Better Call Saul

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Да ја освежам темата, почна неделава со две епизода излезени наеднаш, нема да трошам повеќе зборови, серијата за мене е перфектна, во сите аспекти, од глума, дијалози, сцени, кадри. Истото си продолжува и во новата сезона.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.788
Гледав до 3та сезона некоја епизода, престанав да ја гледам. Почнав пак да ја гледам од 4та. Не можев едноставно Чак да го поднесам, ептен ми ја правеше серијава антипатична.
Од четврта сезона пак ми стана интересна, особено крајните 3/4 епизоди. Првите беа мех, онака.
Новава ми е топ искрено.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.100
Поени од реакции
5.742
Како човек што воопшто не беше фан на Breaking Bad (ја сметав за надпросечна серија со многу лоши и досадни моменти), оваа е доста подобра. Самото тоа што ги нема досадните ликови (по редослед: Мари, Хенк, Скајлер, мали Волтер, другарите на Џеси и големи Волтер (да, Волтер ми беше досаден лик)), а ги има интересните (Сол, Мајк, Туко и компанија) ја прави серијата повеќе од пристојна за гледање. Новите ликови се сите океј. Дејствието е малку порано од тоа што го очекував, но и ова е океј, бидејќи пак има интересни случки и знам дека понатаму ќе станува уште подобра.

Засега има барем 9 оценка од мене.
Не знам што се деси ама после првата сезона некако ја баталив серијава сè до неделава кога ги симнав втора, трета и четврта сезона наеднаш и ја изгледав втора сезона.

Значи, вторава сезона ми е подобра од првите 4 сезони на Breaking Bad. Ќе си речете сум продолжил да хејтам, ама реално - со самото тоа што ги нема веќе набројаните ликови од цитатов серијава е далеку поинтересна без нив. Но мислам и дека најголемата разлика во сезонава ја направи Ким Векслер, која што е подобар/поинтересен лик од СИТЕ женски ликови што се појавија во Breaking Bad заедно.

Очекувам наредниве сезони да бидат уште поинтересни.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Ме нервира што не ја пуштаат на бинџ. Гледав 5 епизоди ама не ми оди со паузи. Ќе ја оставам да заврши и ќе и седнам.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Одлична сезона сега за сега, веќе го имаме Сол од ББ, моментот во судницата кога го смена обвинетиот со друг :pos:, и на крај кога го убедуваше стариот покажувајќи му слика од маж што ебе коњ:pos:, каква легенда :cuc:.

П.С Ким :love:.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Последнава епизода ми беше врв, Ким дефинитивно е хајлајт оваа сезона.

Ким не е ни свесна, но ја има истата дволичност, истото скршнување од правиот пат како и Џими и Волтер Вајт, од една страна и се одвратни и недопуштени сите потези на Саул/Џими и секогаш од некаква морална величина го прекорува за тоа, но секогаш на крај си ги собира резултатите од таквите незаконски или полузаконски делувања.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Каква тензична девета епизода,Ким повторно во преден план.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Последнава сцена беше тензија левел 4та сезона ББ. Ме потсети на сцената од 12 епизода кога Гас стоеше на паркингот цела вечност и го бараше Волт на една зградите.

Очекувам финалето да биде многу интересно, ќе биде интересно сега да видиме што план има Лало. Штета што знаеме што ќе биде со повеќето ликови. Иако не знаеме што точно ќе се случи со Лало сепак знаеме дека ќе умре, бидејќи кога Гас го посети Хектор во старечкиот дом му рече дека сите се мртви и дека тој е последниот Саламанка.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Едноставно, речиси да нема лоша сцена во серијава. Само една рандом сцена од денес ќе земам, Лало и Хектор, знаеме колку гнасни луѓе се, ама сепак сцената во старачкиот дом кога Лало го гледа стариот закован за количка нем како го носат со тоа роденденското капче да гледа како и пеат на некоја непозната старица во домот предизвикува емпатија за овие ликови, иако воопшто не ја заслужуваат, ни прикажува дека во суштина Лало навистина ја сака и се грижи за својата фамилија, затоа и реално го здоболија зборовите на Ким.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Сезонава е прејака, најблиску до ниво на ББ, за разлика од првите со братот на Џими.

Лало е прејак лик, мислам дека од неговото појавување доби серијава на уште поголем квалитет. :cuc:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom