vo migraciono i rece deka ja videla celata dokumentacija, i vizata i medicinskiot papir, bukvalno sve, i rece deka ispravni mu se i deka nieden dokument ne mu fali...
Автоматски споено мислење:

Kano na aparatima
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.057
Поени од реакции
36.563
Не верувам, али ако по некоја случајност му дозволат на братот да игра уплаќајте дека ќе освои без изгубен сет. 10ипол понеделник е во кенгуранија веќе, кога треба да има одлука?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.920
Поени од реакции
17.743
Нема шанси да му дозволат да игра. Тоа би било самоубиство од епски пропорции.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
757
Поени од реакции
933
Mislam deka ke mu dozvolat ama kao karantin celo vreme i povekje testovi...

Epten glupo e da ne igra, a e zdrav prav... Stvarno glupo
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.490
Поени од реакции
22.932
Мислам дека се обидуваш да најдеш некаква утеха во комфорниот затвор каде моментално живееш па релативизираш, демек шо има везе шо не смеам да прднам надвор кога имам брз интернет за нетфликс дома.

И во Европа се живее во големи куќи. Оние кои живеат во станови, живеат во централни гратски подрачја и тоа по избор, пошто таков стан кошта повеќе него голема куќа на периферијата.

Полициски часови, карантини, шетање на 1км од дома... Вие изгледа таму во Австралија стварно полека но сигурно го губите паметот.

Претходната недела скијав во Франција и Швајцарија. Полно е од Англичани, врие. Секој кафич е преполн. Пијат, лумпуваат.

Во Франција троа построги со мерки, се проверува и на скијачки лифтови. Во Швајцарија ама ич. Нема маски, ни редарите не носат.

Германци, Италијани, Чеси. Сите шетаат, фамилијарно, швалерски, секој ресторан полн.

Мислам дека кога за едно десетина години ќе можиш да излезиш од Австралија (со можност да се вратиш нели) кога ќе дојдиш во Европа има на гс на паднеш. Овде животот продолжува, луѓето веќе не ебаваат жива сила, децата гледаат до максимум да одат на школо макар и да бидат изложени на корона и онака се најотпорни на неа. Во Австралија до пред месец дена сам човек сопственик на глисер не смееше рекративно да се вози бе!

И во Норвешка така изгледаат затворите, трослојни џамови, подно греење, 55 инчи плазма телевизија, брз интернет...
mislam deka poima nemas sto zboris i gledas premnogu tv koja aus ja prikazuva kako nekakva strasna drzava za da se tesite tamu.

ps. pred nova god bev vo singapur. ne e problem idenje u stranstvo veke nekoe vreme.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom