Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Хело гајс.

Сакам да зеам карта од Охрид за Дортмунд за во Сабота, 28 ми август.
Цената на картата е 18000 денари (втората опција шо е со куфер од 20 кила) и некако скапичко ми гледат.
Знам дека е на две недели, плус лето...ама ипак :)

Сакам да прашам за совет - вредит да се ризикуват и да се чекат случајно дан се намалит цената(по шо имам слушано муабети дека ги билдет цените, па после одредено време паѓет), или да си голтнам и да си ја купам колку шо е?

Благодариме унапред :)
Ова зависи, ама во поголем случај на мои искуства на летови што сум ги земал, како се приближува датумот цената се билда, последно еве сега за Барселона сакав на 8ми август, пред две недели беше 2500 со 1200, пред тргнување неколку ена беше 6000+ со 2500, а деновите претходно се билдаше активно. Ама во твојов случај е и те како доволно висока, па не сум баш најубеден дека би растела дополнително, ама 95% сум сигурен дека нема да има дроп и дека нема да падне цената (Да не те зезнам, само мислење од претходни искуства ти кажувам)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Хело гајс.

Сакам да зеам карта од Охрид за Дортмунд за во Сабота, 28 ми август.
Цената на картата е 18000 денари (втората опција шо е со куфер од 20 кила) и некако скапичко ми гледат.
Знам дека е на две недели, плус лето...ама ипак :)

Сакам да прашам за совет - вредит да се ризикуват и да се чекат случајно дан се намалит цената(по шо имам слушано муабети дека ги билдет цените, па после одредено време паѓет), или да си голтнам и да си ја купам колку шо е?

Благодариме унапред :)
Од Скопје на 27ми е 12000 денари.
Друга опција да леташ до друг град, а потоа со фликс бус, види до соседни градови од Охрид и Скопје.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
Хело гајс.

Сакам да зеам карта од Охрид за Дортмунд за во Сабота, 28 ми август.
Цената на картата е 18000 денари (втората опција шо е со куфер од 20 кила) и некако скапичко ми гледат.
Знам дека е на две недели, плус лето...ама ипак :)

Сакам да прашам за совет - вредит да се ризикуват и да се чекат случајно дан се намалит цената(по шо имам слушано муабети дека ги билдет цените, па после одредено време паѓет), или да си голтнам и да си ја купам колку шо е?

Благодариме унапред :)
Гледам веќе ти одговориле ама еве и јас да споделам искуства, летовите со други авио компании се најчесто најефтини на 3-5 недели пред летот, за разлика од нив Виззаир брате немаш никаква логика нивните цени. Еднаш само имам видено цена на нивни лет да е поефтина (2-3 дена пред летот) него кога сум ја купил или кога сум ја посматрал
lastmin во сите авиокомпании е да платиш колку за хартијата за карта што ја потрошиле, кај овие ти е како лет во вселената да букираш
Провери за тие пари може ќе најдеш и лет со нормална авиокомпанија каде ќе имаш и повеќе багаж сепак е доста скапа веќе, шансите да падне се минимални ама не е дека ги нема :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
WizzAir

Малта - Букурешт - Малта

Двајца возрасни плус бебе (фиксна цена од 25-30€ по лет)
1 куфер од 20 кг
2 Wizz Priority
Не плативме за седишта, ниту имавме нешто дополнително.
Две повратни карти ме чинеа 680€

Во ист момент за 400 € цела фамилија патува со Туркиш Еирлајнс до Истанбул и назад (од Малта) со сите салтанати.
Да имам други опции (директен лет) за Букурешт, никогаш не би патувал со WizzAir повеќе.
Поминаа деновите кога имаше ефтини летови.
Да не зборам дека Wizz Priority ти е само за куферче од 10 кг, затоа што и на Малта и во Букурешт се утепавме чекајќи во ист ред со тие што не платиле приорити. Друга работа што кур ги боли дали си со бебе и количка, а јас намерно зимам Priority само за да не чекаме во ред со количката. Џабе.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.413
Поени од реакции
42.672
Имам едно прашање и би било ептен helpful ако некој има проверени информации да ми помогне да дојдам до одговори.

Нареден петок треба да одам на одмор во Швајцарија. Проблемот е што имам купено карти од Визер за аеродромот Basel-Mulhouse-Freiburg, кој всушност се наоѓа во Франција, а Франција гледам дека воведе прилично стриктни мерки за влез во државата. Без вакцина не пуштаат никаде, а ни јас, ни девојка ми не сме вакцинирани. Дали знае некој дали воопшто би ни дозволиле да се симнеме од авионот и да продолжиме накај Швајцарија или едноставно французите ќе не вратат назад и ќе ни пропадне се?
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Имам едно прашање и би било ептен helpful ако некој има проверени информации да ми помогне да дојдам до одговори.

Нареден петок треба да одам на одмор во Швајцарија. Проблемот е што имам купено карти од Визер за аеродромот Basel-Mulhouse-Freiburg, кој всушност се наоѓа во Франција, а Франција гледам дека воведе прилично стриктни мерки за влез во државата. Без вакцина не пуштаат никаде, а ни јас, ни девојка ми не сме вакцинирани. Дали знае некој дали воопшто би ни дозволиле да се симнеме од авионот и да продолжиме накај Швајцарија или едноставно французите ќе не вратат назад и ќе ни пропадне се?
Провери за транзит како им се мерките во Франција.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.413
Поени од реакции
42.672
Провери за транзит како им се мерките во Франција.
Отворив овде - https://www.gouvernement.fr/en/coronavirus-covid-19 гледам дека за влез примаат со тест (изгледа нешто лошо сум разбрал, каде и да читав некоја статија), а тест секако ми треба и за Швајцарија така да мислам дека ќе поминам секако.

Сакав и "да тркнам" до Стразбур и Колмар пошто се блиску до Базел, ама со оглед на тоа што тестовите важат 48 часа, ќе можам можда за претпоследен ден да го оставам Стразбур и да ми важи истиот тест за назад во Македонија (оти се враќам после 01.09)..

Јас имав прочитано некаде дека бараат само сертификат за вакцина, дури и за автобуси и возови, што не ми беше логично - но според линков погоре пишува health pass, а таму влегува и тест од претходните 48 часа. Патувањево го планирам од Мај 2020 и 3 пати досега го презакажував, и си викам да му ебам матер и сега ако ме заебат во 5 до 12. :D
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.982
Имам едно прашање и би било ептен helpful ако некој има проверени информации да ми помогне да дојдам до одговори.

Нареден петок треба да одам на одмор во Швајцарија. Проблемот е што имам купено карти од Визер за аеродромот Basel-Mulhouse-Freiburg, кој всушност се наоѓа во Франција, а Франција гледам дека воведе прилично стриктни мерки за влез во државата. Без вакцина не пуштаат никаде, а ни јас, ни девојка ми не сме вакцинирани. Дали знае некој дали воопшто би ни дозволиле да се симнеме од авионот и да продолжиме накај Швајцарија или едноставно французите ќе не вратат назад и ќе ни пропадне се?
На аеродромот имаш една пасошка контрола за Швајцарија, друга за Франција.
Ти ќе си влезеш у Швица, ако таму нема некои посебни мерки за Македонија не би требало да имаш проблем.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.413
Поени од реакции
42.672
На аеродромот имаш една пасошка контрола за Швајцарија, друга за Франција.
Ти ќе си влезеш у Швица, ако таму нема некои посебни мерки за Македонија не би требало да имаш проблем.
Одлично, many thanks! :D
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Отворив овде - https://www.gouvernement.fr/en/coronavirus-covid-19 гледам дека за влез примаат со тест (изгледа нешто лошо сум разбрал, каде и да читав некоја статија), а тест секако ми треба и за Швајцарија така да мислам дека ќе поминам секако.

Сакав и "да тркнам" до Стразбур и Колмар пошто се блиску до Базел, ама со оглед на тоа што тестовите важат 48 часа, ќе можам можда за претпоследен ден да го оставам Стразбур и да ми важи истиот тест за назад во Македонија (оти се враќам после 01.09)..

Јас имав прочитано некаде дека бараат само сертификат за вакцина, дури и за автобуси и возови, што не ми беше логично - но според линков погоре пишува health pass, а таму влегува и тест од претходните 48 часа. Патувањево го планирам од Мај 2020 и 3 пати досега го презакажував, и си викам да му ебам матер и сега ако ме заебат во 5 до 12. :D
Кога ќе земеш куферот ако имаш оди десно не лево, прати го само знамето швајцарско. Иако аеродромот е на француска територија има пат околу 5км ограден кој се смета како да си во швајцарија така да нема да те контролира никој од франција. Инаку бараат тест и тоа ти го бараат во мк во швајцарија рандом проверуваат
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.413
Поени од реакции
42.672
Кога ќе земеш куферот ако имаш оди десно не лево, прати го само знамето швајцарско. Иако аеродромот е на француска територија има пат околу 5км ограден кој се смета како да си во швајцарија така да нема да те контролира никој од франција. Инаку бараат тест и тоа ти го бараат во мк во швајцарија рандом проверуваат
Thanks и тебе.. :)) сега само останува да почекам до петок да не се искомплицира нешто со коронава xD
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Kako e momentalno ako letas od Makedonski aerodrom? Citam za da vlezes i patuvas treba da si ili vakciniran, prelezan ili testiran. Citav i deka na lugje im pravele problem deka gi terale da se testiraat iako bile vakcinirani? Toa e samo za profit ili?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Citav i deka na lugje im pravele problem deka gi terale da se testiraat iako bile vakcinirani? Toa e samo za profit ili?
Ако ја имаш кинеската или руската вакцина а одиш во западна Европа мора да се тестираш, не се признати од ЕУ
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Ако ја имаш кинеската или руската вакцина а одиш во западна Европа мора да се тестираш, не се признати од ЕУ
A so od EU priznata vakcina ne bi trebalo da ima problem?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom