Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
6 јануари 2020
Мислења
320
Поени од реакции
311
Irishman почетокот не ми се допаѓа кога глумат многу млади, повеќе не им личи и стварно изгледа многу неприродно, не ги вади CGI-то. Но од како ликот на Deniro се запознава со Хофа (Пачино) филмот стварно станува многу добар и глумата драстично се подобрува и делува по природно.

Сепак не е на ниво на Goodfellas и Казино али достоен додаток во мафијашката филмографија на Скорзесе и го препорачувам.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
38.419
Поени од реакции
63.105
филмот е филмиште, после Казино мислам дека му е најдобар мафијашки филм на Скорсезе :misticen:

Мене не баш до толку, за да речам втор, ама океј ми беше.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.326
Поени од реакции
3.759
Абе го глеал некој Д Ајришмен? Глеам 3 саати е, па дали вреди времето ме занимаше да се остаам 3 саати пред екран.
Спреми некоја туфка у двојка ама од онаа стоун да те мава со црвени конци,земи едно пепси,нес,кубети или шо и да е .. и ќе бараш ајришмен 2 на крај.
 

Filip Telford

иначе?
Член од
20 јули 2020
Мислења
5.891
Поени од реакции
37.337
Бреј ама јак филм е овој Dancer in the Dark на Ларс фон Триер. Омилени ми се скандинавциве особено овие догма режисери. Гаќаат некои теми директно у срж, без кружење, со доста шокантни моменти и теми, од нигде никаде те пука.
Винтерберг и Биер ми се топ, од овој Триер ми беше страв долго време, сеа периодов реков ќе го испоштувам па така прв ми дојде овој филм.

Ме изненади искрено иако многу споро почна, плус камерата некако, не сум навикнат да глеам вакви филмови, не знам као да ги наречам, на документарец ми личи со скроз рандом моменти и така лабаво понашање и муабетење, споро, као да нема камера. После можда малце се среди или јас му влегов скроз па не ни приметував а и не ме ни интересираше пошто скроз ме возеше приказната.

Бјорк многу јако се покажа, изненади ко за прв пат у филм, е сеа едина замерка ми е што глумеше лик од источна европа а збореше на британски акцент.

Би рекол оштетена е за номинација за Оскар.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.750
Поени од реакции
31.800
Бреј ама јак филм е овој Dancer in the Dark на Ларс фон Триер. Омилени ми се скандинавциве особено овие догма режисери. Гаќаат некои теми директно у срж, без кружење, со доста шокантни моменти и теми, од нигде никаде те пука.
Винтерберг и Биер ми се топ, од овој Триер ми беше страв долго време, сеа периодов реков ќе го испоштувам па така прв ми дојде овој филм.

Ме изненади искрено иако многу споро почна, плус камерата некако, не сум навикнат да глеам вакви филмови, не знам као да ги наречам, на документарец ми личи со скроз рандом моменти и така лабаво понашање и муабетење, споро, као да нема камера. После можда малце се среди или јас му влегов скроз па не ни приметував а и не ме ни интересираше пошто скроз ме возеше приказната.

Бјорк многу јако се покажа, изненади ко за прв пат у филм, е сеа едина замерка ми е што глумеше лик од источна европа а збореше на британски акцент.

Би рекол оштетена е за номинација за Оскар.
2 pati go pisav 2 pati se predomisluvav za filmskiot club
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
26.983
Поени од реакции
50.700
@Io Sono Interista де земи едно пенкалце и ливче и шкртни 5 последни филмови што си гледал, фала
Dune
Yesterday
School of Rock (rewatch)
The Girl Next Door (rewatch)
There's Something About Mary (rewatch)

Ова е во последниве 5 месеци, можеби имам пропуштено 1-2 филма максимум. :D
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
10.167
Поени од реакции
24.245
Пиши му на @џимеј нека го предложи и така е на ред сеа.
Плус ете му и причина да го гледа. :D
Зарем навистина мислиш дека @Zlatikevichius ќе ми рече еј слободно одбери си филм во последен момент? :D Таксано е ова одамна, ама посекако ти одвај ќе чекаш да го бојкотираш пошо еве овој џимеј не е активен во клубов ама е привилегиран:kafence:
 

Filip Telford

иначе?
Член од
20 јули 2020
Мислења
5.891
Поени од реакции
37.337
Зарем навистина мислиш дека @Zlatikevichius ќе ми рече еј слободно одбери си филм во последен момент? :D Таксано е ова одамна, ама посекако ти одвај ќе чекаш да го бојкотираш пошо еве овој џимеј не е активен во клубов ама е привилегиран:kafence:
2 дена траеше инатот, немаш гајле чим го глеав овој на Даедалус, твојот ќе биде испоштуван па макар бил и Гигли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom