Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Ме интересира дали имате и користите foam roller? Многу ми се стегнати листовите и позади хемс и бутови, се мислам да зеам еден. Ако имате од кај сте го купиле?
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Ме интересира дали имате и користите foam roller? Многу ми се стегнати листовите и позади хемс и бутови, се мислам да зеам еден. Ако имате од кај сте го купиле?
Јас мојот го земав од Декатлон.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Ме интересира дали имате и користите foam roller? Многу ми се стегнати листовите и позади хемс и бутови, се мислам да зеам еден. Ако имате од кај сте го купиле?
Јас го земав овој
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас вака, off the record, само да си кажам дека победничката на VMTM Аринета Мула е најдоброто нешто што му се случило на спортов/планинарењето. Се запознавме, промуабетивме, изгуглајте и ја животната приказна... :cuc: must follow на Инстаграм исто.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Одамна нема мислење на темава, имаше драми периодов кои настанаа поради доделување на стартно бројче на друг (поради неможност да присуствува тој што го земал за него), па имаше спротиставени ставови, дали е исправно или не.
Малку сум револтиран од коментари на луѓе кои без проблем менуваа имиња на бројчиња за први 3 места на нивни трки, и тоа откако завршуваше трката, а сега се против трчање со туѓо бројче кај луѓе рекреативци што над 2 часа истрчале полумаратон. Не ја разбирам малку организациската страна што е на мислење дека треба да пропадне бројчето ако не си во можност да трчаш поради повреда или други обврски. Значи од 100 пријавени, 80 ако не можат да дојдат, треба 20 луѓе да се појават според нивната логика, место да има можност друг да си трча со тие бројчиња, односно да можеш да си го подариш бројчето на некој близок. И друга работа што е епилогот, ако поради ваква бизарна причина се спротиставиш со толпа рекреативци, кои следна година нема да ти дојдат, па трките постојат ради луѓето, сигурно немаше никој да му е гајле ако само се одземеше второто место и на тоа завршеше. “Извинете сега увидовме пропуст, нема да е коректкно за другите ако машки резултат рачунаме во женска конкуренција“ и тоа е тоа.

Иначе посетив пак аутлетите во Лисиче после неколку месеци апстинирање, мислев ќе има некој добар попуст со 70% ама ништо. Поарно земете патики од СЦМ, цените се исти, бар ќе си најдете најнови моделчиња и најдобри дизајни на моделите. Лисиче двата аутлети се катаклизма. Едниов има модели од 2016 изгазени црни цели, ги допираш црно ти оставаат на раце, цели деформирани, тоа ултрабуст моделите на Адидас доле стиропорот место бел станат црн, а ценава вришти 9-10к. Овој другиов празни рафтови, по 10 пара машки патики и 15 женски, и тоа трае веќе година ипол, пропаднаа и двата начисто. Зборувам за патики за трчање, за пешачење и удобно газење секогаш ги има Дауншифтер и Револушн така да за тоа опремени се. Пегасус 38 се 5733 во Најк во СЦМ, 37мицата исто, во аулетот во Лисиче ги има Пегасус 36 за 5600, Реакт Милер за 6300, заврши тоа време кога најнови квалитетни патики се наоѓаа за 2к-4к во аутлети. За женски малку поокеј се цените во Лисиче, ги имате за 4к 38ца Пегасус, 4к Реакт Милер, Винфло 7 беа некоја пристојна цена 3к и нешто ама слабо бројчиња, ги имате исто Zoom Fly 3 за 4-5к. Од бројчиња 39 за женски имаше од сите овие, другите бројчиња не до толку.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Хах

Ги читав коментарите кај Перо Камиказа.
Ако добро разбрав тој што го заменил бројот бил маж, а бројчето се водело на жена и освоил место на подиум. Македонско-афрички случај, класика. И после имаш подоле крв-коментари со "аргументи".
Мене ми личи на пропуст на организаторот, со тоа што не ги знам сите детаљи од случкава. Го критикуваа Кире од Скопски дека не враќале пари за откажан настан и сл., мада, кога се откажа Скопски поради Диво насеље, следната година важеа котизациите од претходната.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Хах

Ги читав коментарите кај Перо Камиказа.
Ако добро разбрав тој што го заменил бројот бил маж, а бројчето се водело на жена и освоил место на подиум. Македонско-афрички случај, класика. И после имаш подоле крв-коментари со "аргументи".
Мене ми личи на пропуст на организаторот, со тоа што не ги знам сите детаљи од случкава. Го критикуваа Кире од Скопски дека не враќале пари за откажан настан и сл., мада, кога се откажа Скопски поради Диво насеље, следната година важеа котизациите од претходната.
Повеќе бројчиња од повеќе тимови беа подарени на некој друг ако тој што го купил првично бројчето, не бил во можност да трча. Ова се правело на Скопски, а и на сите други, често и организаторот поврзувал со луѓе кои барале бројче ако си подарувал, организатори на трки се залагале ти да го подариш бројчето ако не си во можност да трчаш, за да има број на учесници сличен на број на пријавени, да не е огромна разлика. Е сега се погоди резултат од тие броеви (тој на машкото со женско бројче) да влезе во рангирање и да се освои второ место на таа категорија по тимови, каде што и немало трето. И организаторот на трката во Охрид, јавно објавил слики од луѓето кои правеле прекршок и го казнил претседателот на клубот од каде што биле луѓето кои замениле бројче на 5 години забрана на учество на трката Охрид Трчат, нешто што нема никаква логика :D Е од таму натаму почна се калакурница да е, прво пишаа од истиот клуб Коранерс еден статус да го возвратат ударот каде што ги обвинија Охрид Трчат на скапи котизации и на мамење од страна на некој учесник, кој се испостави дека не мамел туку ова му бил прв натпревар и си тренирал во сенка со години, па избришаа статусот. Па после имаше еден реферат од претседателот на Охрид Трчат во групата Коранерс, кој беше одма избришан, што направија втора грешка, особено што беше пишано на нивни терен кај што ете највеќе би можело да му се нафрлат, би требало да биде оставено по некоја логика. И после имаше низа постови, коментари од сите страни. Ама генерално се сведе на тоа дека една страна подржува подарување на приватно бројче ако не си во состојба да трчаш, односно бројчето да не пропадне, друга страна е на мислење дека никао бројчето не смее да се подари и дека ако не си во состојба да трчаш, бројчето треба да пропадне.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.240
Поени од реакции
4.432
Реално имаат милион спонзори Охрид, но имаат детска атлетика постојано објави на фб со многу деца, не дека и за ова не земаат пари од федерација, ама не е дека и сите пари од котизации се во џеб ставаат
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мислам дека најелегантен начин ова да се избегне е да се воведе лимит, на пример 24 часа пред трка е последен рок за промена (или колку им треба за софтверски да средат).
И ќе имаат реакции - ако ми пропаднат 300 денари ќе си кажам "нека одат кај организаторот, така мораше да испадне", ама ако сум шлапнал над 1000 денари и сум уплатил да спијам у хотел може и ќе гледам да спасам нешто од парите, па ете и да му поклонам број на некого.
Котизациите растат, тоа е факт. Виновни се и самите тркачи кои сакаат "богат" пакет, што и да значи тоа. Мора маичка од настанот, финишерска медаља, па уште ако нема нешто плус и хејтаат по интернет. Фрушка гора е стар настан и уште мислам дека држат до тоа - хартија, диплома за финиш, па ти ако сакаш и уби се на патеката. А не тука, на финишер на полумаратон со време 3 саати медаља му даваме.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Размазени сте затоа вака се однесувате, богат пакет ова она. Еве го гетеборшварвет да видите вие што значи богат пакет
75€ е котизација у пакетот добивате едно големо ништо, вода за освежување од дома да си понесете што се вика

Пази разбирам дека на некој настани од трчање стварно има одлични пакети, пример Љубљана и Берлин сум слушнал дека се доста богати
Ама едно таму имаат страшни спонзори, друго за организација доста и градот покрива и помага, не како нај нас мислам @Feisty кажуваше како за некоја организација двајца без тројца се убиле од трчање колку да обезбедат нешто

Друго која организација ја барате од земја каде немаш можност да најдеш асални патики за трчање по нормална цена и како што пиша некој пред мене и аутлетот ви продаваат модели од прва светска војна
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Пред 2 години се пријавив ама неможев да отидам на Охрид трчат, им пишав дали може да го дадам бројчето на другар, не ми направија никаков проблем.
Ми побараа податоци за колегата и тоа беше тоа :) ова беше на еден месец пред трка.

Па според моето искуство, не верувам дека менување бројчиња било проблем.
Зашто не пријавиле дека друг ќе трча?

Моментот да се браниш за нешто што е очигледно твоја вина со напад ми е исто не разбирлив.
Доколку мислиш дека е скапа трката и не го бива организаторот и слично ... едноставно не се пријавувај.

Нажалост его-то е големо кај повеќе поединци :) од трчачкава сцена, па заради лични преписки се оцрнува цел клуб и обратно цела организација.
Прифаќање на одговорноста и извинување ќе беше подобра реакција, отколку напади и оцрнување.

Уживајте во трчањето, не се замарајте со вакви глупости, социјални мрежи или истрчано време
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се логирав специјално за случајов со Мок и оној Стојкоски што не знае А да зуцне, абе племето да ви се сотре! Дарио комплетно ставен на игнор :mad:
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Да прашам дали некој имал случај каде што после потешка повреда на скочен зглоб на нога многу потешко ја користи претходно повредната нога при трчање иако е поминато долго време и направени повеќе физио терапии и рехабилитации?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom