Android корисници (проблеми, прашања, совети)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Денес ставив контакт во именик али наместо во сим картичката го ставив во самата меморија на телефонот и наместо да променам го избришав но ми остана на Viber но не можам никако да го избришам тој контакт а не би сакал да го избришам целиот Viber и одново да го инсталирам. Решение некое има ли како да го избришам тој контакт ?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
159
Поени од реакции
74
Дали Xiaomi што се продаваат во hi.com.mk, Anhoch, Set и др. имаат преинсталирано Google Apps т.е. конкретно Google Play...?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Дали Xiaomi што се продаваат во hi.com.mk, Anhoch, Set и др. имаат преинсталирано Google Apps т.е. конкретно Google Play...?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Во хи.ком е официјален за Хиаоми и со инсталран тие апликации,а анхоч и сет не се официјални и кој знае дали е инсталиран.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Во сет е со инсталиран плејстор, само е со некој глобал софтвер и Македонија ја немат во листа на држави за креирање Хиаоми акаунт.
 
Т

Триптико

Гостин
Денес ставив контакт во именик али наместо во сим картичката го ставив во самата меморија на телефонот и наместо да променам го избришав но ми остана на Viber но не можам никако да го избришам тој контакт а не би сакал да го избришам целиот Viber и одново да го инсталирам. Решение некое има ли како да го избришам тој контакт ?
Види го бројот, внеси го пак во контакти и избриши директно од Viber. Ќе ти каже дека ќе брише и од тел...и тоа е :)
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
Прашање за вибер инстант видео.
Кога го кликнувам ми ја вади само задната камера а не и предната. Пробав последно користена камера да ми е предната и на самата камера а и на вибер кога би сликал а за ова само задната ми ја вади :-( во камерата немам опција за дифолт камера
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Дечки хелп. Без да направам синхронизација ресетирав телефон, и нормално ми ги избриша контактите. Е сега, пробувам со data recovery (претходно успешна на др. телефон), но на овој, конкретно Huawei P8 lite имам проблем. Конкретно заглавува кај installing driver. Ако има некој идеа што да направам (или да даде подобра идеа за софтверче) нека каже. Користам dr. Fone иначе.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Дечки хелп. Без да направам синхронизација ресетирав телефон, и нормално ми ги избриша контактите. Е сега, пробувам со data recovery (претходно успешна на др. телефон), но на овој, конкретно Huawei P8 lite имам проблем. Конкретно заглавува кај installing driver. Ако има некој идеа што да направам (или да даде подобра идеа за софтверче) нека каже. Користам dr. Fone иначе.
Немам до сега користено вакви софтвери, ама штом не ти ги инсталира драјверите за телефонот автоматски, пробај со мануелно да ги инсталираш. Побарај ги на нет и инсталирај..
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Наоѓа изгубени контакти ама бара и пари :) другите бараат да е телефонот рутиран, а тоа јас не знам да го направам.
Ако имате предлог мобилара или некој кој ова го работи предложете.

Проблемот е што направив синхронизација на google и направив веднаш потоа хард ресет. Од 900+ контакти на google се синхронизирале околу 250. Па барам чаре ако може да се пронајдат (google вика дека може, само јас не се разбирам доволно во ова).
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Наоѓа изгубени контакти ама бара и пари :) другите бараат да е телефонот рутиран, а тоа јас не знам да го направам.
Ако имате предлог мобилара или некој кој ова го работи предложете.

Проблемот е што направив синхронизација на google и направив веднаш потоа хард ресет. Од 900+ контакти на google се синхронизирале околу 250. Па барам чаре ако може да се пронајдат (google вика дека може, само јас не се разбирам доволно во ова).
Рутирање е доста лесна работа, бар лесна била за оние телефони што сум ги рутирал :D

Од она што најдов на xda (проверено место за step-by-step рутирање на телефони итн) е ова:

https://forum.xda-developers.com/p8lite/general/step-step-guide-to-unlock-bootloader-t3150616

Лично го немам рутирано телефонов или било кој друг Huawei модел, но со следење на постапкава верувам успешно ќе го рутираш. Доколку се нафатиш, прво провери дали се работи за истиот модел на P8 Lite.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Денес ми се апдејтуваше Facebook messenger и гледам сега на икончето од апликацијата доле не пишува messenger. Дали ова треба да е така или мене нешто ми се има збркано ?
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Денес ми се апдејтуваше Facebook messenger и гледам сега на икончето од апликацијата доле не пишува messenger. Дали ова треба да е така или мене нешто ми се има збркано ?
Треба да пишува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom