Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.021
Поени од реакции
34.615
Па баш за ова вчера дур глеавме се расправав со тие што гледаа со мене. Ја викам исто беше, другиве - не бе не беше така.
Па може таков впечаток имав зашто романот имаше навистина изненадувачки крај, јас бев воодушевен, а тука некако ко да не бев изненаден ни за момент.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.654
Па може таков впечаток имав зашто романот имаше навистина изненадувачки крај, јас бев воодушевен, а тука некако ко да не бев изненаден ни за момент.
ја цело време зборам за филмот (стариот)
али и романот е ист
ја не сум го читал, али баш исто ко тебе, друштвово мое и филмот стар и романот го читале, а мислеа дека не е исто

(одамна било, да не се лажеме)

Можам да кажам дека стариот филм (кој беше подолг) повеќе ми се свиѓаше.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Јас го изгледав вечерва се спремав за рецензија али ќе ја затворам со финалната реченица од текстот кои планирав да го пишувам ''Ниту тој лош хипстерски брк не успеа да ја спаси целата ситуација од лоши хичкок-кадри,обид за уп-довн шотс,обид за интрига,изненадувачки елементи,обид за треперење кај гледачот,нервоза(нокти,уфо мисли низ вашата глава) помина времето на вакви twisting movies се што ни остана од тоа е Saw 19дел и Римејкови од 1686 година.''
И да ќе ги заборавев и оние филмови каде што секоје сабајле еден човек се буди во 09:37 и така поминува саат и десет минути од филмот се додека не се опамети дека треба да стане подобар човек wow so original.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.021
Поени од реакции
34.615
wall e pred site sto postoele i sto ke postojat

coco koj najmnogu se potpira na prikazna e mnogu predvidliv

ubav i se toa ali ne me ispuni naj naj
Мене па ми беше многу сличен со The Book of Life, ко веќе да сум го гледал, единствена замерка ми беше тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.503
Поени од реакции
79.654
wall e pred site sto postoele i sto ke postojat

coco koj najmnogu se potpira na prikazna e mnogu predvidliv

ubav i se toa ali ne me ispuni naj naj
На Воли да на мислиш? Шо доби оскар.[DOUBLEPOST=1518338683][/DOUBLEPOST]
Мене па ми беше многу сличен со The Book of Life, ко веќе да сум го гледал, единствена замерка ми беше тоа.
Е ова само шо сакав и ја да го кажам.
Изглеа јако им е таму сеа, темата да биде со Денот на Мртвите (или како и да се вика тој морбиден празник).
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.111
Поени од реакции
9.942
На Воли да на мислиш? Шо доби оскар.[DOUBLEPOST=1518338683][/DOUBLEPOST]
Е ова само шо сакав и ја да го кажам.
Изглеа јако им е таму сеа, темата да биде со Денот на Мртвите (или како и да се вика тој морбиден празник).
Духовден дјуд.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.021
Поени од реакции
34.615
Е ова само шо сакав и ја да го кажам.
Изглеа јако им е таму сеа, темата да биде со Денот на Мртвите (или како и да се вика тој морбиден празник).
Не беше само Денот на мртвите туку и таму имаше wanabe уметник, музичар, растргнат помеѓу она што му го вели срцето, и стегите во кои го оковала фамилијата. Ептен се слични, ептен!
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.364
Поени од реакции
25.087
wall e pred site sto postoele i sto ke postojat

coco koj najmnogu se potpira na prikazna e mnogu predvidliv

ubav i se toa ali ne me ispuni naj naj
Брат океј, нормално дека вол и е поубав од коко, тоа е мојот коментар под афект, одма после гледањето на филмот :D

Инаку не може да се замери за предвидливост на анимирани филмови, сите анимирани филмчиња се предвидливи.[DOUBLEPOST=1518453277][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.111
Поени од реакции
9.942
Сега го изгледав Murder on the Orient Express. Џабе потрошено време. Уште од старт кога најавија дека ќе се снима, а режисер ќе биде Брана, очекував лајнарија. Со оглед на тоа што романот сум го читал пред 3-4 години, некои детали од приказната може сум ги заборавил, ама плот твистот знам дека беше ко во филмот зашто беше шокинг.
Се сеќавам очекував еден убиец, а испаднаа 12.

Како што кажав му влегов со никакви очекувања, а добив уште полош филинг од тоа што го очекував.

Проблемот не е толку во приказната, колку во лошиот кастинг и лошите карактеристики на ликовите.

Поаро е низок човек, дебелко, подвртени мустаќи нагоре. Ова што Брана го играше беше потполно обратно од она што треба да биде Поаро. Она вискање ко кобила, на Брана, колку што се сеќавам не е карактеристика на Поаро. Може зашто хумор и немаше во романот, а главни карактеристики беа изненадување и мистерија. Она лајно што Брана го носеше на устата нема никаква врска со мустаќи, а исто и лајнцето под устата што не личеше на ништо.

Речет (што го играше Деп), колку што ме држеше меморија беше старец. Го проверив и навистина е старец, а Деп не го ни карактерот на ликот од книгата.

Лоша глума од сите ликови, а за црнците на перон во Југославија, немам збор. Од ваквата адаптација Агата Кристи може само да се превртува во гроб, а следниот филм нема да го добие моето внимание, сигурно.

П.С. David Suchet си беше Поаро на место, а ако сакате да погледнете како треба да изгледа една филмувана верзија од книгите на Кристи, погледнете некоја епизода од серијата Поаро.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.809
Поени од реакции
83.568
[DOUBLEPOST=1518453277][/DOUBLEPOST]
Стварно срамота, мора да се напомене дека во битката за Данкирк (1940 г.) истотака рамо до рамо се бореле афро-американци, феминистки, хиспанци и припадници на SJW организацијата.[DOUBLEPOST=1518501616][/DOUBLEPOST]
Утре во кината излегува новиот филм на Дедо Клинт "The 15:17 To Paris", и многу филмски критичари што биле на предпремиера му дале позитивни оценки. Го читам Арни на Твитер ептен го издркал на филмов... и Кевин Сорбо

Јас како човек кој си го поштува Клинт Иствуд, со нетрпение го очекувам филмов, нема промашај кај стариот (y)

П.С. И на 86 години цепа со филмовиве, алал му вера :cuc:
Edit: Откако го пуштија во кината, филмов доживеа фијаско од публиката, поточно река од негативни мислења избија за делово на Иствуд... изглеа рецензиите на Арни и компанија биле колку да не го навредат стариот (n):(
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Justice league-Поголема неписмена,изгубена багра на индијанци немам сретнато до сеа.
Сакам да го изгледам уше еднаш и да го лупнам од земја со мега рецензија пошо е лош филм ама уште еднаш да го гледам ова.....



Од друга страна Avengers,Deadpool i ant man ги чекам со нетрпение посебно Avengers,Deadpool:place::X3:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom