Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.709
Поени од реакции
2.036
Ако ја имаш кинеската или руската вакцина а одиш во западна Европа мора да се тестираш, не се признати од ЕУ
Само Швајцарија ги признава сите вакцини, ама таа е членка на ЕЕА, а не и на ЕУ.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Kako e momentalno ako letas od Makedonski aerodrom? Citam za da vlezes i patuvas treba da si ili vakciniran, prelezan ili testiran. Citav i deka na lugje im pravele problem deka gi terale da se testiraat iako bile vakcinirani? Toa e samo za profit ili?
За влез во аеродром ти треба истата потврда како за влез во кафич, буквално истите услови се.
Вакцината нема врска, ќе си провериш кои услови се потребни за влез во земјата каде што одиш. Шведска пример не бара сертификат за вакцина туку само негативен тест. Барем тројца знам што се заебаа и тргнаа само со сертификат, на крај ги вратија. Па и уште се бунат, Филипче бил крив пошо изјавил дека вакцините се признаени низ цела Европа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
За влез во аеродром ти треба истата потврда како за влез во кафич, буквално истите услови се.
Вакцината нема врска, ќе си провериш кои услови се потребни за влез во земјата каде што одиш. Шведска пример не бара сертификат за вакцина туку само негативен тест. Барем тројца знам што се заебаа и тргнаа само со сертификат, на крај ги вратија. Па и уште се бунат, Филипче бил крив пошо изјавил дека вакцините се признаени низ цела Европа.
Fala za informacijata. Da, za vlez sekade e razlicno. Za Germanija konkretno treba preku Internet da se prijavis deka ides. Vakciniran ili prelezan ne mora karantin a testiran mislam mora najmalce 5 dena, malce e komplicirano. Mene mi bese povekje do toa dali na aerodrom ima posebni pravila oti nekade citav se desavala da gi nateraat tuka brz test da napravat a ne bile obvrzani za toa.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
И јас имам слично прашање поготово за од 1ви септември

Дали само треба примени 2 дози вакцина или има и одреден број денови за после тоа кога не ти се брои вакцината.
Пример што ако јас на 3ти септември примам втора доза, а на 5ти веќе сакам да влезам во МКД?
Автоматски споено мислење:

За влез во аеродром ти треба истата потврда како за влез во кафич, буквално истите услови се.
Вакцината нема врска, ќе си провериш кои услови се потребни за влез во земјата каде што одиш. Шведска пример не бара сертификат за вакцина туку само негативен тест. Барем тројца знам што се заебаа и тргнаа само со сертификат, на крај ги вратија. Па и уште се бунат, Филипче бил крив пошо изјавил дека вакцините се признаени низ цела Европа.
Ова за шведска е без разлика со која вакцина си вакциниран? Немам оддамна отворено да проверам
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Fala za informacijata. Da, za vlez sekade e razlicno. Za Germanija konkretno treba preku Internet da se prijavis deka ides. Vakciniran ili prelezan ne mora karantin a testiran mislam mora najmalce 5 dena, malce e komplicirano. Mene mi bese povekje do toa dali na aerodrom ima posebni pravila oti nekade citav se desavala da gi nateraat tuka brz test da napravat a ne bile obvrzani za toa.
Баш и не би им верувала на изворите дека не биле обврзани за тоа бидејќи гледаш дека луѓево тргнуваат на пат тотално неспремни, само со желба за патување.

И јас имам слично прашање поготово за од 1ви септември

Дали само треба примени 2 дози вакцина или има и одреден број денови за после тоа кога не ти се брои вакцината.
Пример што ако јас на 3ти септември примам втора доза, а на 5ти веќе сакам да влезам во МКД?

Ова за шведска е без разлика со која вакцина си вакциниран? Немам оддамна отворено да проверам
Од 1ви септември за влез во МК треба да имаш или негативен тест или целосна имунизација ( 14 дена после втора доза ).
Шведска не те условува со вакцини, потребен е само негативен тест.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Дали некој знае која е процедурата од Визз за веќе купени карти, доколку земјата на влез воведе рестрикции?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Дали некој знае која е процедурата од Визз за веќе купени карти, доколку земјата на влез воведе рестрикции?
Ако сакаше да прашаш дали може да ги откажеш и да ти ги вратат парите, само ако си купила ФЛЕКС. Во спротивно ти е исто како да не си се појавил на летот.

Рестрикциите во земјата дестинација се грижа на патникот не на превозникот. Доколку ти е откажан летот е друго, тогаш е нивен проблем. Ама ако ти не ги исполнуваш условите за влез во дадената земја поради промена на нивните рестрикции тоа си е оставено на тебе како патник.
Ако се секаваш пред некој ден го прашував истото за одење до МКД при што ќе сменат критериуми за влез, визз му е гајле што јас не можам да влезам они летот ќе го одржат и јас немам право на рефунд.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Ако сакаше да прашаш дали може да ги откажеш и да ти ги вратат парите, само ако си купила ФЛЕКС. Во спротивно ти е исто како да не си се појавил на летот.

Рестрикциите во земјата дестинација се грижа на патникот не на превозникот. Доколку ти е откажан летот е друго, тогаш е нивен проблем. Ама ако ти не ги исполнуваш условите за влез во дадената земја поради промена на нивните рестрикции тоа си е оставено на тебе како патник.
Ако се секаваш пред некој ден го прашував истото за одење до МКД при што ќе сменат критериуми за влез, визз му е гајле што јас не можам да влезам они летот ќе го одржат и јас немам право на рефунд.
Мислев во случај земјата на влез да забранни скроз влез за патници од Македонија, во тој случај не е патникот крив ваљда?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.072
Поени од реакции
22.114
Мислев во случај земјата на влез да забранни скроз влез за патници од Македонија, во тој случај не е патникот крив ваљда?

zavisi ako se odrzi letot. moze da e celosno zabranet vlez na patinici od mkd a da ima sepak let za stranci.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
Мислев во случај земјата на влез да забранни скроз влез за патници од Македонија, во тој случај не е патникот крив ваљда?
Како што кажа викса, од тоа што имам читано исто, знам дека ако се одржува летот, не ти ги рефундираат парите, макар имало и еден патник во авионот. Знам летово за британци беше забранет влез во Бугарија, па летови од островот имаше секој ден, е сега, само за Британци што имаат имот во Бугарија, или за Бугари. За сите други што престојувале во UK беше забранет.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Визаир бара да бидеш вакциниран за да купиш карта онлине ?
И за Германија може со пцр?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
Визаир бара да бидеш вакциниран за да купиш карта онлине ?
И за Германија може со пцр?
За првото НЕ. Тоа си е на твоја одговорност, дали си вакциниран, истечен пасош, немаш пасош, ти можеш да купиш карта. А дали ќе те пуштат е на твоја е одговорност.

Германија моментално може со вакцина (една од 4те во ЕУ) и поминати 14 дена од втората доза.


За влез во СР Германија од Република Северна Македонија се воведуваат истите ограничувања кои важеа пред нивното укинување во јули годинава. Ограничувањата почнуваат да важат од 22.08.2021 година. За оние кои се престојувале во високоризична земја 10 или повеќе дена повторно е задолжителна електронската регистрација пред патувањето, како и задолжителен 10 дневен карантин по влегувањето во СРГ, кој може да биде прекинат со негативен ПЦР тест по петтиот ден од престојот.

Доказот за вакцинација, оздравување се прикачува на крајот од пополнувањето на дигиталната регистрација за влез Влезот во СР Германија за било каква друга цел, како посети и туризам е возможен само за целосно вакцинираните лица и тоа само со вакцините кои ги признава ЕУ а со тоа и СРГ (Бионтек/ Фајзер, Астра Зенека, Џонсон и Џонсон и Модерна). При тоа последната примена вакцина треба да биде најмалку 14 дена пред датумот на патувањето. За лица кои не се вакцинирани, влез во СРГ е можен само во исклучителни и итни случаи, главно од здравствени причини, како што беше и во минатото.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Мене уште не ми е јасна оваа административна такса. Некогаш е вклучена во цената, некогаш не. Баш сега ги проверував сметките од претходни летови, памтам точно дека букирав лет за 10 Еур и не доплатив ништо за административна такса. Некогаш на цената на летот плус сум доплаќала околу 1000 денари административна такса, некогаш 600 денари, а некогаш ништо.
Некој што знае да објасни?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Мене уште не ми е јасна оваа административна такса. Некогаш е вклучена во цената, некогаш не. Баш сега ги проверував сметките од претходни летови, памтам точно дека букирав лет за 10 Еур и не доплатив ништо за административна такса. Некогаш на цената на летот плус сум доплаќала околу 1000 денари административна такса, некогаш 600 денари, а некогаш ништо.
Некој што знае да објасни?
Административната такса зависи од аеродромот и позицијата каде авионот ќе слета, дали директно на гејт или на страна па бус.
Не сум сигурен дали влијае дистанцата на летот и потрошеното гориво во неа.
Инаку секогаш треба да биде вклучена во цената на летот и секогаш ја плаќаш нема исклучок.
Тоа што си букирала лет за 10 евра било барем 500 денари за административна такса и останатото за летот
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Административната такса зависи од аеродромот и позицијата каде авионот ќе слета, дали директно на гејт или на страна па бус.
Не сум сигурен дали влијае дистанцата на летот и потрошеното гориво во неа.
Инаку секогаш треба да биде вклучена во цената на летот и секогаш ја плаќаш нема исклучок.
Тоа што си букирала лет за 10 евра било барем 500 денари за административна такса и останатото за летот
Да ама зошо некогаш цената што ја гледам пример е финалната цена, некогаш кога ќе стигнам на крај на букирање ми ја додава административната такса плус?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom