Турција 20 економска светска сила

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
уште еден производ на бмц да не ја спомнува компанијата отокар која произведува повече оржује отколку бугарите леб
Само да те подсетам на Балканските држави,какво и кога почнаха да произведуват ...
Во 80-те години :
Jгославиja -BVP M-80 , М-84, BOV-VP
Романиja - TAB
Бугариja - МТ-LB, БМП - 23

Това само от памет ми иде,има уште..
Там кадето минаха балканските држави,сега Турциja прави први чекори...

--- надополнето ---

А што произведуваат сега баканските држави? и во колкав број?
Сега не произведуват или произведуват малце,прво заштото са полни со оружие и уништожават,второ заради некои поголеми сили,които сринаха икономиките им и до голем дел и воените им индустрии.
Правиш разликата - при потреба тези држави можат да ги произвеждат тези оружиja и са ги произвеждали,а Турциja сега прави први чекори ...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
Само да те подсетам на Балканските држави,какво и кога почнаха да произведуват ...
Во 80-те години :
Jгославиja -BVP M-80 , М-84, BOV-VP
Романиja - TAB
Бугариja - МТ-LB, БМП - 23

Това само от памет ми иде,има уште..
Там кадето минаха балканските држави,сега Турциja прави први чекори...

--- надополнето ---Сега не произведуват или произведуват малце,прво заштото са полни со оружие и уништожават,второ заради некои поголеми сили,които сринаха икономиките им и до голем дел и воените им индустрии.
Правиш разликата - при потреба тези држави можат да ги произвеждат тези оружиja и са ги произвеждали,а Турциja сега прави први чекори ...
more KADETO MINAHA jas te prasuvam sega sto imaat, toa normalno deka ke go unistat oti od seesetite e

KADETO MINAHA bugarija aj kazi

--- надополнето ---

Досега не се нашло возило (или летало, сеедно) што е отпорно на Руско РПГ.
На листата штиклирани како уништено на РПГто се наоѓаат многу современи оклопни возила, меѓу кои и Меркава, Абрамс и многу други.
Ако мислиш дека тоа камиончето погоре може да преживее удар од РПГ се лажеш. Особено од новите РПГ. Има да летаат делови на километри.
Којзнае дали тоа камиончето е отпорно и на куршуми, знаејќи ја Турската технологија.

И уште не знам дали да плачам или да се смеам на тие "оклопните" што ми ги постираш...

http://jalopnik.com/400207/the-ten-fiercest-russian-military-vehicles-of-all-time
sto ne proizvedete vie namesto da vozite dajcoj i ladi nivi glupson eden
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
more KADETO MINAHA jas te prasuvam sega sto imaat, toa normalno deka ke go unistat oti od seesetite e

KADETO MINAHA bugarija aj kazi

--- надополнето ---sto ne proizvedete vie namesto da vozite dajcoj i ladi nivi glupson eden
Минаха там,кадето посака САД.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.123
Поени од реакции
3.383
sto ne proizvedete vie namesto da vozite dajcoj i ladi nivi glupson eden
???

Можи Турција сама ги конструира и развива возилата...:tapp:

Произведува по лиценца ефтини копии во полураспаѓање, кои бунтовниците едвај чекаат да се сретнат со нив.
На тој начин Турција спасува многу нејзини граѓани да не умрат од глад.
 
 • Ми се допаѓа
Reactions: fmi
Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
???

Можи Турција сама ги конструира и развива возилата...:tapp:

Произведува по лиценца ефтини копии во полураспаѓање, кои бунтовниците едвај чекаат да се сретнат со нив.
На тој начин Турција спасува многу нејзини граѓани да не умрат од глад.
pa sto ne proizveduvate i vie eftini kopii tuku vozite ladi nivi i dajcoj
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.123
Поени од реакции
3.383
pa sto ne proizveduvate i vie eftini kopii tuku vozite ladi nivi i dajcoj
Е тоа де. Имаме, па возиме.
Во Турција немаат, па владата им отвора некоја ефтина фабрика за крш воени возила за да можат некои граѓани да преживеат и да не се срамат Турците дека примаат меѓународна помош...
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
568
Поени од реакции
290
Е тоа де. Имаме, па возиме.
Во Турција немаат, па владата им отвора некоја ефтина фабрика за крш воени возила за да можат некои граѓани да преживеат и да не се срамат Турците дека примаат меѓународна помош...
Ти од мака можеш да си умреш. И така ќе направиш.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
 • ПРОМОВИРАН ПРВИОТ ТУРСКИ БЕСПИЛОТЕН АВИОН "АНКА"  Posted 17.07.2010 11:50:45 UTC
  Updated 17.07.2010 11:50:45 UTC


  Првиот беспилотен авион „Анка“ на Турција од хангарот излезе со свечена церемонија.
  Стапувањето во акција на Анка ќе има голем придонес во борбата на Турција против тероризмот.
  Со производството на „Анка“ по САД и Израел, Турција стана трета земја во светот која произведува беспилотно летало.
  Беспилотното летало на средна височина и на подолг домет во воздух може да остане 24 часа, а исто така може да лета на 9 илјади метри височина над морето.
  Беспилотнот авион може да фотографира и снима деноноќно во сите временски услови и податоците да ги пренесе во центарот за податоци. Во случај на прекин на врските меѓу двата центри, може да преземе улога на воздушен терминал и на тој начин да обезбеди комуникација. По потреба може да предизвика пречки во електронскиот систем на непријателот и да води електронска војна.
  Турција со „Анка“ со голема предност ќе се стекне особено во борбата против тероризмот.
  Со првите пробни летови, беспилотниот авион „Анка“ ќе започне во септември.  http://www.trtmacedonian.com/trtworl...D0%BA%D0%B0%22
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Просто е фрапантно колку глупости се изначитав.Посебно вие дежурните дечки од религиските чиј е поголем муабети,толку напињате и притоа пишувате глупости да човек помисли оти живее во црнечко гето во Америка.

Само да те подсетам на Балканските држави,какво и кога почнаха да произведуват ...
Во 80-те години :
Jгославиja -BVP M-80 , М-84, BOV-VP
Романиja - TAB
Бугариja - МТ-LB, БМП - 23

Това само от памет ми иде,има уште..
Там кадето минаха балканските држави,сега Турциja прави први чекори...
Сега не произведуват или произведуват малце,прво заштото са полни со оружие и уништожават,второ заради некои поголеми сили,които сринаха икономиките им и до голем дел и воените им индустрии.
Правиш разликата - при потреба тези држави можат да ги произвеждат тези оружиja и са ги произвеждали,а Турциja сега прави први чекори ...
Клише прво.Турција била заостаната држава со исламсити на власт кои им го перат мозокот.А досегега висејќи по неколку форуми овака ама кога и да се спомне Турција веднаш рипаат Бугари кои нон стоп пишуваат овакви клишеа да човек не знае дали да се смее или плаче.Ама без исклучок,нормално освен ако не е Турско малцинство во Бугарија,сите Бугари пишуваат како да Турција ви била предмет во основно ама сте учеле по Сталинистички методи.
Што е проблемот со она што го напиша?
Прво не знам зошто ја споредуваш Ју воената индустрија со Бугарската,која првата беше понапред од втората.
Второ оние Бугарските модели што ги наброја се Руски машини,првата целосно а втората е франкештајн на гасеници т.е на тело од самоодно артилериско орудие му бапнале купола од борбено возило.Ајде тоа па уште се дрзнуваш да напишеш Турците тек сега биле таму?????????????
Поголема глупост немам прочитано ама кога доаѓа од Бг и не ми е чудно.Она што денес се произведува во Турција т.е во нејзината воена индустрија е врвна технологија во скоро сите сегменти ,значи може да се направи една долга листа на оригинални и лиценцни производи за кои освен аматер или некој пристрасен ретко кој нема да се согласи дека се во врвот во светски рамки.Единствено Русија или САД се вон конкуренција,за другото за се си имаат домашно производство.Така да она што го рече е само сон кој зажал е јаве во Бугарија сеуште.А зборуваме за миење мозоци.

Со сета должна почит кон оние Бугари кои се ослободени од клишеата и кои навистина живеат во денешницата.
sto ne proizvedete vie namesto da vozite dajcoj i ladi nivi glupson eden
Ние?Знаеш колку има од ,,вас,, кои се возат во тие дајцој и лади ниви?И кои го јадат и делат истиот леб кој го јадеме и ,,ние,,?Да момак и ти си дел од државава,а тие што се возат во дајцојте и нивите колку и да е бедно,ти овозможиле да можеш ти мирно да си пишуваш на форум.
???
Можи Турција сама ги конструира и развива возилата...:tapp:
Произведува по лиценца ефтини копии во полураспаѓање, кои бунтовниците едвај чекаат да се сретнат со нив.
На тој начин Турција спасува многу нејзини граѓани да не умрат од глад.
Е тоа де. Имаме, па возиме.
Во Турција немаат, па владата им отвора некоја ефтина фабрика за крш воени возила за да можат некои граѓани да преживеат и да не се срамат Турците дека примаат меѓународна помош...
И клише број 2 т.е лицемерието 101..
Каде имаш видено ти Турско воено возило?На слика веројатно?Видиш добар дел од возниот парк на АРМ т.е на Армијата која исто како и на твојот лут противник погоре и тебе ти овозможува мирно да си пишуваш по форум,е составен од Турски воени возила,кои се далеку од копии во полураспаѓање и крш возила,туку сосем солидни возила кои си ја вршат работата одлично,и спротивно на твоето ,,излагање,, кое нели е одлично аргументирано,овозможуваат на наши граѓани и да бидам во вашиот штос,наши и нивни граѓани да преживеат.И што е најбитно клетите исламистички Турци ни праќаат чисто нова,и последна технологија редовно,од создавањево на АРМ.

Така да сума сумарум,кога ги прајте ова религиозно возвишените муабети,чија религија ке владее со светот задржете на она редовните клишеа кој е поголем педофил и кој повеќе ги тепа жените,немојте со нешто што воопшто не го познавате,ем звучи лицемерно ем звучи глупаво.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Просто е фрапантно колку глупости се изначитав.Посебно вие дежурните дечки од религиските чиј е поголем муабети,толку напињате и притоа пишувате глупости да човек помисли оти живее во црнечко гето во Америка.


Клише прво.Турција била заостаната држава со исламсити на власт кои им го перат мозокот.А досегега висејќи по неколку форуми овака ама кога и да се спомне Турција веднаш рипаат Бугари кои нон стоп пишуваат овакви клишеа да човек не знае дали да се смее или плаче.Ама без исклучок,нормално освен ако не е Турско малцинство во Бугарија,сите Бугари пишуваат како да Турција ви била предмет во основно ама сте учеле по Сталинистички методи.
Што е проблемот со она што го напиша?
Прво не знам зошто ја споредуваш Ју воената индустрија со Бугарската,која првата беше понапред од втората.
Второ оние Бугарските модели што ги наброја се Руски машини,првата целосно а втората е франкештајн на гасеници т.е на тело од самоодно артилериско орудие му бапнале купола од борбено возило.Ајде тоа па уште се дрзнуваш да напишеш Турците тек сега биле таму?????????????
Поголема глупост немам прочитано ама кога доаѓа од Бг и не ми е чудно.Она што денес се произведува во Турција т.е во нејзината воена индустрија е врвна технологија во скоро сите сегменти ,значи може да се направи една долга листа на оригинални и лиценцни производи за кои освен аматер или некој пристрасен ретко кој нема да се согласи дека се во врвот во светски рамки.Единствено Русија или САД се вон конкуренција,за другото за се си имаат домашно производство.Така да она што го рече е само сон кој зажал е јаве во Бугарија сеуште.А зборуваме за миење мозоци.

Со сета должна почит кон оние Бугари кои се ослободени од клишеата и кои навистина живеат во денешницата.
Само да ти припамтам,когато балканските држави имаха воена индустриja,Турциja се лушкаше во преврати во 80-те години и правеше и нов устав и така натаму.... Това е целата поента,а не коja воена индустриja во балканските држави била понапредната,а факта дека това што постигнаха и направиха Балканските држави преди 20-30 години-сега го гледаме во Турциja со нова боja и малце понови от онова време технологии (нормално минали са 20-30 години)...
А да не зборуваме дека гледаме фарбани бледи копиja на западни машини...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
а факта дека това што постигнаха и направиха Балканските држави преди 20-30 години-сега го гледаме во Турциja со нова боja и малце понови от онова време технологии (нормално минали са 20-30 години)...
А да не зборуваме дека гледаме фарбани бледи копиja на западни машини...
А јас пак ке ти кажам дека тоа се ноторни глупости.Нормално кога ке најдеш за сходно да образложиш,иако воопшто не се образложува со драга волја ке ти реплицирам.Како мала дигресија и тоа интересна вие како НАТО членка кај да е од скоро ке морате да имплементирате една Турска бледа технологија која што НАТО ја прифати како стандард.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
Море фми, тоа што било било,сега Турција за Блгарија е Америка, исто како и во времето Југославија што беше за блгарите,, Турција моментално е нај силна земја од балканските земји, тие се во Г20 моментално се мегу 17 те водечки економии на светот, имат одлична гео стратегија, плус стара и традиционалана членка на НАТО, моментално ја поседуваат третата нај силна воздушна флота во НАТО после САД и Велика Британија, така да Турција од сите работи моментално е нај напредна земја од балканските земји, а тоа што не ја сакаат во ЕУ е друга работа, тоа е политика,затоа што Турција ако стане членка на ЕУ,ке има нај многу пратеници во европскиот парламент,а со тоа ке стане нај голем конкурент на големите европски земји како што се Германија и Франција, па и заради тоа нај големи противници за приемот на Турција во ЕУ се токму баш овие земји Германија и Франција...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
Ние?Знаеш колку има од ,,вас,, кои се возат во тие дајцој и лади ниви?И кои го јадат и делат истиот леб кој го јадеме и ,,ние,,?Да момак и ти си дел од државава,а тие што се возат во дајцојте и нивите колку и да е бедно,ти овозможиле да можеш ти мирно да си пишуваш на форум.

.
Izvini, jas povekje ja sakam makedonija od grkomanot humanidis, no toj me predizvikuva
se izvinuvam ako navrediv nekoj drug

--- надополнето ---

 • ПРОМОВИРАН ПРВИОТ ТУРСКИ БЕСПИЛОТЕН АВИОН "АНКА"  Posted 17.07.2010 11:50:45 UTC
  Updated 17.07.2010 11:50:45 UTC


  Првиот беспилотен авион „Анка“ на Турција од хангарот излезе со свечена церемонија.
  Стапувањето во акција на Анка ќе има голем придонес во борбата на Турција против тероризмот.
  Со производството на „Анка“ по САД и Израел, Турција стана трета земја во светот која произведува беспилотно летало.
  Беспилотното летало на средна височина и на подолг домет во воздух може да остане 24 часа, а исто така може да лета на 9 илјади метри височина над морето.
  Беспилотнот авион може да фотографира и снима деноноќно во сите временски услови и податоците да ги пренесе во центарот за податоци. Во случај на прекин на врските меѓу двата центри, може да преземе улога на воздушен терминал и на тој начин да обезбеди комуникација. По потреба може да предизвика пречки во електронскиот систем на непријателот и да води електронска војна.
  Турција со „Анка“ со голема предност ќе се стекне особено во борбата против тероризмот.
  Со првите пробни летови, беспилотниот авион „Анка“ ќе започне во септември.  http://www.trtmacedonian.com/trtworl...D0%BA%D0%B0%22
Па и не само ова. за неколку години во турските редови ќе се најдат и овие воздухоплови кои сега се прототипи и се истражуваат дел сама турција а дел заедно со други земји(со турското знаме покрај другите)

Турција со лиценца веќе го произведува и ова чудо

--- надополнето ---


Еве нешто за турската воена програма за оклопни возила - ај нека постират нешто слично бугарите фми пирински и гркот хуман за нивните

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBIQFjAA&url=http://www.defence.pk/forums/turkey-defence/48976-turkish-ongoing-land-vehicle-programs.html&rct=j&q=turkish vehicle ongoing programs&ei=gt-gTI7gMMruOfzM_aYL&usg=AFQjCNFocFwX7gJkCtk9nPa0A3BFSd6lfA&cad=rja
 

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Во турција цвета воената индустрија. Веќе зад неа се гладните и корумпирани русија, белорусија, украина....

Турција започнува масовно производство на минско-отпорно и заседно-заштитно возило бмц кирпи, со намера за производство на околу 2000 вакви оклопни возила.
Ова е тоа:

во акцијаАј се неам приклучено неколку месеци....... ве читам чат-пат.......ама дечко чекај малце, Ти овде правиш споредба на воено поле измеѓу Русија и Турција, со што???....... Да почнеме спореди ете ајде спореди Од Оклопни возила па се нагоре, ама ке споредуваш оригинал само од Турско и од Руско потекло без лиценци, баш ме интересира со што ке ги споредиш, Рпг, Ту-160, Ц300, Ц400, ТОПОЉ-М, Пак Фа, КА-50... Со сета почит спрема Турција, многу ги сакам , не подржуваат во се нас, ама да не прајме ко мали деца и да се лажеме, позз до тебе и до сите, и нека се развива Турската воена индустрија со голема брзина и нека ги нема оние грчките педери од картата оти преку гла му се на сите, ама како што кажа еден погоре , воено секоја земја можеш да ја споредуваш една со друга освен двете САД и Русија кои секогаш имаат адути и можат да те изненадат со по некое ново воено парче .... и така и ке биде дооолги години а моја желба е некогаш и Македонија да ја споредуваат со овие две земји воено ама тоа би било еее во друго подобро време...Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom