Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
@HoT IcE јас не изгледав многу од новиве што излегоа пред се зашто наизлегоа скринери за номинираниве Оскаровци, а не ми се гледаат на кака снимка, али од тоа што има излезено добра снимка,The Little Prince и Man Up би ги препорачал, а на watchlist стај си ги In the heart of the sea и Dheepan за кои уште нема добра снимка.

Инаку последно што изгледав е скринерот од Bridge of Spies на Спилберг. Само седмица од мене, евентуално 7.5/10. Колку и да го поштувам Том Хенкс, не заслужува да биде номиниран за филмов, немаше некоја улога, а филмов ми беше ептен Арго-лајк.
Добра атмосфера имаше, сценографија, костими, го има Спилберг тој сенс внесено како старите политички трилери од 80-тите, Том Хенкс си беше океј, али на крај филмот ко целина ми беше само океј, а не за Оскар.
 
H

HoT IcE

Гостин
@HoT IcE јас не изгледав многу од новиве што излегоа пред се зашто наизлегоа скринери за номинираниве Оскаровци, а не ми се гледаат на кака снимка, али од тоа што има излезено добра снимка,The Little Prince и Man Up би ги препорачал, а на watchlist стај си ги In the heart of the sea и Dheepan за кои уште нема добра снимка.

Инаку последно што изгледав е скринерот од Bridge of Spies на Спилберг. Само седмица од мене, евентуално 7.5/10. Колку и да го поштувам Том Хенкс, не заслужува да биде номиниран за филмов, немаше некоја улога, а филмов ми беше ептен Арго-лајк.
Добра атмосфера имаше, сценографија, костими, го има Спилберг тој сенс внесено како старите политички трилери од 80-тите, Том Хенкс си беше океј, али на крај филмот ко целина ми беше само океј, а не за Оскар.
Dheepan го ставив, а In the heart of the sea го имам одамна уште кога излезе онаа слика по интернет колку е ослабен Крис за улогата, делува интересно.
Man Up го ставив да се симнува има убава снимка, а другиве ќе ги чекаме, подобро ќе чекам отколку на скринер да гледам, еднсотавно неможам..
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Сепак
U.S. Box Office: ‘The Revenant’ Chases $37 Million, Likely Topping ‘Force Awakens’
Ќе направи пари филмот. Предходно беше пуштен во 4 кина само колку да исполни одредени услови за да биде земен во предвид за оскарите. Тек на 8ми јануари е проширен од 4 на 3375 кина.

Овој викенд беше премиерата на The Force Awakens во Кина, ќе добие дополнителен буст за рушење рекорди.

$$
 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Ќе направи пари филмот. Предходно беше пуштен во 4 кина само колку да исполни одредени услови за да биде земен во предвид за оскарите. Тек на 8ми јануари е проширен од 4 на 3375 кина.

Овој викенд беше премиерата на The Force Awakens во Кина, ќе добие дополнителен буст за рушење рекорди.

$$
Veke go srushi Avatar na box office vo Us.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
-- Fastest film to reach $100M (21 hours), $200M (3 days), $300M (5 days), $400M (8 days), $500M (10 days), $600M (12 days), and $700M (16 days)

-- Biggest opening weekend ever and biggest December opening ($247.9M)

-- Biggest opening week ever ($390.85M)

-- Biggest Thursday preview ever ($57M)

-- Biggest opening day, single day and Friday ever ($119.1M)

-- Biggest IMAX debut ($30.1M)

-- Biggest second weekend of all time ($149.2M), propelling the industry to the biggest overall Christmas weekend of all time ($296.4M for all films, Dec. 25-27)

-- Biggest third weekend of all-time ($90.2M)

-- Biggest Sunday ($60.6M), Monday ($40.1M), and Tuesday ($37.3M) in box office history

-- Biggest Christmas Day ($49.3M) and New Year's Day ($34.39M) ever.

But wait -- there's more. "Star Wars" also posted the biggest global launch in the history of ever, with an insane $528.9M. It also cleared a billion dollars in a record 12 days.

So how high will "Star Wars" go? It's hard to say, because literally no movie has ever done this type of business before. But the film shows no signs of slowing down, especially with a lack of serious competition in January -- a month that is traditionally ho-hum in terms of box office.

Some pundits say that the film could reach $1B domestic. *brainsplode

Gross:
$812,011,043 (USA) (8 January 2016)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Едно благодарам за @Zlatikevichius чинам, тој го предложи некаде The Believer со Рајан Гослинг.
Одличен филм.
Гослинг изглуми предобро.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
од колку почнуваат глобусиве и ќе пушти ли некој стрим за гледање??
:D
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.016
Само тарантино можи да ме залепи за стол 3 саати и меѓувреме да немам нагони за да кружам околу него.
Многу солиден филм
Не ми е гледан најновиот но нема утка со Tarantino, освен Death Proof сите филмови му се топ.

Тој му е стилот, комплексни долги дијалози, врвна глума, одлична музика и премногу крв.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819

:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom