Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Има некој регистриран на https://gley.mk/ ?

Ме интересира дали се исплати. На прв поглед малку филмови и серии има.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Има некој регистриран на https://gley.mk/ ?

Ме интересира дали се исплати. На прв поглед малку филмови и серии има.
Добар ти е првиот поглед. Сè уште не се исплати, според мене.
Јас уште не го изгледав. Го има на торент?
Да, го има.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.863
Поени од реакции
54.399
Многу сум паметен кога ќе гледам филм каде всушност сакам да видам нешто а не само пушти рандом, влези му со погрешни очекувања и дојди тука лај, чалами се и карај се како ментален некој.
Не дека за некои не си стојам на зборот за кецовите што им ги имам залепено, каде стварно неам видено ништо што ми се свиѓа, нит идеја нит реализација и сум умрел од досада безпотребно.

Ок. Што сакам да кажам.

За Меланхолија дојдов. Ова у мои стандарди е чист кец од филм, без премца што би рекле србите. Ова од 10 пати, 8 ми е кец, еднаш 7 и најверојатно при репризирање ќе иде на 9ка. Ама сеа 8.

Поштувам идејата, све беше супер, подобар досаден филм неам глеано.
Сакам вакви спори драми, реков дека ми одговараат овие скандинавски влечења и баш се изненадив коа случајно проверив и видов дека над саат време прошло а не сум се ни поместил.
Одличен приказ на `Кирстен Данст` (оваа секад ми била ретардирана кога и да сум ја глеал у некои безвезни филмови што моментално не ми текнуваат) - али тука беше на ниво, топ. Ова у наводници ради приказната, за да не откријам спојлер. Нема спојлер ама добро. Тие што го глеале знаат за што зборам.
Кај `сестрата` , не ми легна мене тој сај-фај момент, иако идејата е таман, тоа што сака да каже авторот. Тоа што јас не сакам сај-фај е друг муабет.

Може ќе погрешам ама филмов ми личи на некој Аронофски обид, или Аронофски е Ларс фон Триер обид.

Добар е филмов. Има потенцијал за ривоч. А можда и нема.
Што викаат, можеби нема да го репризираш ама доволно ти е што си го глеал барем еднаш.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
За Меланхолија дојдов. Ова у мои стандарди е чист кец од филм
Ау! Првиот дел со свадбата - ништо посебно, ама вториот - го изнауживав.
Крајот посебно ми се допадна, кога „лудата сестра“ ги смири и ги собра под замислениот шатор.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Многу сум паметен кога ќе гледам филм каде всушност сакам да видам нешто а не само пушти рандом, влези му со погрешни очекувања и дојди тука лај, чалами се и карај се како ментален некој.
Не дека за некои не си стојам на зборот за кецовите што им ги имам залепено, каде стварно неам видено ништо што ми се свиѓа, нит идеја нит реализација и сум умрел од досада безпотребно.

Ок. Што сакам да кажам.

За Меланхолија дојдов. Ова у мои стандарди е чист кец од филм, без премца што би рекле србите. Ова од 10 пати, 8 ми е кец, еднаш 7 и најверојатно при репризирање ќе иде на 9ка. Ама сеа 8.

Поштувам идејата, све беше супер, подобар досаден филм неам глеано.
Сакам вакви спори драми, реков дека ми одговараат овие скандинавски влечења и баш се изненадив коа случајно проверив и видов дека над саат време прошло а не сум се ни поместил.
Одличен приказ на `Кирстен Данст` (оваа секад ми била ретардирана кога и да сум ја глеал у некои безвезни филмови што моментално не ми текнуваат) - али тука беше на ниво, топ. Ова у наводници ради приказната, за да не откријам спојлер. Нема спојлер ама добро. Тие што го глеале знаат за што зборам.
Кај `сестрата` , не ми легна мене тој сај-фај момент, иако идејата е таман, тоа што сака да каже авторот. Тоа што јас не сакам сај-фај е друг муабет.

Може ќе погрешам ама филмов ми личи на некој Аронофски обид, или Аронофски е Ларс фон Триер обид.

Добар е филмов. Има потенцијал за ривоч. А можда и нема.
Што викаат, можеби нема да го репризираш ама доволно ти е што си го глеал барем еднаш.
Сега ти е на ред Антихрист :ROFLMAO:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Многу сум паметен кога ќе гледам филм каде всушност сакам да видам нешто а не само пушти рандом, влези му со погрешни очекувања и дојди тука лај, чалами се и карај се како ментален некој.
Не дека за некои не си стојам на зборот за кецовите што им ги имам залепено, каде стварно неам видено ништо што ми се свиѓа, нит идеја нит реализација и сум умрел од досада безпотребно.

Ок. Што сакам да кажам.

За Меланхолија дојдов. Ова у мои стандарди е чист кец од филм, без премца што би рекле србите. Ова од 10 пати, 8 ми е кец, еднаш 7 и најверојатно при репризирање ќе иде на 9ка. Ама сеа 8.

Поштувам идејата, све беше супер, подобар досаден филм неам глеано.
Сакам вакви спори драми, реков дека ми одговараат овие скандинавски влечења и баш се изненадив коа случајно проверив и видов дека над саат време прошло а не сум се ни поместил.
Одличен приказ на `Кирстен Данст` (оваа секад ми била ретардирана кога и да сум ја глеал у некои безвезни филмови што моментално не ми текнуваат) - али тука беше на ниво, топ. Ова у наводници ради приказната, за да не откријам спојлер. Нема спојлер ама добро. Тие што го глеале знаат за што зборам.
Кај `сестрата` , не ми легна мене тој сај-фај момент, иако идејата е таман, тоа што сака да каже авторот. Тоа што јас не сакам сај-фај е друг муабет.

Може ќе погрешам ама филмов ми личи на некој Аронофски обид, или Аронофски е Ларс фон Триер обид.

Добар е филмов. Има потенцијал за ривоч. А можда и нема.
Што викаат, можеби нема да го репризираш ама доволно ти е што си го глеал барем еднаш.
Мене ми е најслаб од Депрешн Трилоџи, Антихрист и Нимфоманијак далеку подобри.

Најдобар се знае - на Џек куќата
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.863
Поени од реакции
54.399
Ау! Првиот дел со свадбата - ништо посебно, ама вториот - го изнауживав.
Крајот посебно ми се допадна, кога „лудата сестра“ ги смири и ги собра под замислениот шатор.
Мене првиот дел ми беше боље пошто нејќам сај-фај ко што кажав а и поубав тек ми имаше.
Сега ти е на ред Антихрист :ROFLMAO:
Па да, сеа видов дека дел од трилогија е ова. Претходно одбрав само Dancer in the Dark, Melancholia, Breaking the Waves i Dogville пошто имаат најголеми оценки.
Али ми се свиѓа данецов, па може и повеќе да го испоштувам.
Мене ми е најслаб од Депрешн Трилоџи, Антихрист и Нимфоманијак далеку подобри.

Најдобар се знае - на Џек куќата
Ќе видиме ај, ќе коментирам тука.
На Џек куќата најдобар негов? Или најдобар ментално болен карактер?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.350
Поени од реакции
25.006
Многу сум паметен кога ќе гледам филм каде всушност сакам да видам нешто а не само пушти рандом, влези му со погрешни очекувања и дојди тука лај, чалами се и карај се како ментален некој.
Не дека за некои не си стојам на зборот за кецовите што им ги имам залепено, каде стварно неам видено ништо што ми се свиѓа, нит идеја нит реализација и сум умрел од досада безпотребно.

Ок. Што сакам да кажам.

За Меланхолија дојдов. Ова у мои стандарди е чист кец од филм, без премца што би рекле србите. Ова од 10 пати, 8 ми е кец, еднаш 7 и најверојатно при репризирање ќе иде на 9ка. Ама сеа 8.

Поштувам идејата, све беше супер, подобар досаден филм неам глеано.
Сакам вакви спори драми, реков дека ми одговараат овие скандинавски влечења и баш се изненадив коа случајно проверив и видов дека над саат време прошло а не сум се ни поместил.
Одличен приказ на `Кирстен Данст` (оваа секад ми била ретардирана кога и да сум ја глеал у некои безвезни филмови што моментално не ми текнуваат) - али тука беше на ниво, топ. Ова у наводници ради приказната, за да не откријам спојлер. Нема спојлер ама добро. Тие што го глеале знаат за што зборам.
Кај `сестрата` , не ми легна мене тој сај-фај момент, иако идејата е таман, тоа што сака да каже авторот. Тоа што јас не сакам сај-фај е друг муабет.

Може ќе погрешам ама филмов ми личи на некој Аронофски обид, или Аронофски е Ларс фон Триер обид.

Добар е филмов. Има потенцијал за ривоч. А можда и нема.
Што викаат, можеби нема да го репризираш ама доволно ти е што си го глеал барем еднаш.
Првиот пат кога го гледав, го мразев, вториот пат го обожавав, така и со сите филмови на фон Триер. Ама Кирстен Данст... тој кадарот со месечината а таа во хоризонтала не се заборава :angel::love:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Ќе видиме ај, ќе коментирам тука.
На Џек куќата најдобар негов? Или најдобар ментално болен карактер?
Најдобар филм ми е од него, јас и неам многу негови глеано искрено, ама не сакам да коментирам сега зошто мислам дека Џек и сите кога ќе ги изгледам ќе ми биде омилен, тоа ќе ти кажам кога ќе го изгледаш, да не ти спојлам:pipi:

Инаку вака ми е ранкингот:
Џек>Нимфоманијак>Антихрист>Меланхолија
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.863
Поени од реакции
54.399
Првиот пат кога го гледав, го мразев, вториот пат го обожавав, така и со сите филмови на фон Триер. Ама Кирстен Данст... тој кадарот со месечината а таа во хоризонтала не се заборава :angel::love:
Па да, од втора веќе ќе знаеш што гледаш и ќе се концентрираш на тоа а не да луташ со паметот што се дешава. Затоа и реков по втор пат сигурно 9ка ќе јаде.

Со хоризонтала се извади за очајното јавање на голф-песокот. xD

Најдобар филм ми е од него, јас и неам многу негови глеано искрено, ама не сакам да коментирам сега зошто мислам дека Џек и сите кога ќе ги изгледам ќе ми биде омилен, тоа ќе ти кажам кога ќе го изгледаш, да не ти спојлам:pipi:

Инаку вака ми е ранкингот:
Џек>Нимфоманијак>Антихрист>Меланхолија
Глеј го Dancer in the Dark.

џимеј и за тебе важи истово. Не дозволувај ја да ти кажувам филмови те молам.
Мада со твоите мизерни 16 годинава немаш ни можност да дозволиш било што. :kafence:
 
Последно уредено:

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.350
Поени од реакции
25.006
Па да, од втора веќе ќе знаеш што гледаш и ќе се концентрираш на тоа а не да луташ со паметот што се дешава. Затоа и реков по втор пат сигурно 9ка ќе јаде.

Со хоризонтала се извади за очајното јавање на голф-песокот. xD


Глеј го Dancer in the Dark.

џимеј и за тебе важи истово. Не дозволувај ја да ти кажувам филмови те молам.
Мада со твоите мизерни 16 годинава немаш ни можност да дозволиш било што. :kafence:
Го имам гледано тој филм мило заедно со тој Европа или како и да се викаше ги учевме на факултет но секогаш сум среќен дека ме мислиш. Само последниот од Трир мислам дека ми фали, ама според она што го видов е така малку брутален за мој вкус, а може и да нема врска.

Премизерен сум станат во право си, кубурам со репризи, од тие 16, 15 се репризи и еден Џејмс Бонд. Ме вади тоа што репризирам Сопранови колку-толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom