50 евра за плукање на улица!

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Mi tekna nesto za plukanjevo, pa me interesira vase mislenje :) ?

Na fudbalska utakmica fudbalerive plukaat pred kameri po koj znae kolku pati. Sto so niv, ke gi kazni nekoj ili ne podlezat na zakon. Ja mislam deka zakon i niv gi faka. Barem po moe. I toa e javna povrsina.

Pa cekam mislenja, osobeno od pravnicite :)
Нема да подлежат на казна по тој закон.
Теренот неможе да се третира како јавна површина. Исто како и нанесените повреди, кои сами по себе може да се оквалификуваат како тешка телесна повреда.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Супер е законот.

Сепак потешко е да се практикува од,да речеме, тие закони што се врзани со сообраќајот бидејќи јавна површина опфаќа многу работи. Ама може ќе се подигне колку-толку нивото на свест бар нема кеси да фрлаат од зграда идиотите. Се надевам барем.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Нема да подлежат на казна по тој закон.
Теренот неможе да се третира како јавна површина. Исто како и нанесените повреди, кои сами по себе може да се оквалификуваат како тешка телесна повреда.
Strumiks mislam deka nemas pravo. Prvo da ti kazam za povredite, i toa ima koga se kaznuva, ja kolku sto znam kaznivo e povreda namerno nanesena, ama koj kako ke tolkuva. A za plukanjeto, toa ako ne e javna povrsina ne znam sto e :S Pa i na TV odi, znaci cela javnost gleda, fudbalerive davaat primer, kako ne treba da se pluka, a ti odi plukni na tribina da vidam dali nema da te kaznat. I ja da sum ima da ti ja opalam kaznata. A za fudbalerite ke im brojam i na kraj na utakmica ke im dadam u stek kolku napraile :pos2::pos2::pos2:
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Во контекст на дискусијава околу фудбалските терени и плукањето...

Пред некој месец (додека уште беше свеж законот) бев на фудбал на Градски во Кавадарци, младинска категорија, Тиквеш против прилепска екипа, не е ни битно тоа. Имено, на полувремето извадија еден од младинците на прилепчани и детето како што одеше накај соблекувалната фино лепо си плукна, што е нормално кога трчаш толку многу, и цајканите што беа присутни на натпреварот го застанаа и му извадија тоа листот и му залепија казната, просто не ми се веруваше, идиотски е за тоа да се пиши казна, нека шо е биолошки невозможно да не плукнеш после толку физички напор, туку не ми е јасно на кој му пречи или штети таа плунка надвор од теренот, на трева... дегени!
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Излегувам од кај стоматолог и како да не плукам, човекот половина саат ми чепкаше во устата.
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
165
Поени од реакции
3
Излегувам од кај стоматолог и како да не плукам, човекот половина саат ми чепкаше во устата.
i jas toa se prasuvav. aj ako te cepkal mozi ke izdrzis nekako, ama ako si vadel zab i krv ti se polni ustata.:icon_roll
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
i jas toa se prasuvav. aj ako te cepkal mozi ke izdrzis nekako, ama ako si vadel zab i krv ti se polni ustata.:icon_roll
Ќе дадеш 10 денари и ќе си купиш палома па плукај си во паломата.
Нема сигурно 1 литар крв да исплукаш, него многу малку.
Колку грдо би изгледало и да почнеш на улица да плукаш крв, а притоа да си скржав за 10 денари.

Речиси за се има опција. Плукањето ем е некултурно ем е гадно.
А за повраќање не верувам дека ќе се казнува, ако веќе ти било лошо тоа е од здравствен аспект не може да се воздржи.
А плукањето во 99,9% ситуации може да се воздржи.
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Мене ме интересира дали може да се плукне кога сме стварно приморани на тоа, и кога станува случај на крајна нужда? На пример јас морам да плукнам а моментално немам палома, и доколку не го сторам тоа можат да настанат некој посериозни компликации што доколку би се оствариле би имале погубно дејствие по моето здравје!
Прашање до правниците?

И мислам дека ова е неправеден закон, бидејќи нема сразмерност меѓу делото и КАЗНАТА!
Кај се видело за плукање 50евра. Ненормална работа
Трева за секој прекршок да се има сразмерна казна. Посебно тука во МКД каде просечна плата е 150евра. Они ти маваат закон за 50евра за плукање. ПУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ!!
Нее америка ова
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Мене ме интересира дали може да се плукне кога сме стварно приморани на тоа, и кога станува случај на крајна нужда? На пример јас морам да плукнам а моментално немам палома, и доколку не го сторам тоа можат да настанат некој посериозни компликации што доколку би се оствариле би имале погубно дејствие по моето здравје!
Прашање до правниците?
Пред се законов е за да се научиме на една култура. Исклучете го оној здравствен аспект каде има случаи да плукнеш или да повратиш кога навистина не ти е добро, каде најверојатно ќе дојде некој да ти помогне а не верувам дека ќе дојде полицаец и да ти напише казна додека ти викаш прва помош.
Законов е за нашата македонска некултура.
Низ странство сте виделе некој да фрла ѓубре кај ќе стигне и да си плука додека си се шета? Па и ние кога идеме на страна сме културни и фини и викаме леле во Македонија да е вака чисто баш ќе е супер. И ќе дојдеме тука и сите си фрламе кај ќе стигнеме, си плукаме по улица и после некој друг ни е крив.
Точно дека нема канти како што по правило треба да има. Ама и во странство нема на секое коше. Па таму ако можеме да го носиме ѓубрето 10тина метри за да фрлиме, можеме во Македонија и 20 метри да го носиме затоа што живеењето во чиста околина е за наше добро.

И мислам дека ова е неправеден закон, бидејќи нема сразмерност меѓу делото и КАЗНАТА!
Кај се видело за плукање 50евра. Ненормална работа
Трева за секој прекршок да се има сразмерна казна. Посебно тука во МКД каде просечна плата е 150евра. Они ти маваат закон за 50евра за плукање. ПУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ!!
Нее америка ова
Епа за некој закон да се спроведува добро треба да има санкции кои навистина ќе доведат да ние го почитуваме.
Што поголема санкција толку се поголеми шансите за поуспешно спроведување на законот.
Нема зашто да се плашиш дека може да платиш 50 евра ако си културен и ако фрлаш отпадоци каде што им е местото, во канта!
А ако си некултурен и се правиш фраер и од инат викаш е ќе фрлам кај сакам и ќе плукам кај сакам, епа тогаш фрлај плукај и плаќај си 50 евра. Ако немаш оди една недела и чисти ги улиците.

Треба да научиме дека здравата околина е нешто многу битно.
Дома фрлате и плукате на теписон, плочки, во кревет...? Не него си има некое непишано правило да се фрла во канта да се плука во тоалет.
Епа така и надворешната околина треба да си ја сватиме како еден дом. Се фрла во канта и се плука таму или во палома.
Имаше непишано правило за култура ама не го почитувавме.
Сега има закон за јавна чистота и ни смета тој со неговите санкции.
Епа кога не знаеме со добро да живееме и да се однесуваме, ќе мора со лошо и казни.
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Значи вака, јас се ова го разбирам и не го спорам ама не ме сфати баш најдобро што ми беше поентата.
Како прво ние сме сите тука жители на оваа Држава, и парламентот нема право да донесува такви драстични казни кон граѓаните, пред се поради тоа што нашиот стандарт и нее баш дораснат до тој степен да можеме да платиме толкава сума, за дело кое ни малку нее општествено опасно (противправно, незагрозува никого). Значи јас се тоа го разбирам дека треба да има здрава животна средина, чисти улици,култура. Но Државата нема право да злоупотребува моменталната позиција на власт со такви драстични казни против граѓаните. Денеска посебно во 21 век се оди на се повеќе на укинување на казната и преземање на некој превентивни мерки кој ке ја зголемат свеста на граѓаните, бидејќи сите знаеме дека казната и нее баш најприфатливо решение. Значи за да функционираме како држава потребно е да има правен систем, кој ќе биде заснован на ПРАВДАТА! Јас не гледам правда во овој закон, пред се поради тоа што овој закон зборувам конкретно за казнувањето за плукањето не и за фрлањето отпадоци и слично, претежно се извршува од небрежност или заблуда заблуда (незнаење, и др), каде што може да се констатира дека вината на сторителот е минимална, и може да дојде до основи за исклучување на противправноста. За фрлање одпадоци,измет, и други хемиски еколошки катастрофи. СИЛНО го подржувам овој закон! Тоа е мое мислење
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Значи вака, јас се ова го разбирам и не го спорам ама не ме сфати баш најдобро што ми беше поентата.
Како прво ние сме сите тука жители на оваа Држава, и парламентот нема право да донесува такви драстични казни кон граѓаните, пред се поради тоа што нашиот стандарт и нее баш дораснат до тој степен да можеме да платиме толкава сума, за дело кое ни малку нее општествено опасно (противправно, незагрозува никого). Значи јас се тоа го разбирам дека треба да има здрава животна средина, чисти улици,култура. Но Државата нема право да злоупотребува моменталната позиција на власт со такви драстични казни против граѓаните. Денеска посебно во 21 век се оди на се повеќе на укинување на казната и преземање на некој превентивни мерки кој ке ја зголемат свеста на граѓаните, бидејќи сите знаеме дека казната и нее баш најприфатливо решение. Значи за да функционираме како држава потребно е да има правен систем, кој ќе биде заснован на ПРАВДАТА! Јас не гледам правда во овој закон, пред се поради тоа што овој закон зборувам конкретно за казнувањето за плукањето не и за фрлањето отпадоци и слично, претежно се извршува од небрежност или заблуда заблуда (незнаење, и др), каде што може да се констатира дека вината на сторителот е минимална, и може да дојде до основи за исклучување на противправноста. За фрлање одпадоци,измет, и други хемиски еколошки катастрофи. СИЛНО го подржувам овој закон! Тоа е мое мислење
Јас подржувам што е 50 евра. А и во странство овој вид на казни се многу високи. Во овој 21 век една од најзначајните работи и она на што се обрнува многу внимание е чистата и здрава животна средина.
А за нашиот народ да почитува треба јака казна за да се освести малку од својата некултура.

Али имаш ти и алтернатива. Не е значи морално 50 евра да платиш.
Зимаш метлата и чистиш недела дена (или не знам колку точно дена беше за 50 евра). Ќе го чистиш ѓубрето на оние кои како тебе фрлале и ќе увидиш дека поубаво е кога е чисто и кога не се фрла и плука:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom