Work and travel USA

Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Како така не вклучува многу зборување келнер? Кога ќе дојде некој што не знае што да нарача, ти како ќе му предложиш? Или ако те праша што состојки има во некој рандом специјалитет, ти што ќе му кажеш? Многу зборување англиски не вклучува работа каде што не си во допир со луѓе, како чистач (на соби, кујна итн), па ако не си ептен труп англиски можеш продавач на крати, lifeguard, физичка работа итн итн. Кога ќе размислам, за келнер и треба највеќе зборење англиски :D.
Сакав да кажам да ми предложите работа која не вклучува многу зборување англиски :)
 
Член од
20 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
2
Здраво дечки, јас бев минатата година со Коузон во Cedar Point забавниов парк и беше срање. Слабо камен, слабо за шетање и монотона работа. Единствено позитивно беше дружењето , друго тапа.
Сега оваа година сакам да аплицирам со Intrax за Hard Rock Cafe . Од локацииве понудени имаат на источен и на западен брег во неколку градови. Јас се двоумам измеѓу Сан Франциско и Атлантик Сити. На источен брег во Атлантик Сити, сатница е 3.3 долари плус бакшиш 40-60 долари во смена, на западен брег во Сан Франциско е 8 долари плус бакшиш 40-60 долари во смена. Е сеа ако одам Сан Франциско ќе треба да платам појќе за авионска карта , и смештај е околу 600-800 долари за еден месец. Ако одам на источен брег плаќам помалце за авионска карта , смештај е околу 400-500 долари месечно. Се двоумам измеѓу локацииве каде би се правело појќе камен. Се разбира тука има многу фактори, зависи сезона, зависи од тоа како ќе се снајдеш.
Ако има некој шо работел во Hard Rock Cafe или знае нечие искуство нека го сподели и може да ми помогне во одлукава која сакам да ја донесам до петок. Фала однапред :)
Ja bev minatata godina rabotev kako server vo Hard Rock i najverojatno ovaa godina pak ke odam, ama bev vo malo mesto Gatlinburg, ovaa godina go nema na ponudite vo intrax i forata e sto toa bese edinstvenoto mesto kade sto stavaa serveri pa zatoa nemavme izbor, i racunaj deka na saemot nema da mozes mnogu da biras ke te stavat tamu kade sto imaat mesto a toa zavisi i od ponudata sto ja sakas, server nema sansi da te stavat ako ti e prva godina i ako nemas iskustvo, edini problem so hard rock mene mi bea sto mnogu kratea saati ama toa bese taka poradi toa sto bese malo mesto i nemase mn guzva pola od letoto pa zatoa ti preporacuvam na nekoe pogolemo mesto da ides kade sto ke znaes deka ke ima stalno musterii i ke ti bide top, ja razmisluvam na primer za San Francisko :)
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Бев лани преку Коузон и убаво си поминав. Пари нема многу, битно да не сме у минус :D . Од тоа патешествие 4 месеци без една недела, можам да напишам 2-3 книги :)

Убаво искуство во секој случај.
 
W

Werther

Гостин
Бев лани преку Коузон и убаво си поминав. Пари нема многу, битно да не сме у минус :D . Од тоа патешествие 4 месеци без една недела, можам да напишам 2-3 книги :)

Убаво искуство во секој случај.
Колку оцени треба во индекс да имаш?
Имам наслушнато дека многу луѓе со празен индекс им давале виза,а имало некој и со цел семестар ги враќале.
Колку ти излегоа сите трошоци со се авионска карта?

:)
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Колку оцени треба во индекс да имаш?
Имам наслушнато дека многу луѓе со празен индекс им давале виза,а имало некој и со цел семестар ги враќале.
Колку ти излегоа сите трошоци со се авионска карта?

:)
Бројот на оценки е ирелевантен, јас имав 14 оценки од вкупно (20). Тука се зема во предвид тоа што предметите од последниот семестар не ги ни бев полагал за да имам оценки, ако ме сфакаш што сакам да кажам.

800 евра агенцијата
100 амбасада
800 карта до чикаго
440- долара (350 е) - сместување први две недели + депозит
и земав 900 долара (750 е)џепарац.

Значи вкупно. 2800

На прв поглед е многу, но тоа е. Единствено од тука што можеш е авионската карта, да ти излезе околу 600 евра. На мене ми излезе 800 оти ја резервирав 3 дена пред да летам.

И џепарац земав многу дека прва година ми беше и знаев што како, ама тие не ги сметам како трошок, бидејќи си се мои.
Тие 900 долара ми траеа 3 месеци, а да ме прашаш на што ги истрошив и јас не знам да ти кажам бидејќи е многу, оти знам деца што поминуваа со 50 долари на месец за храна.


Значи ако гледаме по реално, со 600 еврта авионски билет, и 500 долара џепарлук, повеќе од 2400 е не би требало да излезе.
 
W

Werther

Гостин
Бројот на оценки е ирелевантен, јас имав 14 оценки од вкупно (20). Тука се зема во предвид тоа што предметите од последниот семестар не ги ни бев полагал за да имам оценки, ако ме сфакаш што сакам да кажам.

800 евра агенцијата
100 амбасада
800 карта до чикаго
440- долара (350 е) - сместување први две недели + депозит
и земав 900 долара (750 е)џепарац.

Значи вкупно. 2800

На прв поглед е многу, но тоа е. Единствено од тука што можеш е авионската карта, да ти излезе околу 600 евра. На мене ми излезе 800 оти ја резервирав 3 дена пред да летам.

И џепарац земав многу дека прва година ми беше и знаев што како, ама тие не ги сметам како трошок, бидејќи си се мои.
Тие 900 долара ми траеа 3 месеци, а да ме прашаш на што ги истрошив и јас не знам да ти кажам бидејќи е многу, оти знам деца што поминуваа со 50 долари на месец за храна.
Епа мене ситуацијата ми е малку по друга,јас сум прва година и сеуште немам ни една оцена,значи празен ми е индексот.

Тоа ме интересира,а ми се оди и планирам на црно да останам,но незнам дали ќе ми ја дадат визата со празен индекс.

:)
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Епа мене ситуацијата ми е малку по друга,јас сум прва година и сеуште немам ни една оцена,значи празен ми е индексот.

Тоа ме интересира,а ми се оди и планирам на црно да останам,но незнам дали ќе ми ја дадат визата со празен индекс.

:)
Сигурно нема да ти е празен кога ќе одиш во амбасада (април мај) , ќе имаш барем 3 положено од прв семестар :D
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Има ли некој тука искуство со туристичка виза, денес бев јас на интервју и ме одбија, а имав све уредно. Во принцип ми е гајле што ме одбија, али ме фаќа страв дали тоа ќе влијае ако аплицирам за j1, пошто до сеа више трипати имам отидено во уса и се имам вратено во рок и све. На мастер сум прва година така да не би требало да има проблем во врска со тоа.

Tака да се на се мислев да не знате или сте чуле некој од студентиве што е одбиен за туритичка виза а после да добил ј1.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Има ли некој тука искуство со туристичка виза, денес бев јас на интервју и ме одбија, а имав све уредно. Во принцип ми е гајле што ме одбија, али ме фаќа страв дали тоа ќе влијае ако аплицирам за j1, пошто до сеа више трипати имам отидено во уса и се имам вратено во рок и све. На мастер сум прва година така да не би требало да има проблем во врска со тоа.

Tака да се на се мислев да не знате или сте чуле некој од студентиве што е одбиен за туритичка виза а после да добил ј1.
A prichinata zashto si odbien? Me ti ja kazhuvaat?
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
A prichinata zashto si odbien? Me ti ja kazhuvaat?
Не, а имав и повеќе од добри документи... сите денес што бевме за туристичка не одбија, најжалосно беше за една 27-28 годиште, што работи во мин за образовани, имаше ауди а4 ново, и рече дека приложила и стан на нејзино име, исто беше одбиена!
 
Член од
19 декември 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo decki, jas bev preku KOUZON vo USA veke 4 pati po red i si pominav TOP (y) :) Rabotev vo NJ vo restoran i bese prekarsno....ako odite na East Coast nema da zazalite iako sega site se isplaseni po uraganov deka nema da ima rabota ama svestete se deka toa e USA i se se doveduva vo normala za kratok period..do slednoto leto se ke bide super :) ovoj link go najdov na facebook, mozete da vidite kakvi iskustva spodeluvaat studentite i tamu :) :) pozz

http://www.facebook.com/groups/334526339979743/
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
Ej lugje, aman te bre so ova reklamive. Weather, koga vaka ke vidam, i da e stvarno dobro, izgleda jadno. A linkov shto si go postiral, za kakvi iskustva zbori? Gledam samo razmena na iskustva na vraboteni vo Kouzon ( a ti si verojatno eden od niv). Manete se od tuka bre, ima mesta za reklamiranje, no ova ne e edno od niv.
Inaku, bev kaj vas u agencija , i mi izgledavte OK. Ali posle ovie ocajni potezi po forumov, stvarno ste na coek da mu se odmili...
 
Член од
19 декември 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ej lugje, aman te bre so ova reklamive. Weather, koga vaka ke vidam, i da e stvarno dobro, izgleda jadno. A linkov shto si go postiral, za kakvi iskustva zbori? Gledam samo razmena na iskustva na vraboteni vo Kouzon ( a ti si verojatno eden od niv). Manete se od tuka bre, ima mesta za reklamiranje, no ova ne e edno od niv.
Inaku, bev kaj vas u agencija , i mi izgledavte OK. Ali posle ovie ocajni potezi po forumov, stvarno ste na coek da mu se odmili...
Hmmmmm...Daj boze da bev vraboten tamu :) Ne znaev deka ova ke vi zvuci ko reklama, a najmalku deka ke zvuci ocajno :) hahahaa bas me nasmea .......
 
C

cige

Гостин
За се ќе ти требаат околу 2000-2500 долари...тоа е за програмата, визата и авионската карта....сега таму пожелно во сам старт со тебе да имаш најмалку 1000 долари...зависи како ќе ти биде со кирија и кога ќе почнеш со работа...обично недела дена откога пристигнуваш започнуваш со раб...така да ти советувам најмалку 1000 долари во тебе да имаш....инаку од моето искуство киријата се движи од 300-500 долари најмногу од месец....а за таму кога ќе дојдеш за пари враќање сега различно поминувале лужето ама во главно се враќаат....секако ќе треба да работиш а не да шеташ и пиеш кафиња во Старбакс :)
Кај го пишува тоа правило дека една недела одкако ќе стигнеш ќе почнеш со работа? Си се договараш со работодавецот кога да отидеш и од кога ќе почнеш да работиш, јас на пример од наредниот ден почнав да работам. Е сега ако отидеш таму уште на 1ви мај може и 1 месец да седиш без работа, а ако отидеш на 10ти јуни зошто да седиш една недела кога веќе е почната сезоната.
И зошто ти се 1000 долари, 300 доволно се.
Кирија не се плаќа месечно, туку неделно(50-90 долари)
--- надополнето: 20 декември 2012 во 18:21 ---
Планирам да одам со едни другари во америка преку work & travel но сеуште не знаеме каде да одиме т.е во која држава...Али потајно сакаме да одиме во Њу Џерси пошто таму има многу македонци...Што вие би препорачале, дали добро се заработува во Њу Џерси т.е дали има работа, можност за втора работа и каква работа да бараме освен келнер пошто не сум баш перфектен со англискиот, а келнер треба да има солиден англиски и течен?
Ако сакаш во Њу Џерси тогаш оди во WildWood, тој е најубавиот туристички град, или пак и соседните градчиња како Stone Harbor, Avalon, Sea Isle City не е лошо. Само немој во Атлантик Сити, тоа е црнечки град, ќе треба да живееш во гето, цело време ќе треба да се пазиш од кражби. Значи Атлантил Сити не е Лас Вегас или Монте Карло, тој има една улица со луксузни хотели и казина, а во позадина живеат црнци. Исто така убаво место е и долгиот остров LBI, ама сепак мој избор е WildWood.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Кај го пишува тоа правило дека една недела одкако ќе стигнеш ќе почнеш со работа? Си се договараш со работодавецот кога да отидеш и од кога ќе почнеш да работиш, јас на пример од наредниот ден почнав да работам. Е сега ако отидеш таму уште на 1ви мај може и 1 месец да седиш без работа, а ако отидеш на 10ти јуни зошто да седиш една недела кога веќе е почната сезоната.
И зошто ти се 1000 долари, 300 доволно се.
Кирија не се плаќа месечно, туку неделно(50-90 долари)
--- надополнето: 20 декември 2012 во 18:21 ---

Не го пишува ама да речеме кај мене на работа правеа дрога тестови и целиот тој период фати околу една недела...јас му кажав да си има пари у него за секој случаи, ако има 300 долари и ништо не биде налета на преваранти што тогаш? Ќе нема ни кај да спие ни што да јаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom