Тука коментираме книги

Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Може нова read only тема да се отвори со постов.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
61
Поени од реакции
85
Ke prijavam samo dve :
Solunski Atentatori i Golemi i mali .
Na niv se secavam zasto se filmuvani(film,serija),a drugite i da gi imam citano nisto ne pomnam .
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
20/100.
П.с. Птиците од ланските гнезда е толку лоша, што се чудев како можела да добие Роман на годината. Друга книга сигурно повеќе заслужува од оваа.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
20/100.
П.с. Птиците од ланските гнезда е толку лоша, што се чудев како можела да добие Роман на годината. Друга книга сигурно повеќе заслужува од оваа.
Птиците од ланските гнезда беше во финале со Резервен живот од Лидија Димковска и Историја на луѓето што умреа од страв од Ермис Лафазановски. Who knows...
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Птиците од ланските гнезда беше во финале со Резервен живот од Лидија Димковска и Историја на луѓето што умреа од страв од Ермис Лафазановски. Who knows...
Не знам за Историјата..., ама Резервен живот е стопати подобар роман од Птиците. Моментално го читам и многу ме бендисува.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.789
Поени од реакции
6.992
Вчера ја завршив ,,Детството на Исус'' од Џон Максвел Куци. Се движи помеѓу утопија и дистопија, кафкијански (што е карактеристично за Куци). Ја препорачувам целосно. Кога се чита се има чувство дека не се случува ништо, а многу убаво лизга. Отвара некои филозовско-етички прашања. Одамна ме нема треснато некоја книга толку.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
hi, ja samo da prasam

ima li citano nekoj ju nesbe? denes ja zavrsiv duh (redbreast) ama mojata navika da ne znam nisto pred kniga film izgleda me poeba, navodno ovaa da ti bila veke treta mislam od serija knigi so glavniot protagonist, ama za sva srekja nemase nekoja povrzanost so starite osven edna dve referenci tuku tamu

e sega da prasam, koja e sledna posle duh i dali prodolzuva so (side) slucajot na koj nagovesti deka ke raboti, samo sakam razvrska ako prodolzuva, ako ne, nejkam da prodolzam da go citam poso ne mi se naj naj vakvite krimi trileri

hfala
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ја имам читано првата книга за Хари Хуле, Лилјак и се сеќавам не ми се свиѓаше. Снешко ја читав скоро, добра ми беше и покрај тоа што веќе го знаев виновникот, зашто го гледав филмот. Не знам за Дух не сум ја читал, али претпоставувам ако не ти легнал, нема да ти се свиѓа и да го продолжиш. Швеѓаните ми имаат подобри крими трилери, Норвежанецов Несбе од друга страна иако е може најпознат, ми е малце оверрејтед.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
hi, ja samo da prasam

ima li citano nekoj ju nesbe? denes ja zavrsiv duh (redbreast) ama mojata navika da ne znam nisto pred kniga film izgleda me poeba, navodno ovaa da ti bila veke treta mislam od serija knigi so glavniot protagonist, ama za sva srekja nemase nekoja povrzanost so starite osven edna dve referenci tuku tamu

e sega da prasam, koja e sledna posle duh i dali prodolzuva so (side) slucajot na koj nagovesti deka ke raboti, samo sakam razvrska ako prodolzuva, ako ne, nejkam da prodolzam da go citam poso ne mi se naj naj vakvite krimi trileri

hfala
Имам читано една од него, мислам дека се викаше Ловци на глави или така нешто. Мислам дека и филм има. Не ми остави никаков впечаток, многу досаден е како за комерцијален трилер автор, на пример Донато Каризи е далеку подобар од овој. Ако сакаш вакви книги - Шепнувачот од Каризи е доста забавна книга.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Ја имам читано првата книга за Хари Хуле, Лилјак и се сеќавам не ми се свиѓаше. Снешко ја читав скоро, добра ми беше и покрај тоа што веќе го знаев виновникот, зашто го гледав филмот. Не знам за Дух не сум ја читал, али претпоставувам ако не ти легнал, нема да ти се свиѓа и да го продолжиш. Швеѓаните ми имаат подобри крими трилери, Норвежанецов Несбе од друга страна иако е може најпознат, ми е малце оверрејтед.
Hari Hule i site klise trope-a. Ne znam zaso olku e precenata knigava, a i likov.

Имам читано една од него, мислам дека се викаше Ловци на глави или така нешто. Мислам дека и филм има. Не ми остави никаков впечаток, многу досаден е како за комерцијален трилер автор, на пример Донато Каризи е далеку подобар од овој. Ако сакаш вакви книги - Шепнувачот од Каризи е доста забавна книга.
Me zanimase poso nagovesti deka ke prodolzi da istrazuva i ne mi dava srce da ostaam ako moze da znam so se desilo i ponatamu, inaku samo nebiten del od razvrskata na eden pogolem slucaj e.

Inaku citana mi e Sepnuvacot odamna, super e. Za zal samo nea od likov. Sleden fix za triler - ke go pregledam sto drugo ima.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Hari Hule i site klise trope-a. Ne znam zaso olku e precenata knigava, a i likov.



Me zanimase poso nagovesti deka ke prodolzi da istrazuva i ne mi dava srce da ostaam ako moze da znam so se desilo i ponatamu, inaku samo nebiten del od razvrskata na eden pogolem slucaj e.

Inaku citana mi e Sepnuvacot odamna, super e. Za zal samo nea od likov. Sleden fix za triler - ke go pregledam sto drugo ima.
Ако ти е читана таа, ко така од него Владетел во сенка види ја, тоа е вториот дел од Шепнувачот исто така си вози перфектно.
Ако сакаш малку некомерцијален, прекрасно напишан трилер, ти го препорачувам Клубот Дима од Артуро Перез Реверте. Според него е направен филмот 9тата порта со Џони Деп, иако во филмот е прикажан само дел од книгата, а не целата приказна. Мислам дека ќе ти се допадне.
 
Член од
1 јуни 2014
Мислења
191
Поени од реакции
281
Ако ти е читана таа, ко така од него Владетел во сенка види ја, тоа е вториот дел од Шепнувачот исто така си вози перфектно.
Ако сакаш малку некомерцијален, прекрасно напишан трилер, ти го препорачувам Клубот Дима од Артуро Перез Реверте. Според него е направен филмот 9тата порта со Џони Деп, иако во филмот е прикажан само дел од книгата, а не целата приказна. Мислам дека ќе ти се допадне.
+1 и од мене за Клубот Дима,паметам откога ја прочитав решив да го гледам филмот одново и нормално ме разочара,иако првично ми беше супер кога излезе пред 20 години.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Како трилер одлична е “Убави девојки“ од издавачка куќа Сакам книги. “Шепнувачот“ мене ми се допадна, ама според мене многу е подобра “Човекот од маглата“, па потоа и “Господар на злото“ и “Ловец на души“ (последниве 4ри сите се од Каризи). “Господар од сенките“ ја немам читано, а гледам дека Матица имаат нова книга издадено од него.

“Клубот Дима“ мене лично не ми се допадна, дури пробав да го гледам и филмот. “Душокршачот“ (исто издание Сакам книги) има ветувачки почеток, можеби и таа ќе ви се допадне.

Го има некој читано Першон? “Линда“ си ја купив, а никако да ја почнам, а притоа земав и нешто од Бери кој ми остави позитивен впечаток првиве 100тина страници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom