50 евра за плукање на улица!

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Robbie, 15 август 2008.

 1. CatGirl*

  CatGirl*

  Член од:
  23 јануари 2009
  Мислења:
  75
  Допаѓања:
  2
  Samo uste kako da ne pocnale da go sproveduvaat zakonot...deneska ne se brojat na prsti kolku se ispodavija pred mene, znaci ODVRATNO... Koga veke ima takov zakon, zosto ne se prevzema nisto? barem za ovde taka e, a za po drugi gradovi neznam...
   
 2. Black Night

  Black Night Galvanize

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  327
  Допаѓања:
  19
  Ако зборуваме за чистота на град, тогаш овој закон е чиста глупост. По улиците можеш да ги видиш сите можни измети и останати материи што ги испуштаат животните кои денес по градовите ги има како да се село.

  Ако зборуваме за култура, тогаш исто е утка овој закон. Џабе е. Ако се селани народот и у затвор ако сакаш пикни ги за плукање, пак ке плукаат.
   
 3. Petkovsky

  Petkovsky

  Член од:
  14 јануари 2008
  Мислења:
  1.341
  Допаѓања:
  162
  ...Ako sakas donesi gi najdobrite zakoni, pak ke se*at po niv....ti smeta zakonot ? Ti pravi nekakva steta? :tapp:
   
 4. Black Night

  Black Night Galvanize

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  327
  Допаѓања:
  19
  Ај сеа прочитај уште еднаш. Ајде можеш ти ! Па пак цитирај ме и ке се вртиме во круг.
   
 5. blaster1

  blaster1 Искусен Кајганџија

  Член од:
  16 декември 2008
  Мислења:
  777
  Допаѓања:
  25
  Мислам дека законов е добар но и треба да се спроведува.На почетокот само почнаа само да ги плашат лугето и толку.Но се разбира дека овој закон влеа малце страв во граганите но сепак сеуште не се почитува.:)
   
 6. Маск

  Маск Дали?? :O

  Член од:
  2 ноември 2008
  Мислења:
  5.317
  Допаѓања:
  1.782
  Според мое мислење треба овој закон да го откажат кој не плука по улица...?:drk:
   
 7. Спирка

  Спирка Чорбаџиска Кучка

  Член од:
  1 октомври 2008
  Мислења:
  394
  Допаѓања:
  14
  Среќа моја, немам навика да плукам.:smir:
   
 8. Supervisor

  Supervisor .

  Член од:
  28 јули 2008
  Мислења:
  10.785
  Допаѓања:
  3.520
  Па затоа што плукаа сите, затоа е законот, за да не плукаат! Свест!
   
 9. Маск

  Маск Дали?? :O

  Член од:
  2 ноември 2008
  Мислења:
  5.317
  Допаѓања:
  1.782

  Па што да не одат полицајците по лугето....?:vozbud::vozbud:
   
 10. Џабе им е џабе си се мачат кога ние немаме ни основна хигиенска култура, а од друга страна немаме ни услови за тоа...
  Со донесување вакви закони нема ништо да постигнат. Како прво нема ни кој да контролира, а да не зборуваме за тоа кој да наплаќа.
   
 11. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.740
  Допаѓања:
  4.117
  ... поминаа скоро десет години дали овој закон уште важи? често на улица ми се дигаат цревата од некои „придојдени фраери“ кои во глас ќе направат една центрифуга со јазикот во уста, ке шмркнат силно и ќе фрлат таква пљуканица странично што мислам погадно нешто немам видено на улица и кога ќе помислам дека некоја овој го бакнува, бљааак! ...

  [​IMG] [​IMG]

  ...се прашувам каде се тие што треба да ги санкционираат ваквите грозни работи или и тие се некаде обезбедувајќи да помине некоја ВИП личност од политика и пљукајќи настрана самите, оти никаде заштитената врста ја нема! ... затоа нека има барем знаци за забрана (како сообраќаен знак) по улиците за забрането плукање со назнака колку е казната можеби ќе се воздржат некултурните плукачи!
   
  На historynameless му/ѝ се допаѓа ова.
 12. FilipMKD007

  FilipMKD007

  Член од:
  8 јануари 2013
  Мислења:
  3.575
  Допаѓања:
  8.587
  Застанува цајкан на семафори, отвара прозор, плука шлајм на улица, затвара прозор, се пали зелено и продолжува, ете колку важи и се спроведува после десет години, нека не поставуваат закони во иднина кои не се спремни ни самите да ги почитуваат.
   
  На bijons му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.490
  Допаѓања:
  5.356
  треба да се разликуват 2 работи, плукање на улица, тротоар и слично, од плукање во марамче или специјални контејнери за тоа, кои кај нас можеби ги има само по болниците... а како што е некому гадно да слушне ркање, некому е исто гадно и да гледа и чувствува дување дим од цигара, црн чад од дизел возила, прдење во автобус или затворен простор итн
  Околу плукањето е најеколошки користење на специјални контејнери бидејќи секоја палома значи уништување на шумите, а текстилно марамче е едно нехигиенско друго се трошат детергенти за перење, а кој загадуваат. Користење на паломи или текстилни марамчиња е ок за во кола , автобус и слично...
  Сепак мислам дека приоритет е спречување на фрлање опушоци, од повеќе причини. Не само што не е убаво за гледање, туку летно време е опасно за предизвикување пожар, не се разградуваат и се трупаат... на автобуски станици и поред корпи за отпадоци има 1000-ци опушоци.
   
  На krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ultracasual

  Ultracasual

  Член од:
  9 ноември 2017
  Мислења:
  482
  Допаѓања:
  1.155
  Дали до сега воопшто казниле некој за ова? :)
   
 15. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.490
  Допаѓања:
  5.356
  незнам, а 50 евра за опушок мислам еден директор на здравствен дом а и Али Ахмети ... има и други ама општествено корисна работа, за 50 евра ќе собираат незнам колку дена опушоци со стапче
   

Сподели преку: