Work and travel USA

C

cige

Гостин
Mnogu e bitno kao kje se snajdesh. Jas kje ti kazham sega kako si pominav jas.

1.Avionskata karta me koshtashe okollu 900 dollari.
2.Programata + provizija za agencijata beshe 1000 dollari.
3.140 dollari beshe aplikacijata za viza.
4. 500 dollari ko dzeparac.

Renta pllakjav prvite 6 nedeli, 100 x nedellno. Okolu 10 nedeli zhiveev gaga, bez kjirija:D. Sea za zarabotka. Prvata rabota zarabotuvav 10 dollari od saat a rabotev 40 saati nedelno = 400 dollari. Vtorata rabotev okolu 30 saati nedellno a zarabotuvav 9 = 270dollari. So pllateni pridonesi od prvata rabota zarabotuvav 1400 mesechno, a vtorata poshto ja rabotev na crno zarabotuvav okollu 1000 dollari mesechno. Toa ne nosi do 2400 dollari mesechno. Poshto ja ostanav rabotev 4 meseci tamu x 2400 = 9600. U kesh so mene koa trgnav nakaj Skopje imav tochno 6500 dollari, + obleka vo vrednost od 1000 + dollari, nezaboravna nedella vo Chicago, 2-3 dena mountain Rushmore i Billings.
Константно од првата до 12-13тата недела работеше по 70 саати неделно? На воздух живееше? Ништо не си купуваше за јадење пиење? Данок не ти запираа на првата работа?
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
Константно од првата до 12-13тата недела работеше по 70 саати неделно? На воздух живееше? Ништо не си купуваше за јадење пиење? Данок не ти запираа на првата работа?
16 nedelli rabotev, konstatno. Rabotev vo supermarket vo food department, baegji skrzhav sum:D. I za danok ti e presmetano. 4 nedeli x 400 dollari = 1600.. a jas napishav 1400, znachi so odzemen danok : ).
 
L

Luki Junior

Гостин
Сигурно има некој пишано низ темава ама на претходните 5-6 страни не најдов ништо.
Може некој да сподели искуство од Myrtle beach(SC) или некое местенце на Cape Cod, каде постои поголема можност за заработување, какви се местата, има ли можност за втора работа и слично. :pipi:
2ца пријатели беа на Мартас Винјард, и Нантакет и доста се фалат.
 

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710
2ца пријатели беа на Мартас Винјард, и Нантакет и доста се фалат.
Нешто поконкретно не знаеш? Дали лесно можело да се најде втора работа (ако ја работеле),дали местата се раздвижени (пошто ја што гледав слики ми изгледаше како пустелија). :)
 
Член од
22 декември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
3
Нешто поконкретно не знаеш? Дали лесно можело да се најде втора работа (ако ја работеле),дали местата се раздвижени (пошто ја што гледав слики ми изгледаше како пустелија). :)
Извини што ќе коментирам на твојот пост ама се експерти на форумов
Од кај ти тоа виде дека се ти е пустелија на локацииве?? Отвори GOOGLE MAPS па го спореди со NYC и ти делуваше пустелија??/
Добро што очекувате SERIOUSLY??? Очекуваш дека ќе е населено е онака хаос како во NYC дека ќе живееш на Upper East Side ама ќе плаќаш кирија како да живееш во Вермонт т.е. 50$ неделно? И ќе имаш и куќна помошничка во таа цена а може и храна??

Ај дај сите малку пореално размислувајте и одлучете дали сакате да правите пари или сакате да си ги вратите парите што сте ги вложиле и да поминете топ лето

Значи муабетот е да си направите пресметка колку ќе ве кошта летото во МКД значи излагања, одмор, трошок по дома и слично..4 месеци за излагање секој ден или мин 2 пати неделно 1000ден значи 12.000-15.000 ден мин. плус одмор мин 300 еур =18.000ден и подготовки околу одмор и слично околу 400-500 еур односно околку 800-1000еур
Вас програмата со трошоци карти итн. ќе ве кошта 1500-2000 еур
Значи ќе поминете исто како и тука и ќе треба дома да вратите 500-1000 еур што е многу малку во однос на тоа што може да го заработите БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ ЌЕ ОДИТЕ ДА ПРАВИТЕ ПАРИ ИЛИ ДА СЕ ЗАБАВУВАТЕ
Секој може да заштеди максимум 2000$за да ги даде дома
Така да доста празни муабети

Посебно за дечкиве што се објаснуваат во последниве 2 страни
Нив им е топ по друга основа се во САД ама додека се таму немаат попаметна работа а да дремат на кајгана и да мрчат како студентиве идат таму и чистата вециња бла бла...
ако се они толку средени нека ни понудат на сите тука позиции кај што се плаќа по 50$ на час и да не правиме веќе муабет
Ако беше така едноставно студенти да идат и да работат за висока саатница никој немаше да иде преку агенции
Бидете малку реални, програмата е наменета за друга намена да се заработи колку да се покријат трошоците
За заработка на пари постојат други програми за кој амбасадата кај нас не дава визи или скоро невозможно за сите
Така да кој му се иде нека иде а кој му е досадно во САД нека дреме на кајгана и нека мрчи
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
А што е со муабетот дека дневниците ќе се намалеле на минимални,за да не можеш да искочиш од таму со доста пари,знае некој нешто за ова?
 
Член од
20 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
2
Luge ima li nekoj sto bil na Alaska i ako bil kako e ste zadovolni se zarabotuva li, ne prasuvam za rabota so ribi tuku opsto dali se zarabotuva so normalna rabota vo market ili slicni ?? :)
 
Член од
22 декември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
3
А што е со муабетот дека дневниците ќе се намалеле на минимални,за да не можеш да искочиш од таму со доста пари,знае некој нешто за ова?
State Department направил измени оваа година со цел да се врати првобитната намена на програмата односно да не се прават пари а дека целта на програмата е образовна а не правење на пари
Затоа се забранија позиции во Аљаска со рибите и некои слични каде можеше да се работи по 80-100 часа неделно
Сега муабетот е дека треба да заработиш колку да си ги покриеш трошоците и да се дружиш повеќе со американци да размениш искуства да ги запознаеш со твојата култура и слично
--- надополнето: 13 јануари 2013 во 03:17 ---
Јас сум тука само по друга основа и заработувам бајаги повеке... но ги гледам американците како едвај преживуваат со такви минималци. и плус они што имаат фуд стемпс и разни социјални помошти.

Но ајде со твојава математика.
3 месеци (13 недели) , 50 часа неделно, 10 долари на час

13х50х10 = 6500 долари вкупно си добил сосе се.

Одземи сега од тоа за:
1. авионска карта (рецимо 1000 долари)
2. провизија за агенција (ова појма неам колку е само сигурно добро ошуруваат)
3. административни трошоци за виза (__________)
4. кирија за креветот ( не цела соба туку креветот) - 1500 долари

Стварно допиши ги 2 и 3 и да пресметаме...па објасни како тоа се преживува од воздух и вода.
--- надополнето: 10 јануари 2013 во 22:33 ---
А за облека дека ке се купи - верувам. Јас отидов во томи хилфигер во скопје носејки џемпер што тука го купив за 35 долари.
Во ГТЦ го најдов сосема истиот и тие го продаваа за 7500 денари - ненормална работа
И муабетов кој е???
food stamps има цел свет не само Америка нели освен Македонија??
И тоа дека си ти по др основа таму нема никаква врска со темава нели??
Ти можеш за твојот тип виза и твојот спонзор да збориш ама ако толку си силен и знаеш најди ни на сите работа како твојата и нормално осигурај дека ке добиеме виза и дај да идеме сите така
Ако беше така едноставно немаше да идеме преку агенции
Ако можеше со туристичка која би ја давала амбасада без проблем на студенти да работиме топ работи сите ќе отидевме нели??
Различен е муабетов..нема врска едното со другото
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
State Department направил измени оваа година со цел да се врати првобитната намена на програмата односно да не се прават пари а дека целта на програмата е образовна а не правење на пари
Затоа се забранија позиции во Аљаска со рибите и некои слични каде можеше да се работи по 80-100 часа неделно
Сега муабетот е дека треба да заработиш колку да си ги покриеш трошоците и да се дружиш повеќе со американци да размениш искуства да ги запознаеш со твојата култура и слично
Ѓубре народ се тоа Американците.
Ако си заработам како што треба зашто да не излезам од таму со пари,ко на лепе оди да ми ги дале...срање у боја.
 
Член од
22 декември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
3
Ѓубре народ се тоа Американците.
Ако си заработам како што треба зашто да не излезам од таму со пари,ко на лепе оди да ми ги дале...срање у боја.
Ама кој рече дека тебе на аеродром ќе ти ги бројат парите или ќе ти бараат bank statement
Муабетов е дека се забранија тие позиции поради причина што од толку работа студентите немаа време да се посветат на првата причина поради која ја добиле визата т.е. образовна размена и слично
Работата е да отидеш и да се запознаеш со др луѓе, да се прошеташ итн
Ова не е работна виза друга е намената на ова програма
Во последно време што сите забегаа со тоа кај се прават повеќе пари на кои позиции на кои локации и заради тоа и амбасада и state department се освестија и почнаа да враќаат се по старо
Па знаете ли дека 2005/2006 (за оваа сезона знам а може било и порано вака) дека амбасада кај нас даваше само 10% визи од тие што аплицираа
сега колку толку даваат доста иако лани затегнале и пак ќе се врати по старо
Така да колку по не "сомнителни" позиции избирате толку ви се поголеми шансите за виза
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Ама кој рече дека тебе на аеродром ќе ти ги бројат парите или ќе ти бараат bank statement
Муабетов е дека се забранија тие позиции поради причина што од толку работа студентите немаа време да се посветат на првата причина поради која ја добиле визата т.е. образовна размена и слично
Работата е да отидеш и да се запознаеш со др луѓе, да се прошеташ итн
Ова не е работна виза друга е намената на ова програма
Во последно време што сите забегаа со тоа кај се прават повеќе пари на кои позиции на кои локации и заради тоа и амбасада и state department се освестија и почнаа да враќаат се по старо
Па знаете ли дека 2005/2006 (за оваа сезона знам а може било и порано вака) дека амбасада кај нас даваше само 10% визи од тие што аплицираа
сега колку толку даваат доста иако лани затегнале и пак ќе се врати по старо
Така да колку по не "сомнителни" позиции избирате толку ви се поголеми шансите за виза
Нема да ти ги бројат парите на аеродром,ама место да се вратиш со 5000 долари,ти ќе си дојдеш со упола од тоа,а си работел од мрак до мрак...
 
Член од
22 декември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
3
Нема да ти ги бројат парите на аеродром,ама место да се вратиш со 5000 долари,ти ќе си дојдеш со упола од тоа,а си работел од мрак до мрак...
абе нема грешка...зависи кај си работел, што си работел, како си работел и слично
на крајот на краиштата никој не те тера да одиш и да работиш "од мрак до мрак" седи си тука ако не ти одговара
не викам дека оваа година не е повеќе затегнато ама во претходниве 112 страни има искуства кој кај бил како било и слично
на фб има сто групи, страни, профили и слично
можеш конкретно да добиеш искуство од оние што биле
Ние може да се правиме паметни сега и да хејтаме се живо и диво ама прашај си конкретно некој што бил и кај бил како поминал и слично и ако ја има таа понуда во момнтов зошто да не одиш
ништо не е сменето така ако ти одговата искуството од некој кој бил на одредена понуда и направил кеш или се забавувал во зависност за што одиш и ја има истата понуда во агенцијата??
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
абе нема грешка...зависи кај си работел, што си работел, како си работел и слично
на крајот на краиштата никој не те тера да одиш и да работиш "од мрак до мрак" седи си тука ако не ти одговара
не викам дека оваа година не е повеќе затегнато ама во претходниве 112 страни има искуства кој кај бил како било и слично
на фб има сто групи, страни, профили и слично
можеш конкретно да добиеш искуство од оние што биле
Ние може да се правиме паметни сега и да хејтаме се живо и диво ама прашај си конкретно некој што бил и кај бил како поминал и слично и ако ја има таа понуда во момнтов зошто да не одиш
ништо не е сменето така ако ти одговата искуството од некој кој бил на одредена понуда и направил кеш или се забавувал во зависност за што одиш и ја има истата понуда во агенцијата??
Јас ако би одел,би одел со намера да прошетам,не ми се клинчари таму.Би работел само како спасувач на базен или па на голф терени да се возикам со тие количињата,ама да се влагаше на тие работни места така лесно,песна ќе беше.:)
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Ne si pravete filmovi.Zategnato. Sekoja godina istiot muabet. Namerno se pusta vodicka da ne isplasat. Kolku sto na nas ni odgovara da odime da zarabotime i da prosetame tolku im odgovara i na niv. Zosto na primer pustaat samo studenti od zemji kade sto standardot e mnogu poslab. Zosto nema studenti od razvienite evropski zemji na primer. I oni sakaat da setat ama oni ne rabotat za 8 dolari na saat kako nie od nerazvienite zemji. Ne se ludi.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
162
Поени од реакции
33
И муабетов кој е???
food stamps има цел свет не само Америка нели освен Македонија??
И тоа дека си ти по др основа таму нема никаква врска со темава нели??
Ти можеш за твојот тип виза и твојот спонзор да збориш ама ако толку си силен и знаеш најди ни на сите работа како твојата и нормално осигурај дека ке добиеме виза и дај да идеме сите така
Ако беше така едноставно немаше да идеме преку агенции
Ако можеше со туристичка која би ја давала амбасада без проблем на студенти да работиме топ работи сите ќе отидевме нели??
Различен е муабетов..нема врска едното со другото

--- надополнето: 13 јануари 2013 во 03:17 ---

[/quote]
Simonid,
Муабетот е дека агенциите ЛАЖАТ во однос на тоа колку пари ке заработат децата, во однос на тоа каков смештај ке имаат и во однос на тоа што ке работат.

Срамота е со студенти да манипулираат.

Јас би додал дека и младичи кои што имаат само 6 мислења на кајгана исто така лажат...но да не ја менуваме темата ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom