Турција 20 економска светска сила

Член од
29 август 2010
Мислења
13
Поени од реакции
2
Ама тоа очекување тешко да се исполни. Турција мислам дека е на 17 место, а 15 место и бега многу.

--- надополнето ---
Овие сите погоре се ефтини копии на Американските воени проекти. Знаеш нешто како Кинеските копии на моб. телефони, или пак, уште подобро, како Кинеските копии на Руските авиони.

--- надополнето ---

И Иран денес прави вакви ефтини копии.
ГРЧКИ СВАТ
 
Член од
29 август 2010
Мислења
13
Поени од реакции
2
И тебе фактите не ти се силна страна? :tapp:
Проблемот е што си прогрчки ориентиран. Ф-35 е копродукција на 8 држави, меѓу кои и турција и ќе произведе над 116 авиони а еден таков кошта над 130 милиони долари, ова за тебе ефтина копија или плачење за грците и русите

Хеликоптерот и тенкот не се копии туку се земени како база за нови и тенкот ќе чини 5,5 милиони така да ти плачи за грчината

За 5 години турција ќе биде силата на пола европа, ќе има оружје за кое русија сонува
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.123
Поени од реакции
3.383
Проблемот е што си прогрчки ориентиран. Ф-35 е копродукција на 8 држави, меѓу кои и турција и ќе произведе над 116 авиони а еден таков кошта над 130 милиони долари, ова за тебе ефтина копија или плачење за грците и русите

Хеликоптерот и тенкот не се копии туку се земени како база за нови и тенкот ќе чини 5,5 милиони така да ти плачи за грчината

За 5 години турција ќе биде силата на пола европа, ќе има оружје за кое русија сонува
F-35 е дизајниран, конструиран и развиен (во фаза на развивање) од Лохнид Мартин која е Американска фирма која работи по налог на Американската армија. Турција и останатите земји немаат ништо со тој проект, освен лиценците за производство на Ф-35ки кои ќе бидат со значително помалку опрема од тие Американските.
И уште нешто за Ф-35ката, кој преставува најскап проект на Американската авијација. Западнат е во криза, и развојот и продажбата. Од првично планираните колку беа..... 3600 авиони не се знае дали ќе се произведат 400. И тоа само за Американската армија. Изгледа после се ќе го дочека судбината на Ф-22ката, од кој се произведени само 180 авиони...

Додека двата хеликоптери се копии, и тоа се гледа јасно. За тенкот не знам дали и воопшто ќе ја напушти масата на која бил дизајниран.

Турција за 5 години ќе се распадни..... истокот ќе замине кај Курдите.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
F-35 е дизајниран, конструиран и развиен (во фаза на развивање) од Лохнид Мартин која е Американска фирма која работи по налог на Американската армија. Турција и останатите земји немаат ништо со тој проект, освен лиценците за производство на Ф-35ки кои ќе бидат со значително помалку опрема од тие Американските.
И уште нешто за Ф-35ката, кој преставува најскап проект на Американската авијација. Западнат е во криза, и развојот и продажбата. Од првично планираните колку беа..... 3600 авиони не се знае дали ќе се произведат 400. И тоа само за Американската армија. Изгледа после се ќе го дочека судбината на Ф-22ката, од кој се произведени само 180 авиони...

Додека двата хеликоптери се копии, и тоа се гледа јасно. За тенкот не знам дали и воопшто ќе ја напушти масата на која бил дизајниран.

Турција за 5 години ќе се распадни..... истокот ќе замине кај Курдите.

I vaka koga jadis gomna so ustata, mi velis deka ne si protiv Turcija, a od druga strana gi negiras faktite i nonstop poln-si so emocii,,ehh bre izolirano dete,glup si roden taka i ke umiras:tapp:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.123
Поени од реакции
3.383
I vaka koga jadis gomna so ustata, mi velis deka ne si protiv Turcija, a od druga strana gi negiras faktite i nonstop poln-si so emocii,,ehh bre izolirano dete,glup si roden taka i ke umiras:tapp:
Се сомневам во тоа... :vozbud:

Инаку, само одговарав на членот Тротоар и неговите смешни тврдења, за 5 години...:pos2:
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Да! а според експерти турција 2034 ќе ја престигне и германија
Сметам дека ке подмине Германиа и САД и наместо ТР да прави производи по нивна лиценза, они ке
праат по турска:vozbud:
Некои од вас шетал ли е по Анадол?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.442
Проблемот е што си прогрчки ориентиран. Ф-35 е копродукција на 8 држави, меѓу кои и турција и ќе произведе над 116 авиони а еден таков кошта над 130 милиони долари, ова за тебе ефтина копија или плачење за грците и русите

Хеликоптерот и тенкот не се копии туку се земени како база за нови и тенкот ќе чини 5,5 милиони така да ти плачи за грчината

За 5 години турција ќе биде силата на пола европа, ќе има оружје за кое русија сонува
116 авиони по 130 милиони = 15 милијарди и 80 милиони долари.
Сепак ни тоа нема да е доволно да се победи ПКК
А дали овој ловец ќе има опција за гаѓање турски фрегати како што тоа го имал Ф-104 ?Турскиот тенк „Ајван“ кој го има погоре на слика е специјално проектиран како жртва на курдски бунтовници со РПГ-7...
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
За 5 години турција ќе биде силата на пола европа, ќе има оружје за кое русија сонува
Со консервативна мусилманска религиа, со необразовано население како цело како ке стане ова?
Турциа нема нито економски, суровинен и интелектуален потенциал да се мери военно со Русиа, камо ли со Европа.
Ке имала оружие за кое ке сонувала Русиа. Абе алооооо, само неколко нуклеарки да им прате чичко Путин и сите одата каи Аллах.

Турциа произведува по лицензиа и нема доволно мозок да направи свои производ по убав и конкурентен од европскиот.

Не знам шо пиете та тресете толко ного зелени дечковци.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.226
Поени од реакции
861
Проблемот е што си прогрчки ориентиран. Ф-35 е копродукција на 8 држави, меѓу кои и турција и ќе произведе над 116 авиони а еден таков кошта над 130 милиони долари, ова за тебе ефтина копија или плачење за грците и русите

Хеликоптерот и тенкот не се копии туку се земени како база за нови и тенкот ќе чини 5,5 милиони така да ти плачи за грчината

За 5 години турција ќе биде силата на пола европа, ќе има оружје за кое русија сонува
Пак си пиел од канистерот?
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Turcija osven so licenci proizveduva i domasni bezpilotni letala


ПРОМОВИРАН ПРВИОТ ТУРСКИ БЕСПИЛОТЕН АВИОН "АНКА"Posted 17.07.2010 11:50:45 UTC
Updated 17.07.2010 11:50:45 UTC


Првиот беспилотен авион „Анка“ на Турција од хангарот излезе со свечена церемонија.
Стапувањето во акција на Анка ќе има голем придонес во борбата на Турција против тероризмот.
Со производството на „Анка“ по САД и Израел, Турција стана трета земја во светот која произведува беспилотно летало.
Беспилотното летало на средна височина и на подолг домет во воздух може да остане 24 часа, а исто така може да лета на 9 илјади метри височина над морето.
Беспилотнот авион може да фотографира и снима деноноќно во сите временски услови и податоците да ги пренесе во центарот за податоци. Во случај на прекин на врските меѓу двата центри, може да преземе улога на воздушен терминал и на тој начин да обезбеди комуникација. По потреба може да предизвика пречки во електронскиот систем на непријателот и да води електронска војна.
Турција со „Анка“ со голема предност ќе се стекне особено во борбата против тероризмот.
Со првите пробни летови, беспилотниот авион „Анка“ ќе започне во септември.http://www.trtmacedonian.com/trtworl...D0%BA%D0%B0%22
Turkey's first MEDIUM ALTITUDE LONG ENDURANCE,or MALE,unmanned aerial vehicle is set for the test flights. The MALE unmanned vehicle is totally indigenous and designed,produced and assembled by Turkish engineers. The MALE has a service ceiling of 30000 feet with an endurance of 24 hours. It has a fuselage range length of 9 metres and a wing span of 17 metres.
In the meantime TAI are busy developing a UCAV Anka Block B which is to be equipped with an SAR radar, redundant SAT-COM and armed with Cirit a 2.75" laser guided rockets and UMTAS long range antitank missile. Anka Block B is expected to roll out late next year or early 2012, test flights to be conducted in 2012.Турски крипто уред за тајните на НАТО

Тајните на НАТО ќе ги чува турски крипто уред.

Posted 25.02.2009 11:10:21 UTC
Updated 25.02.2009 13:48:42 UTC
Институтот за научни и технолошки истражувања на Турција познат по кратенката ТУБИТАК разви уред со висока безбедност за криење на тајните информации и документи меѓу земјите членки на НАТО.
Од овој крипто уред наречен СИР, за потребите на НАТО беа произведени 60 уреди.
Уредот за меморија USB по име СИР кој што е целосно производ на национален и оригинален дизајн, успешно ги помина сите тестови. Благодарение на овој USB уред за меморија, информациите можат да се кријат со шифра.
И во случај да се изгуби овој уред не може да се открие тајната информација во меморијата.
При обид за насилно отворање или погрешна шифра меморираните податоци автоматски се бришат.
Производот е прв уред во светот кој што располага со вакви карактеристики на безбедно криење податоци.
Нема друг производ со вакви технички карактерисики што би можел да му конкурира на овој USB уред за меморија кој што воедно може да ги обезбеди техничките и административни услови на НАТО.


http://www.trtmacedonian.com/international/newsDetail.aspx?HaberKodu=775384ff-e85c-4946-9365-6a4bc09d393aPlus

evo Turcija sto proizveduva,i toa 100% domasno proizvodstvo,,znaci osven licenci Turciaj proizveduva i DOMASNI PROIZVODI

http://www.aselsan.com.tr/default.asp?lang=en

http://www.roketsan.com.tr/index_eng.php

http://www.tubitak.gov.tr/en/ot/10/;jsessionid=C731D290183AE43DE16292EF00D6E622

http://www.tai.com.tr/taimain.aspx
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
375
Факти за Турција...

Економски
Turkey has the world's 15th largest GDP-PPP[5] and 17th largest Nominal GDP.[6] The country is a founding member of the OECD (1961) and the G-20 major economies (1999). Since December 31, 1995, Turkey is also a part of the EU Customs Union.
http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Turkey

Воени

Turkey Military Strength 10

Total Population: 71,892,808
Defense Budget: $30,936,000,000
Total Aircraft: 1,199
Total Navy Ships: 182
Tanks: 4,205
....
http://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=Turkey

Да споредиме со Иран кој е тука некаде според популација, но сепак второлигаш... И тоа според квантитет. Во однос на квалитет воопшто и да не пишувам...

Iran Military Strength 18

Total Population: 65,875,224
Defense Budget: $6,300,000,000
Total Aircraft: 84
Total Navy Ships: 65
Tanks: 1,613
....
http://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=Iran
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Факти за Турција...

Економски

http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Turkey

Воени

Turkey Military Strength 10

Total Population: 71,892,808
Defense Budget: $30,936,000,000
Total Aircraft: 1,199
Total Navy Ships: 182
Tanks: 4,205
....
http://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=Turkey

Да споредиме со Иран кој е тука некаде според популација, но сепак второлигаш... И тоа според квантитет. Во однос на квалитет воопшто и да не пишувам...

Iran Military Strength 18

Total Population: 65,875,224
Defense Budget: $6,300,000,000
Total Aircraft: 84
Total Navy Ships: 65
Tanks: 1,613
....
http://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=Iran
Plus

Turcija e treta naj jaka vozdusna flota vo NATO posle SAD i Velika Britanija

Turkish Air Force

3rd in NATO in terms of fleet size, behind the USAF and RAF. Supported by the TuAF's long-range in-flight refueling capability, the fighter jets of the Turkish Air Force can participate in international operations and exercises on all continents of the world.

http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Air_Force


A vo edno vtora naj golema armija vo NATO posle SAD.

Турската армиска снага се состои од стандардната армиска единица, турската морнарица и турската воздухопловна единица. Жандармеријата и крајбрежната заштита оперираат како дел од турското Министерство за внатрешни работи, иако според улогата и задачите спаѓаат во армијата и морнарицата.
Турската армија е втора најголема армија во НАТО, после армијата на САД со околу 1,043,550 униформирани војници кои служат во пет оддела.

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0#.D0.90.D1.80.D0.BC.D0.B8.D1.98.D0.B0


A so ekonomijata se 17 ta vodecka ekonomija vo svetot...

G-20 major economies

http://en.wikipedia.org/wiki/G-20_major_economies


Clenka na OECD
ОЕЦД: Турција шампион според економскиот раст во периодот 2011-2017
Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) го соопшти својот извештај за ноември во кој се анализира економската состојба на земјите членки.
[URL="http://www.trt.net.tr/medya/resim/2009/11/19/8bf4a338-1e68-4cbd-85aa-a266f191d5c0-444x333.jpg"][/URL]Во извештајот се истакнува дека економијата на Турција оваа година ќе се намали за 6-отсто, но воедно се прават позитивни прогнози за турската економија во периодот по 2010 година.
Според тоа, во истиот извештај се вели дека Турција во 2010 година ќе оствари економски раст од 3-отсто, а во 2011 година од 4,6-отсто.
Според извештајот на ОЕЦД, Турција во периодот од 2011 до 2017 година ќе оствари просечен годишен раст во реалниот национален доход од 6,7-отсто и дека на тој начин ќе стане шампион во економскиот раст меѓу земјите членки на ОЕЦД


http://www.trtmacedonian.com/trtinte...6-62ebb9489aff


The Commission of the European Community takes part in the work of the OECD.


http://www.oecd.org/countrieslist/0,..._1_1_1,00.html

Znaci pak ke povtoram so si linkovi

Turcija e treta naj jaka vozdusna flota vo NATO,posle SAD i Velika Britanija
http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_Air_Force


Turcija e vtora naj golema armija vo NATO posle SAD..
http://mk.wikipedia.org/wiki/Турција#.D0.90.D1.80.D0.BC.D0.B8.D1.98.D0.B0


A so ekonomijata se 17 ta vodecka ekonomija vo svetot...

G-20 major economies

http://en.wikipedia.org/wiki/G-20_major_economies

plus

Clenka na OECD

http://www.oecd.org/countrieslist/0,..._1_1_1,00.html
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
493
Поени од реакции
117
Абе деца, аиде нека некои ми каже некоиа мусилманска земиа дека е високоразвиена технолошки?
Повекето луге во ТР оште или си купуват или родителите им намират жените бре. Еле па ако не е
чесна каква трагедиа станува. Со ваков манталитет не се станува економска сила.
ТР имала голема армиа. Е па 80 милиони феса са как нема да имат. Ама прашането е като
имат таква голема армиа со кои ке се тепат? Со грците, б'лгарите, романците или иракците?
Отминаа тиа времина. Да ручат танкови и самолети. Еве, грците и словенците са маленки земи
ама по добро живеат од анадолците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom