Violetova
Поени од реакции
5.063

Профил пораки Последна активност Теми и мислења За мене

 • „Штркот бара боја“ децата уште ја играат, омилена игра во школски двор со генерации е. И син ми ја игра, со истите правила со кои јас сум ја играл кога бев дете. Едно дете е „штрк“, тоа брка, останатите бегаат. На почетокот „штркот“ пее: „Штркот бара боја“, другите деца му враќаат: „Која боја, сакаш да е твоја“, и штркот вели, на пример: „Зелена“, и сите деца бегаат, а штркот ги брка.
  • Ми се допаѓа
  Reactions: парва
  Violetova
  Violetova
  @Zlatikevichius Личи на брканица според описот што го кажуваш.
  Zlatikevichius
  Zlatikevichius
  Да, брканица само со малку поусложнети правила.

  "Нека бие" сте играле? :D :D :D
  Violetova
  Violetova
  Да, памтам од игри: „Нека бие“, народна, жмурки (викавме: изгоре лончето, претече млекото), ластик ние женските, ама од игри на ластик во Острово (Аеродром) до Ѓорче имаше разлика која игра се играше, машките играа камај, џамлии (памтам изрази како: шлајка, коњак џамлија...). Весело детство сме имале :)
  Фала на инфо
  Не сам знаја дека има и у Париз,ск изгугла,киде другде ако не у Лувр.
  Значи укупно 888 кипови ссфе тј.
  : )
  • Ми се допаѓа
  Reactions: Violetova
  Violetova
  Violetova
  Нема проблем, сум ја видела статуата, затоа знаев :)
 • Вчитување…
 • Вчитување…
 • Вчитување…
На врв Bottom