Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
6 септември 2007
Мислења
6.118
Поени од реакции
4.070
Ако има нешто подебилно од срчот на ИМДБ, известете ме.
Прегледај го приврзокот 234742

А бе све све свееее да ви изнаебам за кој кур во две илјади и факинг 20та со пишување avengers не ми ги наоѓаш endgame, ultron, а бе све да ти изнаебам
да ги дава горе одма како инстант резултати ама ако вака бараш а бе свеее
ај ќе речеш двете точки прават нешто проблем за ултрон и ендгејм ама глеј бе некоја измисирена серија од 1999 ми ја дава а има две точки а бе свееееееее
Screenshot_20200224_210444_com.imdb.mobile.jpg Screenshot_20200224_210436_com.imdb.mobile.jpg
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.479
Поени од реакции
19.323
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.118
Поени од реакции
4.070
Тоа е апликацијата за на телефон. Зборам за Desktop.
А иначе преку browser и на телефон топ резултати вади. Сеа се напнав уште повеќе.
Тоа е Anon, освести се, 2020 сме, кој користи Desktop...
Јас користам декстоп hehehe
Мене ми е наместено на Titles во searchot и испага вака( ти одиш на ALL) :D

anon.png
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.182
Поени од реакции
17.930
Некогаш, кога ќе налетам на некој филм за кој се чудам како е можно до толку да не знам ништо за него, како прв пат да го среќавам насловот, а кој потоа ќе ме освои, воодушевувањето е мултиплицирано неколку пати. Така сега, со Warrior, филм од 2011, кој веројатно цело време сум го мешал со Wrestler на Аронофски, мислејќи дека е ист филм, па затоа испадна ко прв пат да дознавам дека постои. Филмот е од една страна спортска драма (какви што обично мразам), нормално, полна со клишеа, и од друга страна семејна драма за едно скршено семејство кое се обидува повторно да биде семејство, дел кој буквално ме освои. Емоциите победија тука над клишеата. Јас останав без зборови. Па уште и "oh, captain, my captain" моментот од филмов, кој секогаш ме освојува... Па, па, па... Филмов за мене е вистински masterpiece!
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
24.437
Поени од реакции
36.324
Некогаш, кога ќе налетам на некој филм за кој се чудам како е можно до толку да не знам ништо за него, како прв пат да го среќавам насловот, а кој потоа ќе ме освои, воодушевувањето е мултиплицирано неколку пати. Така сега, со Warrior, филм од 2011, кој веројатно цело време сум го мешал со Wrestler на Аронофски, мислејќи дека е ист филм, па затоа испадна ко прв пат да дознавам дека постои. Филмот е од една страна спортска драма (какви што обично мразам), нормално, полна со клишеа, и од друга страна семејна драма за едно скршено семејство кое се обидува повторно да биде семејство, дел кој буквално ме освои. Емоциите победија тука над клишеата. Јас останав без зборови. Па уште и "oh, captain, my captain" моментот од филмов, кој секогаш ме освојува... Па, па, па... Филмов за мене е вистински masterpiece!
Општо познато е дека луѓе што не го слушаат Ио пропуштаат добри филмови.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
25.868
Поени од реакции
26.342
Erlich Bachman is coming to town

 
  • Љубов
Reactions: wot

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.479
Поени од реакции
19.323

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.479
Поени од реакции
19.323
Народе, народе, чујте и почујте! @Anon ги изгледа сите филмови од IMDB TOP 250! :aplauz:
Хаха чек.
1582822065132.png

~3 месеци ми требаа а почнав од некаде ~130.
Го завршив квестот еве го кај и да е... иако листата се менува секојдневно, горе долу се ми е покриено.
Имаше солиден број прејаки филмови, солиден број на просечни, солиден број на разочарувачки... имаше и 3 многу добри индиски филмови!

Сега следен квест ми е да имам повеќе филмови изгледано од Злате во следниве листи
Планот е да се сортираат тие што не ми се гледани според runtime и да ги гледам најкратките пошо оваа имдб 250 ме уби, 3+ часовни филмови колку сакаш...
А најдобро е да направам и cross-reference и да видам кои негледани филмови ги има во повеќе листи :zloo:
така да со 1 камен 2, 3, 4, 5.. птици. Сега ПЕТА ако ме казни???
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.182
Поени од реакции
17.930
И дури ги гледал, листата се сменила :pos:
Има и таква листа, кај што се сите филмови што биле во IMDB TOP 250.


И тука ме стигна. Јас сум моментално на 389/961 - 40%
Автоматски споено мислење:

Планот е да се сортираат тие што не ми се гледани според runtime и да ги гледам најкратките пошо оваа имдб 250 ме уби, 3+ часовни филмови колку сакаш...
Има листа на пократки од 100 минути. Бујрум:


126/499 - 25%
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
24.437
Поени од реакции
36.324
Гледани 87/100 од првата страна. После ми се смачи да бројам.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.209
Поени од реакции
3.441
Босанецот Данис Танович го снимил првиот амерички филм The Postcard killings - трилер со Ниган од TWD и Фамке Јансен, по роман од Џејмс Патерсон.

Не верувам дека Синеплекс ќе го донесе, па ќе се чека на торент ова.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.479
Поени од реакции
19.323
Гледани 87/100 од првата страна. После ми се смачи да бројам.
Па не треба да се брои бре. Ти одамна требало да си направиш Letterboxd и да си ги додадеш гледаните филмови... ќе ти одземе неколку саати и неколку денови ама после ќе ја имаш привилегијата да ти кажува самиот LB колку од листата ти се гледани.
1582903855147.png
 
На врв Bottom