Турција 20 економска светска сила

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Не бегај ти сега.. :)
Ти одговорив на твоето тврдење дека во Македонската армија нема оклопни Турски возила.
Инаку не знам сега дали имаш проблем со читањето или едноставно мора да реплицираш па се убедуваш дека си во право.Фала му на бога се си стои напишано,па да те потсетам:
Е тоа де. Имаме, па возиме.
Во Турција немаат, па владата им отвора некоја ефтина фабрика за крш воени возила за да можат некои граѓани да преживеат и да не се срамат Турците дека примаат меѓународна помош...
Нема потреба да вртиш муабет кој го разбираш површно.Уште помалку кога не ни читаш што се пишува.
Што се однесува до тоа религиското мерење кој му е поголем... па ако не ништо друго туку читни ги моите постови во религија, ќе сфатиш дека не зборувам само против исламот, туку против сите религии, воопшто. Да расчистиме со тоа.
За жал не го посетувам тој форум оти не ме интересира.Со оглед на тоа што читам овдека можам да замислам како е таму.

Мое сочуство до модераторот на тој подфорум.Му завидувам на нервите.

Израел си има свои развојни технологии, но има и лиценци.
А Турција нема свои технологии?
Израел е постојано во војна, Турција не е.
А децении конфликт со ПКК го нарекуваш како?Пријателска размена на оган и жртви?

Исто така, има разлика во квалитет на произведените оружје. За некого можи не е битна карактеристика, ама за некого е. Во секој случај и двете пукаат.
Па еве кажи кои се твоите искуства со Турска воена техника и какви се истите?Што не ти се допаѓа еве од тие искуства?Кои се нивните слабости?
Еве Турските ,,Акрепи,, кои се инаку оклопни возила се возеа 2001 .Како што реков во нашата Армија има многу Турско оружје и опрема од сите видови и си ја вршат функцијата одлично.Постојат сертификати и стандарди за тие оружја,кои зборуваат за квалитетот.Па слободно спореди.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Со купување на ЈАТ од страна на турска авио компанија се назира дилот кој го има добиено Турција во договорите со САД.
Балканот е повторно даден во владение на Турција.
Тоа е прекрасна вест за нас православните Македонци како и за другите православни народи.
Како викаше Ергдоган за минарињата, што му биле ?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Со купување на ЈАТ од страна на турска авио компанија се назира дилот кој го има добиено Турција во договорите со САД.
Балканот е повторно даден во владение на Турција.
Тоа е прекрасна вест за нас православните Македонци како и за другите православни народи.
Како викаше Ергдоган за минарињата, што му биле ?
Това го каза уште Тургут Jозал во '90-те. Ако не може военно,то Турциja ке освоjaва икономически.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.123
Поени од реакции
3.383
Инаку не знам сега дали имаш проблем со читањето или едноставно мора да реплицираш па се убедуваш дека си во право.Фала му на бога се си стои напишано,па да те потсетам:
Мислам дека зборувавме за Турските оклопни возила во Македонската армија. А такви нема кај нас.

Нема потреба да вртиш муабет кој го разбираш површно.Уште помалку кога не ни читаш што се пишува.
Како што реков претходно, одговорот беше наменет за друг, па тоа површно беше доволно за неговото ниво. Најверојатно.

За жал не го посетувам тој форум оти не ме интересира.Со оглед на тоа што читам овдека можам да замислам како е таму.

Мое сочуство до модераторот на тој подфорум.Му завидувам на нервите.
Нема што да му завидуваш, си има уникатен начин на средување на работите таму како никој друг модератор. Прочитај една страна и ќе ти стани јасно.

А Турција нема свои технологии?
Има, никој не рече дека нема.
Колку се конкурентни е друго прашање.


А децении конфликт со ПКК го нарекуваш како?Пријателска размена на оган и жртви?
Израел е притиснат на една мала територија и напаѓан е скоро од секаде. Мора да реагира на сите страни и да развива оружја и одбрана. Што не е случај со Турција.
А и во последно време ми се чини дека Курдите полека го добиваат она што сакаат. Но да не навлегуваме.


Па еве кажи кои се твоите искуства со Турска воена техника и какви се истите?Што не ти се допаѓа еве од тие искуства?Кои се нивните слабости?
Еве Турските ,,Акрепи,, кои се инаку оклопни возила се возеа 2001 .Како што реков во нашата Армија има многу Турско оружје и опрема од сите видови и си ја вршат функцијата одлично.Постојат сертификати и стандарди за тие оружја,кои зборуваат за квалитетот.Па слободно спореди.
Пазарот можеби?
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
Најбројна не најјака.Има огромна разлика.Колку за споредба Атинската авијација има понапредни авиони од Турците.Турците дури лани почнаа да ги надградуваат своите авиони.Не дека Атињаните имаат којзае каква предност ама имаат.Плаќаат кеш и добиваат инстант.


Не е,ама не чини ниту истата да се преценува.Преценувањето некогаш е и поопасно од потценувањето.


Не може ниту за 24 месеци да го направи тоа а не за 24 саати.Посебно не Атина.Како што веќе реков Атињаните имаат гадна пара фрлено за добро оружје,а Турците го знаат тоа.Ни на најголемиот лудак во Турција нема ни на крај памет да му падне да ја нападне Атина.

Значи како што им реков на овие кои ја потценуваат така ке речам и за овие другите да не ја преценувате Турција.Штетата е иста,а иста е и причината,не ги познавате работите.

Не само со бројноста, со бројноста Турција е втора нај голема армија,, а со воздушната флота се трети.. Нема никва врска само бројноста...

Turkish Air ForceThe Turkish Air Force (Turkish: Türk Hava Kuvvetleri) is a branch of the Turkish Armed Forces. It is one of the oldest air forces in the world, and with a current inventory of more than 930 aircraft, ranks 3rd in NATO in terms of fleet size, behind the USAF and RAF. Supported by the TuAF's long-range in-flight refueling capability, the fighter jets of the Turkish Air Force can participate in international operations and exercises on all continents of the world.


http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Air_Forceцнцнцнцнцнн Грција чим е толку јака земја,зошто не успеа да ги брани грците во Северен Кипар пред 25 години,, Турција тогаш ги прегази, А северниот дел на Кипар беше окупирано за 3 дена... А тогаш Грција се предаде и плачеше по ходниците на Брисел и Вашингтон... Низ цела Историја грците се губитници кога војувале со Турција..

И ден денес турски воени авиони леатат над Грција,,, а овие само гледат и се плашат...

--- надополнето ---

Гр'кот Солому умре на пилона,кога се обидуваше да го свали турското знаме во Северен Кипар и во крајот изеде баницата.
и тоа пред унпрофор


 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Мислам дека зборувавме за Турските оклопни возила во Македонската армија. А такви нема кај нас.
Изгледа не знаеш да читаш,или си читаш па си толкуваш како ти одговара.Или па се инатиш како по обичај.

Како што реков претходно, одговорот беше наменет за друг, па тоа површно беше доволно за неговото ниво.
ПА тоа е проблемот што одговорот нема врска со реалноста исто како и тврдењето.Баш и затоа ви велам држете се до оние класичните муабети,барем кога е инаетењето во прашање.

Има, никој не рече дека нема.
Колку се конкурентни е друго прашање.
Твоите желби се едно,реалноста е друго.

Израел е притиснат на една мала територија и напаѓан е скоро од секаде. Мора да реагира на сите страни и да развива оружја и одбрана. Што не е случај со Турција.
А и во последно време ми се чини дека Курдите полека го добиваат она што сакаат. Но да не навлегуваме.
Најпаметно ке биде да не навлегуваш.Тоа цело време ти го велам.
Пазарот можеби?
Аха,очекував оваков одговор.Значи да резимираме Турско воено возило од било кој тип си видел на слика и не те фатило око па онака одокативно извлече заклучок оти не го бива за ништо?
Инаку пазарот вели дека горе долу извезле околку 1 милијарда долари оружје плус прозиводството за по дома со кое стигнуваат до бројки од малку повеќе од 3 милијарди долари.Од причина што сите НАТО членки мораат да си ги опремуваат војските по НАТО стандарди,каде квалитетот е задолжителен и за кој постојат соодветни тестови,а Турската армија си ги прозиведува истите дома лиценцно,доаѓаме до заклучок дека Турските производи исполнуваат НАТО стандарди.И сега доаѓаме до тоа да ти велиш не не е квалитетно а овие имаат сертификати за тој квалитет.Кој ли е во право?Оставам на оние кој читаат.

Веројатно сега пак ке ми реплицираш со некој сосем четврт муабет и како јас не разбирам,и којзнае што ке испадне дека тврдам или што ти велиш дека тврдам,па ке се обидам да ја заклучам дискусијава овде,и пак да ти кажам,како и да свртиш ништо не ти држи вода од она што го кажа,т.е твоето тврдење е ништо помала лага од она тврдење дека Турските возила се семоќни а кое ти наводно го негираш.

--- надополнето ---

Не само со бројноста, со бројноста Турција е втора нај голема армија,, а со воздушната флота се трети.. Нема никва врска само бројноста...
Turkish Air Force
The Turkish Air Force (Turkish: Türk Hava Kuvvetleri) is a branch of the Turkish Armed Forces. It is one of the oldest air forces in the world, and with a current inventory of more than 930 aircraft, ranks 3rd in NATO in terms of fleet size, behind the USAF and RAF. Supported by the TuAF's long-range in-flight refueling capability, the fighter jets of the Turkish Air Force can participate in international operations and exercises on all continents of the world.
Или мене не ми оди англискиот или овдека пишува она што јас го кажав т.е дека е трета по бројност.Или пак навистина многу лошо се изразувам и пишувам Македонски па нечитлив сум.

И ден денес турски воени авиони леатат над Грција,,, а овие само гледат и се плашат...
Па не баш,редовно ги пресретнуваат и ги враќаат.
Гр'кот Солому умре на пилона,кога се обидуваше да го свали турското знаме во Северен Кипар и во крајот изеде баницата.
и тоа пред унпрофор
Иако е одличен приказ за бескомпромисноста на Турција кога се во прашање нејзините интереси,невкусно е да се прават шеги на сметка на загуба на нечиј живот.
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Со купување на ЈАТ од страна на турска авио компанија се назира дилот кој го има добиено Турција во договорите со САД.
Балканот е повторно даден во владение на Турција.
Тоа е прекрасна вест за нас православните Македонци како и за другите православни народи.
Како викаше Ергдоган за минарињата, што му биле ?
Еден ќар што имавме низ годините од православните... уште малку па ќе се заколеме со сите.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.123
Поени од реакции
3.383
Изгледа не знаеш да читаш,или си читаш па си толкуваш како ти одговара.Или па се инатиш како по обичај.
Ах, се разбравме за ова.
Ај вака, кое е тоа оклопно Турско возило што нашата армија го користи?


ПА тоа е проблемот што одговорот нема врска со реалноста исто како и тврдењето.Баш и затоа ви велам држете се до оние класичните муабети,барем кога е инаетењето во прашање.
Во право си, нема шо. Му одговорив на тој начин заради што не заслужи поинаку. Можеби е инает, не велам не.

Твоите желби се едно,реалноста е друго.
Сега проверив, ја нема Турција меѓу првите 15 извозници на оружје. Изгледа не се конкурентни. :toe:

Најпаметно ке биде да не навлегуваш.Тоа цело време ти го велам.
Во ред, а и онака би оделе оф топик. :)

Аха,очекував оваков одговор.Значи да резимираме Турско воено возило од било кој тип си видел на слика и не те фатило око па онака одокативно извлече заклучок оти не го бива за ништо?
Инаку пазарот вели дека горе долу извезле околку 1 милијарда долари оружје плус прозиводството за по дома со кое стигнуваат до бројки од малку повеќе од 3 милијарди долари.Од причина што сите НАТО членки мораат да си ги опремуваат војските по НАТО стандарди,каде квалитетот е задолжителен и за кој постојат соодветни тестови,а Турската армија си ги прозиведува истите дома лиценцно,доаѓаме до заклучок дека Турските производи исполнуваат НАТО стандарди.И сега доаѓаме до тоа да ти велиш не не е квалитетно а овие имаат сертификати за тој квалитет.Кој ли е во право?Оставам на оние кој читаат.

Веројатно сега пак ке ми реплицираш со некој сосем четврт муабет и како јас не разбирам,и којзнае што ке испадне дека тврдам или што ти велиш дека тврдам,па ке се обидам да ја заклучам дискусијава овде,и пак да ти кажам,како и да свртиш ништо не ти држи вода од она што го кажа,т.е твоето тврдење е ништо помала лага од она тврдење дека Турските возила се семоќни а кое ти наводно го негираш
Не се мешам во политиките на одредени земји. Ако НАТО им наложува да купуваат по НАТО стандарди, ќе купуваат по НАТО стандарди.
Мислев дека тука правевме споредба на оружјата произведени по лиценца во Турција и останатите, произведени во Русија, САД...

--- надополнето ---

Не само со бројноста, со бројноста Турција е втора нај голема армија,, а со воздушната флота се трети.. Нема никва врска само бројноста...
Ама ако сака нека е и прва воздушна сила, ако треба нека има и милијарда војници тоа не им помага, не е клучен фактор.
Кажав претходно, во скоро сите војни Турците биле со најмногу загуби.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Така ние за време заливската војна, кога САД го нападна Ирак и бараше премин за нејзините бомбардери преку територијата на Југославија.
Југославија не даде дозвола.

Во 2 ам, узбуна, монтираме боеви ракети на лансирните рампи, целите напалени како млади мајмуни, американците прелетуваат.
До сабајле дремевме.
Си вилам ја, абе ЈНА стварно 5 армија у Европа, јаки смо.
Оно кога одвали еден официр, јебем им мајку ко може да их гаџа на 10000метара.

Турција без своја вселенска програма, без нуклеарен потенцијал, што ќе биде ?
Сила ?
На хартија.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
Така ние за време заливската војна, кога САД го нападна Ирак и бараше премин за нејзините бомбардери преку територијата на Југославија.
Југославија не даде дозвола.

Во 2 ам, узбуна, монтираме боеви ракети на лансирните рампи, целите напалени како млади мајмуни, американците прелетуваат.
До сабајле дремевме.
Си вилам ја, абе ЈНА стварно 5 армија у Европа, јаки смо.
Оно кога одвали еден официр, јебем им мајку ко може да их гаџа на 10000метара.

Турција без своја вселенска програма, без нуклеарен потенцијал, што ќе биде ?
Сила ?
На хартија.

A dali Germanija ima vselenska programa??

Dali Italija ima vselenska programa???

Dali Spanija ima vselenska programa???

Zosto vakvi glupavi sporedbi si pravite?? Zosto ja sporeduvate Turcija so SAD,Rusija i Kina????????????????
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ај вака, кое е тоа оклопно Турско возило што нашата армија го користи?
Само од кога ке цитираш каде сум рекол дека Армијата користи или не користи Турско ОКЛОПНО возило.Исто како што јас те цитирав дека ги извитоперуваш работите.
А инаку веќе ти напишав,нашите безбедносни сили имаат користено Турско ОКЛОПНО возило, и тоа Акреп во конфликтот 2001.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.123
Поени од реакции
3.383
Така ние за време заливската војна, кога САД го нападна Ирак и бараше премин за нејзините бомбардери преку територијата на Југославија.
Југославија не даде дозвола.

Во 2 ам, узбуна, монтираме боеви ракети на лансирните рампи, целите напалени како млади мајмуни, американците прелетуваат.
До сабајле дремевме.
Си вилам ја, абе ЈНА стварно 5 армија у Европа, јаки смо.
Оно кога одвали еден официр, јебем им мајку ко може да их гаџа на 10000метара.

Турција без своја вселенска програма, без нуклеарен потенцијал, што ќе биде ?
Сила ?
На хартија.
Еве, комплетно се согласувам со ова.

--- надополнето ---

A dali Germanija ima vselenska programa??

Dali Italija ima vselenska programa???

Dali Spanija ima vselenska programa???

Zosto vakvi glupavi sporedbi si pravite?? Zosto ja sporeduvate Turcija so SAD,Rusija i Kina????????????????
Да, и Германија и Италија и Шпанија имаат вселенска програма.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.555
Поени од реакции
1.496
Интересна тема, ама па со доза на резерва зошто да не. Со толку голем пазар, чудо е што правеле до сега искрено.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.123
Поени од реакции
3.383
Само од кога ке цитираш каде сум рекол дека Армијата користи или не користи Турско ОКЛОПНО возило.Исто како што јас те цитирав дека ги извитоперуваш работите.
А инаку веќе ти напишав,нашите безбедносни сили имаат користено Турско ОКЛОПНО возило, и тоа Акреп во конфликтот 2001.
Така е, иако на почетокот стана збор за оклопните возила, но не од твоја страна.
За возилата со кои се превезуваат припадниците на АРМ, не знам од каде ги купуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom