Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Џ

Џонтра Волта

Гостин
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ај у пм, кај денес грдо ми е на душата со смртта на Боуви, па и скроз ме расцепи Room!

Е кога вакви филмови ти оставаат кнедла во грло и грутка на срцето знаеш дека си гледал квалитетен филм. Бри Ларсон заслужено си доби Глобус синоќа, изглуми прејако, Оскар на повидок сигурно после гледањето на филмот. Многу многу жална приказна :place::place:

Синоќа го глеав и The Diary of a Teenage Girl, предобро филмче, заедно со Me Earl and the Dying... ми влегува како два Санденс материјали во топ 10 за 2015! Ептен feel good!
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Телма одма делува, ноќеска у 00:15
http://www.imdb.com/title/tt0085933/?ref_=tt_rec_tt
Ејј овој го имав фатено мислам баш на телма пред година две. Ме заинтересира ама не го догледав.
Се утепав од барање на песната што ја слушнав во филмот, која патем е прекрасна
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.640
Јас само што го изгледав Spotlight, најсериозниот кандидат за Оскар годинава. Сѐ си е на место во филмов, ама буквално сѐ што можев да замислам, ама приказната некако не допре до мене. Нема некаква инспиративност како многу други слични за луѓе/тимови кои го измениле светот или измениле нешто во светот. ОК, да, респект за тимот на Spotlight за подвигот кој го направиле, убаво е прикажано сето тоа, секој нивни потег, но некако ни подвигот, ни актерите, ни филмот не пренесоа никаква емоција кај мене. Овој е еден од оние технички и од секој друг аспект совршени филмови кои имаат сѐ, само немаат душа. За сега, барем четити од веројатно номинираните за Оскар за мене беа подобри од овој. Сѐ уште The Revenant ми е број еден. Еве ја и листата, update-увана: http://letterboxd.com/zlatikevichius/list/my-2015-ranked/
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Каков хејт јадел од мене Whiplash во темата кој го изгледал тој и тој филм. Не ни ми текнува дека толку жустро сум се контрал со некои тука. :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
I'm slipping. Vtor screener, posle Creed.

Spotlight.

Uf.

Јас само што го изгледав Spotlight, најсериозниот кандидат за Оскар годинава. Сѐ си е на место во филмов, ама буквално сѐ што можев да замислам, ама приказната некако не допре до мене. Нема некаква инспиративност како многу други слични за луѓе/тимови кои го измениле светот или измениле нешто во светот. ОК, да, респект за тимот на Spotlight за подвигот кој го направиле, убаво е прикажано сето тоа, секој нивни потег, но некако ни подвигот, ни актерите, ни филмот не пренесоа никаква емоција кај мене. Овој е еден од оние технички и од секој друг аспект совршени филмови кои имаат сѐ, само немаат душа. За сега, барем четити од веројатно номинираните за Оскар за мене беа подобри од овој. Сѐ уште The Revenant ми е број еден. Еве ја и листата, update-увана: http://letterboxd.com/zlatikevichius/list/my-2015-ranked/
Aх Злате. Конечно го заменив Ио.

Понекогаш мислам дека воопшто не пишувате од лично искуство, како патерн рецензии да имате за добри/лоши филмови. Kaко може да имам тотално обратно мислење од се што си напишал - стварно е за проучување. Да почнам од тоа за кое заслужуваш да си нафрлиме по некоја навреда ако почнеме: како не ти пренесоа емоција? Нема да го бранам ставот. Дури донекаде е реторичко прашањето... Невозможно значи.

Друго, филмот има but душа. Никакви технички аспекти не беа презастапени па да го прават истиот убав, убаво прикажано... камерата побогу се тресеше како од аматер, неубави кадри, ништо воочливо, акцентирано... филмот беше ептен raw онака, чиста приказна преточена за впивање во еден здив. Обично кога филмовите надминуваат 2 часа губам концентрација и можеби е ултра клише ама тука гледав и гледав и гледав. Fucking immersive. Не знаев дека е најсериозен кандидат, али би бил среќен ако зема. Неверојатно прекрасна драма. Марк Рафало за споредна обавезно! Одличен тим на актери. Одлична приказна. Одлично прикажано.

Јас никогаш не сум чувствувал вака гадно чувство, ваков гнев а да бидам задоволен и благодарен за тоа.

5/5 без трепнување.

Само уште едно не ми е јасно, пред транзицијата да биде целосна и да почнам да те третирам Иовски...

КАКО, онака како побогу Martian второ место, овој тринаесетто?

Дури Ио го заебава Martian. :)
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Kventine Kventine, najdobriot film vo istorijata. 2:45 casa da ne trepnam, so milioni izmesani emocii, oskari, moskari, desetki, iljadarki, se mu davam!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom