Better Call Saul

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Сезонава е прејака, најблиску до ниво на ББ, за разлика од првите со братот на Џими.

Лало е прејак лик, мислам дека од неговото појавување доби серијава на уште поголем квалитет. :cuc:
Нај тензичен лик, темпирана бомба.. не знаеш у кој момент може да испука :D
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.292
Поени од реакции
45.809

Ехх, како вчера да беше кога Игњат Варга мислеше дека може да се курчи и му беше незамислива ситуацијата во која мудата му се во дупло менгеме.

Серијава е перфектна. Нема да кажам подобра од ББ , ама па и ќе кажам. :D

Пс. Сцената со Лало и аквариумот е чиста генијалност
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Начо сега е во многу зезната ситуација, посебно што сега најверојатно и Лало се сомнева во него. Иначе не е изненадување тоа што Лало е страшен, кога Сол го киднапираа Џеси и Волт, како беше преплашен дека ги пуштил Лало, па после тоа му олесна.

Еве ја сцената.

Значи сценава е од пред 10 години, а сега гледаме колку се поклопува во она што го гледаме во моментов. Како само перфектно ги спојува двете приказни од ББ и БКС, а за ликовите да не правиме муабет, поепски и подобро напишани ликови немало. Убедливо најдобро напишана серија/франшиза. Прав генијалец е Винс, на оние идиотине од ГоТ може да им држи лекции за тоа како се прави серија.

А за серијава нема што да се каже, а не е кажано до сега. И до сега беше суперквалитетна, а како одминува времето полека го стигнува рамништето на Брејкинг Бед и сигурно ќе е една од најдобрите серии на сите времиња.

Најдобра телевизиска франшиза на сите времиња. Винс Гилиган :cuc::cuc::cuc:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
По двете претходни епизоди со френетично темпо, финалето малце млакичко беше, но сепак си беше супер, повеќе како предпремиера за последната сезона.

По пресвртот со Ким, која што очигледно повеќе ужива да биде Жизел заедно со Сол Гудман, отколку Ким со Џими, сега некако теоријата дека Ким ќе умре не ми држи веќе. Повеќе би рекол дема има три сценарија
- Џими да и раскине за да ја спаси да не заглави уште подлабоко
- Ким заглавува длабоко со саботажата на Хамлин и завршува во затвор
-Ким уствари цело време е присутна во животот на Сол во дејствијата за време на Б.Б, никогаш не видовме ништо за личниот живот на Сол во тоа време, може работат заедно, само што оваа теорија има проблем што воопшто не се спомнува при крајот кога Сол бега дека треба и некој друг да замине со него.

Како и да е, најдобра сезона досега, ќе си почекаме годнинаипол, може и две да ја видиме разврската на оваа приказна. :(

Не ми се верува дека во пет сезони на ББ и пет на оваа серија, сега дури ги гледав глумците на википедиа увидов дека глумецот што го глуми Дон Еладио е Мани Ривера од Скарфејс. Заедно со Ектор Саламанка, тоа се веќе двајца глумци од истиот филм што се појавуваат во овој универзум на BB/BCS
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Ликот на Лало Саламанка ме изненади ма да и не е некое изненадување бидејќи има многу добри ликови и карактери во BCS/BB.
Али Лало е харизматичен и застрашувачки во исто време но и интелегентен и снаодлив.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.135
Од сезона во сезона е се појака серијата. Очекувам последната да биде најјака. Ќе има дешавки со Лало, Начо, Ким(ќе се открие ваљда зошто ги нема во ББ овие 2ца). Ништо чудно да ги видиме и Џеси и Волт некоја епизода.

По последната сезона дефинитивно ќе и мавнам реприза на ББ.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Актеров што го игра Дон Еладио ко Паркинс да фатил
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И јас тоа го приметив, ептен западнат, слаб, збрчкан...
Да и не знам дали дека Нетфликс го намали квалитетот на стрим ама некако помаранџест, како ЏФК беше. Сфаќам дека актериве се остарени ама овој е премногу пропаднат :D
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Breaking Bad creator Vince Gilligan has said that he did not want Lalo to appear in Better Call Saul at first – but he is glad to have been proven wrong now.

The new beloved villain Lalo Salamanca (Tony Dalton), a character who was mentioned by Saul in a quick line in Breaking Bad may have been a risky inclusion, but the character is now a fan favourite.

Following the Better Call Saul‘s season five finale this week Gilligan told Rolling Stone: “I’m embarrassed to admit this now, but back in Season One or Two, when I was more active on the show, Peter kept saying, ‘We’ve gotta answer who Lalo is,’ and I finally said, ‘I don’t know that we need to answer every single question.’

"I’m embarrassed to admit this now"
“And, man, I was wrong. If Peter hadn’t pushed, we wouldn’t have Tony Dalton. We wouldn’t have this amazing character. So, some of the ones that I found the most frustrating to deal with, that I said, ‘Ah, the hell with them. Who cares?’ tend to be the best ones of all.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.124
Поени од реакции
20.988
И јас кога започнав да ја гледам серијата не очекував нешто премногу од неа. Мислев дека после огромниот успех на Breaking Bad, сакаат само да ја "измолзат" франшизата, да пробаат на стара слава со ББ да направат нешто за што не очекував дека ќе биде ни приближно толку добро.
Ама, каква генијалност испадна ова, секоја чест. Предобро. Од прва до последна епизода (досега), одговорени многу прашања, плус како им текнало уште при снимањето на ББ кога се појавува Сол да ги спомне уште тогаш Лало и Начо (Игнасио) кои воопшто не се појавуваа во ББ, како да оставиле намерно простор за уште една серија.
Секоја чест, Vince Gilligan и Peter Gould се генијалци! Немам гледано ниеден друг нивен проект (серија или филм) освен Breaking Bad, El Camino и Better call Saul, ама сигурно дека во најскоро време ќе гледам, не верувам дека ќе ме разочараат.

Капа доле за серијава, на почетокот малку ми беше глупаво што дејството се случува 5-6 години пред ББ а глумците се ептен остарени (посебно Мајк :D ), ама со тек на време сфаќаш дека тоа е небитно и воопшто не обраќаш внимание.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom