Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Се логирав специјално за случајов со Мок и оној Стојкоски што не знае А да зуцне, абе племето да ви се сотре! Дарио комплетно ставен на игнор :mad:
Чекај сеа некој од нортмакедоницанците коа ќе се јави со албанофобија и зошто Дрита да не оди. Рака на срце меѓу овој црепов и Дрита, Дрита треба да оди. Но, она беше 2016та, една вајлд требаше за Дарио сега
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Чекај сеа некој од нортмакедоницанците коа ќе се јави со албанофобија и зошто Дрита да не оди. Рака на срце меѓу овој црепов и Дрита, Дрита треба да оди. Но, она беше 2016та, една вајлд требаше за Дарио сега
Za niv dvajca (Dario i Drita) i da ima diskusii opravdani se. Crepov ne znae A na makedonski da kaze.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.948
Поени од реакции
5.506
Може не сум во право, знам дека има многу луѓе кои цел живот се посветуваат на спортот... но, за да нема вакви „оштетени“ страни, мое мислење е дека не треба да се доделуваат вајлд карти. Просто е, ако сакаш на ОИ треба да си оствариш норма.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
За ова не би да коментирам, само се молам за здравје на Дарио, да куртули од повреди, да може уште многу години рекорди да руши и да дочека ОИ после сите неправди. За тие што се помалку упатени, прочитајте тука подетално.

Јас само би се надоврзал околу нормите за ОИ и моето песимистичко (реалистичко) гледиште дека речиси е невозможно ние да фатиме норма, а за тоа се најмалку АМА НАЈМАЛКУ виновни спортистите и нивното “невложување доволно“, па за некој да каже ајде со повеќе тренинг ќе си дојде се.

Еве за споредба нашето најдобро што излегло од тука на 10км има 29:58, на 1500 ако не се лажам 3:44:98. Маратон погледнете го резултатот, мисловна именка е некој наш маратонец да истрча приближно до тие 2:11. Не ми е да доловам колку нема кај нас резултат и сме слаби, туку спротивното, колку со вакви мизерни услови успеваме да догураме само на талент и напорна работа, со 0 поддршка од државата. Е таа маргина да се бутне без поддршка од државата едноставно не може. Сакам да не сум во право, ама не гледам начин како. Не знам колку знаете ама идеална температура за трчање е од 9 до 11 степени. Да започнеме со летно време, насабјале во 5 сабајле да земеш да трчаш е 20 степени и мошне спарно, за поручек да не зборувам 35-40 степени. Да преминеме на зимно време, минусни температури, немање затворени сали за тренинг, надвор загаден воздух. Значи се сведува на тоа дека најмалку 6 месеци од годината условите според температурата се далеку од добри. Ајде да речеме дека добар атлетичар треба да има тренинзи на секакви услови дека не знаеш какви услови ќе има на некоја трка, се сложувам. Да преминеме на местата на тренинг, ако не е Скопје, имаме оштетен тартан во Охрид, нешто оштетено во Велес и толку? Децата што сакаат да трчаат на 10 години во Неготино, Кочани, Гостивар, Битола по магистрали, патишта и паркови да трчаат ли? Или во шуми? Ќе речете ако се има желба може секаде, ама дали знаете дека за вакви резултати од сликава треба најкасно до 7 години да почне дете да тренира, во 99.9% случаи после тоа е касно, мајките на 7 години да ги пуштаат децата да тренираат по магистрали, шуми и паркови ли? Во колку од градовите има школи за трчање, во колку има работа со деца? Знам Куманово како позитивен пример, Скопје исто, ајде да набројуваме градови во кои нема. Еве и во најголемиот мочан град во државава, фамозната метропола, имаш стадион кој ти работи како му прдне и исклучиво во работно време, имаш тартан во парк каде што има угорници и дрвен мост на сред тартан што ги мрзело да го направат и него со тартан, имаш кеј и парк шума, значи ако си нормален рекреативец со тенденции да напреднеш и сакаш да правиш брзини после работно време, а притоа истите се над 200 метра (под претпоставка дека двете точки во парк со мостот и угорницата се на 200 метра одалечени од вкупно 400м тартанот), тогаш ти немаш друга опција освен да ги правиш на циментото на кеј или по улици, магистрали, булевари. Парк шуми се нерамен терен за тоа, стадионот е затворен, тартанот во парк е очигледно погоден само за луѓе што шетаат со колички бебиња да им е мекичко дур газат, во тревата има дупки и не е безбедно да правиш брзини, немаш избор, имаш една и единствена опција, ама оп ќе крцнат колена ќе крцнат зглобови. Тие стипендии не се доволни да ги надополнат тие 6 месеци кога нема услови за тренинзи, ниту пак да ги заменат моменталниве места за тренинг со места каде што навистина ќе може да се тренира и да се прават подготовки со врвни атлетичари а не со брат ти или тренерот на точак што пејсира, ама и тие стипендии ги укинуваат. Извинете за долгово напишано, ама со ваква помош - непомош од државата, нема да достигнеме никакви норми и нема да дочекаме резултати за ОИ. Браво за Дарио и скромноста негова и за тоа што после секоја ваква неправда, со бес во себе, собира сили и негативната енергија ја канализира во треинг, а не во жалење и кукање.

1624405236272.png
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Да прашам дали некој имал случај каде што после потешка повреда на скочен зглоб на нога многу потешко ја користи претходно повредната нога при трчање иако е поминато долго време и направени повеќе физио терапии и рехабилитации?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk,
Претопставувам си имал истегнување преголемо а можеби и делумно скинат лигамент, е сеа има два 2 типа на повреди на скочниот и тоа висока над глуждот и ниска под, првата може и 3 месеца да не се вратиш 100% а втората обичнo за 3-4 недели си ок. Јас лани во мај/јуни се повредив 2 недели неможев да одам, не бев на физикална и до октомври на Скопски маратон уште не бев 100ка, така си треба време и е многу нормално. И да си знаеш еднаш така повреден зглоб ќе е склон на полеснo да се повреди и во иднина, и да внимаваш многу. Мене трпки ми одат коа ќе помислам на виткање на зглоб. Инаку вежби за листовите (подигнување на една нога со/без тегови) и за предните мускули на ногата се многу добри и за зглобот. И разгледај го и The Kneesovertoesguy на yt.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Може не сум во право, знам дека има многу луѓе кои цел живот се посветуваат на спортот... но, за да нема вакви „оштетени“ страни, мое мислење е дека не треба да се доделуваат вајлд карти. Просто е, ако сакаш на ОИ треба да си оствариш норма.
Се согласувам, со тоа што мислам дека ова што @FilipMKD007 го пишува е суштински - не се инвестира буквално ништо, а тие што и во такви ненормални услови покажуваат талент не им се излегува во пресрет ниту со вајлд карта. Сите знаеме дека Дарио нема да сруши светски рекорд во Токио, ама барем да се награди за тоа што го покажал до сега и така да се мотивира, кога веќе не може да се финансира достоинствено за да има сериозна екипа со тренери, масери, лекари, менаџери. Ретко во ваков спорт, индивидуален, еден спортист да има таква поддршка од јавноста, барем спортската, онаа што колку толку следи што се случува во овој спорт.
Целава ситуација е само пресликана состојба од другите сфери у ова распаднато општество.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Претопставувам си имал истегнување преголемо а можеби и делумно скинат лигамент, е сеа има два 2 типа на повреди на скочниот и тоа висока над глуждот и ниска под, првата може и 3 месеца да не се вратиш 100% а втората обичнo за 3-4 недели си ок. Јас лани во мај/јуни се повредив 2 недели неможев да одам, не бев на физикална и до октомври на Скопски маратон уште не бев 100ка, така си треба време и е многу нормално. И да си знаеш еднаш така повреден зглоб ќе е склон на полеснo да се повреди и во иднина, и да внимаваш многу. Мене трпки ми одат коа ќе помислам на виткање на зглоб. Инаку вежби за листовите (подигнување на една нога со/без тегови) и за предните мускули на ногата се многу добри и за зглобот. И разгледај го и The Kneesovertoesguy на yt.
Мојата повреда е како прво опишаната таканаречен "high ankle sprain" многу гадна повреда налик несериозна без посебни отоци или модрила, но фатална веќе еве година ипол не ми е иста левата нога пробував повеќе пати да се враќам на трчање посериозно но правев грешка пребрзо сакав да се вратам во времето пред повредата а фудбал или некој друг спорт што бара нагли движења не ни помислувам да играм. Секако тука игра улога и психата мислам дека и доста непотребно си ја оптеретувам главата. Почнав посериозни вежби за листови и зглоб и има подобрувања но не сум сигурен дека ќе можам да ја користам под голем напор.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Се логирав специјално за случајов со Мок и оној Стојкоски што не знае А да зуцне, абе племето да ви се сотре! Дарио комплетно ставен на игнор :mad:
прво никој од атлетичарите нема норма, сите кандидати од Македоија за Токио во атлетика би оделе само со вајлд карта- тоа значи дека МОК заедно со АФМ можат да одлучат кој да оди. Второ, некое неофицијално правило (не го следат секогаш) е дека ако некој искористил досега вајлд карта нема веќе можност за вајд карта, пример Дрита има веќе користено вајд карта за Рио 2016. Трето, Дрита има само ептен минимално повреден резултат од тој на Дарио остварен 1095 иааф поени спрема 1088, а цела јавност падна на газ како да го бутнала светскиот рекорд, а не да трчала 400м со препреки - дисциплина која жените ја трчаат тек во последните 15 год. Притоа и Шилегов денес беќе воодушевен давајаќи и 100000денари, унапредувајќи ги притоа нели меѓуетничките односи. Четврто, Стојоски кој едвај доби право за настап бидејќи имаше настапи за Србија, јавно се исмеваше на ФБ на неуспехот на Дарио/МЦ, притоа нејќе/незнае македонски и може да се добие впечаток дека Македонија ја користи само да се прошета и да прцне нешто во олимпиското село. Бидејќи и тој нема норма, за такво однесување не би му дал да користи вајлд карта. И пето, Кираџиеви дадоа интересен предлог, да се направи допинг контрола на најтесните кандидати, може интересни резултати да има.
Автоматски споено мислење:

За ова не би да коментирам, само се молам за здравје на Дарио, да куртули од повреди, да може уште многу години рекорди да руши и да дочека ОИ после сите неправди. За тие што се помалку упатени, прочитајте тука подетално.

Јас само би се надоврзал околу нормите за ОИ и моето песимистичко (реалистичко) гледиште дека речиси е невозможно ние да фатиме норма, а за тоа се најмалку АМА НАЈМАЛКУ виновни спортистите и нивното “невложување доволно“, па за некој да каже ајде со повеќе тренинг ќе си дојде се.
норми во атлетика тешко се остваруваат ама од друга страна бидејќи е индивидуален спорт влогот во професионален атлетичар чини трошки во споредба со фудбалер/кошаркар. За споредба, само за реновирање на отворениот стадион во Велес (тартанот е оставен на немилост и прекопан X пати) во последните 10год е потрошено над 1М еур. Клубот од Велес во фудбал чини можеби 100К еур годишно. Е сега замислите некој да направи академија за атлетика и такви пари да вложи во млади категории и во неколкумина како Дарио. Премии/надници од митинзи во атлетиката земаат само кремот на атлетичарите, значи еден сосема солиден и успешен атлетичар во светски рамки мора да работи за да преживее, па така државата мора да има стратегија и ваквите спортисти да ги вработува во МВР, АРМ и слично за да можат професионално да тренираат и да бидат растеретени за егзистенцијални потреби.
Со државна стратегија и одреден влог како и за другите спортови сосема е можно да се достигнат норми и медали, и тоа со многу поголеми шанси од фудбал/кошарка/ракомет.
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Ај уште едно кратко видео од мене за убаината на Пелистер ултра трејл :)


Преубава природа
Спремен си за 66ка Галичица за едно 12 саата :D

Ја да пријавам DNF, закаснив на старт 3мин уште тогаш се виде денот каков е :D
Па залетав со 4:00 пејс по удолници и испромашивме маркации со еден и изгубиме 15-20минути, па почнаа благи угорници и сфатив дека не ми се живее у моментот и ајде назад по асфалт 13км среќа кола не сретна и не врати до Нижеполе.

Здравје август на 20ка ќе одам Пелистер, недела дена пред тоа Крушево полу, па Чупино 40ка и треба да сум спремен за Галичица 66ка :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас на другата на Пелистер ќе одам во август и на Галичица на 40ка изгледа. Не можев да ве дружам оваа трка, ич не се спремив, страв ми беше да не погинам хахааха.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Спремен си за 66ка Галичица за едно 12 саата :D

Ја да пријавам DNF, закаснив на старт 3мин уште тогаш се виде денот каков е :D
Па залетав со 4:00 пејс по удолници и испромашивме маркации со еден и изгубиме 15-20минути, па почнаа благи угорници и сфатив дека не ми се живее у моментот и ајде назад по асфалт 13км среќа кола не сретна и не врати до Нижеполе.

Здравје август на 20ка ќе одам Пелистер, недела дена пред тоа Крушево полу, па Чупино 40ка и треба да сум спремен за Галичица 66ка :D
Море на почетокот и јас се мислев дал да продолжам, како зомби бев првиот саат време ... со едвај 4 саата сон.
Делот од Цапарска до Врв Пелистер е брутален ... и тие средни 20К од трката нема маркации ама апла нема.
Не сум зборел до сега за маркации, ама ова е стварно лошо, нема маркации на доста гол отворен технички предел.

Друга забелешка ми е дека стварно има стока народ, како можеш да си дозволиш на таа убавина (национален парк) да врлаш кесенца од гелови и шишенца вода, 5-6 пати начекав фрлено покрај патот, нешто собрав шо можев у ранче.

Галичицаца ако ја истерам под 13Ч ќе биде топ :) ... лани ептен ме фати стомак (најверојатно од тоа супата на Превој).



1624914387520.png
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Поооооууу пајажинине на патекине на Водно, секој ден по 100 пати поминуваат луѓе и пак сплетено :pos:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Поооооууу пајажинине на патекине на Водно, секој ден по 100 пати поминуваат луѓе и пак сплетено :pos:
Ќути... но, тие се трпат. Гасениците кога беа... е тоа беше хорор.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Кршиш мало гранче (ама мало, немој цела шума да ја досотрете вие) и мафташ пред тебе од време на време....додека има шума, после кога ќе ја сотре гасеницата зелениката и дабот, а боровиот четник ќе ги сотре боровите, ќе му ја мислиме. Сега ни против комарци не се прска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom