Work and travel USA

Член од
14 декември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
4
Јас сериозно размислувам за Колорадо,Аспен.Гледам дека највеќе е платено таму (15 $/час),но смештајот е скап ако нема со кого да го поделиш е 850 $ (треба само за смештај да работиш) ! Дали некој е бил таму на работа нека каже дали е задоволен од заработката,дали има втора работа и слично.Бидејќи е на ски резорт,малку ми е сумњива работата летото да има многу работа.Исто размислувам и за ОCEAN CITY,но е платено 7,25 долари од час (што е малку) и прашање е дали ќе ти дадат прекувремена или втора работа,ако може нека сподели некој искуство од таму.
--- надополнето: 10 февруари 2013 во 20:21 ---
Luge ima li nekoj sto bil na Alaska i ako bil kako e ste zadovolni se zarabotuva li, ne prasuvam za rabota so ribi tuku opsto dali se zarabotuva so normalna rabota vo market ili slicni ?? :)
Јас бев.Значи ако си за журка и моренце и шопинг,заборави на тоа.Работев како dishwasher платен околу 8,50 долари на час (8 часа дневно ),но работев и прекувремено,така што не работев 40 часа неделно,туку околу 80-90 зависи.Бај д веј бев сосема сам таму,едвај си запознав пријатели (многу е тешко сам) но кога помислиш на парите што ќе ги заработиш...ох ох.Си купив ајфон,лаптоп,дигитален и еден куп облека + донесов дома некаде околу 6000 $.Е сега вторта година ако работиш на истото место те сметаат за искусен и ти ја покачуваат дневницата (и тоа многу).Ако сакаш пари не се мисли и јас можеби ќе бидам таму летово,ете ти друштво :)
--- надополнето: 10 февруари 2013 во 20:24 ---
Mnogu e bitno kao kje se snajdesh. Jas kje ti kazham sega kako si pominav jas.

1.Avionskata karta me koshtashe okollu 900 dollari.
2.Programata + provizija za agencijata beshe 1000 dollari.
3.140 dollari beshe aplikacijata za viza.
4. 500 dollari ko dzeparac.

Renta pllakjav prvite 6 nedeli, 100 x nedellno. Okolu 10 nedeli zhiveev gaga, bez kjirija:D. Sea za zarabotka. Prvata rabota zarabotuvav 10 dollari od saat a rabotev 40 saati nedelno = 400 dollari. Vtorata rabotev okolu 30 saati nedellno a zarabotuvav 9 = 270dollari. So pllateni pridonesi od prvata rabota zarabotuvav 1400 mesechno, a vtorata poshto ja rabotev na crno zarabotuvav okollu 1000 dollari mesechno. Toa ne nosi do 2400 dollari mesechno. Poshto ja ostanav rabotev 4 meseci tamu x 2400 = 9600. U kesh so mene koa trgnav nakaj Skopje imav tochno 6500 dollari, + obleka vo vrednost od 1000 + dollari, nezaboravna nedella vo Chicago, 2-3 dena mountain Rushmore i Billings.
А каде беше на работа ?
--- надополнето: 10 февруари 2013 во 20:28 ---
Сакав да кажам да ми предложите работа која не вклучува многу зборување англиски :)
Dishwasher,mislam tamu ti baraat minimalno angliski
 
Член од
2 јануари 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Утре имам интервју за Montauk Yacht Club Resort and Marina, има некој искуство од таму?
 
Член од
20 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
2
Јас сериозно размислувам за Колорадо,Аспен.Гледам дека највеќе е платено таму (15 $/час),но смештајот е скап ако нема со кого да го поделиш е 850 $ (треба само за смештај да работиш) ! Дали некој е бил таму на работа нека каже дали е задоволен од заработката,дали има втора работа и слично.Бидејќи е на ски резорт,малку ми е сумњива работата летото да има многу работа.Исто размислувам и за ОCEAN CITY,но е платено 7,25 долари од час (што е малку) и прашање е дали ќе ти дадат прекувремена или втора работа,ако може нека сподели некој искуство од таму.
--- надополнето: 10 февруари 2013 во 20:21 ---

Јас бев.Значи ако си за журка и моренце и шопинг,заборави на тоа.Работев како dishwasher платен околу 8,50 долари на час (8 часа дневно ),но работев и прекувремено,така што не работев 40 часа неделно,туку околу 80-90 зависи.Бај д веј бев сосема сам таму,едвај си запознав пријатели (многу е тешко сам) но кога помислиш на парите што ќе ги заработиш...ох ох.Си купив ајфон,лаптоп,дигитален и еден куп облека + донесов дома некаде околу 6000 $.Е сега вторта година ако работиш на истото место те сметаат за искусен и ти ја покачуваат дневницата (и тоа многу).Ако сакаш пари не се мисли и јас можеби ќе бидам таму летово,ете ти друштво :)
--- надополнето: 10 февруари 2013 во 20:24 ---

А каде беше на работа ?
--- надополнето: 10 февруари 2013 во 20:28 ---

Dishwasher,mislam tamu ti baraat minimalno angliski
Epa super jas lani bev na drugo mesto imase drustvo i zurka takvi stvari ali so zarabotka bev prosecno, slusnav deka vo alaska bilo za zarabotka dobro pa taka da se prijaviv za vo Fairbanks ovaa godina za vo market pa ke vidime sto ke iskoci na kraj, a ti na koe mesto bese? :)
 
Член од
23 јули 2012
Мислења
93
Поени од реакции
89
дали некој знае до кога е последниот рок да се пријавиш во агенција односно дали за сите агенции важи еден deadline или различно кај секоја :)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
13.553
Поени од реакции
10.134
дали некој знае до кога е последниот рок да се пријавиш во агенција односно дали за сите агенции важи еден deadline или различно кај секоја :)
Различно кај секоја, зависи до кога ќе се пополнат работните понуди, ете Интракс објавија дека пријавувањето за оваа година е завршено кај нив..
 
Член од
14 декември 2009
Мислења
16
Поени од реакции
4
Epa super jas lani bev na drugo mesto imase drustvo i zurka takvi stvari ali so zarabotka bev prosecno, slusnav deka vo alaska bilo za zarabotka dobro pa taka da se prijaviv za vo Fairbanks ovaa godina za vo market pa ke vidime sto ke iskoci na kraj, a ti na koe mesto bese? :)
Trapper Creek
--- надополнето: 11 февруари 2013 во 06:56 ---
Дајте да се собереме сите во еден коментар што аплицирале за Аљаска 2013 summer,Да се најдеме таму за друштво,проддржувај се бе македонче :D Да праиме пари,нели цел живот народот ни е во туѓина :D
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Има некој што се префрлал од еден на друг факултет, и што добил виза, отишол у USA ? Прашувам зошто јас се префрлив од еден на друг, и предметите што ми беа положени ми ги признаа, но имав и други за полагање, така да наместо 4 семестар да запишам јас втор запишувам, зошто тие предмети ги немав јас и сега морам прво тие да ги слушам и полагам. Некој со слично искуство ? За виза ? Тешко да ми дадат или ? Да пробам, да не ?
 
Член од
9 мај 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
Има некој што ќе оди да работи во Big kahuna во Дестин преку Интракс?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
964
Поени од реакции
1.883
A nekoj da rabotel како food runner ??????
Јас. Зависи каков food runner, и зависи каде.

Јас бев на шведска маса (buffet). Знае да биде премногу напорно, и стварно мислам премногу, кога ќе ти дојде група од 50+ од еднаш (а рачунај, сме имале и група од 400+ од еднаш) и ќе почнуваш се живо да снемуваш, па трчаш до кујна по едно нешто, се враќаш и гледаш други три работи снемало, а по пат те сретнат уште 2-3ца што ќе ти побараат топло млеко со цимет и пола лажичка мед, ама циметот да биде ставен пред медот, и да не ја користиш истата лажичка за мед. И дури да отидеш во кујна, почнале некои да се жалат бидејќи компирите им остинале.
Платата е ок, веројатно поради тоа што најчесто има повисока базична плата од сервер, и плус бакшиш (кој е помал од оној на серверот)... за пари е ок, а и горенаведените ситуации се ретки бидејќи кога има повеќе народ има и повеќе food runner-и, а има денови и кога едвај има 20 луѓе, па тогаш си уживаш.
Во просек, добро е да си food runner, подобра позиција од housekeeping и dishwasher, слична на басер, a полоша од сервер.

Сега јас да прашам. Годинава гледам многу луѓе ќе одат за Block Island, а и лани не биле малку. Дајте бре луѓе некои искуства...!
 
На врв Bottom