Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ја гледам листава добитници на оскар од неанглиско говорно подрачје и си правам листа на филмови што би ги изгледал. Да не претерам, ама во 60-70 посто од филмовиве во плот имаш WW2. (n)

Убеден сум дека за пола од тие филмови имало некој подобар кандидат за Оскар во скратената листа номинирани.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.713
Поени од реакции
33.356
Ја гледам листава добитници на оскар од неанглиско говорно подрачје и си правам листа на филмови што би ги изгледал. Да не претерам, ама во 60-70 посто од филмовиве во плот имаш WW2. (n)

Убеден сум дека за пола од тие филмови имало некој подобар кандидат за Оскар во скратената листа номинирани.
Јас имам гледано 23 од нив, од тие 23 само 5 се за WW2. Е сега не знам за останатите, може си во право. Инаку од тие 5 што сум ги гледал за WW2, ако не си го гледал The Lives of Others, тоа е лектира, a must! И не е директно поврзан со WW2, ама нејсе.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Јас имам гледано 23 од нив, од тие 23 само 5 се за WW2. Е сега не знам за останатите, може си во право. Инаку од тие 5 што сум ги гледал за WW2, ако не си го гледал The Lives of Others, тоа е лектира, a must! И не е директно поврзан со WW2, ама нејсе.
Ги отварам на летербокс и во кратка содржина многу често имаше Наци, WW2 или Аушвиц.
Еве не биле 60 проценти ко што тропнав на почеток.
Сега ги броев во 15 филма од 72 добитници имаш некои од тие три збора. Значи 21 процент од добитниците се со сетинг Ww2, уште 7 филма во кои се споменуваат други војни или 31 процент од добитниците.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Баш од муабетиве ме заинтересира и мене колку имам гледано од ИМДБ Топ 250 па избројав. Испаднаа 91. Може многу подобро. Има барем уште 10-15 што одамна планирам да ги гледам, а не најдов уште време. Проблем е што постојано излегуваат нови филмови па старите ги одложувам.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Jaс сум изгледал 131 од имдб топ 250 од 2015та од кога имам профил. Имам од порано изгледано барем уште 20-30 филмови од листата.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ги отварам на летербокс и во кратка содржина многу често имаше Наци, WW2 или Аушвиц.
Еве не биле 60 проценти ко што тропнав на почеток.
Сега ги броев во 15 филма од 72 добитници имаш некои од тие три збора. Значи 21 процент од добитниците се со сетинг Ww2, уште 7 филма во кои се споменуваат други војни или 31 процент од добитниците.
Е добро де. Ја на пример мислам дека немам ставено помалку од 8 на филм со таа тематика... секогаш ми се интересни.
А ете, очигледно и на останатиот свет :)
Заборавам дека ти си хипстер...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Cinestar Premiere се најбољи. Пишале вчера у програма Hellboy (2004), кога глеаш - бам! најновиот го даваат. Ќе чекам да видам коа ќе има реприза.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Знаеш дека филмот е супер кога некој како @Beric Dondarrion ќе проба да го покака.
Knives out (y)
Минорен факт кој многу го ценам е тоа што кога беше спомнувано од други луѓе потеклото на Марта, слушнавме 4 различни држави.
Еквадор, Парагвај, Уругвај и Бразил :D
Расисти!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom