Најекономично греење и ладење

Член од
22 септември 2015
Мислења
17
Поени од реакции
39
Повеќе год. користам клима (претежно кога Т е над 0С ), но сега приметив дека Т на дување( проверка со рака) кога ке достигне околу 24 С во дневниот простор ми дува некако млако скоро ладно. Климата е наместена на 25 С. Климата е panasonic 12 инвертрер .Дали е нормално кога ке се доближи до посакуваната Т да намали со давање топлина, или можеби треба да се самоисклучува.
Вакви примери почнав да приметувам после поправка на климата ( пред тоа не ме интересираше). пред една година од сецкање на струја ми прегоре климата со грешка f 99. Според мајсторите ми предлагаа дека е прегорен компресорот, но самоиницијативно си нарачав Инвертрер повер модул, си го инсталирав сам и климата си проработи за 5 долари нарачка. Е сега дали поинаку се понаша климата заради новиот дел иако е според карактеристиките сосема ист или мене ми се причинува не знам. Мислам дека претходно климата( немав приметено) млако да дува туку се гасеше кога ќе достигнеше избраната Т.
Istoto se slucuva i kaj mene koga vremeto e toplo kako ovie denovi, bidejki klimata brzo ja dostiga zadadenata T, potoa prodolzuva da duva mlako so nekoi 30tina °C I zatoa e takvo cuvstvo na ladno. Vo ovie denovi cesto ja stavam klimata vo quite mode koga rabori so mala brzina (deluva kako da e isklucena) i taka go izbagnuvam ladnoto struenje i sekako krilcata od klimata soodvetno nasoceni za da ne strui vozduh kaj mestoto na koe najcesto se sedi.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.820
Поени од реакции
32.910
ke zborime koga ke porasnesh
^^
Прилично инфантилна реплика, како на џамлии кога некој не знае што да каже. ;)



Edinstven izlez e izgradba na nuklearka, za koja nie nemame prirodni uslovi, bidejci za ladenje na reaktorot nemame dovolno golema reka (mozebi Vardar vo dolniot tek), veternici se preskapi, solarni elektrani uste beter, branovi nemame fala bogu, ostanuva samo tremolektrani pogonuvani od GAS.
Nivna prednost e sto mozat da bidat izgradenu sekade, duri i vo blizina na naselbi, pa da se koristat i za zagrevanje na domacinstavata, bidejci se mnogu niski zagaduvaci. No nasive vladi godini so red nemaat sluh ( ili si go polnat cekmezeto pri uvoz na el.energija) i namesto da gradime vakvi gasni termoelektrani koi ne kostaat povece od dve godisni rashodi za uvoz...... Od prilika se potrebni 3 elektrani kako skopskata gasna elektrana i problemot so uvozot bi bil resen...
Ова не го дискутирав прееска. Нуклеарка? Побогу, не! Не сме ние за таква одговорност. Не само централата и реакторите, туку и употребеното гориво е голем проблем за складирање и пазење.
Всушност складирањето на употребеното гориво е голема заебанција за било кој. Бара активно ладење. Јес да таквите постројки имаат повеќеслојни бекап варијанти, ама сите видовме што се случи во Фукушима - а Јапан е една од технички најразвиените држави, и има можеби најодговорни и најсовесни работници.

ostanuva samo tremolektrani pogonuvani od GAS.
Е ова веќе е добра алтернатива на термоелектраните на јаглен. Битолчани на пример, знаат многу добро за што зборуваме. ;)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Еве и сметката за февруари (26.1-26.02) стигна: 3416 денари.

Јас немам дилеми за греењето со клима, туку дај кажете предлог за греење на спалните. Собите се по 14м2 и тоа со кос кров и делат заеднички ходник од 7м2. Се мислев да ставам една 12ка клима во ходникот, верувам ќе ги грее солидно и двете соби и ходникот. Маана е што ќе треба цело време да држам отворени врати од собите. Или пролетва да барам некое мултисплит решение, бидејќи имам спуштен плафон, можам над него да водам до собите канал. @kodus @Strelec, некој предлог?
Dva vida kanalski imaat u Gree, ednata e cista kanalska (U-Match), a drugata e od multislplit kanalska (Free-Match). U-Match najslabata e 12000btu, dodeka Free-Match (multisplit) najslabata nadvoresna e 14000btu koja mozes da ja iskombiniras so kanalska ne pojaka od 12000btu.
Ovaa varijanta i povekje mi se dopagja, 14ka nadvoresna ke bide sigurna 12ka u poladno. Plafonot treba da se spusti za onolku kolku sto e debelinata na kanalskata + da moze da se navrti straf u plocata na kojke visi kanalskata, ovie mislam se po 200cm debeli, pa nekoj minimum bi bilo 202~205cm od tavan.[DOUBLEPOST=1456873672][/DOUBLEPOST] gorenjeTP.jpg
Nego sto mislite za ovie novive bojleri so TP i so R134feon na Gorenje, sega prvpat gi gledam pa da spodelam. Interesni mi se sredniot i toj desniot(beliot) zaradi moznosta (sto barem za mene e novo) dovodniot i odvodniot vozduh se nasoceni pa nemora vozduhot da se zima od prostorot kaj sto se namontirani(primer malo kupatilo) tuku moze da se doveduva vozduh i od druga soba a i izduvot t.e ladniot vozduh se odveduva ili niz otvor za aspirator ili direktno niz zid nadvor so sto se izbegnuva ladenje na prostorot.
gorenje3.jpg
Beliot model (so cena 799~1049eu) go ima vo 2 varijanti Z do +7 i ZNT do -7, razlikata e sto ako T padne pod 7C ke seukjucat elektricni grejaci kaj Z modelot dodeka kaj ZNT modelot toa ke se sluci pod -7.
Sredniot crveniot model (cena 1373~1594) e so izmenuvaci (1 ili 2) pa moze da se kombinira(prikluci) so drug kotel na greenje i toa mi e intresniot moment za kombinacija primer so elektricno kotle. Za montaza bara barem 8m2 prostor ili 20m3.
gorenje2.jpg gorenje montaza.jpg
Sto mislite dali ovoj model(crveniot) moze da se koristi za greenje(radijatori-fenkojleri) iako e namenet samo za sanitarna voda. Kolku so vakov bojler bi mozelo eden(ili eventualno 2) fenkojlera da se butkaat so Tna voda na izlez od nekoi 40~45C? Inaku TP od bojlerot moze samostojno(bez elektricni greaci) do 55C da ja zagree vodata(no bez protok), za povekje od 55 od toa bi se koristel kotelot preku izmenuvacot. Kotelot bi se ukljucuval stom vodata vo baferot padne pod 45C a glavnata rabota da ja brka TP, ima logika ili tesko ova da zameni klasicna TP vozduh-voda? By the way znam deka fenkojlerite kako niskotemperaturni moze da se predimenzioniraat i da rabotat so mala T na voda, no baraat golem protok na voda, i tuka mi e dilemata.
Slicen proizvod...Ariston Nuos
 
Последно уредено:
N

nikola2004mkd

Гостин
Моментално ТП на бојлер со овие цени е тотално неисплатлива опција, и како варијанта ми е разгледувана уште пред 2-3 години. Ќе постане исплатлива кога цените ќе се намалат барем за 55-65%.

Пример, TC200-1/ZCR/RD кошта 1.373 ЕУР и е намалена цена од 1.773 ЕУР.
Обезбедува 252 литри вода на 40С, има дневна потрошувача од 4,54KW и потребни му се околку 6 часа да ја загрее водата. Доколку би се пуштал во ноќните часовни дневната потрошувачка би била 4,54*2,79*1,18 = 14,9ден.

OGB80SM кошта 271 ЕУР, обезбедува 148 литри вода на 40С и потребни се околку 3 часа за да ја загрее водата а дневна потрошувачка има од 6,68KW. Доколку би се пуштал во ноќните часови и дополнување во денот за да ја постигне 252 литри, дневната потрошувачка би била 6,68*2,79*1,18=21,9 и во текот на денот, 6,68*5,57*1,18*0,7=30ден. или вкупно 51,9ден.

Разлика од 37ден за 1 ден. 67.773ден е разликата во набавната вредноста а би се повратила 1.831 ден, односно 5 години. Мислам дека има подобри инвестиции кои би донеле поврат многу порано.

Во тој контекст и користењето на ТП на бојлер за загревање преку фенкојлери и комплетно неисплатлива дури и да е изводслива. Можам само да предпоставам колку поголем ефект би имале 2 клими од по 33.000.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
809
Поени од реакции
526
^^
Прилично инфантилна реплика, како на џамлии кога некој не знае што да каже. ;)
Ne mozam da se spustam na takvo nivo i ednostavno nemam vreme i nervi da polemiziram so nekogo koj leci frustracii po forumi i upotrebuva navredi i disfalifikacii a ne nudi argumenti.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.820
Поени од реакции
32.910
^^ :rolleyes:
Eм навистина не сакам повеќе да ја смарам темава со такви како тебе, ем чуствувам дека навистина ти е потребен еден риалити чек. А таа, реалноста, е таква да тебе ти беа покажани подоста факти, повеќето дури и аргументирани со научни студии - твојата реакција јасно кажува кој тоа овде не е дојден да дискутира:
ke zborime koga ke porasnesh
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Momcheta vcera ubav blackout saat i pol bez struja u karpos i kapistec i nadvor e relativno toplo pa doma padna T za nekojsi 1.5-2 stepena sto nemase da bide slucaj da bese -10 nadvor pa me navede na razmisluvanje za instant bekap opcija za greenje osobeno ako si so bebe doma pa iako se ezam od toa mislam edna plinska boca so gorilnik bi bilo najoptimalnoto resenie..Zborime za situacija vo koja nema struja nemas odzak i treba da odrzis toplo doma 5 do 10 saata na primer..
Imate li nekoj bolji predlozi i resenija?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Моментално ТП на бојлер со овие цени е тотално неисплатлива опција, и како варијанта ми е разгледувана уште пред 2-3 години. Ќе постане исплатлива кога цените ќе се намалат барем за 55-65%.

Пример, TC200-1/ZCR/RD кошта 1.373 ЕУР и е намалена цена од 1.773 ЕУР.
Обезбедува 252 литри вода на 40С, има дневна потрошувача од 4,54KW и потребни му се околку 6 часа да ја загрее водата. Доколку би се пуштал во ноќните часовни дневната потрошувачка би била 4,54*2,79*1,18 = 14,9ден.

OGB80SM кошта 271 ЕУР, обезбедува 148 литри вода на 40С и потребни се околку 3 часа за да ја загрее водата а дневна потрошувачка има од 6,68KW. Доколку би се пуштал во ноќните часови и дополнување во денот за да ја постигне 252 литри, дневната потрошувачка би била 6,68*2,79*1,18=21,9 и во текот на денот, 6,68*5,57*1,18*0,7=30ден. или вкупно 51,9ден.

Разлика од 37ден за 1 ден. 67.773ден е разликата во набавната вредноста а би се повратила 1.831 ден, односно 5 години. Мислам дека има подобри инвестиции кои би донеле поврат многу порано.

Во тој контекст и користењето на ТП на бојлер за загревање преку фенкојлери и комплетно неисплатлива дури и да е изводслива. Можам само да предпоставам колку поголем ефект би имале 2 клими од по 33.000.
Cenata malku e skapicka imas pravo, moze ako padnat uste cenite...no sepak ova se vozduh-voda uredi i ne bi gi sporeduval so klimi. Problemot e sto se so slaba mokjniost mislev nakaj 5-7Kw se ama sipki od toa.
Toa so vremeto na zagrevanje OK e go zimas za 40Cna voda i 252l i vazi za T=+7C...za sporedba za Aristonot ima podatoci i za na +20 deka e 3,5casa za od 15C-55C, pri sto ima termalna mokj od 2775W sto e mnogu blisku i do mokjnosta na Gorenjevo i se doaga do zakljucok deka so 2~3KW mokj ovie uredi se preslabi za bilo kakvo greenje, mozda za podno bi vrsele rabota ama i toa prasanje. Za taa cena dosta falenata MeetingMD20 od 7Kw u bugarija e 1300eu so DDV, so naveden 2000L/h soliden protok da i nekolku fenkojlera butka bez problem. I bafer ke treba plus tuka ama toa e sepak vozduh-voda pa za nesto ispod 2k evrejki ne e mnogu ako se sporedi kolku kosta takov sistem u brend varijanta.[DOUBLEPOST=1456958551][/DOUBLEPOST]
Momcheta vcera ubav blackout saat i pol bez struja u karpos i kapistec i nadvor e relativno toplo pa doma padna T za nekojsi 1.5-2 stepena sto nemase da bide slucaj da bese -10 nadvor pa me navede na razmisluvanje za instant bekap opcija za greenje osobeno ako si so bebe doma pa iako se ezam od toa mislam edna plinska boca so gorilnik bi bilo najoptimalnoto resenie..Zborime za situacija vo koja nema struja nemas odzak i treba da odrzis toplo doma 5 do 10 saata na primer..
Imate li nekoj bolji predlozi i resenija?
Edno agregatce da im pobucis na komsiite par saati :)
Honda pravi mnogu ubavi mini agregati ama skapicki se, nesto vakvo da ima da se najde a da ne e skapo odlicno bi bilo.
 
Последно уредено:
Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157
Дечки делимано проточново болјерче да не згрешивме што го земавме?
Ептен импулсивно купување, одиме по тава 50 посто попуст на нешто купено ни требаше за кујна болјер и чешма и на крај ај дај. Ми е дали вреди, дали е нели релативно долготрајно и практично?
Некој со искуство со него?
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Дечки делимано проточново болјерче да не згрешивме што го земавме?
Ептен импулсивно купување, одиме по тава 50 посто попуст на нешто купено ни требаше за кујна болјер и чешма и на крај ај дај. Ми е дали вреди, дали е нели релативно долготрајно и практично?
Некој со искуство со него?
Јас приметив солидна разлика откако класичното кујнско бојлерче го заменив со проточно. И секако гледам апаратите да се бар А+ класа.
А тоа од Топ шоп, исто бев скептик. Жена ми земаа за кујната на абота, и сега за сега се задоволни.
Јас го имам од Топшоп во кујна и сега за сега сум задоволен. Баш го мерев со апаратче троши околу 3100W (се дур има проток не исклучува или намалува), загрева брзо ( ~10 сек.) а во зависност од протокот на вода, што помал проток толку пожешка вода, мах 70Ц. За сега едина мана му е на пример кога ќе пушташ топла вода и набрзо после тоа сакаш да се напиеш вода, мораш да пуштиш една минута да истече топлата. И исто така што има мала гаранција (6 месеци), незнам како ќе реагира на бигор..
Кај жена ми на работа, проблемот им е што е многу жешка водата на среден проток :)
Додуше, во зграда се, можеби ладната не е толку ладна. Како и да е, не се пожалиле на млака вода.
И имаа проблем, им течеше негде на споевите неколку дена по инсталацијата, па го менуваа со ново.
Бев да го видам денес Делиманото кај жена ми на работа... Некако многу кинеско ми делува, нежна пластика... Е сега проблемот.... Не можеш да мешаш топла и ладна вода како сакаш. Надолу е ладна вна рачката, од слаб до јак млаз, нагоре е топла. Проблемот е што Водата е врела, кога е на слаб до нормален млаз (слаб проток, јак греач ваљда). Воопшто не можеш да миеш садови, ќе се попариш. На најјак млаз е таман топла, ама пак многу прска насекаде. Ова можеби може да се реши со продолжеток на славината.
Можеби за викенд станови, каде поретко се користи, би била идеална, со оглед на цената. За секојдневна употреба, не би ја земал, поготово со кратката гаранција и квалитетот на изработката кој не ми остави посебно добар впечаток.
Ova ti e otprilika sumarum na dosegasnite iskustva...[DOUBLEPOST=1457028789][/DOUBLEPOST]
Edno agregatce da im pobucis na komsiite par saati :)
Honda pravi mnogu ubavi mini agregati ama skapicki se, nesto vakvo da ima da se najde a da ne e skapo odlicno bi bilo.
Zakon e ova na Honda agregatcevo za 2maj place :D:D a i nema da brci na komsiite samo 59db galami, se spomnaa klimi na forumov pobucno sto rabotat :D
ama namesto 10kava od sliceto ke mora 20kata za klimava http://powerequipment.honda.com.au/Super_Quiet/EU20i
ama eve sega gleam ke da brcele ovie ej :)
https://www.youtube.com/watch?v=3JT42DGI-PY
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Дечки делимано проточново болјерче да не згрешивме што го земавме?
Ептен импулсивно купување, одиме по тава 50 посто попуст на нешто купено ни требаше за кујна болјер и чешма и на крај ај дај. Ми е дали вреди, дали е нели релативно долготрајно и практично?
Некој со искуство со него?
А кој модел го зема, поскапиот или поефтиниот?
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Поскапиот го земавме.
Супер, еве ти ќе споделиш искуства со него. Би требало да е подобар, односно проблемот со врела вод на слаб проток да се елиминира со одбирање на соодветна температура.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
157
Супер, еве ти ќе споделиш искуства со него. Би требало да е подобар, односно проблемот со врела вод на слаб проток да се елиминира со одбирање на соодветна температура.
Да го монтираме таман за некој месец дена, ќе споделам како е. Се надевам дека се ќе е ок :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom