Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Victoria ме маѓепса.
Victoria е game changer.
Victoria е уметност на друго ниво.
Victoria ме врза за стол и ме возеше, ме возеше, ме возеше... како rollercoaster.
Victoria ме растресе и ми еба матер како што последен пат пред 5 години успеа Mr. Nobody. Дури ни Interstellar не ми еба матер како Victoria.
Victoria во еден момент е твојата обична ноќ во диско а во друг момент е твојот најлош кошмар за кој си крајно среќен дека е само кошмар.
Victoria ти раскажува приказна. Ти ја слушаш и гледаш приказната. Ти си дел од приказната.
Victoria, те љубам.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Aj мала помош филмомани. Вчера открив дека на апаратчево кое го даваат со кабелската телевизија може да се става USB и директ на телевизор да се гледаат филмови, серии и слично. Претхнодно се мачев од лап топ со кабел на телевизор да се пренесува. Е сега, проблемот е преводот да го е.aм. Нигде не дава опција да се вметни. Има некоја финта шо не ја знам? Има некое лесно брзопотезно програмче што би го налепило преводот за фајлот и така да се прикажува директ на телевизор?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Зависи што телевизор имаш, обично потребно е фајлот со преводот да се наога во исти фолдер со видео фајлот и да има идентично име.
 
Член од
2 декември 2013
Мислења
17
Поени од реакции
3
DECKI DA MI SE NAJDITE VO ZIVOTOV
Eden film dali se sejkavate na mTV 1 go davaa porano-ne mozam da go najdam, so edno momce koe ke pocni da crta od malo i ke stani golem umetnik, ova seto se odviva za vreme na zimata i bozik-ako vi tekni pisete
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Зависи што телевизор имаш, обично потребно е фајлот со преводот да се наога во исти фолдер со видео фајлот и да има идентично име.
Чим оди преку некое апаратче, мислам дека не зависи многу од телевизорот.
@Erich Zann прашај ги тие од самата кабелска.
Пробај со http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php
Малку може да делува комплицирано програмов ама расчитај, тестирај, пробај...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Едно благодарам за @Zlatikevichius чинам, тој го предложи некаде The Believer со Рајан Гослинг.
Одличен филм.
Гослинг изглуми предобро.
You're welcome. Иако ја уште го неам гледано. :P
Aj мала помош филмомани. Вчера открив дека на апаратчево кое го даваат со кабелската телевизија може да се става USB и директ на телевизор да се гледаат филмови, серии и слично. Претхнодно се мачев од лап топ со кабел на телевизор да се пренесува. Е сега, проблемот е преводот да го е.aм. Нигде не дава опција да се вметни. Има некоја финта шо не ја знам? Има некое лесно брзопотезно програмче што би го налепило преводот за фајлот и така да се прикажува директ на телевизор?
Не е ист квалитетот на сликата ако гледаш од USB и ако гледаш со HDMI кабел. ;) Инаку, тоа што ти кажа Зед: преводот треба да е во ист фолдер со филмот. Јас на мојот телевизор пристапувам до преводот со Lang. копче на далечинскиот.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Прв пат симнав филм како ISO File (со Daemon tools што се отвора).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Taрантино растури! Само шо го изгледав. Одлично ремек дело кое со сигурност ќе ја обележи годината, а ќе остави трага и за идните генерации. За мене подобар и од Џанго. Фино склопена актерска екипа, одлична музика, дијалог на високо ниво, концепт исто, успешно реализирана игра во која гледачот погодува и предвидува шо како, а Тарантино му прај непредвидливи мајндфакови.

Чиста 10-ка за мене.
 
H

HoT IcE

Гостин
Ја баш читав едно интервју со Тим Рот пред некој ден вика од сите филмови што соработувал со Тарантино сега го чувствува дека е во prime, плус дека сега има огромен буџет на располагање вика тоа на сет и на филмови и скрипти се осеќало, значи да очекуваме уште ремек дела од него.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Џенифер Лоренс требало да ја глуми таа заебаната, арно ама одбила што е (според мене) добра одлука пошто Џени не е толку badass ко другата Џенифер, Џејсон Леих.
Какво комбо беа со Курт Расел :D

На онаа сцената кај што ќе и ја расцета гитарата, се газев од смеење коа ќе ја врзува, се лути ко мало дете.
Ноу Џон но но но но но но
је је је је је ШАРАААААААП :pos:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Се на се очекуван расплет на наградите на златни глобуси, единствена неочекувана награда ми е онаа за споредна машка улога.

Како и што претпоставував Реверант ги собра наградите за режија и главна улога. Малку се чудни номинациите во категоријата мјузикл /комедија.
 
W

wicked_1

Гостин
Се на се очекуван расплет на наградите на златни глобуси, единствена неочекувана награда ми е онаа за споредна машка улога.

Како и што претпоставував Ревенант ги собра наградите за режија и главна улога. Малку се чудни номинациите во категоријата мјузикл /комедија.
глупава нејасна категорија, The Martian изгледа делумно како комедија е сфатен
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
глупава нејасна категорија, The Martian изгледа делумно како комедија е сфатен
Повеќето од филмовите таму се такви. И тоа скоро секоја година. Годинава единствено Trainwreck што беше комедија. Изгледа тие два жанра (комедија и мјузикл) полека но сигурно изумираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom