Турција 20 економска светска сила

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.108
Поени од реакции
3.359
Турција повторно забранува пристапот до YouTube
Агенција КРОСС - 03 Ноември 19:27
Анкара, Турција / КРОСС / Судот во Турција повторно забрани пристапот до YouTube. Ова се случува неколку дена откако беше реконструиран по 30-месечниот прекин, информира Ројтерс. Тоа се случи повод за топол дебата за слободата на говорот во земјата. Причината да се забрани пристапот за повеќе од една година беше објавен на сајтот видео материјали кои, според Турција, содржат навредливи содржини во врска со Мустафа Кемал Ататурк. Судот во Анкара повторно зеде оваа одлука во саботата, што доведе до бројни критики за ограничување на закони за интернет во Турција.
Anhören
Ова значи чекор назад за Турција, а чекор напред за радикалниот и воопшто исламизмот во Турција.
Место да одат напред, се враќаат назад.
Лошо, лошо....
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Ова значи чекор назад за Турција, а чекор напред за радикалниот и воопшто исламизмот во Турција.
Место да одат напред, се враќаат назад.
Лошо, лошо....
Evo pak ovoj, abe NEPISMEN COVEK SI E NEPISMEN COVEK, kako prvo vladata na Erdogan saka da se otvori youtube, ama armijata i sudovite ne dozvoluvaat toa da se napravi,zatoa sto ima navredlivi komentari i video klipcinja za Kemal Ataturk...
I sega kazi,kakva vrska ima islamskiot radikalizam so ovoj nastan??


Турција повторно забранува пристапот до YouTube
Агенција КРОСС - 03 Ноември 19:27
Анкара, Турција / КРОСС / Судот во Турција повторно забрани пристапот до YouTube. Ова се случува неколку дена откако беше реконструиран по 30-месечниот прекин, информира Ројтерс. Тоа се случи повод за топол дебата за слободата на говорот во земјата. Причината да се забрани пристапот за повеќе од една година беше објавен на сајтот видео материјали кои, според Турција, содржат навредливи содржини во врска со Мустафа Кемал Ататурк. Судот во Анкара повторно зеде оваа одлука во саботата, што доведе до бројни критики за ограничување на закони за интернет во Турција.
Anhören
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
35
Поени од реакции
1
Ова значи чекор назад за Турција, а чекор напред за радикалниот и воопшто исламизмот во Турција.
Место да одат напред, се враќаат назад.
Лошо, лошо....
Se soglasam so Human...
Spored mene Turzia be mnogu podemokratska i liberalna vo 80 -90 godini na minaliot vek..
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Se soglasam so Human...
Spored mene Turzia be mnogu podemokratska i liberalna vo 80 -90 godini na minaliot vek..

E znam,cesto pati bugarite se soglasuvaat so Human, zaradi toa ubo mu rekov preska na Human,im se lizis de na srbite de na bugarite, a na rusite nemoze da im se lizi,daleku se, a plus ne znae ruski..

pssss SVE STO E PROTIV ATATURK I PROTIV SEKULARNIOT REZIM NA TURCIJA KE SE SANKCIONIRA..
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.108
Поени од реакции
3.359
Evo pak ovoj, abe NEPISMEN COVEK SI E NEPISMEN COVEK, kako prvo vladata na Erdogan saka da se otvori youtube, ama armijata i sudovite ne dozvoluvaat toa da se napravi,zatoa sto ima navredlivi komentari i video klipcinja za Kemal Ataturk...
I sega kazi,kakva vrska ima islamskiot radikalizam so ovoj nastan??


Турција повторно забранува пристапот до YouTube
Агенција КРОСС - 03 Ноември 19:27
Анкара, Турција / КРОСС / Судот во Турција повторно забрани пристапот до YouTube. Ова се случува неколку дена откако беше реконструиран по 30-месечниот прекин, информира Ројтерс. Тоа се случи повод за топол дебата за слободата на говорот во земјата. Причината да се забрани пристапот за повеќе од една година беше објавен на сајтот видео материјали кои, според Турција, содржат навредливи содржини во врска со Мустафа Кемал Ататурк. Судот во Анкара повторно зеде оваа одлука во саботата, што доведе до бројни критики за ограничување на закони за интернет во Турција.
Anhören
Огромна, забраните како оваа се само во корист на исламистите. Забраната на говор како што е забраната на јутуб се одлика на земји во кои владее екстремниот и воопшто исламизмот, како Пакистан, Иран, Авганистан итн.

Заради неколку видеа не се блокира цел сајт.
Турција се движи во погрешна насока...

--- надополнето ---

pssss SVE STO E PROTIV ATATURK I PROTIV SEKULARNIOT REZIM NA TURCIJA KE SE SANKCIONIRA..
Кога? Кога исламистите ќе ја превземат државата?!
Тоа треба да се санкционира и да се пресече во корен веднаш, пошто е како болест, се шири и го оштетува општеството, а методите за борба против тоа се многу болни одкога ќе завлези длабоко....
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Огромна, забраните како оваа се само во корист на исламистите. Забраната на говор како што е забраната на јутуб се одлика на земји во кои владее екстремниот и воопшто исламизмот, како Пакистан, Иран, Авганистан итн.

Заради неколку видеа не се блокира цел сајт.
Турција се движи во погрешна насока...

--- надополнето ---Кога? Кога исламистите ќе ја превземат државата?!
Тоа треба да се санкционира и да се пресече во корен веднаш, пошто е како болест, се шири и го оштетува општеството, а методите за борба против тоа се многу болни одкога ќе завлези длабоко....
Zimi sve,evo ti se kolnam na se, ti nemas aber od zivotot, ednostavno nepismensi...:tapp:

Dzabe muabet so tebe:tapp:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.103

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
Доколку ЕУ и понатаму ги остават балканските држави во бесконечниот ред на чекање , Турција би можела да се најде на ЧЕЛО на тнр „Сојуз на отфрлени роднини“ .
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6197933,00.html?maca=ser-Blic%20Online-2569-xml-mrss

Имаше ваква слична анализа и порано


Балканот се враќа во иднината?Балкански трик, со кој сакаат да ја „штрекнат“ ЕУ


Турскиот јарем или турското владеење од 1400 до 1900 година на Балканот се користи како стандарден аргумент, кога треба да се објаснат пречките во модернизирањето на државата и општеството

Но во последно време Турците како да се носители на надеж во регионот, барем во заплетканата ситуација во Босна. Десетици делегации од Брисел и од Вашингтон си ги искршија забите во изминативе петнаесетина години, обидувајќи се да ја скршат тврдоглавоста на локалните босански матадори. Овие, пак, уште со мајчиното млеко ја добиваат вештината да манипулираат со моќните, но далечни владетели, а тоа не го знае никој подобро од Турците.

Од пред извесно време, турската дипломатија на Балканот стана многу активна. За неоосманлиите, како што понекогаш се нарекуваат, Босна не претставува изолиран проблем, туку прашање што треба да се реши во регионални рамки.

Затоа се бара помош и од Србија, која отсекогаш имала големо влијание врз српските татковци од другата страна на Дрина и на тој начин, со турско посредување, се подобрија односите меѓу Белград и Сараево.

- Наместо бесконечно и безуспешно да преговараме со дипломатите од Брисел и Вашингтон, разговорите меѓу Босанците и Србите може да се одвиваат со посредување на Турците и Русите. Тие подобро нé познаваат - вели еден висок босански функционер.

Дали балканската политика се враќа назад во иднината? Несомнено, двете сили имаат вековно искуство на Балканот. Но пак да не се работи за уште еден балкански трик, со кој сакаат да ја „штрекнат“ ЕУ, која како да се измори од проширувањето? Шефот на италијанската дипломатија неодамна вознемирено побара забрзување на евроинтеграцијата на Западен Балкан, зашто, како што рече тој, во спротивно се заканува нов турски јарем.
Андреас Ернст

Андреас Ернст

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=625101452342&id=23&prilog=1&setIzdanie=22020
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
35
Поени од реакции
1

Kajgana Shop

На врв Bottom