Турција 20 економска светска сила

Член од
19 септември 2009
Мислења
139
Поени од реакции
3
Турција како со знаете е најголем наш пријател и подржувач.Но сега и официјално е и во топ 20 економски велесили во светот!Од ТОП 100 градежни фирми во светот 37 се турски!!!Како тоа може да влијае на нас и на кој план треба да ја прошириме соработката!!!Имаат околу 70 милиони жители и значителен број на припадници во армијата и е една од државите која е столб во НАТО....Со своите акции во Ирак против Курдите и нивната терористичка организација ПКК има допринесено повеке од која било друга држава членка.Но иако се толку мокни имаат сличен проблем како нашиот за Северен Кипар!До каде може да оди нашата соработка и во кој гранки???
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.075
Шехерезад на Турција ја извади од кризава, кузнае колку пари им донесла :smee:
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.866
Поени од реакции
1.050
Турците на јуриш за македонски пасош
Маја Михајловска

Потомците на нашите иселеници во Турција, во последниот период се растрчани за добивање македонско државјанство, а со тоа и македонски пасош, кој станува атрактивен поради тоа што за таа држава се уште важи визниот режим за ЕУ. - Мои роднини во Турција од порано сакаа да добијат македонско државјанство, но сега со визната либерализација за Македонија се ангажираа сериозно да го обезбедат. Братучед ми е бизнисмен и му треба да патува слободно, а не да чека пред амбасадите за визи и да му страда бизнисот. Имаат и роднини во Германија и тоа е причината што им треба македонско државјанство - вели една наша сограѓанка. Од македонската амбасада во Анкара потврдуваат дека неколку месеци наназад, откако стана извесно дека Македонија ќе добие визна либерализација за земјите во Европската унија, турски државјани секојдневно се јавуваат и прашуваат дали евентуално ги исполнуваат условите за добивање македонско државјанство. Оттаму велат дека македонскиот пасош станува многу посакуван, бидејќи без визи, само со покажување пасош на границата, би можеле да патуваат во земјите од шенген-зоната. - Рапидно е зголемен интересот за добивање македонско државјанство поради можноста да се патува без визи во Европа. Се вжештија телефонските линии, сега засега само прашуваат дали ги исполнуваат условите, се уште не доставиле документи, но очекуваме тоа да се случи во наредниот период - велат од амбасадата. И од генералниот конзулат во Истанбул потврдуваат дека интересот во последните месеци многу е зголемен, но и дека има многу кои веќе аплицирале за добивање и македонско државјанство. - Интересот нагло порасна од ноември, кога стана јасно дека Македонија ќе биде ослободена од визите. Секој ден по десетина луѓе се јавуваат да прашуваат, но доаѓаат и директно во конзулатот за да се распрашаат. Ни кажуваат роден сум во Македонија, татко ми е роден, дедо ми... и бараат некаква врска за да добијат двојно државјанство - велат од генералниот конзулат во Истанбул. Тие потенцираат дека секој има право да си поднесе апликација, но на крајот во МВР, во Скопје ќе се види дали ги исполнуваат условите. Од нашите претставништва во Турција велат дека во сегашната ситуација најмногу шанси да добијат државјанство имаат оние луѓе чиј брачен партнер е роден во Македонија и има и македонско државјанство. Од МВР велат дека условите за земање државјанство се доста ригорозни и малкумина ќе успеат да земат државјанство и да ги искористат предностите на македонскиот пасош. Барателот, меѓу другото, треба да го познава македонскиот јазик и да престојувал во земјава не помалку од осум години.


Отселените без право


Турците од Македонија, кои од педесеттите до седумдесеттите години на минатиот век масовно се отселија во Турција, го зедоа турското и се откажуваа од македонското државјанство, бидејќи со тогашните закони не се дозволувало ако се отселат во матичната држава да го задржат и државјанството на државата во која престојувале претходно. Се смета дека над 60.000 Турци, кои во тој период се иселиле во Турција, засекогаш го изгубиле правото на македонско државјанство. Пред неколку години, преку македонските здруженија во Турција имаа обид официјално да бараат да им се дозволи враќање на македонското државјанство што порано го имале, но од таа иницијатива не излезе ништо.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1909&ArticleID=130529

Еве шанса за пари и соработка,а може и северниот дел на Кипар да го признаеме.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
139
Поени од реакции
3
Неможеме да го признаеме Северен кипар дека ЕУ е против плус другиот дел од Кипар е во европска унија како независна држава...
 

Dionysus

zeni i vino
Член од
28 септември 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
Турција како со знаете е најголем наш пријател и подржувач.Но сега и официјално е и во топ 20 економски велесили во светот!Од ТОП 100 градежни фирми во светот 37 се турски!!!Како тоа може да влијае на нас и на кој план треба да ја прошириме соработката!!!Имаат околу 70 милиони жители и значителен број на припадници во армијата и е една од државите која е столб во НАТО....Со своите акции во Ирак против Курдите и нивната терористичка организација ПКК има допринесено повеке од која било друга држава членка.Но иако се толку мокни имаат сличен проблем како нашиот за Северен Кипар!До каде може да оди нашата соработка и во кој гранки???
Uz Turcija 20 ekonomska svetska sila pa e pomeggu Barbuda i Butan po kacestvo na zivot - 72 vo svetot.
za sporedba - Makedonija e 59, Bugarija - 44, Romanija 53, Hrvatska 37... a Srbija e voobsho ja nema, nema takva drzava za svetot.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.800
Поени од реакции
1.031
ОЕЦД: Турција шампион според економскиот раст во периодот 2011-2017
Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) го соопшти својот извештај за ноември во кој се анализира економската состојба на земјите членки.

Во извештајот се истакнува дека економијата на Турција оваа година ќе се намали за 6-отсто, но воедно се прават позитивни прогнози за турската економија во периодот по 2010 година.
Според тоа, во истиот извештај се вели дека Турција во 2010 година ќе оствари економски раст од 3-отсто, а во 2011 година од 4,6-отсто.
Според извештајот на ОЕЦД, Турција во периодот од 2011 до 2017 година ќе оствари просечен годишен раст во реалниот национален доход од 6,7-отсто и дека на тој начин ќе стане шампион во економскиот раст меѓу земјите членки на ОЕЦД


http://www.trtmacedonian.com/trtinternational/mk/newsDetail.aspx?HaberKodu=ddda29d2-69b7-46d9-99f6-62ebb9489aff

Member Countries
Australia Austria Belgium Canada Czech Republic Denmark Finland France Germany Greece Hungary Iceland Ireland Italy Japan Korea Luxembourg Mexico Netherlands New Zealand Norway Poland Portugal Slovak Republic Spain Sweden Switzerland Turkey United Kingdom United States

The Commission of the European Community takes part in the work of the OECD.


http://www.oecd.org/countrieslist/0,3351,en_33873108_33844430_1_1_1_1_1,00.html
 
Член од
29 август 2010
Мислења
13
Поени од реакции
2
Турција како со знаете е најголем наш пријател и подржувач.Но сега и официјално е и во топ 20 економски велесили во светот!Од ТОП 100 градежни фирми во светот 37 се турски!!!Како тоа може да влијае на нас и на кој план треба да ја прошириме соработката!!!Имаат околу 70 милиони жители и значителен број на припадници во армијата и е една од државите која е столб во НАТО....Со своите акции во Ирак против Курдите и нивната терористичка организација ПКК има допринесено повеке од која било друга држава членка.Но иако се толку мокни имаат сличен проблем како нашиот за Северен Кипар!До каде може да оди нашата соработка и во кој гранки???
Турција не е 20-та туку се вброи меѓу 20-те економии по обем а е 17-та така да до 2020 год. ќе се придвижи кон 10-тото место. Треба да го искористиме тоа. Турција полека ги презема и пазарите за оружје, пласира се и сешто од авиони, хеликоптери, фрегати, корвети, оклопни возила ..
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.746
Поени од реакции
2.346
Како што се очекува Турција во 2020 година ќе биде во ТОП 10 економии во светот.
 
Член од
29 август 2010
Мислења
13
Поени од реакции
2
Како што се очекува Турција во 2020 година ќе биде во ТОП 10 економии во светот.
Да! а според експерти турција 2034 ќе ја престигне и германија, замисли со каков спринт трчаат турците. 2001 год турција била во економски колапс со голема инфлација, невработеност и влошени соседски односи а потоа за една деценија 17-та економија во светот, со подобрувањето на односите со соседите турција за 7 год 7 пати го дуплирала извозот со ред кај нив, но сега не со играчки, пластики и др, туку со автобуси, оклопни возила, автомобили (таму се произведуваат и рено, фиат и др) авиони (само во египет извезла 40 Ф-16 ки произведени со лиценца на САД) ..
 
Член од
9 февруари 2010
Мислења
300
Поени од реакции
11
Да! а според експерти турција 2034 ќе ја престигне и германија, замисли со каков спринт трчаат турците. 2001 год турција била во економски колапс со голема инфлација, невработеност и влошени соседски односи а потоа за една деценија 17-та економија во светот, со подобрувањето на односите со соседите турција за 7 год 7 пати го дуплирала извозот со ред кај нив, но сега не со играчки, пластики и др, туку со автобуси, оклопни возила, автомобили (таму се произведуваат и рено, фиат и др) авиони (само во египет извезла 40 Ф-16 ки произведени со лиценца на САД) ..
Plus

ПРОМОВИРАН ПРВИОТ ТУРСКИ БЕСПИЛОТЕН АВИОН "АНКА"Posted 17.07.2010 11:50:45 UTC
Updated 17.07.2010 11:50:45 UTC


Првиот беспилотен авион „Анка“ на Турција од хангарот излезе со свечена церемонија.
Стапувањето во акција на Анка ќе има голем придонес во борбата на Турција против тероризмот.
Со производството на „Анка“ по САД и Израел, Турција стана трета земја во светот која произведува беспилотно летало.
Беспилотното летало на средна височина и на подолг домет во воздух може да остане 24 часа, а исто така може да лета на 9 илјади метри височина над морето.
Беспилотнот авион може да фотографира и снима деноноќно во сите временски услови и податоците да ги пренесе во центарот за податоци. Во случај на прекин на врските меѓу двата центри, може да преземе улога на воздушен терминал и на тој начин да обезбеди комуникација. По потреба може да предизвика пречки во електронскиот систем на непријателот и да води електронска војна.
Турција со „Анка“ со голема предност ќе се стекне особено во борбата против тероризмот.
Со првите пробни летови, беспилотниот авион „Анка“ ќе започне во септември.http://www.trtmacedonian.com/trtworl...D0%BA%D0%B0%22
Turkey's first MEDIUM ALTITUDE LONG ENDURANCE,or MALE,unmanned aerial vehicle is set for the test flights. The MALE unmanned vehicle is totally indigenous and designed,produced and assembled by Turkish engineers. The MALE has a service ceiling of 30000 feet with an endurance of 24 hours. It has a fuselage range length of 9 metres and a wing span of 17 metres.
In the meantime TAI are busy developing a UCAV Anka Block B which is to be equipped with an SAR radar, redundant SAT-COM and armed with Cirit a 2.75" laser guided rockets and UMTAS long range antitank missile. Anka Block B is expected to roll out late next year or early 2012, test flights to be conducted in 2012.
 
Член од
29 август 2010
Мислења
13
Поени од реакции
2
Plus

ПРОМОВИРАН ПРВИОТ ТУРСКИ БЕСПИЛОТЕН АВИОН "АНКА"Posted 17.07.2010 11:50:45 UTC
Updated 17.07.2010 11:50:45 UTC


Првиот беспилотен авион „Анка“ на Турција од хангарот излезе со свечена церемонија.
Стапувањето во акција на Анка ќе има голем придонес во борбата на Турција против тероризмот.
Со производството на „Анка“ по САД и Израел, Турција стана трета земја во светот која произведува беспилотно летало.
Беспилотното летало на средна височина и на подолг домет во воздух може да остане 24 часа, а исто така може да лета на 9 илјади метри височина над морето.
Беспилотнот авион може да фотографира и снима деноноќно во сите временски услови и податоците да ги пренесе во центарот за податоци. Во случај на прекин на врските меѓу двата центри, може да преземе улога на воздушен терминал и на тој начин да обезбеди комуникација. По потреба може да предизвика пречки во електронскиот систем на непријателот и да води електронска војна.
Турција со „Анка“ со голема предност ќе се стекне особено во борбата против тероризмот.
Со првите пробни летови, беспилотниот авион „Анка“ ќе започне во септември.http://www.trtmacedonian.com/trtworl...D0%BA%D0%B0%22
Turkey's first MEDIUM ALTITUDE LONG ENDURANCE,or MALE,unmanned aerial vehicle is set for the test flights. The MALE unmanned vehicle is totally indigenous and designed,produced and assembled by Turkish engineers. The MALE has a service ceiling of 30000 feet with an endurance of 24 hours. It has a fuselage range length of 9 metres and a wing span of 17 metres.
In the meantime TAI are busy developing a UCAV Anka Block B which is to be equipped with an SAR radar, redundant SAT-COM and armed with Cirit a 2.75" laser guided rockets and UMTAS long range antitank missile. Anka Block B is expected to roll out late next year or early 2012, test flights to be conducted in 2012.

ова се некои од турските најнови воени проекти кои дебело коштат

Види го ова: За основа е земен италијанскиот агуста, турција планира производство на 51-90 вакви а има и заинтересирани за извоз: азербејџан, малезија, пакистан, јордан, оае
Најновиот производ на Отокар армаТурција е една од 8-те држави кои учествуваат во развојот на Ф-35 Лајтнинг и во 2013 г почнува 100% сопствено производство на најмалку 116 авиони


Тенкот митуп алтај е во фаза на истржување а турција планира производство на 1000 вакви тенкови во 4 генерацииавтоматска пушка мехметчик


--- надополнето ---

TUHP-149, турски Транспортен хеликоптер (турција веќе под лиценца го произведува еврокоптерот)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.108
Поени од реакции
3.359
Како што се очекува Турција во 2020 година ќе биде во ТОП 10 економии во светот.
Ама тоа очекување тешко да се исполни. Турција мислам дека е на 17 место, а 15 место и бега многу.

--- надополнето ---

ова се некои од турските најнови воени проекти кои дебело коштат

Види го ова: За основа е земен италијанскиот агуста, турција планира производство на 51-90 вакви а има и заинтересирани за извоз: азербејџан, малезија, пакистан, јордан, оае
Најновиот производ на Отокар армаТурција е една од 8-те држави кои учествуваат во развојот на Ф-35 Лајтнинг и во 2013 г почнува 100% сопствено производство на најмалку 116 авиони


Тенкот митуп алтај е во фаза на истржување а турција планира производство на 1000 вакви тенкови во 4 генерацииавтоматска пушка мехметчик


--- надополнето ---

TUHP-149, турски Транспортен хеликоптер (турција веќе под лиценца го произведува еврокоптерот)

Овие сите погоре се ефтини копии на Американските воени проекти. Знаеш нешто како Кинеските копии на моб. телефони, или пак, уште подобро, како Кинеските копии на Руските авиони.

--- надополнето ---

И Иран денес прави вакви ефтини копии.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom