Турција 20 економска светска сила

Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
Абе деца, аиде нека некои ми каже некоиа мусилманска земиа дека е високоразвиена технолошки?
Повекето луге во ТР оште или си купуват или родителите им намират жените бре. Еле па ако не е
чесна каква трагедиа станува. Со ваков манталитет не се станува економска сила.
ТР имала голема армиа. Е па 80 милиони феса са как нема да имат. Ама прашането е като
имат таква голема армиа со кои ке се тепат? Со грците, б'лгарите, романците или иракците?
Отминаа тиа времина. Да ручат танкови и самолети. Еве, грците и словенците са маленки земи
ама по добро живеат од анадолците.
ti ke kazez koj zivee podobro polovina gjupci se kaj vas za 30 godini bugarite malcinstvo vo bugarija ke bidat a vojskata oste vi koristi rgosani tenkovi od sssr
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
375
Абе деца, аиде нека некои ми каже некоиа мусилманска земиа дека е високоразвиена технолошки?
Повекето луге во ТР оште или си купуват или родителите им намират жените бре. Еле па ако не е
чесна каква трагедиа станува. Со ваков манталитет не се станува економска сила.
ТР имала голема армиа. Е па 80 милиони феса са как нема да имат. Ама прашането е като
имат таква голема армиа со кои ке се тепат? Со грците, б'лгарите, романците или иракците?
Отминаа тиа времина. Да ручат танкови и самолети. Еве, грците и словенците са маленки земи
ама по добро живеат од анадолците.
И тука не стои лошо. Земја на контрсти е и има сиромаштија и во однос на стандардот не може да се споредува со Грција и Словенија, но со земјите од поранешниот источен блок може и тоа како.

БДП по глава на жител.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
ti ke kazez koj zivee podobro polovina gjupci se kaj vas za 30 godini bugarite malcinstvo vo bugarija ke bidat a vojskata oste vi koristi rgosani tenkovi od sssr
Говорим за Турциа. Некои од вас сметаха дека скоро технолошки ке се споредува со големите европски земи. Даже Русиа ке сонувала турските оружиа. Абе дечковци какви апови пиете????? Религиата и манталитетот ви пречат.
А шо дека има голема армиа? Со кои ке се тепа? Со русите и други големи нема сила. Со нас дека сме маленки нема зашто, па и нема да и дозволат.
Вака што авионите и тенковете фесовете да си ги бутат одзад
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
Во турција цвета воената индустрија. Веќе зад неа се гладните и корумпирани русија, белорусија, украина....

Турција започнува масовно производство на минско-отпорно и заседно-заштитно возило бмц кирпи, со намера за производство на околу 2000 вакви оклопни возила.
Ова е тоа:

во акција


 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Во турција цвета воената индустрија. Веќе зад неа се гладните и корумпирани русија, белорусија, украина....

Турција започнува масовно производство на минско-отпорно и заседно-заштитно возило бмц кирпи, со намера за производство на околу 2000 вакви оклопни возила.
Ова е тоа:

во акцијаСе обидуваш да се посрамотуваш или вродено ти е тоа?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
покажете вие србулината што имате од воено производство освен она лазарот со нитни залепен
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.442
Во турција цвета воената индустрија. Веќе зад неа се гладните и корумпирани русија, белорусија, украина....

Турција започнува масовно производство на минско-отпорно и заседно-заштитно возило бмц кирпи, со намера за производство на околу 2000 вакви оклопни возила.
Ова е тоа:

во акција


Ај шо не е турско туку јужноафриканско возило...

Aaaa...oтпорно е на вакви?

 
Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
Уште еден производ од ваков тип на турската компанија BMC но овој пат 4 пута 4
--- надополнето ---

Ај шо не е турско туку јужноафриканско возило...

Aaaa...oтпорно е на вакви?

Ма немој - го произведува турската компанија бмц па отпорно е и на такви и на посовремени.. ова возило е и за заштита од заседа а како и да е посовремено е од српските контејнери од шеесетите години
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
покажете вие србулината што имате од воено производство освен она лазарот со нитни залепен
Балканските држави преди 30 години почнаха да произведуват военна техника, Турциja касне со 30 години. Просто днес Турциja имплементира технологии врз едно шаси. Това се викат први чекори во воената индустриja.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
уште еден производ на бмц да не ја спомнува компанијата отокар која произведува повече оржује отколку бугарите лебИнаку компанијата БМЦ ги ја снабдува турската армија со камиони, до сега со преку 1000
BMC 5 tonnes Turkish army camo


BMC 10 tonnes Turkish Army Camo
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.442
Уште еден производ од ваков тип на турската компанија BMC но овој пат 4 пута 4
--- надополнето ---Ма немој - го произведува турската компанија бмц па отпорно е и на такви и на посовремени.. ова возило е и за заштита од заседа а како и да е посовремено е од српските контејнери од шеесетите години
Го произведува по лиценца...
Тоа што е посовремено од српските транспортери не го прави поотпорно на РПГ...
А тоа што е турско нема да те спаси доколку си на погрешната страна на равенката РПГ-Лиценцно произведен транспортер...Колку е отпорно ќе кажат курдите...немај гајле...

Во Ирак нешто не е премногу имуно на РПГ...:pipi:

Ај со среќа...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
59
Поени од реакции
6
Балканските држави преди 30 години почнаха да произведуват военна техника, Турциja касне со 30 години. Просто днес Турциja имплементира технологии врз едно шаси. Това се викат први чекори во воената индустриja.
А што произведуваат сега баканските држави? и во колкав број?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.110
Поени од реакции
3.369
Ма немој - го произведува турската компанија бмц па отпорно е и на такви и на посовремени.. ова возило е и за заштита од заседа а како и да е посовремено е од српските контејнери од шеесетите години
Досега не се нашло возило (или летало, сеедно) што е отпорно на Руско РПГ.
На листата штиклирани како уништено на РПГто се наоѓаат многу современи оклопни возила, меѓу кои и Меркава, Абрамс и многу други.
Ако мислиш дека тоа камиончето погоре може да преживее удар од РПГ се лажеш. Особено од новите РПГ. Има да летаат делови на километри.
Којзнае дали тоа камиончето е отпорно и на куршуми, знаејќи ја Турската технологија.

И уште не знам дали да плачам или да се смеам на тие "оклопните" што ми ги постираш...

http://jalopnik.com/400207/the-ten-fiercest-russian-military-vehicles-of-all-time
 

Kajgana Shop

На врв Bottom