Турција 20 економска светска сила

Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
Ај се неам приклучено неколку месеци....... ве читам чат-пат.......ама дечко чекај малце, Ти овде правиш споредба на воено поле измеѓу Русија и Турција, со што???....... Да почнеме спореди ете ајде спореди Од Оклопни возила па се нагоре, ама ке споредуваш оригинал само од Турско и од Руско потекло без лиценци, баш ме интересира со што ке ги споредиш, Рпг, Ту-160, Ц300, Ц400, ТОПОЉ-М, Пак Фа, КА-50... Со сета почит спрема Турција, многу ги сакам , не подржуваат во се нас, ама да не прајме ко мали деца и да се лажеме, позз до тебе и до сите, и нека се развива Турската воена индустрија со голема брзина и нека ги нема оние грчките педери од картата оти преку гла му се на сите, ама како што кажа еден погоре , воено секоја земја можеш да ја споредуваш една со друга освен двете САД и Русија кои секогаш имаат адути и можат да те изненадат со по некое ново воено парче .... и така и ке биде дооолги години а моја желба е некогаш и Македонија да ја споредуваат со овие две земји воено ама тоа би било еее во друго подобро време...Позз
vo pogled na strateska zemja Turcija e von sekoja konkurencija tuka ne se raboti za najgolema svetska sila takvo nesto ne postoi ni Amerika ni Rusija bez strateski partner nikoj ne moze da bide svetska sila a mestopolozbata i kapacitetot na Turcija ja pravi zemja broj eden koja e na site listi za strateski partner.
 

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Е од то партнерството некои гадно имаат наебено.............
1. Србија и Русија партнери , Србија беше нападната од НАТО, Русија со прст не мрдна - Ебати партнерството
2. Грузија со НАТО и со Америка партнери , војници во НАТО мисиите, Грузија прегазена од Русија, НАТО и Америка гледаја олимпијада. - Ебати партнерството
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
i Rusija i NATO si ja znaat svojata cerga kolkava im e.Rusite ne smeea da se mesaat vo Srbija bidejki ne im e u komsiluk i geostrateski Srbija pripaga i e opkolena od zemjji clenki vo NATO a so Gruzija pa obratno ni NATO i sv.NATO nemozat da si dozvolat da se praat fraeri pred dvorot na Rusija
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.030
Е од то партнерството некои гадно имаат наебено.............
1. Србија и Русија партнери , Србија беше нападната од НАТО, Русија со прст не мрдна - Ебати партнерството
2. Грузија со НАТО и со Америка партнери , војници во НАТО мисиите, Грузија прегазена од Русија, НАТО и Америка гледаја олимпијада. - Ебати партнерството
Тоа и јас си викам.Да не им требаат пак Јаничари?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.123
Поени од реакции
3.383
И клише број 2 т.е лицемерието 101..
Каде имаш видено ти Турско воено возило?На слика веројатно?Видиш добар дел од возниот парк на АРМ т.е на Армијата која исто како и на твојот лут противник погоре и тебе ти овозможува мирно да си пишуваш по форум,е составен од Турски воени возила,кои се далеку од копии во полураспаѓање и крш возила,туку сосем солидни возила кои си ја вршат работата одлично,и спротивно на твоето ,,излагање,, кое нели е одлично аргументирано,овозможуваат на наши граѓани и да бидам во вашиот штос,наши и нивни граѓани да преживеат.И што е најбитно клетите исламистички Турци ни праќаат чисто нова,и последна технологија редовно,од создавањево на АРМ.

Така да сума сумарум,кога ги прајте ова религиозно возвишените муабети,чија религија ке владее со светот задржете на она редовните клишеа кој е поголем педофил и кој повеќе ги тепа жените,немојте со нешто што воопшто не го познавате,ем звучи лицемерно ем звучи глупаво.
Со цела почит, ама јас колку што знам Македонската армија нема ниту едно Турско оклопно транспортно возило. Освен ако не зборуваш за автобуси, тоа не знам.

Религијата тука нема никаква врска, мојот одговор беше контра на оној кој тврдеше дека Турските возила се да не речам супериорни во однос на некои си други. Што и сам знаеш дека не е така.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.442
Со цела почит, ама јас колку што знам Македонската армија нема ниту едно Турско оклопно транспортно возило. Освен ако не зборуваш за автобуси, тоа не знам.

Религијата тука нема никаква врска, мојот одговор беше контра на оној кој тврдеше дека Турските возила се да не речам супериорни во однос на некои си други. Што и сам знаеш дека не е така.
Па теоретски има...
Ланд Роверите мислам дека најголем дел се донесени од Турција.
Има и верзија на оклопен транспортер,не сум сигурен дека ја произведуваат,а и не знам дали Ланд Роверот како Хамвито има можност за монтирање armour kit со што де факто станува оклопно возило...
Но и да е така тоа не менува ништо во фактот дека Ланд Ровер е машина конструирана,развиена и произведена во Британија,а после децении и децении производство во Британија и многу други земји и турциве купиле лиценца и го произведуваат и сега тоа за некого на форумов е причина да се гордее...:jaj:

Смешно и тажно...никогаш,ама баш никогаш нема да ја достигнат една Шведска на пример.
СААБ,МФИ,Бофорс,Норма...ехеее друга галаксија...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.123
Поени од реакции
3.383
Ти од мака можеш да си умреш. И така ќе направиш.
Мака од што?
Од Турската воена технологија? :pos2:
Турците немаат воена технологија, имаат само лиценци.

Една Катјуша првпат произведена пред 80 години уште масовно се користи и е составен дел од некои армии и организации...
Ех, Турција...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Со цела почит, ама јас колку што знам Македонската армија нема ниту едно Турско оклопно транспортно возило. Освен ако не зборуваш за автобуси, тоа не знам.
Религијата тука нема никаква врска, мојот одговор беше контра на оној кој тврдеше дека Турските возила се да не речам супериорни во однос на некои си други. Што и сам знаеш дека не е така.
Јас убаво ви реков,подобро муабетиве свртете ги во друг правец оти како и да пробате да го поставите муабетот пак не ви држи вода.

Па теоретски има...
Ланд Роверите мислам дека најголем дел се донесени од Турција.
Има и верзија на оклопен транспортер,не сум сигурен дека ја произведуваат,а и не знам дали Ланд Роверот како Хамвито има можност за монтирање armour kit со што де факто станува оклопно возило...
Ленд ровери ,камиони,додатна опрема,врски листата е многу долга и скоро се е џилит ново и модерно.Помошта од Турција е рамна ако не и поголема и од онаа на САД.СО другите земји е и неспоредливо.И што е најбитно е квалитетна опремата.Ленд ровер има можност да додавање оклоп а има и специјално оклопено возило модификација на Турците ,,Акреп,, и истото беше присутно во борбите околу Арачиново.

Но и да е така тоа не менува ништо во фактот дека Ланд Ровер е машина конструирана,развиена и произведена во Британија,а после децении и децении производство во Британија и многу други земји и турциве купиле лиценца и го произведуваат и сега тоа за некого на форумов е причина да се гордее...:jaj:
И што има лошо во купување лиценца?Паметен потег си купиле лиценца за едно од најдобрите теренски возила во светот и си ги опремиле безбедносните сили.Попаметно здравје.

Смешно и тажно...никогаш,ама баш никогаш нема да ја достигнат една Шведска на пример.
СААБ,МФИ,Бофорс,Норма...ехеее друга галаксија...
Смешно и тажно е што во ова религискиве чиј е подолг муабети,се меша се и сешто и она што треба и она што не треба.Па така и муабетов.

Турција како земја добро знае што треба и полека и сигурно си тера.За разлика од Атина на пример која купува и троши огромни пари на готова опремма Турција купува технологија на чија база развива своја,што секоја земја вклучувајќи и онаа која ја спомна ти т.е Шведска го има правено и затоа е она што е сега.Па така Турција денес за потребите на својата одбрана има индустрија која може да одговори на сите барања во сите сегменти и со квалитет и можности на кои предничи единствено Русија или Америка и делумно Шведска,Франција,Германија.

Друга работа,возилово заради кое се расправате на претходнава страна воопшто не е оклопен транспортер туку MRAP и истото не е ни предвидено да се спротиставува на РПГ,туку на импровизирани експлозивни направи и мини.Така да самата споредба со дејството на РПГ е непотребна и погрешна,или во превод повторно останувам на она што го кажав дека колку што не држат вода тврдењата дека Турските оклопни или транспортни возила се супер моќни и отпорни на се или подобри од било што друго на светов,за што и му реплицирав на оној кој тврдеше ,уште повеќе не држат вода тврдењата дека нивните возила се нефункционални и во полураспаѓање.Затоа и подобро да се прескокнат истите па во овие вербалните ќотеци да се користат оние класика клишеата како во темата на ивил бети т.е едните ставаат видеа од религиски лудаци како Талибанците а другите контрираат веднаш со вест од напушени војници кои пукнале нервно па убивале од забава.И истиот мубает се врти и врти и врти а глумците исти.

И да,Тоукатер оној Американскиот МРАП во Ирак кој го постави за илустрација воопшто не е настрадан од РПГ туку од огромна експлозивна направа.

--- надополнето ---

Мака од што?
Од Турската воена технологија? :pos2:
Турците немаат воена технологија, имаат само лиценци.
И Израел е истиот муабет па ич не ти смета по потреба нели,да речеме кога треба да се каже дека истиот може да ја прегази за 24 часа___________(вметни било кога муслиманска земја)?Има воена технологија Турција и повеќе одколку што мислиш само не знаеш каде да бараш,слично како и Израел.Така да подобро батали и напаѓај го за нешто друго,ете класика се Бугарските муабети на пример каква сељачаана живее во АНадолија и колку се заостанати,Курдите ке ги решат итн итн...

Ех, Турција...
Токму така.Турција е влажен сон за нас.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.442
Абе нема да ги прашаат нив од ПКК, еј чекај малку ова не е по дефиниција ОТ него МРАП, остај долу тоа РПГ-то...:vozbud:
Шведска е далеку од тоа да ја базира својата технологија на лиценци,туку обратно,од нив купувале.
Ј-29,Ј-32,Ј-35,Ј-37,Ј-39, тенкот С, Икв-90, артилеријата на бофорс за која лиценци продадоа низ цел свет, бродовите, новиве стелт корвети Висби и мноооогу други примери.
А да...имаа и едни подморници...интересни...имаше и едни маневри хеххехе но тоа е друга тема...
Франција делумно? :) хехех ок...
Не споредувај купувачи на лиценци и продавачи на истите.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Абе нема да ги прашаат нив од ПКК, еј чекај малку ова не е по дефиниција ОТ него МРАП, остај долу тоа РПГ-то...:vozbud:
Ниту пак се Турците глупави да дозволат овие возила да завршат меѓу РПГ.Затоа постои таа класификација на возилата за да и нивната употреба биде за соодветни цели.Така на пример ако одат некаде Турците каде што знаат дека може да ги чека некој со РПГ пред овој МРАП ке има војници и некое потешко оклопно возило како оние Турските верзии на м113 со оклоп баш за таа намена,не оти ке преживее возилото ама тие внатре пак делумно имаат шанси.Ова возило служи да ги штити војниците од оние подли направи кои терористите ги користат токму онаму каде што знаат дека не можат да користат РПГ.И затоа напомнав дека погрешна ви е целата споредба.
Шведска е далеку од тоа да ја базира својата технологија на лиценци,туку обратно,од нив купувале.
Ј-29,Ј-32,Ј-35,Ј-37,Ј-39, тенкот С, Икв-90, артилеријата на бофорс за која лиценци продадоа низ цел свет, бродовите, новиве стелт корвети Висби и мноооогу други примери.
Има многу,ама и Шведска почнала од некаде а не дека не купувала и таа лиценци или позајмила некоја идеја во времето кога немале лиценци,настрана фактот што Швеѓаните имаат луксуз да живеат во мир дури и кога цел свет војува.Токму тие и помогнале да стане она што е последниве 50 години и за кое ти говориш и се тоа е вистина.И тоа ми е поентата дека е најдобар рецепт за една земја која сака да биде гарант на својата безбедност.Долг,скап и болен процес ама се исплаќа 100 % нормално ако се заврши.За едно 20 години да сме живи и здрави па ке правиме муабет каде е Турција која тера токму по овој рецепт.
Франција делумно? :) хехех ок...
Па делумно,на некои нивоа Турците се тука некаде,но истото погоре кажано за Шведска важи и тука за Франција.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
 • ПРОМОВИРАН ПРВИОТ ТУРСКИ БЕСПИЛОТЕН АВИОН "АНКА"  Posted 17.07.2010 11:50:45 UTC
  Updated 17.07.2010 11:50:45 UTC


  Првиот беспилотен авион „Анка“ на Турција од хангарот излезе со свечена церемонија.
  Стапувањето во акција на Анка ќе има голем придонес во борбата на Турција против тероризмот.
  Со производството на „Анка“ по САД и Израел, Турција стана трета земја во светот која произведува беспилотно летало.
  Беспилотното летало на средна височина и на подолг домет во воздух може да остане 24 часа, а исто така може да лета на 9 илјади метри височина над морето.
  Беспилотнот авион може да фотографира и снима деноноќно во сите временски услови и податоците да ги пренесе во центарот за податоци. Во случај на прекин на врските меѓу двата центри, може да преземе улога на воздушен терминал и на тој начин да обезбеди комуникација. По потреба може да предизвика пречки во електронскиот систем на непријателот и да води електронска војна.
  Турција со „Анка“ со голема предност ќе се стекне особено во борбата против тероризмот.
  Со првите пробни летови, беспилотниот авион „Анка“ ќе започне во септември.  http://www.trtmacedonian.com/trtworl...D0%BA%D0%B0%22


има многу неписмени бугари на форумот, како прво Турција освен со лиценци почна да произведува и домашни беспилотни летала, а освен ова има уште многу домашни производи, ево например


http://www.aselsan.com.tr/default.asp?lang=en

http://www.roketsan.com.tr/index_eng.php

http://www.tai.com.tr/

http://www.tubitak.gov.tr/en/ot/10/


Така да Турција за џабе не е трета нај јака воздушна флота во НАТО после САД и Велика Британија,а вие блгарите можете да трескате глупости до сабајле..

Силата на Турција не е за негирање....

Постои многу реалности за Турција

Како прво Турција е трета нај јака воздушна флота во НАТО после САД и Велика Британија, а во едно втора нај голема армија
Како второ Турција е стара и традиционална членка на НАТО,, а не како Блгарија вчерашна и слаба членка
Како трето Турција има гео стратегија
Како четврто Турција е мегу 17 те водечки економии на светот
И на крај Турција кога да сака може да ја прегази цела Блгарија и цела Грција за 24 саати, имајки во предвид дека ја поседуваат третата нај силна воздушна флота во НАТО после САД и Велика Британија, а во едно едни од нај моќните армии на балканот и на блискиот исток...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.123
Поени од реакции
3.383
Јас убаво ви реков,подобро муабетиве свртете ги во друг правец оти како и да пробате да го поставите муабетот пак не ви држи вода.
Не бегај ти сега.. :)
Ти одговорив на твоето тврдење дека во Македонската армија нема оклопни Турски возила.

Што се однесува до тоа религиското мерење кој му е поголем... па ако не ништо друго туку читни ги моите постови во религија, ќе сфатиш дека не зборувам само против исламот, туку против сите религии, воопшто. Да расчистиме со тоа.


И Израел е истиот муабет па ич не ти смета по потреба нели,да речеме кога треба да се каже дека истиот може да ја прегази за 24 часа___________(вметни било кога муслиманска земја)?Има воена технологија Турција и повеќе одколку што мислиш само не знаеш каде да бараш,слично како и Израел.Така да подобро батали и напаѓај го за нешто друго,ете класика се Бугарските муабети на пример каква сељачаана живее во АНадолија и колку се заостанати,Курдите ке ги решат итн итн...
Да се разбереме, јас само остро му одговарив на членот кој ја фалеше Турската техника како супериорна во однос на другите... што е далеку од тоа.
Израел си има свои развојни технологии, но има и лиценци.
Израел е постојано во војна, Турција не е. Оттаму Израел мора постојано да вложува во воената техника... Мислам дека Израел е една од земјите што одвојува најголем процент од БДП за армијата.
И кој рече дека Турција не е способна да прегази било која муслиманска земја во рок од 24 часа?!

Исто така, има разлика во квалитет на произведените оружје. За некого можи не е битна карактеристика, ама за некого е. Во секој случај и двете пукаат.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Така да Турција за џабе не е трета нај јака воздушна флота во НАТО после САД и Велика Британија,а вие блгарите можете да трескате глупости до сабајле..
Најбројна не најјака.Има огромна разлика.Колку за споредба Атинската авијација има понапредни авиони од Турците.Турците дури лани почнаа да ги надградуваат своите авиони.Не дека Атињаните имаат којзае каква предност ама имаат.Плаќаат кеш и добиваат инстант.

Силата на Турција не е за негирање....
Не е,ама не чини ниту истата да се преценува.Преценувањето некогаш е и поопасно од потценувањето.

И на крај Турција кога да сака може да ја прегази цела Блгарија и цела Грција за 24 саати, имајки во предвид дека ја поседуваат третата нај силна воздушна флота во НАТО после САД и Велика Британија, а во едно едни од нај моќните армии на балканот и на блискиот исток...
Не може ниту за 24 месеци да го направи тоа а не за 24 саати.Посебно не Атина.Како што веќе реков Атињаните имаат гадна пара фрлено за добро оружје,а Турците го знаат тоа.Ни на најголемиот лудак во Турција нема ни на крај памет да му падне да ја нападне Атина.

Значи како што им реков на овие кои ја потценуваат така ке речам и за овие другите да не ја преценувате Турција.Штетата е иста,а иста е и причината,не ги познавате работите.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.123
Поени од реакции
3.383
И на крај Турција кога да сака може да ја прегази цела Блгарија и цела Грција за 24 саати, имајки во предвид дека ја поседуваат третата нај силна воздушна флота во НАТО после САД и Велика Британија, а во едно едни од нај моќните армии на балканот и на блискиот исток...
Е, добро се, ама ова нема врска.
Моќта на една армија не зависи само од нејзината бројност, туку потребна е и стратегија за војување.
Дека бројноста не е силна страна, тоа најдобро го знаат Турците, кои скоро во сите војни имаат поголеми загуби од непријателот. Дури и кога победувале.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
има многу неписмени бугари на форумот, како прво Турција освен со лиценци почна да произведува и домашни беспилотни летала, а освен ова има уште многу домашни производи, ево например


http://www.aselsan.com.tr/default.asp?lang=en

http://www.roketsan.com.tr/index_eng.php

http://www.tai.com.tr/

http://www.tubitak.gov.tr/en/ot/10/


Така да Турција за џабе не е трета нај јака воздушна флота во НАТО после САД и Велика Британија,а вие блгарите можете да трескате глупости до сабајле..

Силата на Турција не е за негирање....

Постои многу реалности за Турција

Како прво Турција е трета нај јака воздушна флота во НАТО после САД и Велика Британија, а во едно втора нај голема армија
Како второ Турција е стара и традиционална членка на НАТО,, а не како Блгарија вчерашна и слаба членка
Како трето Турција има гео стратегија
Како четврто Турција е мегу 17 те водечки економии на светот
И на крај Турција кога да сака може да ја прегази цела Блгарија и цела Грција за 24 саати, имајки во предвид дека ја поседуваат третата нај силна воздушна флота во НАТО после САД и Велика Британија, а во едно едни од нај моќните армии на балканот и на блискиот исток...
Русиja само това чека- да си врати влиjaнието на Балканот от грешките на САД и неjните марионетки.
Сега иди побараj малце за ПВО на Балканот,види кои држави имат C-300,па после си спамти ревовете на САД против доставката на истите за Иран. Во моментот во коjто Турциja направи грешката да се претвори во агресор на Балканот можеш да бидеш сигурен дека от Атина до Москва и от Букурешт до Лондон нештата ке се обарнат.

Видете тенденциите малце подалгорочно не 10 години,видете ги до 2050 да кажеме. Тогава нештата ке са совсем различни.
Зенита на това,което наблудаваме е след 10 години.
Уште повеке Турциja заговори за кратене на армиjaта, исто както и Грциja. Промените сега ке идват.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom