Work and travel USA

Член од
21 септември 2008
Мислења
14.441
Поени од реакции
13.857
Еј абе во мака сум. Значи платив прва рата со Интракс, одбрав работа во Ocean Edge resort. Проблемов ми е денот Д во амбасада за виза, имам презапишано трета година (четири години ми се студииве) и ме копкат то за визава. Ми треба некој стрикно шо аплицирал за виза а презапишал година, дајте ми некоја информација дали познавате некој шо аплицирал во ваква ситуација ?

Во 2011 добив виза без никаков проблем, но тогаш немав презапишано година и затоа сега сум немирен.
Мислам дека нема да ти направат проблем. Да беше лани пример, не знам ни дали ќе ти дадеа да аплицираш со презапишана година. Некоја страна поназад имав ставено известување од Ameriquest, кои објавија дека според новите правила на амбасадата, сега може да аплицираат и студенти со презапишани семестри. Мислам дека годинава ќе биде уште полесно за добивање виза, барем според овие пишувања..
 
Член од
20 ноември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
Мислам дека нема да ти направат проблем. Да беше лани пример, не знам ни дали ќе ти дадеа да аплицираш со презапишана година. Некоја страна поназад имав ставено известување од Ameriquest, кои објавија дека според новите правила на амбасадата, сега може да аплицираат и студенти со презапишани семестри. Мислам дека годинава ќе биде уште полесно за добивање виза, барем според овие пишувања..
Можи еден линк од новите правила другар? Фала за одговоров.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.441
Поени од реакции
13.857
Можи еден линк од новите правила другар? Фала за одговоров.
Има група на фејсбук каде што овие Ameriquest ги објавуваат понудите, одговараат на прашања и објавуваат вакви работи. Еве ја објавата:

***ВАЖНО***ВАЖНО***ВАЖНО***ВАЖНО***ВАЖНО***ВАЖНО***
Според новите правила на амбасадата, оваа година може да аплицираат и студенти кои се запишани на специјалистички студии. Воедно, може да аплицираат и студенти со презапишани семестри како и апсолвенти (доколку ги исполнуваат останати

Eве ти линк до групата:
https://www.facebook.com/groups/314975718513759/
 
Член од
20 ноември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
Има група на фејсбук каде што овие Ameriquest ги објавуваат понудите, одговараат на прашања и објавуваат вакви работи. Еве ја објавата:

***ВАЖНО***ВАЖНО***ВАЖНО***ВАЖНО***ВАЖНО***ВАЖНО***
Според новите правила на амбасадата, оваа година може да аплицираат и студенти кои се запишани на специјалистички студии. Воедно, може да аплицираат и студенти со презапишани семестри како и апсолвенти (доколку ги исполнуваат останати

Eве ти линк до групата:
https://www.facebook.com/groups/314975718513759/
Thank you sir.
 
Член од
2 јануари 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали да одам во Ocean City, MD. Совети, искуства?

Благодарам однапред.
 
Член од
31 јануари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
2
Sakate sovet preku koja agencija da aplicirate !?? Eve vi link do web stranata - www.kontext.com.mk.. Ostavete gi drugive ispuseni mustikli.. Osven Narom i Kontekst mislam deka nitu edna ne raboti kako sto treba..

Fenomenalno si pominav ova leto na Block Island, drugarka mi vo Maine.. Ponudite im gi najdov na FB (web stranata izgled ja nadopolnuvaat ili menuvaat pa nesto ne mi se otvara), proverete si ubavo, so garancija nema promasaj... Koj saka neka mi pise i licna poraka, jas ke vi dadam mailovi od lugje sto bea preku niv licno za sekoja ponuda da se rasprasate. Jas za na ostrovot se ke vi kazam... A be nema utka... I vo momentov mislam deka imaat najdobra cena, ako ne se lazam...

Eve link na FB: http://www.facebook.com/kontext.macedonia?ref=tn_tnmn - 995 usd ...

Se izrevoltirav majke mi pa zemav se registitrav samo za da vi ogovoram!
Kako prvo, pozadi ovoj profil se gospogicite od Kontext, A.B.(gazdarica) i D.M. (vrabotena)
Soogled na toa sto na A.B. ne i prv pat da komentira po forumi i da puka se zivo i divo i da ja brani Kontext ne mi e ni sumlivo.

Deka ne e profilot vistinski, vo prilog zemam toa sto gledam deka imas komentirano na temi so go zasegaat kontext i vo eden post vikas deka ne ti dale viza za USA pa si bila na razgovor so nekoja doticna Kristina za Germanija ama nisto ne ja bivalo Kristina. A posle vikas super si pomina an Block Island.
Vaka, toa so sakav da kazam deka Kontex e daleku od najdobra agencija i nema najnsika cena vo momentot. Ja poskapivte programata $100 od lani, sto ne e zaviduvacki soogled na toa sto od taa cena plakate $60 per month za osiguranje i sitno an sponzorot, drugoto e zarabotka. Ali, jbg zainteresiranostna i ubedenosta na nasive deka ke zarabotat go napravi toa so site agnecii ne samo so vas. A drugoto, nekako mn detalno si upatena so Germanija i USA onaka obajsuvas slikovito..haha :)
Momentot drug e deka ponudite sto gi nudi Kontext se prosecni, no ako ides tamu kako ve lazat ne ste svesi, od svezdi siminjanje do okeani, do setanje abe sto da vi kazuvam, ama koj ne e bil i ke veruva. A a koj e bil preku vas, godinava ke si go bara careto vo druga agnecija. Dojdovme do tocka deka se znaeme, deka nasednav letoto gospodovo 2012 na lagite na gorenavedenite i rabotata bese odi, viid i begaj! Ima kontex 20 ponudi ama so da napravis ke te prati vo Maine eventualno ako ima mesto na Block Island za koe mesto istata vrabotena lani so cel pamet aplicirase, ziva sreka ne dobi viza. Ne znam samo kako mislese ona kako operator da ucestvuva na WAT a vo meguvreme da prati 20-30 studenti i da im obezbeduva 24h pomos. Deka FULL programta koja ja nudi kontex e tokmu toa. Plakam za da imam na koj da vrtam koga ke nema kade tamu, mojot sponzor vo USA i mojoata agencija vo Makedonija.
Koj saka neka mi pise MENE poraka ne na sandrausa za da my gi doobjasnam site lagi niz koi ne sprovede kontex od menuvanje na sponzor agencija, do rabotni ponudi do svasta. Ja preziveav golgotata i ovaa godina gordo ke si odam vo agencija kaj so nema da me lazat kako stoka. Sega znam i lani kaj trebase da odam ama dzabe e. drugo so sakav da kazam pred da aplicirate vo agencijava prasajte za rabotnitata ponuda ubavo, rabotni saati, pocetok na rabota, kraj na rabota pazete KIRIJA kolku vi e po sto Blcok Island i Maine ubavivaat so kiriite.. aj da ne ja dolzam
neka se javat vrabotenite vo kontex pa ke odime so kontranapad :)
 
Член од
3 ноември 2007
Мислења
189
Поени од реакции
58
Ме интересира дали некој бил или има нешто слушнато за искуства во Coastal Maine?
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Годинава одам прв пат во Америка и одам на селф со обезбеден договор ама без загарантирана работа. Сакам да прашам дали тешко се наоѓа работа во Wildwood на почеток на јуни, пред да почне сезоната?
Знам дека има многу хотели,ресторани,супермаркети и ствари само ме интересира дали може и порано да се најде работа за да не останам 2-3недели без ништо. :)
Покрај ова да прашам и како се движи цената за сместување?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.414
Ајде вака, колкави се шансите за втора работа после 10ти јуни?
 
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0

Kajgana Shop

На врв Bottom