Work and travel USA

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Spell препрочитај ја првата реченица и пронајди ги предлозите за време, место и начин и одговори си сам на првото прашање.

Со минималец колку што даваат за такви амалски работи (8, 10, 12 долари) и одкога ке ги одземеш трошковите за кирија (која патем ке биде нереално висока - ке плакаш за кревет колку што би требало да плакаш за цела соба), трошковите за авионска карта и административни трошкови, дебелата провизија за агенцијата ќе ти останат 3 опции:

1. Да рмбачиш ко вол и бел ден да не видиш, да не прошеташ баш никаде и да се вратиш дома со 2000 долари плус..

2. Да рмбачиш ко вол и да ги потрошиш сите пари за мала прошетка или малку плус социјален живот и да се вратиш со позитивна нула.

3. Да рмбачиш ко вол и да имаш нормален социјален живот и да прошеташ како што сакаш и да идеш илјадници долари во минус.

Чистење клозети? охохоооо И те како ќе чистиш клозети и ќе ги гланцаш да си знаеш!! Остај сликите на фејсбук што ги ставааат децава кај што сите се срекни и весели.
Врска нема тоа со реалноста.
Ne e do tolku..... Zavisi kako ke se snajdes .Osigurajte ja rabotata prvin.... Za kirija moze i so cimeri da delite stan ili kuka....Ako rabotis ubavo znaat da cenat i dadat nesto poveke...Ako si pameten ke prosetas,naucis,ke go vidis svetot i ke se vratis so nesto pari nazad. Vo sekoj slucaj golemo iskustvo... ostajte go BlackFriday ...moze nemu ne mu se pogodilo....Sekoj so svoja sreka......
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
162
Поени од реакции
33
Јас сум тука само по друга основа и заработувам бајаги повеке... но ги гледам американците како едвај преживуваат со такви минималци. и плус они што имаат фуд стемпс и разни социјални помошти.

Но ајде со твојава математика.
3 месеци (13 недели) , 50 часа неделно, 10 долари на час

13х50х10 = 6500 долари вкупно си добил сосе се.

Одземи сега од тоа за:
1. авионска карта (рецимо 1000 долари)
2. провизија за агенција (ова појма неам колку е само сигурно добро ошуруваат)
3. административни трошоци за виза (__________)
4. кирија за креветот ( не цела соба туку креветот) - 1500 долари

Стварно допиши ги 2 и 3 и да пресметаме...па објасни како тоа се преживува од воздух и вода.
--- надополнето: 10 јануари 2013 во 22:33 ---
А за облека дека ке се купи - верувам. Јас отидов во томи хилфигер во скопје носејки џемпер што тука го купив за 35 долари.
Во ГТЦ го најдов сосема истиот и тие го продаваа за 7500 денари - ненормална работа
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Јас сум тука само по друга основа и заработувам бајаги повеке... но ги гледам американците како едвај преживуваат со такви минималци. и плус они што имаат фуд стемпс и разни социјални помошти.

Но ајде со твојава математика.
3 месеци (13 недели) , 50 часа неделно, 10 долари на час

13х50х10 = 6500 долари вкупно си добил сосе се.

Одземи сега од тоа за:
1. авионска карта (рецимо 1000 долари)
2. провизија за агенција (ова појма неам колку е само сигурно добро ошуруваат)
3. административни трошоци за виза (__________)
4. кирија за креветот ( не цела соба туку креветот) - 1500 долари

Стварно допиши ги 2 и 3 и да пресметаме...па објасни како тоа се преживува од воздух и вода.
Karti ima i za 800 ...krevet od 500 dolari mesecno e mnogu....300 prosek (krevet) 3 cimeri po 300 = 900 ete ti dvosoben stan .....obicno studentite rabotat po hoteli i restorani kaj sto im sleduva obrok i voda...Znaci pak mozes o da rabotis ,zivees prosetas..i pari za nazad da imas...
PS: I jas sum tuka ....
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
162
Поени од реакции
33
Karti ima i za 800 ...krevet od 500 dolari mesecno e mnogu....300 prosek (krevet) 3 cimeri po 300 = 900 ete ti dvosoben stan .....obicno studentite rabotat po hoteli i restorani kaj sto im sleduva obrok i voda...Znaci pak mozes o da rabotis ,zivees prosetas..i pari za nazad da imas...
PS: I jas sum tuka ....
Работиш 3 месеца ама седиш таму колку 4? 5?
Математиката е за 85 долари неделно за 4 месеца како што напиша другарчето.
Карти најефтина е за ну јорк - 650(850 УС) евра...ама има карти и за 1600 долари..јас 1600 плакам.
--- надополнето: 10 јануари 2013 во 22:46 ---
Во секој случај поентава беше дека нема да биде лесна песна - ќе работите многу и слабо ке бидете платени.
Нема да спечалите некоја пара и нема да ви биде лесно
Бидете психички подготвени за тоа.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Работиш 3 месеца ама седиш таму колку 4? 5?
Математиката е за 85 долари неделно за 4 месеца како што напиша другарчето.
Карти најефтина е за ну јорк - 650(850 УС) евра...ама има карти и за 1600 долари..јас 1600 плакам.
--- надополнето: 10 јануари 2013 во 22:46 ---
Во секој случај поентава беше дека нема да биде лесна песна - ќе работите многу и слабо ке бидете платени.
Нема да спечалите некоја пара и нема да ви биде лесно
Бидете психички подготвени за тоа.
Rekov vo pogorniot post .....Ako si pameten mozes ...Ima karti ima i od 4000 prva klasa....Stan ima i od 5000 ako sakas....znaci ako si dojden da pecalis ne da se kurcish e ok......Deka e lesno ne e...tudza drzava ..sam..a za parite ti odlucuvas....
 
C

cige

Гостин
Здраво Ме интересира дали веќе некој знае или има, што отишол за Америка, а да биде последна година т.е апсолвент, али да не му се сите од предметите положени ( од последната година) нели бидејќи се помали шансите за виза дека си при крај со факултетов ???
Благодарам
Обратно, колку си поблиску до диплома толку ти се поголеми шансите за виза. Затоа што е логично дека тој што е при крај дека повеќе ќе сака да се врати и да си го дозаврши факултетот, а некој се запишал колку да добие студентска виза.
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
162
Поени од реакции
33
Искрено, мислам дека некој 21 годишник не е свесен што го чека.

Мислам дека 95% од нив мислат дека ке одат на рајот на земјата особено од кога ке ги гледаат рекламине на агенциите од скопје. Еве гледај што има на насловна страна на коузо

Дај жити се...не зезај
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Јас сум тука само по друга основа и заработувам бајаги повеке... но ги гледам американците како едвај преживуваат со такви минималци. и плус они што имаат фуд стемпс и разни социјални помошти.

Но ајде со твојава математика.
3 месеци (13 недели) , 50 часа неделно, 10 долари на час

13х50х10 = 6500 долари вкупно си добил сосе се.

Одземи сега од тоа за:
1. авионска карта (рецимо 1000 долари)
2. провизија за агенција (ова појма неам колку е само сигурно добро ошуруваат)
3. административни трошоци за виза (__________)
4. кирија за креветот ( не цела соба туку креветот) - 1500 долари

Стварно допиши ги 2 и 3 и да пресметаме...па објасни како тоа се преживува од воздух и вода.
--- надополнето: 10 јануари 2013 во 22:33 ---
А за облека дека ке се купи - верувам. Јас отидов во томи хилфигер во скопје носејки џемпер што тука го купив за 35 долари.
Во ГТЦ го најдов сосема истиот и тие го продаваа за 7500 денари - ненормална работа

Mnogu e bitno kao kje se snajdesh. Jas kje ti kazham sega kako si pominav jas.

1.Avionskata karta me koshtashe okollu 900 dollari.
2.Programata + provizija za agencijata beshe 1000 dollari.
3.140 dollari beshe aplikacijata za viza.
4. 500 dollari ko dzeparac.

Renta pllakjav prvite 6 nedeli, 100 x nedellno. Okolu 10 nedeli zhiveev gaga, bez kjirija:D. Sea za zarabotka. Prvata rabota zarabotuvav 10 dollari od saat a rabotev 40 saati nedelno = 400 dollari. Vtorata rabotev okolu 30 saati nedellno a zarabotuvav 9 = 270dollari. So pllateni pridonesi od prvata rabota zarabotuvav 1400 mesechno, a vtorata poshto ja rabotev na crno zarabotuvav okollu 1000 dollari mesechno. Toa ne nosi do 2400 dollari mesechno. Poshto ja ostanav rabotev 4 meseci tamu x 2400 = 9600. U kesh so mene koa trgnav nakaj Skopje imav tochno 6500 dollari, + obleka vo vrednost od 1000 + dollari, nezaboravna nedella vo Chicago, 2-3 dena mountain Rushmore i Billings.
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
162
Поени од реакции
33
Mnogu e bitno kao kje se snajdesh. Jas kje ti kazham sega kako si pominav jas.

1.Avionskata karta me koshtashe okollu 900 dollari.
2.Programata + provizija za agencijata beshe 1000 dollari.
3.140 dollari beshe aplikacijata za viza.
4. 500 dollari ko dzeparac.

Renta pllakjav prvite 6 nedeli, 100 x nedellno. Okolu 10 nedeli zhiveev gaga, bez kjirija:D. Sea za zarabotka. Prvata rabota zarabotuvav 10 dollari od saat a rabotev 40 saati nedelno = 400 dollari. Vtorata rabotev okolu 30 saati nedellno a zarabotuvav 9 = 270dollari. So pllateni pridonesi od prvata rabota zarabotuvav 1400 mesechno, a vtorata poshto ja rabotev na crno zarabotuvav okollu 1000 dollari mesechno. Toa ne nosi do 2400 dollari mesechno. Poshto ja ostanav rabotev 4 meseci tamu x 2400 = 9600. U kesh so mene koa trgnav nakaj Skopje imav tochno 6500 dollari, + obleka vo vrednost od 1000 + dollari, nezaboravna nedella vo Chicago, 2-3 dena mountain Rushmore i Billings.
Сосема реално е ова што го пиша swagcity.

Но имајте предвид што значи работење 2 работи со вкупно 70 часа неделно.
Алал да му е, но многу други луге нема да го издржат тоа темпо на работа.
И имајте предвид дека од старт тој бил во минус за 4те точки од 2500 долари.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Сосема реално е ова што го пиша swagcity.

Но имајте предвид што значи работење 2 работи со вкупно 70 часа неделно.
Алал да му е, но многу други луге нема да го издржат тоа темпо на работа.
И имајте предвид дека од старт тој бил во минус за 4те точки од 2500 долари.

Ne razbiram na shto celish? Jas ubavo si proshetav, napraiv pari shto mi beshe i cellta, steknav prijatelstvo shto kje mi bide od ogromno znachenje sledniot pat shto kje idam. Znachi si go trasirav patot, ne razbiram, ima nekoj fail tuka?
Bashka nekoj si ide da si pokrie troshoci samo. Nekoj ide da vleze ushte tollku u minus, sve zavisi od choekot. Mene mi trebaa pari, i rabotev na slluchajot. Vo sekoj sluchaj e neprocenlivo iskustvo. Rabotish, pllakjan si. Ne ti se svigja, davash otkaz, begash na drugo mesto. A tuka? Kje crncich za krvavi 10,000 ne si prijaven, i non stop si na mentalen doping t.e. mobing hahahha ..Da ne praime muabet za bespllatnata rekllama shto ja dobivash u maalo + status i renome koe se u prashanje zhenite:P
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
162
Поени од реакции
33
Ne razbiram na shto celish? Jas ubavo si proshetav, napraiv pari shto mi beshe i cellta, steknav prijatelstvo shto kje mi bide od ogromno znachenje sledniot pat shto kje idam. Znachi si go trasirav patot, ne razbiram, ima nekoj fail tuka?
Bashka nekoj si ide da si pokrie troshoci samo. Nekoj ide da vleze ushte tollku u minus, sve zavisi od choekot. Mene mi trebaa pari, i rabotev na slluchajot. Vo sekoj sluchaj e neprocenlivo iskustvo. Rabotish, pllakjan si. Ne ti se svigja, davash otkaz, begash na drugo mesto. A tuka? Kje crncich za krvavi 10,000 ne si prijaven, i non stop si na mentalen doping t.e. mobing hahahha ..Da ne praime muabet za bespllatnata rekllama shto ja dobivash u maalo + status i renome koe se u prashanje zhenite:P
Целта е младите да имаат целосна слика што ги чека таму, а не онаа слика која што агенциите се обидуваат да им ја прикажат.
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Ne razbiram na shto celish? Jas ubavo si proshetav, napraiv pari shto mi beshe i cellta, steknav prijatelstvo shto kje mi bide od ogromno znachenje sledniot pat shto kje idam. Znachi si go trasirav patot, ne razbiram, ima nekoj fail tuka?
Bashka nekoj si ide da si pokrie troshoci samo. Nekoj ide da vleze ushte tollku u minus, sve zavisi od choekot. Mene mi trebaa pari, i rabotev na slluchajot. Vo sekoj sluchaj e neprocenlivo iskustvo. Rabotish, pllakjan si. Ne ti se svigja, davash otkaz, begash na drugo mesto. A tuka? Kje crncich za krvavi 10,000 ne si prijaven, i non stop si na mentalen doping t.e. mobing hahahha ..Da ne praime muabet za bespllatnata rekllama shto ja dobivash u maalo + status i renome koe se u prashanje zhenite:P
Друже,каде работеше и што ако не е тајна?И преку која агенција отиде?
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Која агенција според вас нуди најповолни услови т.е. најефтино а квалитетно ?
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
Сигурно има некој пишано низ темава ама на претходните 5-6 страни не најдов ништо.
Може некој да сподели искуство од Myrtle beach(SC) или некое местенце на Cape Cod, каде постои поголема можност за заработување, какви се местата, има ли можност за втора работа и слично. :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom