Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
W

wicked_1

Гостин
I'm slipping. Vtor screener, posle Creed.

Spotlight.


Друго, филмот има but душа. Никакви технички аспекти не беа презастапени па да го прават истиот убав, убаво прикажано... камерата побогу се тресеше како од аматер, неубави кадри, ништо воочливо, акцентирано... филмот беше ептен raw онака, чиста приказна преточена за впивање во еден здив. Обично кога филмовите надминуваат 2 часа губам концентрација и можеби е ултра клише ама тука гледав и гледав и гледав. Fucking immersive. Не знаев дека е најсериозен кандидат, али би бил среќен ако зема. Неверојатно прекрасна драма. Марк Рафало за споредна обавезно! Одличен тим на актери. Одлична приказна. Одлично прикажано.

Јас никогаш не сум чувствувал вака гадно чувство, ваков гнев а да бидам задоволен и благодарен за тоа.

5/5 без трепнување.
Очигледно си под импресии уште , сигурен сум дека не е 5/5 по твои стандарди, Spotlight е супер филм ама според мене барем нема rewatch value како некои други годинава.

За недела/две му спушташ 1-1ипол оцена минимун.:smirce:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Очигледно си под импресии уште , сигурен сум дека не е 5/5 по твои стандарди, Spotlight е супер филм ама според мене барем нема rewatch value како некои други годинава.

За недела/две му спушташ 1-1ипол оцена минимун.:smirce:
Tocno. Ne bi go gledal pak. Vizuelno ne nudi nisto, a za cuvstvo nema sansi isto da iznudi.
Ali koga nesto vaka ke me zadovoli, a precesto ocenuvam bazirano vrz cuvstva, ne gledam zaso ne bi mu dal 5/5.
Da, ne e One Fle Over the Cuckoos Nest 5/5, ama na godisen span, kako za 2015 - tolku..

Uostalom vaka kriticki ako sme nastroeni celo vreme, ke staneme @Anon, edna 10ka od 200 filma. :D

The curious case of @wot wotovski , најголемиот противник на скринери :(
Me spuka paranoja deka ke mi go spojlnat. Pocnav mnogu stvari da doznavam. :D

Od dvapati ne se stanuva screener. Ovaj peder. :D

Sepak se drami so 4 luge ovoj I Creed, ne zborime za Revenant. :P
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.647
I'm slipping. Vtor screener, posle Creed.

Spotlight.

Uf.



Aх Злате. Конечно го заменив Ио.

Понекогаш мислам дека воопшто не пишувате од лично искуство, како патерн рецензии да имате за добри/лоши филмови. Kaко може да имам тотално обратно мислење од се што си напишал - стварно е за проучување. Да почнам од тоа за кое заслужуваш да си нафрлиме по некоја навреда ако почнеме: како не ти пренесоа емоција? Нема да го бранам ставот. Дури донекаде е реторичко прашањето... Невозможно значи.

Друго, филмот има but душа. Никакви технички аспекти не беа презастапени па да го прават истиот убав, убаво прикажано... камерата побогу се тресеше како од аматер, неубави кадри, ништо воочливо, акцентирано... филмот беше ептен raw онака, чиста приказна преточена за впивање во еден здив. Обично кога филмовите надминуваат 2 часа губам концентрација и можеби е ултра клише ама тука гледав и гледав и гледав. Fucking immersive. Не знаев дека е најсериозен кандидат, али би бил среќен ако зема. Неверојатно прекрасна драма. Марк Рафало за споредна обавезно! Одличен тим на актери. Одлична приказна. Одлично прикажано.

Јас никогаш не сум чувствувал вака гадно чувство, ваков гнев а да бидам задоволен и благодарен за тоа.

5/5 без трепнување.

Само уште едно не ми е јасно, пред транзицијата да биде целосна и да почнам да те третирам Иовски...

КАКО, онака како побогу Martian второ место, овој тринаесетто?

Дури Ио го заебава Martian. :)
Се чувствувам ко писател што не знае како да започне со првата реченица од нов роман. Сто пати ја избришав. Вака сега: јас shaky camera најмногу мразам во филм, доколку е без поента, т.е. ако ми смета додека гледам. Тука не ја ни забележав, што значи - може да пројде. Од технички аспект мислев на убавата музика на Хауард Шор, убавото сценарио, монтажа, звук... После - немаше годинава друг филм чиј актерски тим беше толку добар и комплетен како тука. Да, Руфало (со Сталоне за Creed) најмногу заслужува да земе награда за актер за споредна улога. Башка и го обожувам актерот, еден од најомилените ми е. Значи реков - буквално и да немам замерка за филмов. Ама не ме допре. Буквално. Значи ни се грижев за некого, ни навивав за нешто да се случи, ни заплакав, ни се насмеав, ни морници ме полазија, ни пеперутки во стомак ми се разбудија, нити пак главава ми експлодира... Ништо. Едноставно не беше доволно инспиративен за да побуди било каква емоција кај мене. Што знам, може само до периодот кога сум го гледал е. Може уште сум под импресии од ремек делото на Кишловски од утрово. Од мене само седмица (што на мојата скала не е воопшто лоша оценка). А филмовите во листата се подредени според оценката која сум им ја дал. ;)

А за Martian, не знам, мене ми се допадна. Некако неумесна ми делува споредбата со Interstellar, зашто се две различни категории, затоа нема да го споредувам. Ио мислам дека го хејта Дејмон повеќе, отколку Martian, ама нема везе. Инаку јас си имам свој став, не го следам Ио или тебе, никогаш и не сум ве. За Martian кај мене признавам дека имаше влијание и тоа што силно посакував вистински кам-бек на Скот, па малку го засили впечатокот фактот што конечно барем тој се врати назад. Друг пат ќе дискутираме за него, ОК?[DOUBLEPOST=1452553864][/DOUBLEPOST]
Se gleda deka ne mi e denot, searchav Kventine Kventine, mislev nekoj film e...

:popce:
Ете, гледаш, до тебе е! :pos:[DOUBLEPOST=1452553985][/DOUBLEPOST]
...a za cuvstvo nema sansi isto da iznudi.
Аха, те фатив! Па тоа го зборувам бе вот-е. Кај прочита нешто друго?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Аха, те фатив! Па тоа го зборувам бе вот-е. Кај прочита нешто друго?
Ama jas veke zboram za vtoro gledanje, ne bi iznudil isto takvo jako cuvstvo.

Za prvpat ako si celo vreme ko da ne ti e gajle, mozda ne ti se pogodil tajmingot.

Eve ja Kieshlowski go gledav sabajle mamuren, snosti delevme kofa za povrakjanje tekili so zenskata, ovoj sabajle mi zbori za nekoja apstraktna lubov. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.647
Ama jas veke zboram za vtoro gledanje, ne bi iznudil isto takvo jako cuvstvo.
Ај гледај го Labyrinth of Lies, германскиот кандидат за Оскар годинава, има убава снимка излезено, не е скринер, па ќе правиме пак муабет. Слична приказна е, можеби полошо направен од Spotlight, но на мене имаше поинакво дејство на прво гледање.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Tree story 2

You know what skives me out, Phoebe? What? That car down there has moved so much. Like, it was built in a factory, you know, on a production line. And then it was like, shipped here. And then, like, this guy drove it all over the place. Yeah, exactly. But all the time, like for years, or really for, like, decades really, this one tree has been sitting in this one place not doing anything until tonight when it, like, stopped the car. Yeah? Okay, so this car is always going. And that tree is always just, like, stopping. You know? Like, it's just been stopping there for years until tonight when it met something that it didn't want to keep going, and it was just like, "mmm-mmm! No! You're stopping, too" And then this tree that has never done anything is fucking, like, destroying this beautiful, really beautiful fast-moving thing. Why are you crying? Because, Phoebe, like... am I that tree? No. No! I think I'm that tree. And I think you're the car and I think I'm stopping you. You are not the tree. Okay. I love you.

The Revenant

Budget $135 million

Box office $1.3 million

Ола мухико ќе го јаде режисеров
Му дозволиле голема финасиска подршка и оп да не се лажеме ако мислите да тргнете со ставот сега е премиерата Не филмов нема да заработи повеќе од 5 милиони незнам која е причината ако расправаме околку добар или не тогаш има многу многу лоши филмови кој заработиле доста добро ако одиме според ставовите на неколку неартикулисани суштества кој се решија да го испљукат а уште не се родиле тогаш значи е лош и поради тоа нема посетеност доколку одиме според имдб тогаш би требало да распали на благајните патем стар варс закопа све живо и диво...

Од друга страна па и најновиот на тарантино не стои добро но за разлика од овој


Budget $44 million
Box office $29.6 million

Дали американците се уморени од празниците( па снема пари?) или пак Двд сцр си го направи своето стварно не ми е јасно ама едно знам со СИГУРНОСТ а тоа е дека во 07 часот треба да станам што значи дека ми преостануват помалку од 2 часа а ја овде тупам глава кој филм колку заработил к5хGGHG!%^!$%^$%^!$%^$^$к323 ајде лека ноќ

Времетраење
The Revenant-156 minutes
The Hateful Eight-167 minutes
Ова е некаков фактор мислам дека Не.

.
,
!
?
:

^ ^
а можеше само да прашаш дали оди worldwide you stupid piece of worthless shit
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Сега ми текна - шо се деси бе со Едвард Нортон? Како да исчезна од планетава човекот, никаде во последниве 2-3 години немам прочитано нешто за него, на форум ако одам на search последниот пост каде што се споменува сигурно ќе биде кога некој го репризирал fajkla.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.647
Сега ми текна - шо се деси бе со Едвард Нортон? Како да исчезна од планетава човекот, никаде во последниве 2-3 години немам прочитано нешто за него, на форум ако одам на search последниот пост каде што се споменува сигурно ќе биде кога некој го репризирал fajkla.
Лани беше одличен во Birdman, номиниран и за Оскар за споредна улога.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom