Тука коментираме книги

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Нешто да ти кажам - Ханиф Курејши
Или - Или


Станува збор за животот на Џамал Карим, средовечен психоаналитичар кој живее во Лондон, разведен со еден син. Книгата има од се по нешто опфаќајќи период од 70тите години во Лондон, политика, ислам, расизам, хедонизам и слично. Ликовите исто ми се видоа доста интересни, почнувајќи од сестра му која е тетовирана и испирсана пакистанка со неколку деца од непознати јунаци и без влакна на јазикот како целосен антипод на резервираниот и тивок Џамал, неговиот пријател познат драматург кој е нов дечко на сестра му и обожаваат да одат на садо мазо забави, и неговата прва љубов Аџита со кого ќе се сретне повторно. Зад сите случувања имам впечаток дека пополека се одвива и помирување со неговата екс сопруга и поправање на неговиот брак. Книгата ми се виде интересна од аспект на ликови и дешавки, само некако е плитка во однос на приказна.

3,5/5

Ѓубре - Ирвин Велш
Или - Или

Книгата се врти околу детективот на Единбуршката полиција Брус Робертсон, кој е гад од човек. Ликот на Брус е олицетворение на сите негативни особини кои постојат, полн со омраза, расизам, сексизам, коруптивен, крадец, корисник на дрога, со други зборови анти херој. Капак на се од гадната храна што ја јаде цело време, човекот има закачено тенија која се провлекува низ книгата на интересен начин. Книгата го следи животот на инспекторот Брус Робертсон со наратив во прво лице и неговите дешавки со колегите, жени, неговата бивша сопруга и слично. Кон крајот на книгата на човекот ќе имплодира.

Книгата е забавна и напишана со различен речник од тој што сум навикнал да читам па ми требаше време да се прилагодам да читам пцовка во секој втор збор. Другите ликови исто така се со изразити персонални карактеристики и со различно разбирање во однос на однесувањето на Брус Робертсон. Иако е добра книга морам да признаам дека не ми е баш по мој вкус.

3,5/5

Ти не си странец тука - Адам Хаслет
Темплум

Книгата се состои од 9 кратки раскази (верзијата на Темплум има 6, од за мене нејасни причини не се преведени сите). Феноменален раскажувач е Хаслет, уште при првиот расказ “белешки до мојот биограф” ме дамлоса и не ми се веруваше дека може толку многу да ме погоди и да има толкава длабочина а сепак во толку малку страни доловена расказ од дваесетина страници.

Расказите сите се базирани на истиот принцип со главен лик кој се соочува со ментален или психолошки проблем и нивните односи со блиските и општеството како и нивните размислувања и како се носат со таквата состојба, нивниот однос со светот.

Одлични приказни, одлично раскажување. Единствено не ми е јасно зошто Темплум не ги обработил целосно и фалат три раскази.

5/5
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Препорака за книга за почетник?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.641
BBC по 2 слични проекти, прават листа насловена како:

100 книги што мора да ги прочиташ пред да умреш.

За таа цел, биле прашани стотици автори и книжевни експерти, и еве што испаднало со листата: (не се рангирани книгите, редоследот е тотално рандом. Болдираното - го имам прочитано или го читам во моментов):

  1. The Shadow of the Wind, by Carlos Ruiz Zafon
  2. Captain Corelli's Mandolin, by Louis de Bernieres
  3. Memoirs of a Geisha, by Arthur Golden
  4. One Hundred Years of Solitude, by Gabriel García Marquez
  5. The Alchemist, by Paulo Coelho
  6. Watership Down, by Richard Adams
  7. The Secret History, by Donna Tartt
  8. The Lovely Bones, by Alice Sebold
  9. Atonement, by Ian Mcewan
  10. Cold Comfort Farm, by Stella Gibbons
  11. Kite Runner, by Khaled Hosseini
  12. The Woman in White, by Wilkie Collins
  13. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, by Douglas Adams
  14. Pride and Prejudice, by Jane Austen
  15. The Lord of the Rings, by J.R.R. Tolkien
  16. Jane Eyre, by Charlotte Brontë
  17. Harry Potter series, by J.K. Rowling
  18. To Kill a Mockingbird, by Harper Lee
  19. The Bible
  20. Wuthering Heights, by Emily Brontë
  21. 1984, by George Orwell
  22. His Dark Materials trilogy, by Philip Pullman
  23. Great Expectations, by Charles Dickens
  24. Little Women, by Louisa May Alcott
  25. Tess of the D'Urbervilles, by Thomas Hardy
  26. Catch-22, by Joseph Heller
  27. The complete works of Shakespeare
  28. Rebecca, by Daphne DuMaurier
  29. The Hobbit, by J.R.R. Tolkien
  30. Birdsong, by Sebastian Faulks
  31. The Catcher in the Rye, by J.D. Salinger
  32. The Time Traveler's Wife, by Audrey Niffenegger
  33. Middlemarch, by George Eliot
  34. Gone With the Wind, by Margaret Mitchell
  35. The Great Gatsby, by F. Scott Fitzgerald
  36. Bleak House, by Charles Dickens
  37. War and Peace, by Leo Tolstoy
  38. Brideshead Revisited, by Evelyn Waugh
  39. Crime and Punishment, by Fydor Dostoevsky
  40. The Grapes of Wrath, by John Steinbeck
  41. Alice in Wonderland, by Lewis Carroll
  42. The Wind in the Willows, by Kenneth Grahame
  43. Anna Karenina, by Leo Tolstoy
  44. David Copperfield, by Charles Dickens
  45. The Chronicles of Narnia, by C.S. Lewis
  46. Emma, by Jane Austen
  47. Persuasion, by Jane Austen
  48. Winnie-the-Pooh, by A.A. Milne
  49. Animal Farm, by George Orwell
  50. The Da Vinci Code, by Dan Brown
  51. A Prayer for Owen Meany, John Irving
  52. Anne of Green Gables, by L.M. Montgomery
  53. Far From the Madding Crowd, by Thomas Hardy
  54. The Handmaid's Tale, by Margaret Atwood
  55. Lord of the Flies, by William Golding
  56. Life of Pi, by Yann Martel
  57. Dune, by Frank Herbert
  58. Sense and Sensibility, by Jane Austen
  59. A Suitable Boy, by Vikram Seth
  60. A Tale of Two Cities, by Charles Dickens
  61. Brave New World, by Aldous Huxley
  62. The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, by Mark Haddon
  63. Love in the Time of Cholera, by Gabriel García Marquez
  64. Of Mice and Men, by John Steinbeck
  65. Lolita, by Vladimir Nabokov
  66. The Count of Monte Cristo, by Alexandre Dumas
  67. On the Road, by Jack Kerouac
  68. Jude the Obscure, by Thomas Hardy
  69. Bridget Jones's Diary, by Helen Fielding
  70. Midnight's Children, by Salman Rushdie
  71. Moby Dick, Herman Melville
  72. Oliver Twist, by Charles Dickens
  73. Dracula, by Bram Stoker
  74. The Secret Garden, by Frances Hodgson Burnett
  75. Notes From a Small Island, by Bill Bryson
  76. Ulysses, by James Joyce
  77. The Bell Jar, by Sylvia Plath
  78. Swallows and Amazons, by Arthur Ransome
  79. Germinal, by Emile Zola
  80. Vanity Fair, by William Makepeace Thacker
  81. Possession, by A.S. Byatt
  82. A Christmas Carol, by Charles Dickens
  83. Cloud Atlas, by David Mitchell
  84. The Color Purple, by Alice Walker
  85. The Remains of the Day, by Kazuo Ishiguro
  86. Madame Bovary, by Gustave Flaubert
  87. A Fine Balance, by Rohinton Mistry
  88. Charlotte's Web, by E.B. White
  89. The Five People You Meet in Heaven, by Mitch Albom
  90. Adventures of Sherlock Holmes, by Sir Arthur Conan Doyle
  91. The Faraway Tree Collection, by Enid Blyton
  92. Heart of Darkness, by Joseph Conrad
  93. The Little Prince, by Antoine de St.-Exupery
  94. The Wasp Factory, by Iain Banks
  95. A Confederacy of Dunces, by John Kennedy Toole
  96. A Town Like Alice, by Nevil Shute
  97. The Three Musketeers, by Alexandre Dumas
  98. A Clockwork Orange, by Anthony Burgess
  99. Charlie and the Chocolate Factory, by Roald Dahl
  100. Les Miserables, by Victor Hugo
Или 18 од 100 (16 завршени и 2 ги читам моментално). Добро е, имам уште многу за живеење!
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Списоков ме плаши по малку, не затоа што имам некои 20тина книги прочитани од него, туку што ги имам скоро 90% во своја сопственост, и сеа дали да продолжам да ја исполнувам листава или како што ќе рече Спанџо Бобовски да си го живеам животот :D
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Коељо и Бриџит Џонс? :pos::vozbud:
Каде вака? Каде со 0 драми настрана од Шекспир? Дон Кихоте? Достоевски само една?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.641
Коељо и Бриџит Џонс? :pos::vozbud:
Каде вака? Каде со 0 драми настрана од Шекспир? Дон Кихоте? Достоевски само една?
Затоа листата не е насловена: најдобрите 100, или најквалитетните сто или нешто слично. Тривијалната книжевност дури и засебно се проучува во акедемските кругови ширум светот. По мое мислење, затоа и се вметнати такви наслови во листата, за да се види секој аспект на книжевноста. Ете, дури, видов, еден автор го ставил Watchmen како негов фаворит. Ако нешто навистина фали, во тој случај, по мое мислење, е поезија. Или можеби има, но мене не ми се познати насловите.

Инаку, на сајтот на BBC ги има изборите на секој автор поединечно и образложение на причините за тој избор. Па кој го интересира: https://www.bbc.co.uk/programmes/p050hqy1
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Кај нас ако направат анализа на тоа што се чита ќе испадне Сидни Шелдон, Лисинда Рајли и Пам Џеноф се најпопуларни автори а Сакам Книги е најпопуларна издавачка куќа.:D

Барем тоа е впечатокот што го добивам во ФБ групата за размена на прочитани книги и книжевни муабети.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Имам 18 прочитано и уште 10тина започнато или моментално ги читам.

И јас имам таков впечаток. Ама пак, 80-90% од членовите на групата се жени. :D Затоа не е ни чудно што читаат Стил, Рајли, Шелдон, Алимпиќ...а најчитан е Мисо!

Инаку до крајов на месецов имате книги по 150 ден. во Просветно, уште неколку дена по 330 ден. одредени книги во Икона, и по 99 ден. книги на српски во Топер. Имате слики на нивните фб страни.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Кај нас ако направат анализа на тоа што се чита ќе испадне Сидни Шелдон, Лисинда Рајли и Пам Џеноф се најпопуларни автори а Сакам Книги е најпопуларна издавачка куќа.:D

Барем тоа е впечатокот што го добивам во ФБ групата за размена на прочитани книги и книжевни муабети.
Фејсот понекогаш дава искривена и недоволно комплетна слика околу тоа што точно се чита. Пример, оние кои имаат изградено вкус на постулатот на чик-лит, без притоа да си дадат шанса за нешто подобро, да еволуираат, нивните постови ќе бидат најзастапени. Јер нивното читање го сметаат како реалити шоу, и мораат да се покажат у светло дека „отскокнуваат“ од класичните шмизли кои воопшто и не фаќаат книга. Трагичното е што кога ќе стапиш во некаков разговор за литература со нив, они го водат со муабетот „јас вака ја доживеав книгата, мене ова ми се допадна, јас ова го научив, според мене, јас вака, јас онака... итн, што ај да речам книгата у принцип и треба лично да се сфати, но од неа треба и малку пообјективно да се согледуваат работите, да се води дискусијата на тоа што писателот сакал да долови со реакцијата на ликовите. Многу слично е како споредба на квалитетна политичка дебата и кооперациски муабет.
Ја завртев малку работава во друг колосек, поентата ми е, ваквиве типови да, ги има во голема бројка, но постојат и оние скриени кои не се ескпонираат толку по социјалните мрежи, а читаат далеку поквалитетна литература. Бројката не е занемарувачка и е во константен пораст, барем во последниве неколку години како пратам што отприлике се чита кај нас. Можеби сме 30-40% вака груба проценка, што и не е малку. Само треба повеќе храброст да собереме да промовираме квалитетни мислења, ништо друго.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.641
Јас мислам дека 90% од тие во групата не ни читаат, туку од помодарство постираат слики од книги, колку да се пофалат колку "елоквентни" се. Јас се обидував да фатам приклучок во коментари под нивните мислења со една многу поинаква книжевност од таа таму, но кога увидов дека сум еден од ретките или единствен, се откажав и ја отследив групата.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Јас мислам дека 90% од тие во групата не ни читаат, туку од помодарство постираат слики од книги, колку да се пофалат колку "елоквентни" се. Јас се обидував да фатам приклучок во коментари под нивните мислења со една многу поинаква книжевност од таа таму, но кога увидов дека сум еден од ретките или единствен, се откажав и ја отследив групата.
Не е работата за инаквоста, ете јас се обидов и со наједноставни примери на полесни романчиња да им илустрирам дека не се врти се` околу оноа како они лично си ја сфаќаат книгата, па немав никаков одговор. Као имаше некоја дискусија за Спаркс, им се убацив за ликот на Ландон во Чекори за сеќавање, овие штама. Може и таква книга да се дискутира, само што нивната мрзеливост и тривијалност не го дозволува тоа.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Ај еве да земеме дека за вкусови не се разговарало и некои стварно сакале да читаат “лесна литература” и мозокот да им бил на пасење, што и да значи тоа. Самата обработка на книгите што им ги продаваат е тежок аматеризам. Им прават превод на превод или преводот личи дека го шлапнале на Гугл Транслејт и го туриле во книга како таков. Лектура дека прават....аха да :icon_mrgr:

И за тоа ќе им наплатат 400 денари. За тие пари да ја читаш истата љубовно/трилер/историска приказна преџвакана по илјадити милионити пат со ужасен превод :)

Вкусови my ass.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Ај еве да земеме дека за вкусови не се разговарало и некои стварно сакале да читаат “лесна литература” и мозокот да им бил на пасење, што и да значи тоа. Самата обработка на книгите што им ги продаваат е тежок аматеризам. Им прават превод на превод или преводот личи дека го шлапнале на Гугл Транслејт и го туриле во книга како таков. Лектура дека прават....аха да :icon_mrgr:

И за тоа ќе им наплатат 400 денари. За тие пари да ја читаш истата љубовно/трилер/историска приказна преџвакана по илјадити милионити пат со ужасен превод :)

Вкусови my ass.
Страшен е овој податок дека одредени големи издавачки куќи со децении издаваа голем број на наслови (од чик-лит до класици) со подпросечна обработка на истите, врбувајќи сосема незначајна бројка на работна рака, исплаќајќи ги со минорна сума на пари, за да подоцна тој квази-продукт го продаваат со астрономски цени. Виделе рајата на што се пали и правеле масовна продукција на срање. Дури и чик-литот го усрале до таа мера што како што викаш со Гугл транслејт преведувале цели пасуси. А тука институциите за контрола на квалитет мирно си молчат. Јер, раја не реагирала на шундов. Интересно е што во последно време истата раја почнала да ги забележува овие малигни заболувања, па се надевам ќе почне сe` почестото пријавување па и казнување на овие издавачки куќи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom