50 евра за плукање на улица!

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Robbie, 15 август 2008.

 1. BuSarCe

  BuSarCe See My Profile

  Член од:
  4 август 2007
  Мислења:
  1.726
  Допаѓања:
  33
  јас би го направил 100 evra :smir:
   
 2. DRACARYS

  DRACARYS

  Член од:
  20 ноември 2008
  Мислења:
  5.978
  Допаѓања:
  2.412
  Па ова би требало да се наплајќа многу повеќе за да се одвикнат луѓето и ова кај нас е нов закон и мислам дека не го почитуваме сите односно надлежните што требит да казнуваат не казнуваат секого оти имаат трте, а во странство ова е многу строга казна...
   
 3. kapetan

  kapetan Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!

  Член од:
  4 октомври 2008
  Мислења:
  965
  Допаѓања:
  534
  мислам дека е доволно и пари и се...гледам дека почнаја да водат сметка лугето...т.е. малце од малце да имаат култура
   
 4. максовизија

  максовизија Lunatic

  Член од:
  14 декември 2008
  Мислења:
  1.709
  Допаѓања:
  126
  Одлично е ова, нема кај ти текне 'ркај
   
 5. Macedonia>>Europe

  Macedonia>>Europe Faster Than Light

  Член од:
  6 јуни 2007
  Мислења:
  2.579
  Допаѓања:
  834
  Само така, се што е поврзано со екологија сум за. Ако треба и повисоки казни за да не му текне на некој пак да фрла кај ќе стигне како во селото од кое искочил. А што се однесува до недостатокот од корпи ќе кажам дека има простор за критика ама сепак ако се има еколошка свест секогаш може да се најде начин, јас барем знам цел живот не сум фрлил ливче на улица...
   
 6. MIL

  MIL Гостин

  Hohohoh,preteraa vo sekoja smisla so ovie zakonite primetuvam policajci kako setaat po ulica im go sledat sekoj cekor na graganite na ulica i edvaj cekaat nesto da napravat za da gi kaznat sto ako na nekoj mu se slosi i plukne ili mu se zgadi na ulica i nesakajki ispogani treba da plate??? Ednas slatko se iznasmeav ode eden star cicko a edvaj ode i pusi cigarce i eden pozadi nego policaec go debi go sledi i cikata se navednuva ja frla cigarata ja nazgazuva i si zema pikavec u gep si stava ovoj se strca kon nego :vozbud: i koga vide so napravi starcevo mu se idese da si pukne od sram smesni se ama policajci znaes :pos2: Me zanima sto ke bide sledniov zakon za kaznuvanje na graganite :uvo:
   
 7. dimce_mk

  dimce_mk

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  2
  Законот си е супер, ние мора да признаеме дека по малку имаме африкански менталитет во нас, секоја чест на исклучоците, и баш поради нашиот менталитет кој под итно треба да се промени, толку високи казни се оправдани p.s. има две можности човекот да се натера на некакво поведение, или со казна, или со награда, што не би било баш најрационално ако не наградуваат поради тоа што нема да плукаме на улица. :pos2:
   
 8. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.735
  Допаѓања:
  7.273
  Откога го донесоа законов се имам забележано дека повеќе плукам од порано и досега ме немаат фатено.Еј ама сум опасен :baeh:.
   
 9. Калипсо

  Калипсо

  Член од:
  22 февруари 2008
  Мислења:
  1.647
  Допаѓања:
  44
  Не дај боже да сакаш да поплукаш некого против уроци (пу,пу,пу-да те серат кокошките и сл.)....отидоа 150 евра !:pos2:
   
 10. MaRyJaNe-poison

  MaRyJaNe-poison Beauty in Black

  Член од:
  11 септември 2007
  Мислења:
  2.722
  Допаѓања:
  163
  А во која друга држава постои ваков закон?
   
 11. rossonerka

  rossonerka too good to be true

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  6.081
  Допаѓања:
  884
  MaRyJaNe-poison што прашуваш ... во секоја нормална држава има Закон за јавна чистота.
  Ние сме виновни што касниме со донесувањето на овој закон. Требаше да е донесен уште многу одамна.
   
 12. MaRyJaNe-poison

  MaRyJaNe-poison Beauty in Black

  Член од:
  11 септември 2007
  Мислења:
  2.722
  Допаѓања:
  163
  Мислев конкретно за плукањево.
   
 13. rossonerka

  rossonerka too good to be true

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  6.081
  Допаѓања:
  884
  Тие се дел од Законите за јавна чистота на многу држави.

  Од тоа што побарав на нет најдов тука се Сад (некои држави), Кина, Индија, Aнглија ... (ме мрзи да барам детално).

  Зар е нормално ркање на улица? Кај нас ги има тие работи многу.
  Што не е културно не е. И сосема го оправдувам што е дел оваа забраната од нашиот закон за јавна чистота.
  Висока е цената точно.
  Но не плукај и никој нема да те казни.
  Само што кај нас е шема да одиш против законите. И да се правиш важен дека не те казниле.
   
 14. Zaphod Beeblebrox

  Zaphod Beeblebrox Поранешен покул Божино

  Член од:
  7 јуни 2008
  Мислења:
  16.547
  Допаѓања:
  20.964
  А што ако плукнеш кога врне? Се чисти тоа со дождот...:toe:
   
 15. Дим4е

  Дим4е NZT-48, want some?

  Член од:
  24 октомври 2007
  Мислења:
  6.605
  Допаѓања:
  6.933
  Мислам дека ова е глупост како и се во оваа држава се почнува наопачки
  они прво ги направија законите ги налупаа казните а од што да се плати глупости создади услови напрај реални казни па после донесувај такви казни канта нема скоро никаде во градов ама тоа е се кај нас се иде наопаку!
   

Сподели преку: